Προς το περιεχόμενο

Inalan Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Κανοντας μια ερευνα στο ιντερνετ βρηκα την inalan η οποια δινει οπτικες ινες και 100mbps με τιμη πανω κατω ιδια με τον οτε. Επειδη το ονομα της εταιριας δεν το εχω ξανακουσει και δεν γνωριζω ποσο αληθευουν αυτα που υποσχεται η εταιρια, μπορει καποιος να μου πει αν αξιζει τον κοπο να αλλαξω την συνδεση με αυτη την εταιρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Που είναι το δίκτυο της;

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=17jswkOxK5USdJYafv_syXY1j0Rk

μπορει καποιος να μου πει αν αξιζει τον κοπο να αλλαξω την συνδεση με αυτη την εταιρια;

Αν είσαι στις περιοχές κάλυψής της, δεν θέλει 2η σκέψη, βουρ στον πατσά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζιφος δεν εχει.

 

Καπου παντως ειχα διαβασει πως αν δεν εχει στην περιοχη μου μπορω να τους ειδοποιησω να βαλουν γραμμη στο σπιτι μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δήλωση ενδιαφέροντος, όταν μαζευτούν αρκετές ίσως αρχίσουν στην περιοχή σου ανάλογα τα χρήματα που ζητάει ο δήμος για τέλη διέλευσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit:

Τελικα αν και αποψη αποστασης ειμαι μεσα στο δικτυο παροχης,επειδη η οδος μου υπαγεται στο δημο Αθηναιων δεν μπορουν να μου προσφερουν την υπηρεσια.Πανε οχι μονο βαση αποστασης αλλα και κατοπιν συμφωνιας με δημους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπέρα - ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Στο Γαλάτσι έχει αρχίσει τις παροχές μέσω οπτικών ινών πριν λίγο καιρό η INALAN. Είδα στη σελίδα τους στο fb ότι προσφέρουν ταχύτητες 100 up/down, κάτι που δεν έχουμε ξανακούσει. Έχω διαβάσει όμως και σ'άλλα φόρουμ, αλλα και fb ότι έχουν για οικιακούς πελάτες ογκοχρέωση και αυτό λίγο με ξενερώνει. Μήπως έχει συνδεθεί κανένας gamer να μου πει αν του ακρούν τα 3,3TB; θέλω να συνδεθώ από την μία, αλλά ο περιορισμός λίγο με σταματάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε εδω

συζητανε το θεμα και μπηκε στην συζητηση και ενας εκπροσωπος της εταιρειας

 

και ΕΔΩ συγκεντρωμενες οι ερωταπαντησεις

 

οσο για την χρεωση που λες, στο σιτε τους αναφερουν το εξης :

 

 

  100Mbps/100Mbps 27€/το μήνα

 

Το κόστος της εγκατάστασης ανέρχεται στα 24,80€ και ο εξοπλισμός είναι δωρεάν. 
Οι τιμές που αναγράφονται αφορούν αποκλειστικά οικιακούς πελάτες και είναι τελικές, χωρίς καμία άλλη έξτρα χρέωση, όπως ογκοχρέωση κλπ. (link)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τσεκαρε εδω

συζητανε το θεμα και μπηκε στην συζητηση και ενας εκπροσωπος της εταιρειας

 

και ΕΔΩ συγκεντρωμενες οι ερωταπαντησεις

 

οσο για την χρεωση που λες, στο σιτε τους αναφερουν το εξης :

 

 

  100Mbps/100Mbps 27€/το μήνα

 

Το κόστος της εγκατάστασης ανέρχεται στα 24,80€ και ο εξοπλισμός είναι δωρεάν. 

Οι τιμές που αναγράφονται αφορούν αποκλειστικά οικιακούς πελάτες και είναι τελικές, χωρίς καμία άλλη έξτρα χρέωση, όπως ογκοχρέωση κλπ. (link)

 

καλησπέρα - ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Στο Γαλάτσι έχει αρχίσει τις παροχές μέσω οπτικών ινών πριν λίγο καιρό η INALAN. Είδα στη σελίδα τους στο fb ότι προσφέρουν ταχύτητες 100 up/down, κάτι που δεν έχουμε ξανακούσει. Έχω διαβάσει όμως και σ'άλλα φόρουμ, αλλα και fb ότι έχουν για οικιακούς πελάτες ογκοχρέωση και αυτό λίγο με ξενερώνει. Μήπως έχει συνδεθεί κανένας gamer να μου πει αν του ακρούν τα 3,3TB; θέλω να συνδεθώ από την μία, αλλά ο περιορισμός λίγο με σταματάει.

Δεν υπάρχει ογκοχρέωση καρατσεκαρισμένο. Έχουν δύο γνωστοί μου και είναι καρφωμένοι στα 95Mbps  χωρίς κάποιο περιορισμό. Αν το υποστηρίζει η περιοχή σου πας με κλειστά μάτια. Εμένα δυστυχώς πέρασαν 4 στενά πιο κάτω και προχώρησαν και έμεινα έξω να αρκούμαι στα 7Mbps οπως 10 χρόνια τώρα (περιοχή Περισσός). Μόνο που δεν πήγα στα γραφεία τους να βάλω τα κλάματα για να έρθουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μόλις σήμερα εβαλα inalan και στο ookla speedtest βγάζει 95ρια download και upload στο chrome 3mbpsdownload αλλά φτεει το chrome γιατί στο opera βαραει 25ρια+, 8k βίντεο ενός λεπτού σε κάτω από 10 δευτερόλεπτα τα φορτώνει στο opera γενικότερα σε ταχύτητες το opera πατάει κατω το chrome και για πρώτη μέρα σκίζει μπορώ να πω, τώρα από torrents έχω δει μέχρι 11mbpsdownload αλλά εκεί είναι ανάλογα και με τους αποδέκτες (seeders). Ανάλογα το πακέτο που θα επιλέξεις θα σου έρχεται και ο λογαριασμός δεν ισχύει κάτι περί ογκοχρεωσης, περναει ενα καλώδιο οπτικής ινας από το από μπαλκόνι μεσα από τον τοίχο στο σημείο που επιθυμείς και έτοιμος θέλει μεγαλη προσοχή όμως στο καλωδιο γιατί μέσα είναι γυαλι οπότε δεν θέλει πολύ πίεση και στενές διπλοσεις θα στα πούνε και οι ίδιοι, από τηλεφωνική εξυπηρέτησή αψογοι και το συνεργείο εγκατάστασης φυσικά, από εμβελια στο ασυρματο δικτυο άριστο και εκεί το λιγότερο που είδα ήταν 3mbps το περισσότερο 55mbps, πιστεύω να σε καλυψα. Εάν αλλάξει κατι σε ταχύτητες λόγο του ότι είναι πρώτη μέρα θα ρίξω update γνώμη μου παντός πήγαινε inalan.(Περιοχη Γαλατσι)

Επεξ/σία από RalistasHELLAS
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μαγκες επειδη ακουσα οτι ερχεται η Inalan στον Ευοσμο πειτε λιγο τις γνωμες σας γυρω απο την εταιρια για να ξερω περι τινους προκειται

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Θεσ/νίκη λειτουργεί η OCN και στην Αθήνα η Inalan.

Πληροφορίες στο site της και εδώ και εδώ και ίσως και σε άλλα νήματα αυτού του forum.

 

Εάν γκουγκλάρεις την εταιρεία, θα βρεις αντίστοιχα νήματα και σε άλλα fora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...