Προς το περιεχόμενο

ΔΟΑΤΑΠ - πρακτικά βήματα για αναγνώριση master


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχως υπαρχει η στοιχειώδης νοημοσύνη και δεν αναγνωριζονται τετοια κουρελοχαρτα. Το μεγαλο πληγμα βεβαια είναι η καταργηση του ΔΙΚΑΤΣΑ και η αναγνώριση χιλιαδων "ιατρων" απο Βουλγαριες, Ρουμανιες κτλ.

 

Οτι να ναι.

Μαλλον ανηκεις σε αυτους που πιστευουν οτι μετα την Ελλαδα ειναι το χαος.

 

Η μη αναγνωριση πτυχιων οπως αυτο της Κυπρου που λεει το άρθρο, ή απο Σουηδία, σου λεει τιποτε;

 

Κατ'εσε μονο ελληνικοι τιτλοι επρεπε να αναγνωριζονται εντος ελληνικου κρατους.

Ενταξει, ειναι κι αυτο μια αποψη.

Πηγαινε να βοηθησεις να χτιστει ενα σινικο τειχος γυρω απο την Ελλαδα, ουτε να μπαινει, ουτε να βγαινει κανεις.

Γιατι εδω συμφωνα με εσενα, υπαρχει το τελειο τριτοβαθμιο εκπαιδευτικο συστημα,

και ολοι οι αλλοι τιτλοι απο το εξωτερικο, ειναι για τα σκουπιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειμαι συγκεκριμενος σε αυτα που γραφω, εσυ γενικευεις.

 

Επισης εσυ και οι δικοι σου ανθρωποι θα λουστουν την ανεπαρκεια των ακαταλληλων ιατρων που αναγνωρίζουν τα πτυχια τους απο αυτες τις χωρες και τωρα βρίσκονται στην ειδικότητα.

 

Και ναι, πτυχιο δι αλληλογραφιας το θεωρώ εμπόρευμα κσι κουρελοχαρτο.

 

Υ.γ. Σε πανεπιστήμιο της Κυπρου εκανε φίλος μου μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη. Δεν ηξερε καν τα βασικα περι ψυχοπαθολογιας, έχοντας μαλιστα και φυσικη παρουσια στις εξεταστικές στην Αθήνα. Ευτυχως ο νομος αλλαξε και τους υποχρεωνει πλεον σε 6μηνη πρακτικη ασκηση (επειδη μου ανεφερες τα πανεπιστημια στην Κύπρο σαν υπόδειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως υπαρχει η στοιχειώδης νοημοσύνη και δεν αναγνωριζονται τετοια κουρελοχαρτα. Το μεγαλο πληγμα βεβαια είναι η καταργηση του ΔΙΚΑΤΣΑ και η αναγνώριση χιλιαδων "ιατρων" απο Βουλγαριες, Ρουμανιες κτλ.

για Ρουμανία δε ξέρω, η Βουλγαρία πάντως θεωρείται ποιό σοβαρό κράτος από την Ελλάδα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για Ρουμανία δε ξέρω, η Βουλγαρία πάντως θεωρείται ποιό σοβαρό κράτος από την Ελλάδα

 

Τρίχες κατσαρές. Η Βουλγαρία έχει τα χάλια της, επικρατεί το λάδωμα και της διαφθοράς το κάγκελο. Μάθανε τώρα όλοι να την εκθειάζουνε επειδή καταφεύγουν εκεί επιχειρηματίες για να φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή ή για να κάνουν ανούσιες συγκρίσεις μεταξύ τιμών και κόστους ζωής με την Ελλάδα. Αν είσαι Βούλγαρος που ζεις Βουλγαρία χωρίς περιουσία και λεφτά στην άκρη ή χαρτζιλίκια από γονείς, θα φτύσεις αίμα για να επιβιώσεις και να ζήσεις εκεί. Τα ίδια ισχύουν και για την Ρουμανία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίχες κατσαρές. Η Βουλγαρία έχει τα χάλια της, επικρατεί το λάδωμα και της διαφθοράς το κάγκελο. Μάθανε τώρα όλοι να την εκθειάζουνε επειδή καταφεύγουν εκεί επιχειρηματίες για να φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή ή για να κάνουν ανούσιες συγκρίσεις μεταξύ τιμών και κόστους ζωής με την Ελλάδα. Αν είσαι Βούλγαρος που ζεις Βουλγαρία χωρίς περιουσία και λεφτά στην άκρη ή χαρτζιλίκια από γονείς, θα φτύσεις αίμα για να επιβιώσεις και να ζήσεις εκεί. Τα ίδια ισχύουν και για την Ρουμανία.

μάλιστα, στην Ελλάδα δεν έχουμε διαφθορά; λαμογια και λάδωμα; και εντός του θέματος πόσα εξάμηνα χάνονται από καταλήψεις; πόσα πρεζάκια πέθαναν στο απθ; το σκουπιδαριο που το πας; περιττό να πω πως νύχτα δε περνάς έξω από ελληνικά πανεπιστήμια...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνεις το βράδυ στο πανεπιστήμιο;;;

είναι απίθανο το χειμώνα στις 18:00, που είναι μαύρη νύχτα να μην έχεις τελειώσει με το μάθημα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψηφιζεται(αυτες τις μερες) το νεο νομοσχεδιο για την τριτοβαθμια εκπαιδευση στην Ελλαδα.

