Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook Pro από την Apple με Touch Bar και Touch ID


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιο το macbook μαγκες (σε space gray plz)αλλα μονο τα θυματα θα πληρωναν τοσο ενα 2πυρινο ultrabook...σας βλεπω σκατε για την ραμ λες και θα κανετε καθε μερα rendering/sculpting για την επομενη ταινια της pixar πανω στο macbook pro ενω ο cpu θα ναι στα γονατα...και πληζ οσοι δεν εχετε δουλεψει αφη σε ελαφρυ ουλτραμπουκ αραχτε λιγο με την κωλομπαριτσα της ντροπης,παιξτε λιγο με ενα xps να δειτε φως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 598
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με ξένισε υπερβολικά η απομάκρυνση του esc. Όσοι χρησιμοποιούν το mac για τη nix πλευρά του, θα έχουν πρόβλημα. Ειναι θέμα εκπαίδευσης, αλλά και πάλι όταν κάποιος δουλεύει όλη του τη ζωή με το πληκτρολόγιο ή δεν έχει καν ποντίκι, ειναι προβληματικό να αφαιρείς το ένα πλήκτρο που είναι το default για λειτουργίες σε πάμπολλα προγράμματα.

 

Δε μου αρέσει καθόλου. Το ίδιο συμβαίνει και με κάποια f-keys αλλά σε μικρότερο βαθμό.

 

Κατά τα άλλα, ψημένος είμαι να το πάρω αλλά δε νομίζω πως θέλω να με ξαναεκπαιδευσω ή και να περιμένω βγουν τα αγαπημένα μου προγράμματα για το νέο μακ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τωρινή του τιμή εννοείς; Μα καλά, πόσο θα πάνε τα καινούρια δηλαδή;

Ναι η Apple δεν μείωσε την τιμή του παλιού. Από το Γερμανικό Apple Store οι τιμές των entry models είναι οι εξής:

 

Macbook Pro 13" 2015: 1449€

Macbook Pro 13" 2016: 1699€

Macbook Pro 13" 2016 Touchbar: 1999€

 

Macbook Pro 15" 2015: 2249€

Macbook Pro 15" 2016 Touchbar: 2699€

 

Στην Ελλάδα υπολόγισε κανά κατοστάρικο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η Apple δεν μείωσε την τιμή του παλιού. Από το Γερμανικό Apple Store οι τιμές των entry models είναι οι εξής:

 

[.....]

 Σ'ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Να 'σαι καλά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.apple.com/it/shop/buy-mac/macbook-pro/15-inch

 

Τιμές apple store Ιταλίας.

​3.300€ με τον 512 ssd

 

ΤΡΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΡΙΑΚΟΣΙΑ ΕΥΡΩ (!!!..) για 16 GB RAM, core i7 προηγούμενης γενιάς και κάρτα γραφικών 10 φορές πιο αργή από τις νέες Νvidia pascal core.

Kαι να κουβαλάς 5 αντάπτορες για να συνδεθείς με ο,τιδήποτε.

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
XAXAXAXAXAXAXXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
​XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAXAXAXAXA
​XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAX
​ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ

Επεξ/σία από fragma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 @@ πωλήσεις προβλέπω...

 

 

Τιμές apple store Ιταλίας.

​3.300€ με τον 512 ssd

 

5100γιούρο με 2ΤΒ, +200MHz και 4GB γραφικά σε ίδιο πιο ψόφιο πυρήνα γραφικών - ίσως να ήταν θέμα θερμικού σχεδιασμού και τροφοδοσίας η επιλογή του όμως - αν επαρκεί στους PRO οκ αλλά η τιμή τιμή δεν έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 @@ πωλήσεις προβλέπω...

