Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση προς κυνηγούς για νομιμότητα όπλου


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πούμε τώρα ότι κάποιος, βρήκε ένα πολεμικό shotgun του Β ΠΠ που δόθηκε στον Ελληνικό Στρατό λίγα χρόνια μετά.

 

Δηλαδή, ας πούμε (πάντα υποθετικά) ότι το όπλο είναι το παρακάτω:

 

with_the_addition_of_a_heat_shield_the_m

 

Ας πούμε ότι ξέρουμε ότι είναι του 1943 από το υποτιθέμενο serial number που θα έχει και το ότι ήταν του Αμερικάνικου στρατού από κάτι στάμπες στο μέταλλο, και ας πούμε ότι το βρίσκει κάποιος αφού πέθανε ο παππούς και το βρήκε κάπου καταχωνιασμένο.

 

Τι κάνει; Μπορεί να νομιμοποιηθεί η κατοχή του; Μπορεί να νομιμοποιηθεί και να πάρει κάποιος άδεια σαν κυνηγετικό όπλο;

 

Μπορεί να φαίνεται παρασκευιάτικο thread, πείτε ότι σας κατέβει αλλά αν ξέρει κανείς θα ήθελα να μάθω γιατί ο οπλουργός που μπορεί κάποιος να ρωτήσει και θέλει να δει το υποτιθέμενο όπλο από κοντά, έφυγε για κυνήγι και γυρνάει την Δευτέρα...

 

Ας πούμε ότι μιλάω για το Winchester Model 12 Military Shotgun

Επεξ/σία από zeniath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια και μου πετάς ένα κεφτέ, ευχαριστώ δεν καπνίζω.

 

Που κολλάνε τα λουλούδια και η κυρία στην ερώτηση περί νομιμότητας ή μη της κατοχής ενός τέτοιου όπλου;


Γιατί δεν πας στην αστυνομία να ρωτήσεις τι χρειάζεται για κυνηγετική άδεια;

 

Το τι χρειάζεται το ξέρω, αλλά αν πάω και τους πω (λέμε τώρα, όχι εγώ άλλος) ότι έχω τέτοιο όπλο στην κατοχή μου, μπορεί να τρέχω για παραβίαση του νόμου περί όπλων, μπορεί να κατασχεθεί και είναι όπλο που από έλεγχο που έκανα, πιάνει κανά δυχίλιαρο οπότε δεν είναι μούφα. Συν το ότι δεν θα ήθελε κάποιος το όπλο που (μάλλον) είχε ο παππούς του σε 2 πολέμους να το δώσει να το λιώσουν να γίνει κονσέρβες

 

Σίγουρα δεν έχει ραβδωτή κάννη πάντως οπότε γλιτώνουμε από εκεί, γιατί όλα τα όπλα με ραβδωτή κάννη είναι παράνομα (εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων)

 

Γενικά σε κάτι τέτοια πας τελευταίος στην αστυνομία αφού ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Εδώ πλαστό 50ευρω να πας να πεις ότι σου έδωσαν βγαίνεις να έχεις και τρεχάματα για πλαστογραφία  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν είμαι νομικός αλλά μου φαίνεται τραβηγμένο να τρέχεις για παραβίαση του νόμου περί όπλων επειδή βρήκες ένα όπλο του παππού σου. Για τι πράγμα θα κατηγορηθείς; Για το ότι το βρήκες; Ακόμα πάντως και αν δεν μπορείς να πάρεις κυνηγετική άδεια, θα μπορούσες να γραφτείς σε μια σκοπευτική λέσχη. Ένας γνωστός μου πριν από χρόνια είχε αναφέρει ότι πρέπει να είσαι γραμμένος ένα χρόνο πριν μπορέσεις να βγάλεις άδεια, αλλά επειδή μπορεί να μη θυμάμαι καλά, μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα ή δεν ξέρω γω τι άλλο, γι' αυτό σου είπα να ρωτήσεις την αστυνομία. Στην τελική μπορείς να μην πεις ότι έχεις ήδη το όπλο, αλλά να ρωτήσεις τι πρέπει να κάνεις για να βγάλεις άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ότι θα πάω να βγάλω άδεια για άλλες 2 καραμπίνες που βρήκα που έχουν και άδεια κατοχής κανονικά κλπ για να κάνω μεταφορά θα το κάνω, και στην χειρότερη απλά για να πηγαίνω στο Σχιστό στο σκοπευτήριο να κάνω την καύλα μου.

 

Απλά γενικά τους αφήνεις τελευταίους αυτούς (αστυνομία) γιατί δε ξέρεις πως θα μπλέξεις από το πουθενά σε τέτοια θέματα, και όπως είπα δεν ψήνομαι να γίνει κατάσχεση ή τπτ τέτοιο για λόγους μνήμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε για τα 2 νόμιμα όπλα πας τα δηλωνεις κανονικά θα χρειαστούν ληξιαρχικη πραξη θανατου του παππου,ενα πιστοποιητικο πλησιεστερων συγγενων του παππου, και υπευθυνες δηλωσεις απο καθε εναν απο τους συγγενεις που θα προκυψουν απο το πιστοποιητικο οτι σου παραχωρουν το οπλο ως νομιμοι κληρονομοι του κτλπ.Για την Winchester θα πρέπει να σιγουρευτείς καταρχήν ότι πληρεί τις προϋποθέσεις έκδοσης ακκο (δες το μηκος όπλου και κανης) από εκεί και πέρα είχε βγει νόμος που με 120 ευρώ μπορούσες να δηλώσεις αδηλωτο όπλο και να βάλεις ακκο αλλά δεν ξέρω αν είναι σε ισχύ ακόμα (νόμος 3944).

