Προς το περιεχόμενο

[TV Box] Nexbox A95X S905X 2GB + 8GB @GearBest 30,96€


tomtoub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Φαντάζομαι δεν είσαι καινούργιος στο φόρουμ ( :P) οπότε γνωρίζεις πολύ καλά ότι οι αρχικές τιμές των Κινέζων είναι πάντα εκτός πραγματικότητας.

 

Για μένα, τα 30€ είσαι προσφορά για μηχανάκι με 2GB RAM και αυτό το SoC. :)

Ναι αλλα εδω γραφουμε για ΟΛΑ τα μελη, οχι μονο για τους υποψιασμενους ή/και τους "παλιους". "Εγω" ως νεο μελος πχ, βλεπω ενα θεμα προσφορας, χωρις να αναφερεται (μεχρι μερες και πολλα ποστς μετα) ποια ειναι η τιμη του αλλού (λιγα ευρω παραπανω ειναι), βλεπω στο #1 ποστ την μόνη αναφορα περι αυτου που ειναι η αρχικη τιμη στο screenshot και ψαρωνω τρελαινομαι και παραγγελνω για μενα ή "για δωρακι τωρα που ερχονται γιορτες" αξιας 100 ευρω μονο με 31! Δειξε μου ποστς που προστατευουν τα νεα μελη που δεν γνωριζουν απο αυτο που περιεγραψα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενως δεν ειναι προσφορα, αλλα παραμυθι. Οταν σου γραφει 100δολαρια αρχικη στη σελιδα τους, περιμενεις να κανουν οπωσδηποτε αν μη τι αλλο,  πραγματα που εκαναν μηχανακια των 99 δολαριων πριν 3-4 χρονια. Πχ το wdtv του 2013-14 στα 99 δολαρια  επαιζε Bluray ISO τοτε. :)

Αν λοιπον "ειναι των 30δολαριων/€" ως αξια, δεν εχει θεση στις προσφορες οταν πωλειται 30€.

ανέφερα στο 33 ότι παίζει bluray iso όπως και μηχάνημα του 2013 αντίστοιχης τιμής που παίζει και εξακολουθείς να υποστηρίζεις ότι δεν παίζει χωρίς φυσικά κάποια απόδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν καταλαβες τι εγραψα, οταν διαβαζετε ενα ποστ να διαβαζετε παρακαλω και αυτο στο οποιο απευθυνεται-quote ή αμεσως προηγουμενο ποστ! Δεν υποστηριξα αυτο που λες, αλλα εξηγησα γιατι ζητας να κανει καποιες δουλειες βασικες και οτι δεν ειναι προχωρημενες οπως καποιοι ισως νομισουν. Την διαβασα την χθεσινη σου αναφορα οτι τα παιζει.

("Τώρα, αν περιμένετε με 30€ να παίζουν τα πάντα και να ψήνουν και καφέ, μάλλον άδικα περιμένετε.")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με αυτό http://www.insomnia.gr/topic/620676-nexbox-a95x-amlogic-s905x-2g-ddr3-ram-16g-29€-banggood-τελοσ/page-1 που έπαιξε πριν 2 μήνες η διαφορά είναι τα 16GB ?. Είχε γίνει ψιλοπανικός τότε εδώ αλλά δεν το χτύπησα. Μήπως να περιμένουμε μέχρι την Παρασκευή να δούμε τι θα παίξει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε σχέση με αυτό http://www.insomnia.gr/topic/620676-nexbox-a95x-amlogic-s905x-2g-ddr3-ram-16g-29€-banggood-τελοσ/page-1 που έπαιξε πριν 2 μήνες η διαφορά είναι τα 16GB ?. Είχε γίνει ψιλοπανικός τότε εδώ αλλά δεν το χτύπησα. Μήπως να περιμένουμε μέχρι την Παρασκευή να δούμε τι θα παίξει ?

