Προς το περιεχόμενο

Inalan Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Thresh said:

VPN για torrents με Inalan, αλλιώς υπάρχει κίνδυνος περιορισμού της ταχύτητας της γραμμής επειδή τους στέλνει email η Cogent από την οποία μισθώνουν κυκλώματα.

Βασικά το κάνει μόνο σε συγκεκριμένα IP blocks που έχει πάρει απευθείας από την Cogent. Στους υπόλοιπους συνδρομητές που απλώς χρησιμοποιείται για upstream η Cogent δεν υπάρχει θέμα. Αλλά ναι, για να είσαι σίγουρος, καλύτερα με VPN...

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα νοικιάσω νέο σπίτι στο κέντρο Θεσσαλονίκης κοντά στο υπουργείο Μακεδονίας Θράκης.

Διαθεσιμότητα έχει και στις δυο εταιρίες. Ποια από τις δύο να επιλέξω για σταθερή γραμμή χωρίς προβλήματα; Προσανατολιζομαι στα 100mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Wind τι; Επιβεβαιωμένο FTTH ή VDSL; Από Inalan έχει ήδη κουτί; Πάντως μια φήμη λέει ότι όποιος έχει διαθεσιμότητα σε Inalan και ψάχνει τους κλασικούς παρόχους, του καίγεται το router :P

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΝΑ lan δαγκωτό

σταθερά το 100αρι, 100αρι κ upload (αν σε νοιάζει) κ αν λείπεις πχ καλοκαίρι, το σταματάς χωρίς πέναλντυ κ λμκιες των άλλων κ Σεπτεμβρη ξανά ενεργοποιείς!

28ευρώ νομίζω για 3ΤΒ το μήνα download, που στην αρχή ίσως θες λίγο μέτρο για να δεις τι κ πως, και αν δεν το σκίσεις στην πειρατεία :) , θα σαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επικοινωνήσα με την Ιναλαν αλλά δυστυχώς ενώ υπάρχει διαθεσιμότητα δεν έχει κατανεμητή  στην οικοδομή άρα πάει για τρίμηνο.Κριμα το θέμα είναι τώρα ότι ρώτησα και την Wind ποιανού είναι οι γραμμές στην περιοχή και μου λένε της Vodafone. Λέτε να μπλέξω σε περίπτωση βλάβης; Αναφέρομαι στο πακέτο της Wind fiber 100 το οποίο αντιλαμβάνομαι λόγω upload ταχύτητας είναι VDSL και όχι fiber to home. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που εχω Wind ειμαι τρομερα ευχαριστημενος στην Πολιχνη που ειναι δικιες της καμπινες τωρα δεν ξερω να σου πω την αληθεια αλλα το FTTH ειναι πολυ καλητερο σε ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, censOred said:

το οποίο αντιλαμβάνομαι λόγω upload ταχύτητας είναι VDSL και όχι fiber to home. 

Γιατί στο FTTH τι upload δίνουν νομίζεις οι τσιγκούνηδες; 10% του down και εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω είμαι κοντά στην ρωμαϊκή αγορά και η νοβα 100αρα τερματίζει την ταχύτητα χωρίς να είναι ftth.

παλιότερα είχα Vodafone 24αρα κι έπιανα γυρω στα 17mbps.

παίζει ρολο και πόσο κοντά έχεις καμπίνα...

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας.

Βλέπω η Inalan έχει ένα ωραιο πακέτο 200αρα γραμμή με 28 ευρώ το μήνα. Διαθεσιμότητα υπάρχει στην περιοχή μου (Εύοσμος). Το θεμα ειναι, από τη στιγμή που κάποιος κάνει την αίτηση, σε πόσες μέρες έχει ίντερνετ σπίτι του;

Επίσης, διάβασα οτι σου φέρνουν οπτική ινα στο σπίτι. Ποια ακριβώς θα είναι η διαδικασία; Δεδομένου οτι θα νοικιάσω σπίτι και δε θα μπει στο δικό μου, τρυπάνε τοίχους κλπ; Μην έχω κανένα θέμα με τον ιδιοκτήτη. Ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stavrosleo94 said:

Καλησπέρα σας.

