Προς το περιεχόμενο

Νέες UltraFine 5K και 4K οθόνες από την LG υπό τις ευλογίες της Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Mην κοιτάμε μόνο την ανάλυση.

 

Με το USB-C ποιος ξέρει αν θα έχουμε HD (192/24) ή DSD audio με υποστήριξη 5.1ch ή 48 bit χρωμάτων ή ανανέωση πάνω από 60Hz στις λίγο χαμηλές αναλύσεις.

 

Καταρχάς είναι τόσο μικρή η θύρα που είναι πιο εύθραυστο και πιθανόν να χαλάσει εύκολα με τόσο υπερβολικά μικρά συρματάκια

Ουσιαστικά οι οθόνες τρέχουν Thunderbolt 3 με βύσμα USB Type-C...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" Η ίδια η σύνδεση επιτρέπει μέσω του υπολογιστή να αλλάξουμε τη φωτεινότητα της οθόνης, την ένταση του ήχου χωρίς κάποιο επιπλέον καλώδιο η αποκλειστικά κουμπιά στην επιφάνεια της οθόνης. "

Eizo Flesxcan HD2442W το έχει αυτό από το 2008 που τη πήρα.

Βασικά και η Eizo T965 CRT, είχε usb connector που είχες όλα τα controls από το PC σου. Συν κάποια άλλα μοντέλα CRT που είχαν usb ports.

8 χρόνια μετά, είπε η LG να "ενσωματώσει" και αυτή τη καινοτομία :P

Γενικά σχεδόν κάθε οθόνη με hdmi σύνδεση είναι ικανή να λάβει εντολές για το brightness και για το volume του hdmi μέσω του ddc/ci, έχω γράψει εφαρμογή για hackintosh που ανεβοκατεβάζω το brightness με τα F1/F2 στην 27" samsung μου.

 

Όσο αναφορά το 4k/5k σαφώς φοβερό αλλά νιώθω σαν να γυρνώ στην pstn καθώς οι ταχύτητες του internet στην επαρχία δεν συμβαδίζουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αναφορά το 4k/5k σαφώς φοβερό αλλά νιώθω σαν να γυρνώ στην pstn καθώς οι ταχύτητες του internet στην επαρχία δεν συμβαδίζουν. 

 

Καταλαβαίνω και συμφωνώ, όμως προσωπικά όταν οι τιμές φτάσουν τα σημερινά upper-mainstream μοντέλα, τότε θα ποντάρω έστω στην έξτρα ευκρίνεια που προσφέρουν αυτές οι αναλύσεις.

 

Παίζω με 32" τηλεόραση σαν βασική οθόνη, και δεν θα με χάλαγε μια 3Κ/4Κ για να μην βλέπω τους κόκκους.

 

Η TV είναι στο γραφείο μου, η καρέκλα μου στα 75 εκατοστά από την οθόνη, και πίσω μου είναι το κρεβάτι. Οπότε όταν παρακολουθώ multimedia είμαι στα 3 μέτρα από την οθόνη.

 

Ναι μεν τα multimedia μου θα παραμείνουν στα 1080p γιατί από την απόσταση που παρακολουθώ δεν φαίνεται αισθητή διαφορά από 1080p σε 2160p, αλλά όταν είμαι στα 75εκ. σίγουρα η διαφορά είναι όντως αισθητή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@John-lamia τελευταίας γενιάς ips έχει τι περίμενες να έχει oled? Θα φορούσαν είτε oled τύπου τηλεόρασης η κινιτου Samsung σε χρώματα, είτε καλή calibrated oled να προσφέρει χρώματα ακριβείας

Στην πρώτη περίπτωση θα κερδίσει τους samsungolagnous που τρελαινονται για έντονα χρώματα και θα χάσει όλους τους άλλους και στη δεύτερη περίπτωση θα έχει διπλή τημη

Και στης δύο περιπτώσεις πωλήσεις θα πάνε περίπατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνονται ενδιαφέρουσες προτάσεις και οι δύο αλλά μένει να δούμε τα πρώτα σοβαρά τεστ κυρίως ως προς το θέμα της χρωματικής ομοιογένειας, που ως γνωστόν πάσχουν σε πολύ μεγάλο βαθμό τα QHD και 4K μοντέλα της LG.