 

 

 

5100γιούρο με 2ΤΒ, +200MHz και 4GB γραφικά σε ίδιο πιο ψόφιο πυρήνα γραφικών - ίσως να ήταν θέμα θερμικού σχεδιασμού και τροφοδοσίας η επιλογή του όμως - αν επαρκεί στους PRO οκ αλλά η τιμή τιμή δεν έχει

 

Ε ναι, όταν με το thinner thinner thinner έχουν φτάσει σε πάχος τσιγαρόχαρτου, δεν χωράνε πυκνωτές, μπαταρίες... τίποτα και πάνε σε κουτσουρεμένες λύσεις χαμηλής ισχύος. Λες και θα πείραζε τον αγοραστή αν ήταν 5 χιλιοστά παχύτερο και 200 γραμμάρια βαρύτερο και είχε μεσα μια GTX1080 (10 φορές δυνατότερη) και μια μεγαλύτερη μπαταρία στα ίδια λεφτά. Λες και τώρα με την μούφα κάρτα που έχει βγάζει καμια σοβαρή αυτονομία. Ουτε 10 ώρες. Τεράστιο fail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχετε κουράσει όσοι δε σας αρέσει το νέο mac. Δεν ειναι κακό το να μη σας αρέσει, αλλά αυτή η εμπάθεια είναι μεγαλύτερη από αυτούς που θεωρείτε iπρόβατα.

 

 

Λοιπόν ξεκολλάτε λίγο! Το μηχάνημα ειναι καταπληκτικό με κάποια μειονεκτήματα που προβληματίζουν αλλά και παλι δεν ειναι αποτρεπτικός παράγοντας.

 

 

Φορητός τέλειος δεν υπάρχει! Ο άλλος λέει για κάρτα 1080, ο άλλος, ότι εντάξει με τα αυτοκίνητα μετεφέρουμε τα φορητά, ο άλλος ειναι gimmick η touchbar ή ότι δεν είναι σοβαρή καινοτομία ή το έχουν ξανακάνει (οπότε σε αυτή τη περίπτωση δε θα έπρεπε να βγει iPhone γιατί υπήρχε ήδη κάποιος που είχε φτιάξει κινητό, ή μετά το iPhone να βγει το android γιατί ουστικά υπήρχε ήδη το iOS και δε προσφέρει κάτι).

 

 

Το MacBook Pro ειναι μακράν ο καλύτερος κ πιο δυνατός φορητός που υπάρχει και έχει μεγάλη αυτονομία. Δεν υπάρχει ούτε ένα φορητό που νικάει το συνδυασμό δύναμης, ποιότητας οθόνης, όγκου, βάρους και καινοτομίας ( διότι ναι όπως το είδα εγώ ειναι καινοτομία η touchbar κυρίως ο τρόπος ενσωμάτωσης στο καθημερινό τρόπο εργασίας, άλλο αν δε ταιριάζει σε όλους).

 

 

Τώρα αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι έχει κάποια σημαντικά φάουλ, όπως ο περιορισμός στη μνήμη, η απουσία MagSafe, οι αντάπτορες για τα παντα κ η αυξημένη τιμή.

 

 

Ο καθένας σταθμίζει, τις ανάγκες του. Θέλεις 1080 nvidia, θα δώσεις μπορεί και περισσότερα, θα έχεις βάρος και όγκο κι τρελή κατανάλωση ρεύματος. Εγώ θα πάρω την υποδιέστερη 460 αλλά με το Final Cut Pro που χρησιμοποιώ μπορεί να έχω εφάμιλλη ή και καλύτερη απόδοση από την nvidia 1080 με premiere. Φυσικά σε άλλα θα υστερώ. Χάνεις κερδίζεις.

 

 

Ας τελειώνει το παραμυθάκι, δεν υπάρχει τέλειο, αλλά διαφορετικές ανάγκες όποτε αλλάζει και ο ιδανικός υπολογιστής. Δέν είμαι πρόβατο επειδή έχω mac, ούτε χαζοί που είστε με windows (εκτός και αν το mac ειναι για μόστρα ή έχετε windows ενώ θέλετε mac και κράζετε για νιώσει καλά το εγώ σας).