 

Ακριβως, το προιον του θεματος ειναι ακριβοτερο απο εκεινο του θεματος που εδωσες αλλα και του ιδιου μαγαζιου λιγες μερες μετα http://www.insomnia.gr/topic/621143-tv-box-nexbox-a95x-s905x-2gb-16gb-gearbest-3016%E2%82%AC-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%83/ , ενω αφορα υποδιεστερο (8GB εναντι 16GB) προιον και εχουν περασει και 2 μηνες. Για μενα δεν  προκειται για προσφορα σημαντικη / αξιας λογου, οπως θελει ο καθενας την χαρακτηριζει, αλλα μια  της οποιας θα δουμε καλυτερες μεσα σε 1 μηνα αν οχι σε μια βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ρουταρισμένο κουτί Όχι, δεν έχει σχέση με ρομ/ραμ.σε Όχι ρουταρισμένο δεν δοκίμασα, εκτός και εάν το δοκιμάσει κάποιος που έχει ΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hWA1pIx.png
Υπάρχει σε flash sale το Link.png Site: Mini M8S II 4K Smart TV Box Amlogic S905X Quad Core Processor   -  2GB+16GB  EU PLUG

Ακριβώς τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά και παρόμοια τιμή με το Link.png Site: NEXBOX που είχε βγει σε flash sale πριν 2 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

 

Τα android tv boxes υπήρχαν πάντα. Αλλά κυκλοφορούσαν με 512mb ram ή στην καλύτερη με 1gb ram και με τους τότε τραγικούς τετραπύρηνους. Οι roms ήταν για τα μπάζα και γενικά έκανες την δουλειά σου με υπομονή.

Απόταν βγήκαν καλύτερα soc, 2 gb ram και καλύτερες rom είναι πολύ ποιο άνετα στο menu τους αλλά και σε playback.

Προσωπικά άφησα τα raspberry pi μου στην άκρη για να βάλω android tv boxes. Είναι αρκετά ποιο γρήγορα στα menu και στο playback.
Ναί παίζουν και 4k από usb disk άνετα. Αλλά μην είστε και σίγουροι ότι θα παίξουν όλα τα 4k που κυκλοφορούν. Δεν είμαι και γνώστης για να σας πώ κωδικοποιητές κλπ αλλά απόσα δοκίμασα τα έπαιξε. Όχι από δίκτυο βέβαια αλλά με usb κατευθείαν (Δεν έχω ethernet στην tv)

 

Λοιπόν η αρχική αξία τους από κατασκευαστή είναι κάπου στα 50€ με 60€ αν θυμάμαι καλά και η τιμή του κυμαίνεται στα 38 με 40€ εκτός από αρκετές φορές που το έχουν βάλει προσφορά από 30€ μέχρι 34€.

Τώρα τα 100€ και έκπτωση στον Θεό τα ξεχνάτε. Σιγά μην χαρίζει κιόλλας κανείς. Εκπτώσεις μεγαλύτερες τους 30% θα δείτε μόνο σε ξεστοκάρισμα προϊόντος είτε σε προωθητική ενέργεια από την κατασκευάστρια εταιρεία. Τα καταστήματα δεν μπορούν να κάνουν τέτοιες εκπτώσεις αλλά παίζουν με τους τίτλους.
Ενημερωτικά με 30€ android box με 2gb ram είναι από τις χαμηλότερες τιμές. Θα δείτε από εκεί περίπου ξεκινάνε και ανεβαίνουν οι τιμές τους αυτήν την στιγμή.
Θα σας έλεγα να πάρετε το φτηνότερο x96 αλλά φοράει 5.1 και όχι 6.0.

Από reviews έχει μικρές διαφορές από το nexbox με λίγο καλύτερο το nexbox (ίσως λόγο rom).

Στο nexbox βγάλανε και update ενώ στο x96 απόσο ξέρω όχι.

Για 4 ευρώ προσωπικά θα έπαιρνα το nexbox. To internal storage space για μένα δεν έχει σημασία αφού παίζω Kodi και 16/8/32 μου κάνουν το ίδιο.

 

Είχα πάρει τότε σε προσφορά για την τηλεόραση στο δωμάτιο, στο σαλόνι πήρα τηλεόραση με plex.

Πήρα και δεύτερο nexbox γιατί ενώ η tv μου έχει plex κολλάει κρεμμάει μου σπάει τα νεύρα και έβαλα το android box τελικά στο σαλόνι.

Επίσης το Kodi και τα addons του δεν υπάρχουν απλά.

