Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματικό e-mail


Θεkλα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Θα ήθελα να έχω κάποιο σχετικά σοβαρό e-mail για τη δουλειά μου - αντί για gmail που ενδεχομένως θα ήταν η εναλλακτική μου. Προς το παρόν έχω διεύθυνση στον οργανισμό που ανήκω αλλά αυτό μάλλον δε θα ισχυει για πολύ.

 

Φανταζόμουν κάτι σε στυλ : [email protected]

 

Θα ήθελα επίσης να μην είναι μπατε σκυλοι αλέστε αλλά να έχει ιδανικά

- καλές επιλογές προστασίας απορρήτου / κρυπτογράφηση

- πρόσβαση από MS outlook και από κινητό

- αρκετό χώρο ώστε να δέχομαι mails εώς 10 MB (εαν είναι δυνατό και μεγαλύτερα) και να έχω αποθηκευτικό χώρο γύρω στα 5 gb.

 

Δεν γνωρίζω αν τα παραπάνω είναι δυνατά ή αν χρειάζεται να αγοράσω κάποιο δικό μου domain. Ενδεχομένως να χρειαστεί να φτιάξω κάποια στιγμη και ιστοσελιδα αν και αυτό είναι στα μακρινά μάλλον σχέδια.

 

Είναι όμως εφικτά, και αν ναι πόσο θα μου κόστιζε κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το δική μου επιλογή συνήθως πρόκειται για εταιρία. Δεν συνηθίζεται να βάζουν κάτι άκυρο και από τα λίγα που ξέρω χρειάζεσαι δικό σου domain.

 

Επίσης το θεωρώ λίγο Pointless για την ώρα.

 

Απλά να έχεις ένα σοβαρό Account (πχ [email protected]) και είσαι μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το δική μου επιλογή συνήθως πρόκειται για εταιρία. Δεν συνηθίζεται να βάζουν κάτι άκυρο και από τα λίγα που ξέρω χρειάζεσαι δικό σου domain.

 

Επίσης το θεωρώ λίγο Pointless για την ώρα.

 

Απλά να έχεις ένα σοβαρό Account (πχ [email protected]) και είσαι μια χαρα.

 

Είναι επαγγελματικό. Και θα είμαι ιδιώτης-επαγγελματίας (πιθανά).

 

Φαντάζομαι δε θα ήθελες να στέλνεις στον ασφαλιστή σου ή δικηγόρο σου πχ σοβαρά έγγραφα σε διευθυνση gmail-hotmail κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ θα έστελνες κάτι εμπιστευτικό πχ. ένα αντίγραφο του βιβλιαρίου σου (που έχεις 500 000 ευρώ) στον δικηγόρο σου σε gmail; H αντίστοιχα έγγραφα στο γιατρό σου σε gmail;

 

Προηγουμένως, όσο ήμουν εξωτερικό πχ ο παθολόγος μου είχε κάτι τέτοιο για να παίρνει e'mail από ασθενείς και να ανταλλάσσει με άλλους επαγγελματιες.

https://www.hin.ch/fr/arzt/

 

Σε όλα αυτά μπαίνει θέμα επαγγελματικού απορρήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το google drive με cryptography.

google it.

Καλά θα το κοιτάξω. Το gmail πάντως στους όρους λέει ότι ΘΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ το e-mail σου για να σου προβάλουν σχετικές διαφημίσεις.

 

Δε με καθησυχάζει καθόλου κατι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έκτος του ότι gmail εχει καλυτερη ασφάλεια από οτιδήποτε κάνεις εσυ αν σε νοιάζει τόσο η ασφάλεια υπάρχει και η κρυπτογραφηση Pgp για ότι email θες. Αν δεν έχεις ιδέα τι είναι Το Pgp τότε όλα τα άλλα που λες είναι περιττά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ θα έστελνες κάτι εμπιστευτικό πχ. ένα αντίγραφο του βιβλιαρίου σου (που έχεις 500 000 ευρώ) στον δικηγόρο σου σε gmail; H αντίστοιχα έγγραφα στο γιατρό σου σε gmail;

 

Προηγουμένως, όσο ήμουν εξωτερικό πχ ο παθολόγος μου είχε κάτι τέτοιο για να παίρνει e'mail από ασθενείς και να ανταλλάσσει με άλλους επαγγελματιες.

https://www.hin.ch/fr/arzt/

 

Σε όλα αυτά μπαίνει θέμα επαγγελματικού απορρήτου.

 

Άρα στα απαιτούμενα που έβαλες παραπάνω πρέπει να προσθέσεις

 

- ο πάροχος της υπηρεσίας να είναι πιο αξιόπιστος σε θέματα επαγγελματικού απορρήτου από την Google και την MS

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτος του ότι gmail εχει καλυτερη ασφάλεια από οτιδήποτε κάνεις εσυ αν σε νοιάζει τόσο η ασφάλεια υπάρχει και η κρυπτογραφηση Pgp για ότι email θες. Αν δεν έχεις ιδέα τι είναι Το Pgp τότε όλα τα άλλα που λες είναι περιττά

Το θέμα είναι να χρησιμοποιώ κάτι που είναι πιο ασφαλές από το gmail. Εγραψα παραπάνω ότι στους όρους τους λένε ότι θα "σκανάρουν" την αλληλογραφία σου για να σου προσφέρουν στοχευμένα μηνύματα/διαφημίσεις. Οσο για το Pgp, όλα καλά, αλλά θα πρέπει να χρησιμοποιούν όλες οι πλευρές το ίδιο πρότυπο.

 

Γιατί με τον κιμ γιονκ θα ανταλλασεις email για πυρηνικά ή μήπως έχεις σχέσεις με την άλ καιντα και τον ISIS;

Δεν ξέρω αν σε απασχόλησε ποτέ. Πάντως για να έχω το mail μου στο κινητό μου, το τμήμα πληροφορικής στη δουλειά μου, μου είπε ότι απαιτείται κρυπτογράφηση πρώτα του κινητού με κωδικό. Δεν είναι τα πάντα τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε μια το Proton mail. Επειδή βλέπω ότι σε νοιάζει η ασφάλεια.

 

Είναι το πιο κρυποτγραφημένο mail που υπάρχει αυτήν την στιγμή.

 

Απλά είναι λίγο μπελάς γιατί θες 2 κωδικούς ένα για login και ένα για να ανοίξεις τα email σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ θα έστελνες κάτι εμπιστευτικό πχ. ένα αντίγραφο του βιβλιαρίου σου (που έχεις 500 000 ευρώ) στον δικηγόρο σου σε gmail; H αντίστοιχα έγγραφα στο γιατρό σου σε gmail;

 

Προηγουμένως, όσο ήμουν εξωτερικό πχ ο παθολόγος μου είχε κάτι τέτοιο για να παίρνει e'mail από ασθενείς και να ανταλλάσσει με άλλους επαγγελματιες.

https://www.hin.ch/fr/arzt/

 

Σε όλα αυτά μπαίνει θέμα επαγγελματικού απορρήτου.

Εγώ αν εμπιστευόμουν το άτομο θα έστελνα ναι. Αυτό που λες για τη google και το σκανάρισμα λογικά θα σκανάρει αυτόματα κάποιες λέξεις για τις διαφημίσεις, όπως κάνει και στην αναζήτηση δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να χρησιμοποιώ κάτι που είναι πιο ασφαλές από το gmail. 

 

ρε φιλε τι το ψαχνεις τωρα, δεν υπαρχει ΣΙΓΟΥΡΙΑ με κανενα email, κατσε στελνε με περιστερια αυτα που θελεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...