Προς το περιεχόμενο

Προταση για αισθητηρες παρκαρισματος


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καποια αξιοπιστη λυση που να μην βαραει... απο το πουθενα ?

 

Προκειται για νεα οδηγο με citronen C1 (Toyota κιννητηρα)

 

Εχω δει αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καποια αξιοπιστη λυση που να μην βαραει... απο το πουθενα ?

 

Προκειται για νεα οδηγο με citronen C1 (Toyota κιννητηρα)

 

Εχω δει αυτο .

Άσε το κορίτσι να μάθει Γιάννη και ας φιλήσει κανένα προφυλακτήρα :) ο μπαμπάς να είναι καλά να πληρώνει :)

 

Τι να πούμε και εμείς που μάθαμε με τα πλοία τις Ascones (και ακόμα αυτές έχουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμάς δεν μας ρώτησες όμως...

Άμα είναι η κακιά η ώρα να σου γίνει ζημιά οι αισθητήρες παρκαρίσματος οι δικοί σου ή του άλλου δεν σε σώζουν. Πχ περνούν δύο τσογλάνια και ζωγραφίζουν πάνω στο αμάξι με το κλειδί. Είμαι και της παλιάς σχολής που και να έχει το δικό μου δεν θα τους χρησιμοποιώ γιατί περνούν πολλά αμάξια από τα χέρια μου και τα περισσότερα δεν έχουν τέτοια συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι η κακιά η ώρα να σου γίνει ζημιά οι αισθητήρες παρκαρίσματος οι δικοί σου ή του άλλου δεν σε σώζουν. Πχ περνούν δύο τσογλάνια και ζωγραφίζουν πάνω στο αμάξι με το κλειδί. Είμαι και της παλιάς σχολής που και να έχει το δικό μου δεν θα τους χρησιμοποιώ γιατί περνούν πολλά αμάξια από τα χέρια μου και τα περισσότερα δεν έχουν τέτοια συστήματα.

 

Οχι,δέν κατάλαβες τι εννοώ και προφανώς, δέν έχει να κάνει ούτε με την κακιά ώρα άλλα ούτε και με το χάϊδεμα στ' αφτιά του συνομιλητή σου στα πλαίσια του χαβαλέ (post #2).

Μιλάμε για κάτι πολύ συγκεκριμένο:

 

-Το αυτοκίνητο την κορασίδας (ή οποιουδήποτε νέου οδηγού εν πάση περιπτώσει)

-το όχημά μου

-και την ζημιά που θα προκληθεί,άλλα θα μπορούσε κάλλιστα να αποφευχθεί.

 

Ακόμα πιο συγκεκριμένα,μιλάμε για την απαξίωση του περιουσιακού μου στοιχείου (αυτοκίνητο),που με τη σειρά του συνεπάγεται σε απαξίωση του χρόνου και των θυσιών που χρειάστηκε να κάνω, προκειμένου να το αποκτήσω.

Που θέλω θέλω να καταλήξω;Στο γεγονός οτι η απαξίωση,γενικότερα, είναι μια απο τις πιο σκατένιες νοοτροπίες απο την φαρέτρα που αποτελεί την ψυχοσύνθεση του Έλληνα.

 

Και οκ, ο μπαμπάς-σπόνσορας πληρώνει τα σπασμένα.Με ρώτησε κανείς αν έχω τον χρόνο και την υπομονή να τρέξω για να επισκευάσω το αμάξι μου;Πάλι περι απαξίωσης ο λόγος...

 

Αισθητήρες παντού και ας είναι των 20 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε το κορίτσι να μάθει Γιάννη και ας φιλήσει κανένα προφυλακτήρα :) ο μπαμπάς να είναι καλά να πληρώνει :)

 

Τι να πούμε και εμείς που μάθαμε με τα πλοία τις Ascones (και ακόμα αυτές έχουμε).

 

 

 

Ascona= Θρυλος και οχι μονο .

 

Στο ερωτημα υπαρχει καποια απαντηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ελληνικη αγορα θα ηθελα και αν υπαρχει και συστημα για εμπρος πισω υποφετο οικονομικα ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μη μάθει old school πρώτα και μετά να χρησιμοποιήσει ρανταρ; θα τη βοηθήσει στην αντίληψη του χώρου.

