Προς το περιεχόμενο

Εθισμός στα videogames


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει εδώ μιλάμε για τέτοια επίπεδα εθισμού, όταν αναβάλεις σημαντικά πράγματα (πχ σχολή, τακτοποίηση οικονομικών, θέματα με εφορία, επισκευές σπιτιου κοκ) για να παίξεις παιχνίδια. Καλά τα χόμπι αλλά ας μιλήσουμε σοβαρά και ας αφήσουμε τα γνωστά επιχειρήματα τύπου 'μα τα videogames μου έμαθαν Αγγλικά'.

 

Το ερώτημα μου είναι, μπορεί ένας άνθρωπος με τέτοια πετριά, να βρει και να διατηρήσει μια ισορροπία; Είναι σαν να δίνεις 10 κιλά πρέζα σε έναν ηρωινομανή και να του λες να παίρνει μια φορά την εβδομάδα μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγώ τώρα είμαι σε παρόμοια φάση όχι με games όμως, αλλά πιστεύω πως συντέλεσε μια ερωτική απογοήτευση και ότι περνούσα πολύ χρόνο μόνος. Αν δεν ήμουν μόνος, θα είχα καλύτερα πράγματα να κάνω από το να λιώνω στην οθόνη. Από αυτή την άποψη δεν καταλαβαίνω πώς κάποιςο με σχέση, δουλειά κλπ. προτιμάει να λιώνει.

 Επίσης καμιά φορά πρέπει να αποδέχεσαι ότι δεν ταιριάζεις με τον άλλον. Το να προσπαθείς να τον αλλάξεις δεν δίνει τίποτα σε σένα ούτε σε αυτόν. Θα σε αδειάσει τελείως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για σοβαρή κατάσταση...του έχεις κάνει κουβέντα; Τί σου έχει απαντήσει; Οι φίλοι του και η οικογένειά του τί λένε/τί κάνουν;

Και εννοείται ότι δεν θα κάνεις εσύ όλα τα πράγματα που θα έπρεπε να κάνει αυτός ε! Μέχρι να το καταλάβει ότι υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει εδώ μιλάμε για τέτοια επίπεδα εθισμού, όταν αναβάλεις σημαντικά πράγματα (πχ σχολή, τακτοποίηση οικονομικών, θέματα με εφορία, επισκευές σπιτιου κοκ) για να παίξεις παιχνίδια. Καλά τα χόμπι αλλά ας μιλήσουμε σοβαρά και ας αφήσουμε τα γνωστά επιχειρήματα τύπου 'μα τα videogames μου έμαθαν Αγγλικά'.

 

Το ερώτημα μου είναι, μπορεί ένας άνθρωπος με τέτοια πετριά, να βρει και να διατηρήσει μια ισορροπία; Είναι σαν να δίνεις 10 κιλά πρέζα σε έναν ηρωινομανή και να του λες να παίρνει μια φορά την εβδομάδα μόνο.

Σεχ σου κάνει Σεχ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sam75 λάθος θρεντ, εδώ είσαι.

Εννοείται οτι έχουν γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων, δεν έχει νόημα όμως να πιέσω/εκβιάσω μια κατάσταση. Για αυτό ρωτάω πως το έκοψαν όσοι έχουν τέτοια εμπειρία. Οι φίλοι όπως είπα κάνουν wow party μαζί του, η οικογένεια είναι μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sam75 λάθος θρεντ, εδώ είσαι.

Εννοείται οτι έχουν γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων, δεν έχει νόημα όμως να πιέσω/εκβιάσω μια κατάσταση. Για αυτό ρωτάω πως το έκοψαν όσοι έχουν τέτοια εμπειρία. Οι φίλοι όπως είπα κάνουν wow party μαζί του, η οικογένεια είναι μακριά.

Κατάλαβα no κουκου... Πρώτα λύσε αυτό το πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει εδώ μιλάμε για τέτοια επίπεδα εθισμού, όταν αναβάλεις σημαντικά πράγματα (πχ σχολή, τακτοποίηση οικονομικών, θέματα με εφορία, επισκευές σπιτιου κοκ) για να παίξεις παιχνίδια. Καλά τα χόμπι αλλά ας μιλήσουμε σοβαρά και ας αφήσουμε τα γνωστά επιχειρήματα τύπου 'μα τα videogames μου έμαθαν Αγγλικά'.

 

Το ερώτημα μου είναι, μπορεί ένας άνθρωπος με τέτοια πετριά, να βρει και να διατηρήσει μια ισορροπία; Είναι σαν να δίνεις 10 κιλά πρέζα σε έναν ηρωινομανή και να του λες να παίρνει μια φορά την εβδομάδα μόνο. 

Εθισμός μπορεί να υπάρξει σε όλα τα πράγματα. Καλό είναι να μην μιλάς για θέματα που δεν γνωρίζεις (όπως το gaming προφανώς) και να τοποθετείσαι τόσο ακραία, γιατί τα διαβάζουμε και εμείς οι gamers και μας γυρνάει λίγο η βίδα ανάποδα. Ο εθισμός γενικά υπάρχει (αν υπάρχει όντως) γιατί κάτι πάει στραβά στην ζωή του και θέλει κάτι να ξεσκάσει. Αν θες να τον βοηθήσεις προσπάθησε να του ανοίξεις κουβέντα γιατί έχει στραφεί εκεί ξαφνικά (?). Αν πάντα έπαιζε πολλές ώρες τότε δεν ισχύει αυτό. Σε μερικούς απλά αρέσει να περνάνε όλο τον ελεύθερο χρόνο τους εκεί. So what? Θέλω να πιστεύω ότι εν έτη 2016 έχουμε ξεπεράσει σε μεγάλο βαθμό τις προκαταλήψεις τύπου το gaming σε κάνει αντικοινωνικό, βίαιο κλπ. Τέσπα για να μην μακρυγορώ αν βλέπεις ότι η κουβέντα δεν έχει αποτέλεσμα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Ίσα ίσα που θα τον απομακρύνεις ακόμα περισσότερο. Αν έχει εθισμό θα το λύσει μόνος του αν το θελήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν καεί πολλα ατομα. Δυο ατομα που ξερω εχουν φτιαξει την ζωη τους γυρω απο το gaming.

