Προς το περιεχόμενο

Ε-infinity shopping


Rush13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει και το paypal καποιο ρισκο εαν ο πωλητης το παιξει τρελλα.

Οχι δεν εχει. Τα χρηματα σου επιστρεφονται απο το ιδιο το paypal ασχετα το τι θα κανει ο πωλητης. Επιστρεφονται μαλιστα και τα εξοδα αποστολης πληρως. Το paypal μετα κυνηγα τον πωλητη να του τα δωσει πισω.

 

Δεν εχεις κανενα ρισκο

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχει. Τα χρηματα σου επιστρεφονται απο το ιδιο το paypal ασχετα το τι θα κανει ο πωλητης. Επιστρεφονται μαλιστα και τα εξοδα αποστολης πληρως. Το paypal μετα κυνηγα τον πωλητη να του τα δωσει πισω.

 

Δεν εχεις κανενα ρισκο

 

Μα πες μου τωρα, πως εισαι τοσο απολυτος?

 

Προσφατα ειχα δικο μου περιστατικο που θα μπορουσε να προκυψει ευκολα θεμα και θα εμενα απολυτος ακαλυπτος απο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω τι συνέβη στον φίλο @topos, σκέφτομαι το εξής απλό. Αγοράζεις πχ μια μηχανή και σου στέλνει ο πωλητής τρακινγκ. Το τρακινγκ το καταχωρεί και στο paypal. Έρχεται το δέμα, υπογράφεις, παραλαμβάνεις, πας σπίτι ξετυλίγεις και κρατάς στα χέρια ένα τούβλο. Σούπερ!

Πώς θα το αποδείξεις στο paypal όλο αυτό, εφ' όσον ο πωλητής από τη μία μπορεί να αποδείξει ότι έστειλε το δέμα και το παρέλαβες και από την άλλη μπορεί ενδεχομένως να μην έχει καμία καταγγελία στο παρελθόν για κάτι τέτοιο;

Για να μην χαρακτηριστώ τρομολάγνος-ψεκασμένος να πω ότι κι εγώ αγοράζω από ebay, εννοείται από καταξιωμένους πωλητές και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ μέχρι τώρα κάτι τέτοιο αν και δεν έκανα και καμια τόσο ακριβή αγορά. Αγοράζοντας από ιδιώτη πάντως ο κίνδυνος είναι πολύ μεγαλύτερος. Σε κάθε περίπτωση δεν ξέρω αν και πώς το paypal μπορεί να ξεκαθαρίσει την υπόθεση, παρ' όλο που κατά 99,9% κύριο μέλημά τους είναι ο ευχαριστημένος αγοραστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον VampireKiSS , για να έχω αποδειξη στα δέματα μεγάλης αξιας οτι δεν παρέλαβα οτι νά ναι. τραβάω βίντεο την ώρα που έρχεται το δέμα και το ανοίγω καθώς και φωτό για να έχω κάτι στα χέρια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεματα σε ακριβα προιοντα τα ανοίγω παντα ειτε στο ταχυδρομειο ή courier ειτε παρουσία αλλου. Σε αρκετα ακριβα προιόντα τραβαω και ενα βιντεακι. Δεν την πατησα με ebay αλλα με ιδιωτη απο Ελλάδα.

 

Οσοι δεχονται PayPal δυσκολα θα σε κοροιδεψουν χοντρα διοτι μεταξυ αλλων οι επαγγελματιες χρεωνονται λιγοτερα paypal fees οσο καλυτερες κριτικες εχουν απο τους πελατες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι δεχονται PayPal δυσκολα θα σε κοροιδεψουν χοντρα διοτι μεταξυ αλλων οι επαγγελματιες χρεωνονται λιγοτερα paypal fees οσο καλυτερες κριτικες εχουν απο τους πελατες τους.

Μου έλυσες μια απορία που είχα εδώ και σχεδόν 10 χρονια που ειμαι μελος του ebay. Ωστε γι' αυτό παρακαλάνε για "all 5 stars rating".