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να πας στο κοντινότερο τ.α. όσο πιο σύντομα μπορείς καθώς από την στιγμή που βρηκες /έχεις στην κατοχή σου αυτά τα όπλα χωρίς ακκο στο όνομα σου είσαι παράνομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυνηγετικά όπλα είναι τα επωµιζόµενα µονόκανα και δίκανα, επαναληπτικά και ηµιαυτόµατα όπλα, που έχουν το εσωτερικό της κάνης τους λείο και όχι ραβδωτό, µήκος κάνης τουλάχιστον πενήντα εκατοστών του µέτρου και συνολικό µήκος τουλάχιστον ενός (1) µέτρου, σταθερό, µη πτυσσόµενο κοντάκι, λειτουργούν µε δύναµη πού παράγεται από την καύση πυρίτιδας, προορίζονται αποκλειστικά και µόνο για την άσκηση θήρας ή εξάσκηση στη σκοποβολή, φέρουν συνολικά µέχρι τρία φυσίγγια και δεν δύναται να δεχθούν περισσότερα από τρία φυσίγγια.

 

 

Η Winchester πληρεί τις προϋποθέσεις του νόμου που βλέπω εκτός από το ότι μπορεί να φέρει 6 φυσίγγια. Εδώ λοιπόν τι κάνουμε; Το πάω για μόντα να παίρνει max 3 αλλά χαλάω στην ουσία την αξία του όπλου ή το καταχωνιάζω πάλι και άντε να το βρει κανείς.

 

Το ότι είμαι παράνομος μέχρι να πάω να το δηλώσω το ξέρω, αλλά δεν είναι κάτι που με επηρεάζει. Αν δε μπορώ να του βγάλω άδεια κατοχής, θα γίνει collection που απλά δεν θα χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η Winchester πληρεί τις προϋποθέσεις του νόμου που βλέπω εκτός από το ότι μπορεί να φέρει 6 φυσίγγια. Εδώ λοιπόν τι κάνουμε; Το πάω για μόντα να παίρνει max 3 αλλά χαλάω στην ουσία την αξία του όπλου ή το καταχωνιάζω πάλι και άντε να το βρει κανείς.

 

Το ότι είμαι παράνομος μέχρι να πάω να το δηλώσω το ξέρω, αλλά δεν είναι κάτι που με επηρεάζει. Αν δε μπορώ να του βγάλω άδεια κατοχής, θα γίνει collection που απλά δεν θα χρησιμοποιώ.

 

Και συλλέκτης να γίνεις πάλι θες άδεια :P

 

Κάπου σ' αυτόν το νόμο λέει πώς και τι, ρίξε μια ματιά. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα πρέπει τα όπλα που συλλέγεις να μην μπορούν να χρησιμοποιηθούν (τα βουλώνεις or something).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως σου προτάθηκε παραπάνω συνεννοήσου την αποποίηση του όπλου απο τους δικαιούχους. ρώτα εναν δικηγόρο για το θέμα. μετά βγάλε μια άδεια αγοράς κυνηγετικού όπλου. μπορείς να πάρεις μια βεβαίωση απο ιατρό και μετά πας στην αστυνομία για να εκδοθεί η άδεια. απ ότι θυμάμαι είχε ένα μικρό κόστος νομίζω 12 ευρώ. άδεια κυνηγιού ευ όσων δεν κυνηγάς δεν χρειάζεται. 

σχετικά με το θέμα της αποθήκης δεν είναι πρόβλημα ευ όσων δεν κυνηγάς δεν ελέγχετε. εναλλακτικά λογικά απο την μπροστινή πλευρά της αποθήκης (βρες κανένα disassembly manual ή video) αν υπάρχει κάποια ταπα η οποία θα σου δίνει πρόσβαση στην πίσω μεριά του ελατηρίου της αποθήκης μπορείς να βάλεις για μειωτήρα ένα κομμάτι χαλκοσωλήνα 21cm αν είναι 5+1 ή 28cm αν είναι 6+1. προσοχή στο ανώτερο όριο των φυσιγγίων. το 3 σε καραμπίνα σημαίνει 2 στην αποθήκη και μία στην θαλάμη και όχι 3 στην αποθήκη. αργότερα θες να ρίξεις με το όπλο να βεβαιωθείς οτι είναι σε κατάσταση να ρίξει με ασφάλεια και να χρησιμοποιείς ελαφριές γομώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο solton τα είπε όλα.

Από όσο θυμάμαι το δηλώνεις ως κειμηλιο.

Σε κάποιες περιπτώσεις σου ζητούν να βουλώσεις την κάνη αλλά δεν ξέρω αν είναι για το συγκεκριμένο όπλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις βοήθησαν αρκετά, από βδομάδα θα ξεκινήσω ότι διαδικασίες χρειάζεται για να το νομιμοποιήσω. Θα τσεκάρω και περισσότερο τον νόμο για κειμήλια κλπ, θα πάω και στον οπλουργό και θα τα τακτοποιήσω όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις βοήθησαν αρκετά, από βδομάδα θα ξεκινήσω ότι διαδικασίες χρειάζεται για να το νομιμοποιήσω. Θα τσεκάρω και περισσότερο τον νόμο για κειμήλια κλπ, θα πάω και στον οπλουργό και θα τα τακτοποιήσω όλα.

Όλα αυτά υποθετικά πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...