Βλέπω η Inalan έχει ένα ωραιο πακέτο 200αρα γραμμή με 28 ευρώ το μήνα. Διαθεσιμότητα υπάρχει στην περιοχή μου (Εύοσμος). Το θεμα ειναι, από τη στιγμή που κάποιος κάνει την αίτηση, σε πόσες μέρες έχει ίντερνετ σπίτι του;

Επίσης, διάβασα οτι σου φέρνουν οπτική ινα στο σπίτι. Ποια ακριβώς θα είναι η διαδικασία; Δεδομένου οτι θα νοικιάσω σπίτι και δε θα μπει στο δικό μου, τρυπάνε τοίχους κλπ; Μην έχω κανένα θέμα με τον ιδιοκτήτη. Ευχαριστώ πολύ :)

καπως πρεπει να μπει μεσα στο σπιτι.και για να μπει μεσα στο σπιτι καπου πρεπει να τρυπησουν.γενικως απο το πεζοδρομιο θα στηριχτει σε καποιο τοιχο μεχρι να τρυπησει και να μπει μεσα αναλογως αν ειναι πολυκατοικια ή μονοκατοικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, stavrosleo94 είπε

Καλησπέρα σας.

Βλέπω η Inalan έχει ένα ωραιο πακέτο 200αρα γραμμή με 28 ευρώ το μήνα. Διαθεσιμότητα υπάρχει στην περιοχή μου (Εύοσμος). Το θεμα ειναι, από τη στιγμή που κάποιος κάνει την αίτηση, σε πόσες μέρες έχει ίντερνετ σπίτι του;

Επίσης, διάβασα οτι σου φέρνουν οπτική ινα στο σπίτι. Ποια ακριβώς θα είναι η διαδικασία; Δεδομένου οτι θα νοικιάσω σπίτι και δε θα μπει στο δικό μου, τρυπάνε τοίχους κλπ; Μην έχω κανένα θέμα με τον ιδιοκτήτη. Ευχαριστώ πολύ :)

Το ποσό καιρό θα κάνει, ως που να έχεις ίντερνετ παίζει

Εχεις άλλος στην οικοδομή σου ή έστω σε οικοδομή κολλητά με την δική σου? Αν όχι μπορεί να πάρει και πάνω από 3 μήνες μέχρι να έχεις ίντερνετ μιας και να βγούμε άδειες από το δήμο για σκάψιμο είμαι αρκετά χρονοβόρο

Η inalan κάνει εγκατάσταση ένα μικρό κουτί σε κάποιο εξωτερικό τοίχο στο ισόγειο της οικοδομής και ανεβάζει εξωτερικά μέσα σε σωληνα την οπτική ίνα, και ναι για να μπει μέσα στο διαμέρισμα χρειάζεται τρύπα (πολύ μικρή είναι, κάτι μεγαλύτερο από ένα κλασσικό στυλό)

Και μέσα στο σπίτι πάμε μέχρι το σημείο που θέλεις μέσα σε μικρό κανάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και πάλι.

Στο διαμέρισμα που θα μπω τον Γενάρη, οι τωρινοί ενοικιαστές έχουν ήδη inalan στο σπίτι τους. Αυτό σημαίνει οτι θα μου έρθει πιο γρήγορα το ίντερνετ; Ρωτάω επειδή δουλεύω remote από το σπίτι ως προγραμματιστής, και δε θέλω να αργήσει πολύ να έρθει η γραμμή στο σπίτι μου μιας και η εργασία μου γίνεται αποκλειστικά μέσω internet.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, stavrosleo94 said:

Καλησπέρα σας και πάλι.

Στο διαμέρισμα που θα μπω τον Γενάρη, οι τωρινοί ενοικιαστές έχουν ήδη inalan στο σπίτι τους. Αυτό σημαίνει οτι θα μου έρθει πιο γρήγορα το ίντερνετ; Ρωτάω επειδή δουλεύω remote από το σπίτι ως προγραμματιστής, και δε θέλω να αργήσει πολύ να έρθει η γραμμή στο σπίτι μου μιας και η εργασία μου γίνεται αποκλειστικά μέσω internet.

 

Ευχαριστώ πολύ.

αν δεν εχουν καταργησει θα πατε να αλλαξετε ονομα.αν εχει καταργηθει απλα θα αναφερεις  οτι ο προηγουμενος ειχε inalan οποτε  δεν θελειε παρα μονο  cpe και ενεργοποιηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Βλεπω γινονται εργα απο Inalan κατω απο το σπιτι μου, διπλα στις ΦΕΠΑ (Ιλισια) ενω το δειχνει ως planned. Ομως η διαθεσιμοτητα (οχι το Planned), φαινεται να σταματαει στο υψος των Aμπελοκηπων. Ειναι λιγο Outdated ο χαρτης της διαθεσιμοτητας, ή πχ ξεκιναει νεα γραμμη? Δεν φαινεται να περναει απο καπου ενδιαμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...