Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook Pro από την Apple με Touch Bar και Touch ID


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν χρήστης Mac από το 1984 αισθάνομαι άλλη μια φορά κορόϊδο και προδωμένος, το ομολογώ.

Εκτός από 3-4 σημαντικές φορές στην ιστορία της που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚA καινοτόμησε τεχνολογικά η Apple και "βγήκε" μπροστά απ' τους άλλους (π.χ. γραφικό περιβάλλον 12 χρόνια πριν την MS, επεξεργαστές RISC-PPC, εισαγωγή OSX, unibody MacBooks), σχεδόν κάθε χρονιά που ανακονώνει ένα "νέο" προϊόν, με χρεώνει για χαρακτηριστικά που δεν ίσως δεν χρειάζομαι (ή μάλλον, με εξαναγκάζει να τα χρειάζομαι!) και μου αφαιρεί άλλα που  μου ήταν απαραίτητα.  Είναι πραγματι γελοίο "Pro" συστήματα να μην έχουν δυνατότητες επέκτασης (express card), ενσύρματου ethernet, ή, πολύ χειρότερα, αλλαγής μπατταρίας, σκληρού δίσκου ή αναβάθμισης μνήμης !  Και να ψάχνεις αντάπτορα για να συνδέσεις ένα φλασάκι συναδέλφου ή έναν εξωτερικό σκληρό!  Ελεος !  Pro my ass!! Τo software είναι το μόνο που σώζει την Apple ! Κι αν δεν ήταν οι "άλλοι" (Win, Linux) τρεις φορες χειρότεροι, με τα δύσχρηστα, αρχαϊκά και αντι-παραγωγικά  λειτουργικά τους,  θα είχα φύγει κατα κεί!

Υ.Γ. Στα παραπάνω εξαιρώ βέβαια τους "μουράτους" τους "γκλαμουράτους", τους παιχνιδομανείς, και τους νεόπλουτους καταναλωτές, που μπορούν κάλλιστα να αυζητούν στον δικό τους κόσμο με τα δικά τους επιχειρήματα.

 

Επιτέλους κάποιος που καταλαβαίνει τι σημαίνει η λέξη "pro" και γιατί τα macbooks δεν θα έπρεπε να την έχουν στην ονομασία τους. Η συνδεσιμότητα, η συμβατότητα και η ευελιξία είναι το Α και το Ω για έναν επαγγελματία. Τα touch bars είναι gimmicks για hipsters και για τους πουλ μουρ της καφετέριας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 598
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ύστερα μας λένε μερικοί γιατί βρίζουμε την Apple και γιατί είμαστε haters

 

Εδώ για να συνδέσεις το iPhone σου θέλεις λεφτά για αντάπτορα, ποιο ?? το macbook pro της Apple εταιρίας !! δηλ φτάσαμε στο ότι πληρώνεις 1800$ για macbook pro και για να συνδέσεις το iphone θέλεις αντάπτορα αντί να σου παρέχουν τουλάχιστον μια θύρα USB για το iPhone

 

Εντάξει, αυτό είναι η αποκορύφωση της γελοιότητας. Είναι μεν κάπως αυτιστικό σαν νοοτροπία αλλά το καταλαβαίνω μια εταιρία να θέλει να προμοτάρει το δικό της proprietary συστημα σύνδεσης για να "κλειδώνει" τους χρήστες στο δικό της οικοσύστημα και να τους αναγκάζει να χρησιμοποιούν αποκλειστικά τα δικά της προϊόντα ,αλλά να τους αποκλείει ακόμα από τις δικές της συσκευές;

 

Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο γελοίο από το να έχει δώσει κάποιος 4 χιλιάρικα για να πάρει το 15αρι MacBook και το iPhone 7 και να χρειάζεται να κουβαλάει αντάπτορα για να τα συνδέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι επαγγελματίες δεν χρησιμοποιούν mac έχουν windows και εκεί που είναι σε φάση συναυλίας και τρέχει samples το laptop κάνει restart γιατί απλά είναι τα σταθερά μη προβληματικά win. Μιλάτε για Ελλάδα για τον Μήτσο και τον Κητσο ότι έχουν win και δεν έχουν OS X, και στην Αμερική δεν υπάρχει επαγγελματίας με όλη την έννοια επαγγελματίας να μην έχει mac,όχι σαν τους δικούς μας τους άσχετους που το παίζουν και σχετικοί και μόλις πάνε να δούνε τι παίζει στο Αμερικα έρχονται και τα έχουν χαμένα..Μιλάω για το λογισμικό που αναγκαστικά πας στα μηχανήματα λόγω λογισμικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι επαγγελματίες δεν χρησιμοποιούν mac έχουν windows και εκεί που είναι σε φάση συναυλίας και τρέχει samples το laptop κάνει restart γιατί απλά είναι τα σταθερά μη προβληματικά win. Μιλάτε για Ελλάδα για τον Μήτσο και τον Κητσο ότι έχουν win και δεν έχουν OS X, και στην Αμερική δεν υπάρχει επαγγελματίας με όλη την έννοια επαγγελματίας να μην έχει mac,όχι σαν τους δικούς μας τους άσχετους που το παίζουν και σχετικοί και μόλις πάνε να δούνε τι παίζει στο Αμερικα έρχονται και τα έχουν χαμένα..Μιλάω για το λογισμικό που αναγκαστικά πας στα μηχανήματα λόγω λογισμικού.

Το σταθερό, επαγγελματικό και μη προβληματικό Osx http://www.macrumors.com/2016/05/13/macbook-pro-system-freezes-os-x-10-11-4/.

 

Η αλήθεια είναι μόνο μία, δεν υπάρχει το τέλειο software.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κανονικά, εμφανίζονται τα function keys

 

Το αναμενόμενο θα ήταν να εμφανίζονται (δεν είδα την παρουσίαση) αλλά τα soft buttons δεν έχουν καμία σχέση με τα physical, ειδικά όταν θες να τα χρησιμοποιείς τόσο συχνά και με "μηχανική" μνήμη -και πολλές φορές συνδυαστικά με Ctrl ή/και Alt.

 

Οπότε και προσωπικά θεωρώ ότι με αυτό το "κουσούρι" δεν θα έχουν καμία τύχη σε τέτοια αποστολή (windows dev machine) -χωρίς να συμπεριλάβω ακόμα τα υπόλοιπα κριτήρια (τιμή, χαρακτηριστικά κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιάβασε τι λέει το μήνυμα. Μιλάει για τους developers με διπλό λειτουργικό... όταν είσαι σε Windows είσαι σίγουρος ότι δουλεύει?

http://www.cultofmac.com/451582/macbook-pro-touch-bar-will-display-function-keys-windows/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ύστερα μας λένε μερικοί γιατί βρίζουμε την Apple και γιατί είμαστε haters

 

Εδώ για να συνδέσεις το iPhone σου θέλεις λεφτά για αντάπτορα, ποιο ?? το macbook pro της Apple εταιρίας !! δηλ φτάσαμε στο ότι πληρώνεις 1800$ για macbook pro και για να συνδέσεις το iphone θέλεις αντάπτορα αντί να σου παρέχουν τουλάχιστον μια θύρα USB για το iphone

Έχω να συνδέσω το IPhone με καλώδιο στο MacBook εδώ και 2 χρόνια σχεδόν... Αλλάζει η τεχνολογία βλέπεις... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να συνδέσω το IPhone με καλώδιο στο MacBook εδώ και 2 χρόνια σχεδόν... Αλλάζει η τεχνολογία βλέπεις... :)

Παραδέξου όμως ότι η εταιρεία δείχνει ασυνέχεια. Πουλάει οικοσύστημα. Ποιο οικοσύστημα όταν δεν μπορώ καν να φορτίσω το iPhone που αγόρασα χθες με το νέο της laptop; Και ok, τώρα την έκανε. Από το επόμενο μοντέλο iPhone και μετά ο φορτιστής και το καλώδιο επιβάλεται να είναι type-c.

