Προς το περιεχόμενο

Wifi με Like Facebook page


newtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Φιλος άνοιξε καφετέρια και εβαλε και wifi.

Θελει οποιος μπαίνει στο INTERET να κανει και LIKE στην σελιδα (ισως οχι υποχρεωτικά αλλά να του το βγαζει ως κεντρικη)

.

Πως μπορει να το κανει αυτο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Φιλος άνοιξε καφετέρια και εβαλε και wifi.

Θελει οποιος μπαίνει στο INTERET να κανει και LIKE στην σελιδα (ισως οχι υποχρεωτικά αλλά να του το βγαζει ως κεντρικη)

.

Πως μπορει να το κανει αυτο?

Ευχαριστώ.

 

Χρειάζεται να μπει captive portal στο router που δίνει το wifi

Μια open source λύση http://dev.wifidog.org/wiki/About και μια closed source λύση

https://www.untangle.com/shop/Captive-Portal/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε και τη δυνατότητα του facebook wifi
https://www.facebook.com/business/facebook-wifi

Το είχα πετύχει σε μία καφετέρια στο εξωτερικό.
Ουσιαστικά σου άνοιγε το page της καφετέριας και είχες internet μόλις έκανε check-in (νομίζω μπορεί να οριστεί να μην είναι απαραίτητο το check-in).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον σε βοηθησαν ηδη αλλα μελη του forum πιστευω οτι μπορω να βγω λιγο off topic και να σου πω οτι αυτο ειναι καπως ενοχλητικο, μου ειχε τυχει πριν απο λιγα χρονια να ειμαι σε καφετερια και να μην μπορω να μπω στο internet επειδη πολυ απλα δεν ειχα facebook account.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κι εγώ την σκέψη μου ως πελάτης σε καφετέρια.

Πάντα εχω data στο κινητό αλλά προτιμώ να χρησιμοποιώ το wifi οπου ειναι διαθέσιμο.

Όποτε μπλέκεται το facebook για να έχω wifi προσβαση απλά το γυρίζω στο δικό μου data. 

Το θεωρώ αρκετά ενοχλητικό να με υποχρεώνουν να κάνω like ή check-in προκειμένου να έχω για μιση ή μια ώρα δωρεάν ιντερνετ.

Θα προτιμήσω κάποια καφετέρια που δεν μπλέκει το facebook στο wifi της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τους δυο τελευταιους αλλά είμαστε μειοψηφία. Η μάζα κάνει like σε οτι βρει. Βέβαια υπάρχει και αλλη λύση. Σαβουροaccount για τετοιες περιπτωσεις. Κάνεις login, παιρνεις wifi, κάνεις logout και μπαινεις με το δικό σου. Ασε το μαγαι να νομιζει οτι εχει ενεργους χρήστες. Κάτι σαν disposable emails

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζα πως το facebook ειχε πει πως θα τελείωνε τετοιου είδους πρακτικές με LIKE κλπ... Τέσπα... ειναι χαζό το ολο σκηνικό. Ο φίλος σου να παρέχει Wifi γιατι θέλει να παρέχει Wifi και οχι για τα like στο FB. Τα like δεν φέρνουν τους πελάτες. Το σωστο προιον και η εξυπηρετηση τον φερνουν.

 

 

Εχοντας πει αυτά... ουτε FB ειχα ποτε ουτε και εμπιστευομαι public wifi για να περασω τα δεδομένα μου μεσα απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...