Προς το περιεχόμενο

[TV Box] Nexbox A95X S905X 2GB + 8GB @GearBest 30,96€


tomtoub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιζει καλα τα 4Κ;

 

Παιζει Bluray iso;

 

 

http://mediaplayers.gr/nexbox-a95x/

 

Blu ray iso ανετα (προφανώς χωρις μενου,θελω να πιστευω οτι αναφερεσαι στην ικανοτητα να χειριζεται high bitrate αρχεία)

4Κ προφανώς οχι τα μυστήρια encodings.Τα 4Κ του Netflix άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το συγκεκριμένο κουτί το έχω περίπου 2 μήνες. ήρθε με προεγκατεστημένο το amazing kodi (αλλά και popcorn, netflix) το οποίο δουλεύει οκ. επειδή το έχω με μια παλιά sony, κάποιες φορές πρασινίζει η οθόνη και ψάχνοντας βρήκα ότι είναι συχνό πρόβλημα για παλιές philips και sony τηλεοράσεις. όταν λέω παλιές, εννοώ 5ετίας. λύνεται πρόχειρα εάν βγάλεις το hdmi ή εάν αλλάξεις από το τηλεχειριστήριο την επιλογή του hdmi port που δείχνει η τηλεόραση, βάλεις κάποιο άλλο και το βάλεις πάλι εκεί που είναι το κουτί. υπάρχει ένα update από την εταιρεία αλλά δεν έχω βρει χρόνο να το περάσω για να πω πως λύνει το προβλημα. τώρα update μέσω wifi μου έχει έρθει μια ενημέρωση, την οποία έκανε μια ημέρα (ημερολογιακή, περίπου 1 γίγα ήταν σε μέγεθος) να κατεβάσει και τελικά απέτυχε η αναβάθμιση.

το σήμα wifi του κουτιού είναι μια χαρά όταν παίζει με kodi ακόμη και στα 1080p. 4κ αμφιβάλω εάν παίζει, πάντως γενικά είναι γρήγορο και δεν κολλάει. δε νομίζω να περιμένει κανείς κάτι παραπάνω με 30 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο κουτί το έχω περίπου 2 μήνες. ήρθε με προεγκατεστημένο το amazing kodi (αλλά και popcorn, netflix) το οποίο δουλεύει οκ. επειδή το έχω με μια παλιά sony, κάποιες φορές πρασινίζει η οθόνη και ψάχνοντας βρήκα ότι είναι συχνό πρόβλημα για παλιές philips και sony τηλεοράσεις. όταν λέω παλιές, εννοώ 5ετίας. λύνεται πρόχειρα εάν βγάλεις το hdmi ή εάν αλλάξεις από το τηλεχειριστήριο την επιλογή του hdmi port που δείχνει η τηλεόραση, βάλεις κάποιο άλλο και το βάλεις πάλι εκεί που είναι το κουτί. υπάρχει ένα update από την εταιρεία αλλά δεν έχω βρει χρόνο να το περάσω για να πω πως λύνει το προβλημα. τώρα update μέσω wifi μου έχει έρθει μια ενημέρωση, την οποία έκανε μια ημέρα (ημερολογιακή, περίπου 1 γίγα ήταν σε μέγεθος) να κατεβάσει και τελικά απέτυχε η αναβάθμιση.

το σήμα wifi του κουτιού είναι μια χαρά όταν παίζει με kodi ακόμη και στα 1080p. 4κ αμφιβάλω εάν παίζει, πάντως γενικά είναι γρήγορο και δεν κολλάει. δε νομίζω να περιμένει κανείς κάτι παραπάνω με 30 ευρώ.

Γιατί αμφιβάλλεις από την στιγμή που δεν το έχεις δοκιμάσει; Ο S905x που φοράει μια χαρά παίζει 4k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίζει DTS ήχο, αν παίζει με το νέο update, πως γίνεται η σύνδεση με ενισχυτή; Το HDMI το συνδέουμε στην TV, απο την av θύρα γίνεται η σύνδεση στον ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

 

Δεν κανει λογο πουθενα για iso...

 

Με τετοια cons δεν νομιζω να αξιζει να το σκεφτει κανεις...