 

Το μεγάλο πρόβλημα με το νέο MacBook Pro όμως δεν είναι αυτό αλλά η απαράδεκτη αύξηση τιμής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να συνδέσω το IPhone με καλώδιο στο MacBook εδώ και 2 χρόνια σχεδόν... Αλλάζει η τεχνολογία βλέπεις... :)

 

 

Πόσο καιρός έχει περάσει από όταν βγήκε το iOS 10 στο οποίο πολλές συσκευές έφαγαν σκάλωμα και απαιτούσαν σύνδεση με itunes για να ξεκολλήσουν; Έχουν περάσει 2 μήνες; Πως μπορείς να κάνεις restore ένα iphone; Πως μπορείς να περάσεις 10 giga μουσικής χωρίς να χρειαστείς να περιμένεις 2 ώρες μέσω wifi; Άσε που για να λειτουργήσει ο συγχρονισμός μέσω wifi πρέπει να βγάλω τον Mac από το ethernet και να τον βάλω στο wifi δίκτυο.. Εσύ μπορεί να έχεις να συνδέσεις το κινητό σου 2 χρόνια..άλλοι δεν έχουν καν iphone για να νοιάζονται για καλώδιο lighting και; Είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό; Με την ίδια λογική πόσες φορές χρειάστηκες να συνδέσεις usb-c συσκευή ή thunderbolt 3 και πόσες μια συσκευή usb type-a;

 

Δεν χρειάζεται να δικαιολογούμε την κάθε βλακεία της Apple. Δίνεις μέχρι και 3000 χιλιάρικα για ένα μηχάνημα και αναγκάζεσαι να κυκλοφορείς με 3-4 αντάπτορες για να κάνεις την δουλεία σου και τους οποίους δεν σου παρέχει στο πακέτο. Αλλά εδώ αφαίρεσαν την επέκταση ρεύματος σιγά μην σου δώσουν και αντάπτορα για usb 3. Μέχρι και official page δημιούργησαν για να ενημερωθούμε τι αντάπτορες χρειαζόμαστε και από που να τους αγοράσουμε Link.png Site: https://support.apple.com/en-us/HT207256 .  Να την χ@σω τέτοια αλλαγή της τεχνολογίας.. Φοβερή αλλαγή τεχνολογίας να αφαιρώ ουσιώδη πράγματα για 20% less volume.. Από εκεί που κυκλοφορούσα με εξωτερικό cd-rom και αντάπτορα για ethernet και hdmi τώρα θα θέλω για usb και lightning. Πόσο εύκολη μου έκαναν την ζωή..

Αλήθεια βρήκαν το κουράγιο και αφαίρεσαν την υποδοχή των 3.5mm από το iphone αλλά την άφησαν στο MBP Pro. Το κουράγιο να αφαιρέσουν την lightning και να βάλουν usb-c στο iphone δεν το βρήκαν; Όπως είχα διαβάσει και σε ένα comment στο macrumors μάλλον παίρνουν τις αποφάσεις τους ρίχνοντας ζάρια και εμείς προσπαθούμε να βρούμε λογική και να δούμε το μακροπρόθεσμο πλάνο της apple..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους, κάτοχος 13.3" mid-14 (MGX82) ΧΩΡΙΣ να έχω iphone όμως. Δεν είμαι κάτοχος άλλης συσκευής της εταιρείας.

 

Μετά από πολλά χρόνια σε μηχανάκια windows, τολμώ να πω ότι ΔΕΝ ξαναπάω πίσω σε win για κανένα λόγο. Γιατί...? Για την εμπειρία χρήσης. Μη βιαστείτε, δεν είμαι κανένας σούπερ ντούπερ επαγγελματίας, όμως η καθημερινή χρήση με κάνει χαρούμενο. Και αυτό, για μένα πάντα, αρκεί. Το ότι η καθημερινή χρήση αφήνει μια ευχάριστη αίσθηση... συν τα όποια θετικά (ποιότητα κατασκευής, οθόνη, αξιοπιστία, γρήγορος δίσκος, κλπ).

Κάνω κάτι διαφορετικό ή παραπάνω από τότε που είχα το toshiba ? Όχι... αλλά η καθημερινή χρήση είναι πιο ευχάριστη .. πιο στρωτή... και μου αρκεί. Είμαι πολλές ώρες στο μηχάνημα και η διαφορά στην εμπειρία χρήσης είναι σημαντικός παράγοντας.