Το πιστεύω κι εγώ ότι οι επαγγελματίες είναι σοβαροί άνθρωποι με πλήρη συνείδηση ότι ο πελάτης είτε από κοντά είτε από την άλλη άκρη του κόσμου έχει τα ίδια δικαιώματα και θα κάνουν το παν να τον εξυπηρετήσουν. Αλλά με Κίνα μεριά υπάρχει θέμα ενίοτε. Όχι ότι θα χάσεις χρήματα αλλά μου έχει τύχει αρκετές φορές να ψωνίζω και μετά λίγες μέρες να διαγράφεται ο λογαριασμός τους. Άντε περίμενε την εκτιμώμενη ημερομηνία, άντε κάνε dispute επειδή δεν θα έχει έρθει το δέμα, άντε ξανά από την αρχή παρήγγειλε και περίμενε.

Τα τελευταία χρόνια πάντως έχω στραφεί κι εγώ σε απ'ευθείας μαγαζιά με δικές τους σελίδες ακόμη και από Κίνα. Έχουν γενικά καλύτερες τιμές από ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το ebay δεν πληρώνει κατευθείαν το πωλητή περνάει πάνω από ένας μήνας και μετά δίνει τα χρήματα της συναλλαγής.

Περίπτωση να πάρεις τούβλο από πωλητή και να μείνεις ξεκρέμαστος από το ebay είναι τραβηγμένη δεν νομίζω να μείνεις ακάλυπτος από την εταιρία.

Πωλητές με τηλέφωνο call me ιδιαιτέρως και τέτοια να αποφεύγονται γιατί οδηγούν εκτός ebay τη συναλλαγή και είναι απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Επειδη δεν βρισκω το μαγαζι στο ebay ειναι αξιολογο και αξιοπιστο  το εν λογω μαγαζι ? 


αυτο εδω ειναι ??? https://www.ebay.com.au/usr/einfinityshop2?_trksid=p2047675.l2559
γιατι βλεπω οτι εχει δολαρια ενω εδω λεει οτι ειναι ευρωπη και εχει ευρω https://www.e-infin.com/eu/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αξιόπιστο μπορει να ειναι ένα μαγαζί στο ebay. Πάντα υπάρχει ρίσκο σε αυτά τα πράγματα

Αυτοι τα αγοράζουν απο japan Και τα προμηθεουν στις διαφορες αποθηκες που έχουν (Ευρώπη,Αμερική κτλπ) παραεισαγωγή δηλαδή.

Το πιο τρανταχτό κατά ειναι οτι δέν εχεις εγγυηση άμα πάθει κάτι η μηχανή, ή οποιο άλλο προιόν πάρεις. Πρέπει να το στειλεις πισω Japan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αξιόπιστο μπορει να ειναι ένα μαγαζί στο ebay. Πάντα υπάρχει ρίσκο σε αυτά τα πράγματα

Αυτοι τα αγοράζουν απο japan Και τα προμηθεουν στις διαφορες αποθηκες που έχουν (Ευρώπη,Αμερική κτλπ) παραεισαγωγή δηλαδή.

Το πιο τρανταχτό κατά ειναι οτι δέν εχεις εγγυηση άμα πάθει κάτι η μηχανή, ή οποιο άλλο προιόν πάρεις. Πρέπει να το στειλεις πισω Japan

Το λεω γιατι εαν μπεις στο site το οποιο παραθεσα παραπανω θα δεις ειναι πολυ μεγαλη διαφορα ακομη και απο το ebay του ιδιου καταστηματος. Τσεκαρε τα λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 5d mark iv π.χ περιπου 200 ευρω διαφορά έχει. Λογικά ειναι η προμηθεια π παιρνει το ebay

Λες να την κανω μεσα απο το ebay η μεσα απο το site του που εχει και paypal 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικά θα το έκανα απο το ebay για έξτρα ασφάλεια. Αλλα και το paypal ειναι μια δικλιδα ασφαλείας και λογικά αμα έχεις καποιο προβλημα θα σε δικαιώσει. Δεν ξέρω πραγματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...