Τον ενα μαλιστα τον συναντησα μετα απο χρονια και τον πηγα για ψωνια ρουχα και να βγαλει αριθμο κινητου απο promotion, γιατι το ειχε πεταξει το κινητο στη θαλασσα (ναι δεν κανω πλακα) αφου χωρισε με την τοτε και μοναδικη κοπελα του και κυλησε στο lineage και μετα στο wow. Ουτε δουλεια, ουτε γκομενες, ουτε τιποτα. Κανα μπαφο σε με τα παιδια απο το net καιι μετα ξανα υπολογιστη.

Ειχαμε χαθει για χρονια ωσπου μια μερα με βρηκε στο fb και κανονισαμε και βγηκαμε.

 

Ηταν σαν πρωην πρεζακιας, η φατσα του κενη, ειχε καιρο να κανει update στην πραγματικη ζωη.

Ακομα παιζει κανα LoL ομως που δεν ειναι κακο, απλα ειναι σαν πρωην χρηστης στην φατσα και στον τροπο ζωης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιμετωπίζεις όπως κάθε άλλον εθισμό.

Όσο παίρνει συμβουλές-συζήτηση και έπειτα ίσως καμία συνάντηση με ειδικό. Αυτά φυσικά όταν το άτομο-εθισμένος ξέρει ότι κάτι δεν πάει καλά και θέλει να βελτιωθεί.

 

Χόμπι είναι όταν στον ελεύθερο χρόνο σου, εφόσον έχεις εκπληρώσει όλα τα άλλα τα βασικά-καθημερινά κάθεσαι και κάνεις κάτι που σε ευχαριστεί.

Δεν είναι χόμπι όταν παρατάς τις υποχρεώσεις και παραμελείς τα βασικά για να λιώσεις(είτε σε γκομπιούτερ,είτε σε ρουλέτες,είτε...).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει εκτός του οτι το γυμναστήριο συμβάλει σε μια καλή φυσική κατάσταση ενώ το gaming στην καλύτερη να σε κάνει χοντρό και αντικοινωνικό, ξέχασα να αναφέρω οτι μιλάμε για ηλικιά 30+ όπου οι υποχρεώσεις τρέχουν και δεν υπάρχει και πολύς χρόνος για χάσιμο. Δυστυχώς είναι αλήθεια οτι μόνο ο ίδιος μπορεί να το πάρει απόφαση, αλλά πολύ φοβάμαι οτι σε ακραίες περιπτώσεις το θέμα πρέπει να αντιμετωπιστεί σαν πραγματικός εθισμός: δεν υπάρχει ισορροπία, πρέπει να κοπεί εντελώς.

Τι βλακειες ειναι αυτες, το gaming δεν σου κανει τιποτα τετοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επαιζα πολυ cod και bf. Ωραιες μερες αλλα ταυτοχρονα και απαισιες επειδη δεν εκανα τιποτα αλλο παρα μονο να παιζω. Τωρα, μετα απο 3 χρονια, παιζω μονο λιγο clash of clans και τιποτα αλλο. Δεν θα ξαναγυρνουσα με τιποτα σε εκεινες τις μερες. Αν και για να πω την αληθεια δεν εκανα τιποτα για να σταματησω το ατελειωτο gaming, η κονσολα τα εκανε ολα, πεθανε :P. Rip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έπαιζα με τις ώρες tropico,tekken,metal gear solid

 

Στην αρχη περιπου 7 ώρες την μέρα,μετα κάνα 5 ωρο,μεχρι που τώρα λόγω υποχρεώσεων και δουλειάς παίζω κάνα 2ωρακι το βράδυ για χαλαρωμα.

 

Όσο μεγαλωνω μειωνω και τις ώρες παιχνιδιου,οχι επειδή το θέλω άλλα με τις καταστάσεις.

 

Κανένα Σ/Κ που έχω ρεπό παίζω αρκετα,αν και φωνάζει το αμόρε μου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και εγω δυστυχως εχω εθιστει πριν 2-3 χρονια απο το gaming πραγματικα επαιζα σε ονλαιν γκειμ,ειχα φαει 100€ σε paysafe και μια μερα μετα απο πολυ κραξιμο σκοτωθηκα με τους δικους μου και με αναγκασαν να το αφησω.Δεν μετανιωνω καθολου που απεξαρτηθηκα και πλεον εχω αλλαξει τη ζωη μου.Παραλληλα εχω σταματησει τον εθισμο στο facebook.Μπαινω κυριως instagram και χαζευω διαφορες φωτογραφιες.Ακουω μουσικη και βλεπω Youtube.Θελω να ξαναασχοληθω με gaming(minecraft minigames και CS:GO) αλλα του χρονου θα ειμαι 3η λυκειου οποτε δεν μπορω.Το pc πλεον δεν το ανοιγω λογω ελλειψης χρονου και εχω απο το καλοκαιρι να παιξω κανενα γκειμ σε λολ η να πειραματιζομαι στο minecraft.Πραγματικα για οσους ειναι εθισμενοι και διαβαζουν το τοπικ,προσπαθηστε να διαγραψετε τα παιχνιδια που σας εθιζουν και μην μπειτε σε πειρασμο να κατεβασετε ή να δειτε βιντεο με αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...