Εχουμε αραγε καμια εξελιξη στο θεμα μας, αναγνωρισεις/ΔΟΑΤΑΠ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναγνώριση του master για ποιο λόγο; δίνει κάποιο επαγγελματικό δικαίωμα το master ή μιλάμε για προσόν με το οποίο θες να διοριστείς στο δημόσιο (το οποίο όπου βέβαια συμφέρει δεν αρέσει αλλά αν γίνεις κι εσύ δημόσιος υπάλληλος σου αρέσει ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι διδακτορικές σπουδές αφορούν προφανώς ελάχιστους, ο οτε σαν ιδιωτική εταιρεία ζητάει το πτυχίο σου να έχει περάσει απο δοαταπ; με ποια λογική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι, πτυχιο δι αλληλογραφιας το θεωρώ εμπόρευμα κσι κουρελοχαρτο.

 

 

Really? Να σε ενημερώσω λοιπόν οτι τα ξένα πανεπιστήμια προς τα εκεί οδεύουν. Το coursera και το Edx για παράδειγμα δεν έγιναν τυχαία. Δοκιμή μεγάλης εμβέλειας ήταν για το αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

 

Εμπόρευμα ήταν και θα είναι πάντα η ανώτατη εκπαίδευση και φυσικά βρίσκουν τρόπους να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους.

 

Αλλά το οτι το distant learning είναι κουλερόχαρτο θα διαφωνίσω τελείως. Καταρχήν κάνεις ότι κάνει και ο φοιτητής εκεί. Σε όλες τις ομαδικές εργασίες ήμουν με μαθητές που ήταν στο campus. Τα deadlines και οι εργασίες είναι ακριβώς τα ίδια. Στις εξετάσεις δίνουν από το σπίτι τους και οι μαθητές του campus, οπότε δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι η διαφορά με εμένα που είμαι σε άλλη χώρα. Με την κάμερα, αφού ελέγξει το χώρο ο επιτηρητής και σε παρακολουθεί καθόλη τη διάρκεια, με την παραμικρή υπόνοια σου ακυρώνει το γραπτό. Οι εργασίες είναι κάθε εβδομάδα. Στο μάθημα πρέπει να πας προετοιμασμένος και ο καθηγητής σε ρωτάει κανονικά όπως και τους εντός αίθουσας. Ακούς και το μπινελίκι σου αν εμφανιστείς ως τουρίστας. Επιπλέον πρέπει να διαχειριστώ το χρόνο μου πολύ καλύτερα γιατί είμαι στο σπίτι μου και όλες οι υπόλοιπες υποχρεώσεις τρέχουν αλλά κανένας δε σε θεωρεί φοιτητή αλλά οτι ξύνεσαι. Ενδεικτικά, η μικρότερη (εβδομαδιαία) εργασία που έδωσα ήταν 6 σελίδες και η μεγαλύτερη 50 σελίδες. Αυτά για το ένα μάθημα, πάντα έχω 2 μαζί. Εκτός από αυτά σε κάθε μάθημα έπρεπε κάθε εβδομάδα να διαβάσω το/τα κεφάλαιο/α του βιβλίου 2-3 papers, να γράφω κάθε μέρα στο learning journal και στο τέλος της εβδομάδας το reflection του πως έχω προχωρήσει. Αλλά όλα αυτά είναι βλακείες και κουλερόχαρτα. Στην Ελλάδα δεν τα κάνουμε γιατί έχουμε την τρομερή εκπαίδευση! Ok.

 

Δεν ξέρω τι κάνει ο καθένας και πως διαβάζει και πόσο σοβαρά παίρνει το θέμα του μεταπτυχιακού. Η προσωπική μου εμπειρία πάντως είναι άριστη από τα δι'αλληλογραφίας όπως λες φίλε μου. Έχω μάθει περισσότερα σε ένα χρόνο (μέχρι στιγμής) από το μεταπτυχιακό απ' ότι στο πτυχίο μου. Η φιλοσοφία του διαβάζω, κατανοώ, μαθαίνω πριν πάω στο μάθημα για να συζητήσω με τον καθηγητή και τους υπόλοιπους πως αυτό που έμαθα συνδέεται με το θέμα που σπουδάζω, όπως και το καταγράφω τη διαδικασία μάθησής μου, ήταν τρομερά ωφέλιμη και δεν έχει καμμία σχέση με το ότι έκανα ως τώρα. Άλλο επίπεδο γνώσης, άλλο επίπεδο αυτοπειθαρχίας.

 

Τώρα αν όλα αυτά είναι πολύ λίγα για να αναγνωριστεί κάποια στιγμή το πτυχίο μου στην Ελλάδα... τι να κάνουμε. Ξέρω τι έχω κάνει και τι έχω μάθει. Το δρόμο μου θα τον βρω με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο. Μην παραπονιούνται όμως οι υπόλοιποι για την κακή τους τύχη και το που οδεύει η χώρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίχες κατσαρές. Η Βουλγαρία έχει τα χάλια της, επικρατεί το λάδωμα και της διαφθοράς το κάγκελο. Μάθανε τώρα όλοι να την εκθειάζουνε επειδή καταφεύγουν εκεί επιχειρηματίες για να φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή ή για να κάνουν ανούσιες συγκρίσεις μεταξύ τιμών και κόστους ζωής με την Ελλάδα. Αν είσαι Βούλγαρος που ζεις Βουλγαρία χωρίς περιουσία και λεφτά στην άκρη ή χαρτζιλίκια από γονείς, θα φτύσεις αίμα για να επιβιώσεις και να ζήσεις εκεί. Τα ίδια ισχύουν και για την Ρουμανία.

Έχεις εργαστεί ή ζήσει πρόσφατα στη Ρουμανία;; Μάλλον όχι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...