Προς το περιεχόμενο

Η Seagate ανακοίνωσε τον ταχύτερο enterprise-class σκληρό δίσκο για κρίσιμης σημασίας εφαρμογές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά όλοι οι δίσκοι χαλάνε, προσωπικά μου εχουν χαλάσει 2 wd και ενας Seagate 5 χρόνων με πολυ χρήση δουλεύει ακόμα και ας εχει καμία 90αρα bad sectors, ειναι θεμα τυχης και συνθηκών. Εγω παντως θα το αγόραζα αν ειναι καλη η τιμη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας ssd είναι κατασκευαστικά πολύ πιο φτηνός απο hdd αλλά λόγω μάρκετινγκ,επιδόσεων και φρεσκιας τεχνολογίας πουλιέται ακριβά,το ssd είναι ένα τσιπάκι και ο σκληρός είναι Platers με μοτεράκια ακριβείας που πρέπει να πάει με συγκεκριμένες στροφές,με καλή και τέλεια ευστοχία ανοχών για να μην έχουμε τρέμουλα και κακή λειτουργία και χίλια δυο που τους καθιστούν και πιο δύσκολους στην κατασκευή αλλά και ακριβούς,οι ssd είναι το μέλλον και σε μια 10ετία που θα έχουν γίνει πιο διαδεδομένοι τότε θα δούμε αποτελέσματα.

εμένα πάντως 2 wd σκληροί στο λάπτοπ χάλασαν ,το ssd του σταθερού 7 χρόνια τώρα με πολύ γράψε σβήσε και συνεχή χρήση τίποτα σκυλί ακόμα άρα και η αξιοπιστία των σκληρών δεν είναι τόσο ορθή όπως λένε μερικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά τι τσαμπουνάτε για τους ssd ;
απαγορεύονται σε storage server περιβάλλοντα.

χρησιμοποιούνται μόνο για servers όπου τα δεδομένα δεν είναι critical ή παίρνονται backup συνεχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά τι τσαμπουνάτε για τους ssd ;

απαγορεύονται σε storage server περιβάλλοντα.

 

χρησιμοποιούνται μόνο για servers όπου τα δεδομένα δεν είναι critical ή παίρνονται backup συνεχώς.

 

 

Μια χαρα υπάρχουν και χρησιμοποιούνται ως storage σe server περιβάλλοντα.

 

http://www.dell.com/gr/enterprise/p/powervault-md1200/pd

 

Με το ανάλογο κόστος φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι δίσκοι είναι enterprise κατηγορία, εκεί δεν τους βάζεις πότε μόνους τους αλλά σε raid ή storage.

Σε αυτές τις περιπτώσεις ανάλογα το πόσο critical είναι τα data τους βάζεις σε 1 ή 2 fault tolerance arrays με hot spares κτλ ανάλογα τον ventor.

 

Οι παραδοσιακοί hdd όσο και να βελτιωθούν δεν θα ακουμπήσουν ποτέ τους ssd ειδικά όταν μιλάμε για random access άρα είναι και καταδικασμένοι. Προς το παρόν επειδή οι enterprise ssd είναι ακριβοί παίζει πολύ το σχήμα hdd με sdd για caching αλλά σιγά σιγά αυτό θα δώσει την θέση του στα all flash arrays και οι παλιοί hdds θα είναι για 2ης κατηγορίας Data ή Backups.

 

ΥΓ. Αυτό που κάνει η Seagate μου θυμίζει λίγο Ελλάδα, όταν είχε ξεκινήσει η μετάβαση σε DSL ο OTE προωθούσε το ISDN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά τι τσαμπουνάτε για τους ssd ;

απαγορεύονται σε storage server περιβάλλοντα.

 

χρησιμοποιούνται μόνο για servers όπου τα δεδομένα δεν είναι critical ή παίρνονται backup συνεχώς.

 

Ανάλογα την χρήση τους υπάρχουν ssd enterprise level αδερφέ μου. Βγάζει και η hp. Μην λες οτι θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την χρήση τους υπάρχουν ssd enterprise level αδερφέ μου. Βγάζει και η hp. Μην λες οτι θελεις

υπάρχει τέτοιο σύστημα στην ελλάδα; Άν υπάρχει , άντε να το έχουν 2 εταιρείες.

μη λέμε θεωρίες.

 

όποιος στήνει ssd σε server χωρίς online backup πάει να κάψει τον πελάτη του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα υπάρχουν και χρησιμοποιούνται ως storage σe server περιβάλλοντα.

 

http://www.dell.com/gr/enterprise/p/powervault-md1200/pd

 

Με το ανάλογο κόστος φυσικά.

Μικτές συστοιχίες είναι αυτά. Βάλτε ssd σε critical data μηχανήματα, και τρεχάτε να μαζεύετε μηνύσεις αν γίνει κάτι.

Τι σχέση έχει για αυτό με το αν μπαίνουν SSDs σε servers?

το άρθρο λέει για κρίσιμης σημασίας εφαρμογές. εκεί δεν μπαίνουν ξεροί ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...