 

 

Καλημέρα σας!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dell XPS με την οθόνη αφής αλλά και χωρίς το έχει για πλάκα..

 

 

Πιστεύω οτι η touchbar ειναι οτι πιο άσχημο εχει βγάλει. Δεν καταλαβαίνω πότε περιμένει να βγάλει touch screen .. Μάλλον οταν αρμέξει όλη την φάρμα με τις αγελάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μερικοί θέλοντας να δικαιολογήσουν την τιμή του νέου macbook pro το συγκρίνουν με το πρώτο macbook air καταλαβαίνεις ότι δεν έχουν ιδέα τί σημαίνει καινοτομία. 

Το macbook air είχε ουσιαστικά διαλύσει τον ανταγωνισμό.

 

Νομίζω στο παλιό βίντεο που μιλάει ο Steve Jobs για product people vs sales/marketing people έχει απόλυτο δίκιο. Κουμάντο δυστυχώς στην apple πλέον κάνουν οι δεύτεροι.

 

Επίσης έλεος με τα πρόβατα που επειδή κάνουμε κριτική στην Apple μας βάζουν στάμπα hater. Πολλοί από όσους ασκούν κριτική έχουν περάσει πολλά προϊόντα apple από τα χέρια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά στις πρώην καινοτόμες εταιρίες κάνουν κουμάντο οι bean counters μέχρι να βγουν οι νέες καινοτόμες εταιρίες που οι μέτοχοι των πρώτων θα τους μεταφέρουν το πιστωμένο παραδάκι και θα τις κάνουν αυτές μεγάλες στην θέση των προηγούμενων χαλίφηδων

 

εγώ βλέπω αυτή την νέα γενιά Pro υπερβολικά ευάλωτη στην αγορά έτσι και κάποια DELL μετατρέψει κάνα Allienware με καθαρό σκοπό τους Pro που τα χρειάζονται και ας βγουν πιο άσχημα τετραγωνισμένα και χοντρά 

 

και την Apple να προσπαθεί στο ίδιο τροπάρι υπερ-υπερκέρδους να μη θέλει να αντιληφθεί ότι ο κόσμος αλλάζει και δε δουλεύει άλλο αυτό 

 

αν είσαι σνομπ σε ανέχονται όσο έχεις κάτι να δώσεις πραγματικά διαφορετικό ειδάλως σε θεωρούν απλά ξιπασμένο και σου γυρνούν την πλάτη και μετά άντε να τους ξανακερδίσεις όσους κλακαδόρους και να βάλεις στις παρουσιάσεις σου -  αν ο Τζόμπουρας δεν ήταν ο οραματιστής που ήταν όλοι θα λέγανε μόνο για έναν ανυπόφορο φαντασμένο τύπο κάτι σαν τον Μασκ με διαστημικά του ονείρατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.apple.com/it/shop/buy-mac/macbook-pro/15-inch

 

Τιμές apple store Ιταλίας.

 

​3.300€ με τον 512 ssd

 

ΤΡΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΡΙΑΚΟΣΙΑ ΕΥΡΩ (!!!..) για 16 GB RAM, core i7 προηγούμενης γενιάς και κάρτα γραφικών 10 φορές πιο αργή από τις νέες Νvidia pascal core.

 

Kαι να κουβαλάς 5 αντάπτορες για να συνδεθείς με ο,τιδήποτε.

 

Ναι αλλά έχεις Apple. Είσαι υπεράνω, δεν είσαι σαν την πλέμπα που χρησιμοποιεί windows. Το βγάζεις στο καφέ και νοιώθεις αμέσως πως τραβάς τα βλέμματα. Είσαι το κέντρο του σύμπαντος.  Όλες οι γκόμενες εσένα θέλουν. Μυρίζεις επιτυχία από χιλιόμετρα. Εκπέμπεις μια αύρα σιγουριάς κι αυτοπεποίθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...