CONS:

  • Video & Audio playback issues: HDMI audio pass-through not working well, automatic frame rate switching not working, Lack of Dolby & DTS licensed for downmixing to PCM 2.0 (stereo audio) in apps other than Kodi
  • Video output settings not always remembered. e.g. set to 4K @ 60 Hz, but fall back to 1080p60 at next reboot
  • Stable but poor WiFi performance
  • Lower performance compared to MINI M8S II, at least in in benchmarks
  • Lack of OTA firmware update support
  • Pairing issue with Bluetooth headset
  • DRM: Only supports Widevine Level 3
  • TV box will force my AV receiver to turn on, even as I manually turn it off (likely HDMI CEC issue)
  • Lack of notification and status bar, leading to some inconvenience after download or Bluetooth transfers for example.
Τα τονισμενα cons είναι "προνόμιο" των περισσότερων box σήμερα.

Αν βρεις/βρείτε κάτι χωρίς αυτά ποσταρε γιατι με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έχω παραγγείλει το παρακάτω και το περιμένω να μου το φέρουν γύρω στα Χριστούγεννα:

http://probox2.com/probox2-air/

 

Από specs φαίνεται δυνατό πάντως.

 

Ένα review εδώ:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα τονισμενα cons είναι "προνόμιο" των περισσότερων box σήμερα.

Αν βρεις/βρείτε κάτι χωρίς αυτά ποσταρε γιατι με ενδιαφέρει.

 

Εγω τα τονισα (bold) γιατι ειναι τα σημαντικοτερα και τα deal braker προβληματα απο οσα αναφερονται εκει. Οποιος βρει καποιο που να μην τα εχει ας ενημερωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πρέπει να φτάσουμε/ξεπεράσουμε το κατοστάρικο οπότε καλύτερα να μας πει κάποιος πού γνωρίζει τι εναλλακτικές έχουμε με αυτά τα φτηνά μηχανάκια.

Όπως να χρησιμοποιηθεί άλλος player η να περαστεί άλλο firmware κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τονισμενα cons είναι "προνόμιο" των περισσότερων box σήμερα.

Αν βρεις/βρείτε κάτι χωρίς αυτά ποσταρε γιατι με ενδιαφέρει.

 

Αυτό παίζει όσο καλύτερα γίνεται.

http://mediaplayers.gr/zidoo-x9s/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τονισμενα cons είναι "προνόμιο" των περισσότερων box σήμερα.

Αν βρεις/βρείτε κάτι χωρίς αυτά ποσταρε γιατι με ενδιαφέρει.

 

Ότι πληρώνεις παίρνεις με αυτά τα μηχανάκια. Και συγκεκριμένα όταν τα παίρνεις τόσο φθηνά ΔΕΝ πληρώνεις την υποστήριξη.

 

http://wetek.com/product/wetek-hub

 

Παίζει τα πάντα τέλεια. Αλλά είναι ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα thread που να συγκρίνουμε Boxes που παίζουν κλασικά φθηνά? 

Εγώ πχ έχω το mini m8s και βλέπω ότι παίζουν και φθηνότερα με av. Αλλά σε αυτά πολύ σημαντικό είναι να είναι και σταθερά οπότε χρειαζόμαστε γνώμες για καινούριες αγορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παμε σε box των 100€ δεν το κοιτάνε όλοι ειδικά οταν αυτό που θα κερδίσουν δεν θα τους "χρειαστεί" ποτέ.

Ας πούμε τι θα κερδισω "εγω" να παω στο wetek που δεν έχω ενισχυτή?

Στην απάντηση παρακαλώ μην μου αναφέρετε την λέξη support γιατί θα μπορούσα να πω οτι μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο ενοχλητικό πρόβλημα.

 

Το θέμα ειναι εμείς να δούμε τι κάνουμε με αυτά που "έχουμε"

Σε κάποια πχ περνάνε libreelec κλπ και προσπερνώντας κάποια προβλήματα.

Πάνω κάτω ειναι γνωστά αλλά κάποιος που να "δείξει" ποιά από ολα αυτά ταιριάζουν πχ στο μηχανάκι του τίτλου και τα αρνητικά και θετικά μιας τέτοιας κίνησης υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...