 

Για τα καινούρια μοντέλα, είμαι και εγω "θυμωμένος". Θα μου πείτε..... ποιός με λογαριάζει...... αλλά: Καλή η μείωση διαστάσεων και το portability, αλλά ρε κουμπάρια, σε μηχάνημα pro, και βγάζετε όλες τις θύρες? Είστε σοβαροί ? Το magsafe? Αν ήταν σοβαροί, θα έδιναν τουλάχιστον ένα HUB στην αρχή που θα είχε τα πάντα πάνω, για 1 χρόνο ας πούμε, ώστε να υπάρχει συνάχεια σε αυτούς που έχουν ήδη τα περιφερειακά τους.

 

Για τις τιμές, όλοι φωνάζουν αλλά υπάρχει και μια άλλη οπτική: Το παλιό μοντέλο, 13,3", mid-15 MF839, κόστιζε περίπου 1250 δολλάρια, αλλά με 128 Gb δίσκο. Το αντίστοιχο με 256 Gb (MF840) κόστιζε περίπου 1450. Το ίδιο είναι λοιπόν, στο βασικό μοντέλο δεν υπάρχει αύξηση τιμής. Απλά σε αναγκάζουν να πάρεις κατευθείαν τα 256 Gb που είναι και η σωστή επιλογή πιστεύω. Αυτό ισχύει για το απλό, χωρίς το touch bar. Αν τώρα τα ακόμα 250 επιπλέον για το touch ID, touch bar, αξίζουν, αυτό είναι μια άλλη ιστορία... Πιστεύω ότι είναι μόνο εφέ.. αλλά θα φανεί σύντομα. Προσωπικά πιστεύω πως όχι. Κανείς δεν πρόκειται να αφήνει το trackpad  ή το πληκτρολόγιο για να ψάχνει τη μικροσκοπική λωρίδα touch bar, για να πατήσει κάτι γυάλινο χωρίς να έχει την αίσθηση του φυσικού πλήκτρου.

 

Το ίδιο ισχύει και για τις 15". Το mid-15, 15" MJLT2 (με την radeon κάρτα), κόστιζε περίπου 2400 δολλάρια. Ε... τόσο στοιχίζει περίπου και τώρα.

 

Προς θεού, δε λέω ότι είναι φτηνά, πάντα ακριβά ήταν, αλλά μια διαφορά 100 ευρώ για το ότι σου δίνει μικρότερο βάρος και καλύτερα specs, νομίζω δικαιολογείται. Μπορεί να την αντέξει κάποιος...

 

Σχετικά με τις κριτικές για το φτηνό, ακριβό, καλά ή κακά specs, για πλούσιους και φτωχούς, για θύματα ή έξυπνους αγοτραστές, νομίζω πρέπει να χαλαρώσουμε όλοι λιγάκι.

 

Το αν κάποιος θέλει να αγοράσει κάτι, είναι δικαίωμά του. Το αν συμφωνούν ή όχι οι υπόλοιποι με την επιλογή του, δεν έχει καμμία σημασία. Καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια και αυτά τα ιεραρχεί με διαφορετικό τρόπο.

 

Σίγουρα υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια, τιμή, specs, ποιότητα, ευχρηστία. Αλλά. υπάρχουν και τα υποκειμενικά..... Πάντα φιλικά εννοείται....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος από δω που φάσκει και αντιφάσκει μέσα σε μόλις λίγες γραμμές.

Θέλεις να κράξεις μόνο για το κράξιμο αδερφέ! Και εσύ και πολλοί άλλοι. Είσαι σε σύγχυση.

Λες από την μια ότι σου τα ζαλίζουν ότι τα mac είναι μόνο για επαγγελματίες και από την άλλη γυρίζεις και λες ότι θα περίμενες να δεις ανανέωση στο MacPro το οποίο είναι η επιλογή κάποιου που ασχολείται επαγγελματικά!

Απευθύνονται τελικά σε επαγγελματίες τα Mac ή όχι; Δώσε μας μια σαφή απάντηση.

Το έχω γράψει και σε άλλο θέμα αλλά θα το ξαναπώ και εδώ.