 

Μην ξεχνάμε ότι σε αυτά τα λεφτά παίζουν και μοντέλα των κορυφαίων στο χώρο, με χαμηλότερη βέβαια ανάλυση (1440p).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην κοιτάμε μόνο την ανάλυση.

 

Με το USB-C ποιος ξέρει αν θα έχουμε HD (192/24) ή DSD audio με υποστήριξη 5.1ch ή 48 bit χρωμάτων ή ανανέωση πάνω από 60Hz στις λίγο χαμηλές αναλύσεις.

 

Καταρχάς είναι τόσο μικρή η θύρα που είναι πιο εύθραυστο και πιθανόν να χαλάσει εύκολα με τόσο υπερβολικά μικρά συρματάκια

5.1 κανάλια; 8 στέλνει το παλιό του 2011!

 

Έχεις δίκιο, μην κοιτάμε μόνο την ανάλυση. Ξέρεις κάτι ταχύτερο; USB 3.1 4 φορές αργότερο από το thunderbolt. Ινοβάσιο. Άσε τα Apple να τρέχουν 4 φορές ταχύτερα σε backup, ήχο και video.

 

Που να δεις τα συρματάκια του επεξεργαστή :-)

 

Βάλε 120hz σε tft, να γελάσουμε. Σπέκια για την φάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5.1 κανάλια; 8 στέλνει το παλιό του 2011!

 

Έχεις δίκιο, μην κοιτάμε μόνο την ανάλυση. Ξέρεις κάτι ταχύτερο; USB 3.1 4 φορές αργότερο από το thunderbolt. Ινοβάσιο. Άσε τα Apple να τρέχουν 4 φορές ταχύτερα σε backup, ήχο και video.

 

Που να δεις τα συρματάκια του επεξεργαστή :-)

 

Βάλε 120hz σε tft, να γελάσουμε. Σπέκια για την φάση.

 

Καλά όλα αυτά αλλά από καινοτομία και συμβατότητες όμως ??

Το θέμα είναι ότι το USB 3.1 ναι μεν αργό σε σχέση με το Thunderbolt αλλά είναι πάρα πολύ φθηνότερο και είναι backward compatible με παλιότερα USB - στο Thunderbolt πρέπει και ο εξωτερικός σκληρός να είναι αρκετά καλός για να έχεις τις γρήγορες ταχύτητες.

 

Ο επεξεργαστής που κολλάει ?? Μένει εκεί κολλημένο και δεν το βγάζεις (εκτός άμα βάλεις άλλον) !!

 

Το USB καλώδιο το κουβαλάς + το ότι το βάζεις-βγάζεις και αν μπει μια μικρή σκόνη παίζει και να βραχυκυκλώσει + το ότι με τον χρόνο ενδέχεται να σπάσει η θύρα

 

Ποια TFT ?? Εδώ οι περισσότεροι θέλουμε τις OLED επιτέλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5.1 κανάλια; 8 στέλνει το παλιό του 2011!

 

Έχεις δίκιο, μην κοιτάμε μόνο την ανάλυση. Ξέρεις κάτι ταχύτερο; USB 3.1 4 φορές αργότερο από το thunderbolt. Ινοβάσιο. Άσε τα Apple να τρέχουν 4 φορές ταχύτερα σε backup, ήχο και video.

 

 

Είναι τόσο απίστευτο και γρήγορο το thunderbolt, που μετά από σχεδόν 6 χρόνια από την πρώτη κυκλοφορία του έχει κατακλύσει την αγορά, μέχρι και σε σακουλάκια από πατατάκια το βρίσκεις. Αντίθετα το usb1/2/3 δεν το χρησιμοποιεί κανείς πια.

 

Oh wait

 

Το ανάποδο έχει γίνει, η Apple και τα Intel NUC το χρησιμοποιούν μόνο και καμιά ξέμπαρκη μητρική για PC για να λένε οτι υπάρχει και στα PC...

 

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...