 

Πες της σιγάαα... σιγάαα.. και όχι βαρεμάρα, να βγει και ξαναβγεί από το αμάξι για να κοιτάξει όσες φορές χρειάζεται. Αν ακουμπήσει προφυλακτήρα με 1-2 χλμ/ω δε δημιουργείται η παραμικρή ζημιά, ακόμα και αν σπρώξεις παρκαρισμένο αυτοκίνητο με 1-2 χλμ/ω δε θα δεις την παραμικρή γρατζουνιά ή λακούβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα μικρο αυτοκινητο όπως το C1 νομιζω ή κανω λαθος ότι είναι υπερβολή οι 4 αισθητήρες πισω ή εμπρος ?

post-40980-0-80227700-1479098131_thumb.jpg

post-40980-0-73749700-1479098132_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον  @Skylined . Αρχικά θα πρέπει να "κάνει προπόνηση" χωρίς αισθητήρες ώστε να μάθει εμπειρικά πόσο χώρο πιάνει πάνω κάτω το αμάξι της και μετά βάζεις και τους αισθητήρες ως βοήθημα .

Σημαντικό να της τονίσεις πως πάντα πρέπει να κοιτάει πίσω και να μην βασίζεται 100% στους αισθητήρες . 

Θυμάμαι 18 χρονών είχα πάρει το δίπλωμα χαρούμενος χαρούμενος βγήκα για βόλτα και πάω σε κάποια φάση να παρκάρω.Άπειρος τότε κοιτούσα μόνο τον πλαϊνό καθρέφτη έλα μου ντε που από πίσω πέρναγε μια γριούλα , πάλι καλά που την είδα την τελευταία στιγμή ..περιττό να πω ότι μου κόπηκαν τα πόδια εκείνη την στιγμή.. από τότε πάντα γυρνάω και κοιτάω πίσω .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη εγω τη γνωμη μου στην εχω ήδη πει... Κινεζικους με 15-16€, ειμαι φουλ ευχαριστημένος σε οποιο αμαξι και αν τους εβαλα

 

Με τα ιδια λεφτα βρισκω και Ελλαδα

 

http://ideahellas.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=946&Itemid=0

Θα συμφωνήσω με τον  @Skylined . Αρχικά θα πρέπει να "κάνει προπόνηση" χωρίς αισθητήρες ώστε να μάθει εμπειρικά πόσο χώρο πιάνει πάνω κάτω το αμάξι της και μετά βάζεις και τους αισθητήρες ως βοήθημα .

Σημαντικό να της τονίσεις πως πάντα πρέπει να κοιτάει πίσω και να μην βασίζεται 100% στους αισθητήρες . 

Θυμάμαι 18 χρονών είχα πάρει το δίπλωμα χαρούμενος χαρούμενος βγήκα για βόλτα και πάω σε κάποια φάση να παρκάρω.Άπειρος τότε κοιτούσα μόνο τον πλαϊνό καθρέφτη έλα μου ντε που από πίσω πέρναγε μια γριούλα , πάλι καλά που την είδα την τελευταία στιγμή ..περιττό να πω ότι μου κόπηκαν τα πόδια εκείνη την στιγμή.. από τότε πάντα γυρνάω και κοιτάω πίσω .

 

Σε αυτό εχω αντιθετη γνωμη .Σιγουρότατα δεν εμπιστευόμαστε 100% τους αισθητήρες αλλα σε ένα νέο οδηγο σε συνδιασμο με το ματι νομιζω βοηθουν να κανει εκτιμηση του χωρου ειδικα όταν είναι αρχαριος .Εγω στο Honda CRV που είναι και πολύ μεγαλυτερο σε ογκο εχω μπρος πισω αλλα σπανια τους κοιταω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ναι απο ελλαδα λεω σου ειχα δωσει νομιζω λινκ παλιότερα...

 

απο εξω οι ιδιοι εχουν 8-9 ευρω αλλα δεν αξίζει ιδιαίτερα η διαφορά.

Το καλό είναι ωστόσο οτι απο έξω έχω βρει έτοιμους βαμμένους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απο ελλαδα λεω σου ειχα δωσει νομιζω λινκ παλιότερα...

 

απο εξω οι ιδιοι εχουν 8-9 ευρω αλλα δεν αξίζει ιδιαίτερα η διαφορά.

Το καλό είναι ωστόσο οτι απο έξω έχω βρει έτοιμους βαμμένους

 

Κι εδώ υπαρχουν βαμενοι με διαφορα καπου στα 5 ευρω αλλα στο C1 και η μασκα και ο πισω προφυλακτήρας είναι μαυροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...