Ο κάθε ένας ανάλογα με την δουλειά που θέλει να κάνει, αγοράζει και το αντίστοιχο μηχάνημα. Είτε αυτό είναι της Apple, είτε Dell, HP, Lenovo κλπ κλπ κλπ. Στην τελική φτιάχνει ένα ανάλογα με τα γούστα του.

Επίσης ο καθένας δουλεύει το λειτουργικό που τον εξυπηρετεί για την δουλειά του ή για την διασκέδασή του. Είτε OSX, είτε Windows είτε κάποια διανομή Linux. Ή και συνδυασμό αυτών.

 

Τι παρωπίδες είναι αυτές που φοράτε ορισμένοι. «Εγώ χρησιμοποιώ αυτό γιατί είναι το καλύτερο». «Εγώ αγοράζω αυτό γιατί είναι κορυφαίο». «Εγώ μόνο Linux μάγκες, το καλύτερο και πάει και τα παιδιά στο σχολείο και τα φέρνει». «Εγώ αδερφέ μόνο UNIX, σώθηκα μιλάμε». «Εγώ μόνο Windows και φάτε χώμα όλοι».

 

Γράφετε μόνο για να γράφετε και κράζετε μόνο για να κράξετε. Στο άκουσμα δε της λέξης επαγγελματίας κάτι παθαίνετε. Συγγνώμη εάν έχω καταλάβει λάθος το target group των εταιρειών για τα μηχανήματα τέτοιου είδους. Ίσως εγώ να είμαι χαζός και να μην καταλαβαίνω ότι απευθύνονται σε απλούς χρήστες που θέλουν ένα απλό σερφάρισμα στο Internet, για e-mail, fb άντε και κανένα game.

Το έχετε τερματίσει εδώ στο Insomnia σε επίπεδο τέτοιο που οι περισσότεροι παρακολουθούν τα θέματα μόνο για να γελάνε!

Μην αγοράζετε Mac μηχανήματα! Αγοράστε οτιδήποτε άλλο, μια κασετίνα κατσαβίδια και μετά μπείτε για πληροφορίες Mac OS X σε non-apple υπολογιστές.

"Το έχετε τερματίσει εδώ στο Insomnia σε επίπεδο τέτοιο που οι περισσότεροι παρακολουθούν τα θέματα μόνο για να γελάνε!"

Ακριβώς, το έπιασες φίλε. Αυτό κάνω εγώ εδώ και χρόνια που είμαι στο  Ιnsomnia. Διότι μόνο για γέλια είναι τα περισσότερα σχόλια σε άρθρο για Apple(περιέργως). 

Λοιπόν, αν δεν μπορείτε να αγοράσετε κάτι επειδή είναι ακριβό, δεν σημαίνει ότι οι άλλοι που μπορούν είναι βλάκες και σεις έξυπνοι. Μπορεί απλά να σημαίνει ότι δεν έχετε τα χρήματα για αυτό(το οποίο δεν είναι ντροπή να το παραδεχτεί κανείς).Το να κράζετε σε 200 μηνύματα την Apple  επειδή δεν πουλάει τους υπολογιστές της 400 ευρώ για να τους αγοράσετε εσείς(γιατί άραγε αφού είναι μάπα?), να προσπαθείτε να μας πείσετε ότι το  Surface ή ένα entry Lenovo laptop είναι καλύτερα από τα  ΜacBook Pro, κ.α. τέτοια, έ, μόνο γέλια προκαλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τη φόρτιση ασύρματα την κάνεις?

Σε κάθε κουτί iPhone έχει αντάπτορα για πρίζα. Φορτίζεις πολύ πιο γρήγορα και δεν σου σπάει και τα νεύρα ανοίγοντας κάθε φορά τα Photos και το iTunes, όταν το συνδέεις σε  Mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να συνδέσω το IPhone με καλώδιο στο MacBook εδώ και 2 χρόνια σχεδόν... Αλλάζει η τεχνολογία βλέπεις... :)

Και πώς ενεργοποιείς ή συγχρονίζεις το iPhone; LOL

Και τη φόρτιση ασύρματα την κάνεις?

Δεν έχουν πρίζες στο χωριό του. Και οι τουαλέτες είναι εκτός σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...