 

Εφόσον η τιμή κυμαίνεται στα 38€ και η έκπτωση στα 32€ είναι όντως πάνω από 10% τότε ναι είναι προσφορά.
Δεν είναι καμια προσφορά τρεχάτε το αφεντικό τρελάθηκε αλλά τα λεφτά του τα αξίζει για μένα. Σε 2 χρόνια το πετάς και παίρνεις άλλο στην τελική. Αφού σε δύο χρόνια η τεχνολογία θα έχει αλλάξει πάλι και μπορεί αν θέλουμε 4κ native και εγώ δεν ξέρω με τι bitrate.

 

Γενικά δεν επενδύω πολλά λεφτά σε κάτι που κάθε χρόνο αλλάζει.

 

Αυτά είχα να σας πώ από προσωπική άποψη και εμπειρία.

Περιμένω πάντως να ξαναβγεί προσφορά σε κανένα άλλο κατάστημα για να πάρω και άλλο ένα για έναν φίλο. Γιατί όταν παράγγειλα από gearbest είδα ότι είναι backorder και δεν ξέρω πότε θα παραλάβω.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα εδω γραφουμε για ΟΛΑ τα μελη, οχι μονο για τους υποψιασμενους ή/και τους "παλιους". "Εγω" ως νεο μελος πχ, βλεπω ενα θεμα προσφορας, χωρις να αναφερεται (μεχρι μερες και πολλα ποστς μετα) ποια ειναι η τιμη του αλλού (λιγα ευρω παραπανω ειναι), βλεπω στο #1 ποστ την μόνη αναφορα περι αυτου που ειναι η αρχικη τιμη στο screenshot και ψαρωνω τρελαινομαι και παραγγελνω για μενα ή "για δωρακι τωρα που ερχονται γιορτες" αξιας 100 ευρω μονο με 31! Δειξε μου ποστς που προστατευουν τα νεα μελη που δεν γνωριζουν απο αυτο που περιεγραψα. :)

Συμφωνώ, αλλά προσφορά ή ευκαιρία δεν είναι κάτι που προσφέρεται με μεγάλη έκπτωση. Γιατί μπορεί κάτι να έχει έκπτωση 80% και να είναι μια σαβούρα. Ευκαιρία είναι και κάτι που υπάρχει σε χαμηλή τιμή εξ αρχής. Κι αυτό το μηχανάκι εντάσσεται σε αυτή την κατηγορία κατά τη γνώμη μου.

 

Και ασφαλώς αξίζει για δωράκι στα 31€ ακόμα και τώρα που δεν είχε 100$ αρχική. Παίρνεις ένα αξιοπρεπές Tv Box με 31€. Υπάρχουν κι άλλα σε χαμηλότερη ή και ίδια τιμή που είναι με 1GB RAM ή έχουν πολλά προβλήματα. Αυτό, αυτόματα το κάνει και προσφορά/ευκαιρία. Κατά τη γνώμη μου πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συμφωνώ, αλλά προσφορά ή ευκαιρία δεν είναι κάτι που προσφέρεται με μεγάλη έκπτωση. Γιατί μπορεί κάτι να έχει έκπτωση 80% και να είναι μια σαβούρα. Ευκαιρία είναι και κάτι που υπάρχει σε χαμηλή τιμή εξ αρχής. Κι αυτό το μηχανάκι εντάσσεται σε αυτή την κατηγορία κατά τη γνώμη μου.

 

Και ασφαλώς αξίζει για δωράκι στα 31€ ακόμα και τώρα που δεν είχε 100$ αρχική. Παίρνεις ένα αξιοπρεπές Tv Box με 31€. Υπάρχουν κι άλλα σε χαμηλότερη ή και ίδια τιμή που είναι με 1GB RAM ή έχουν πολλά προβλήματα. Αυτό, αυτόματα το κάνει και προσφορά/ευκαιρία. Κατά τη γνώμη μου πάντα.

 

Ωραια αυτα που λες, αλλα ειναι εντελως ασχετα με το quote post. Σε κατι αλλο απαντας μαλλον. :) Στο quote καθολου και σε τιποτα απο οσα λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια αυτα που λες, αλλα ειναι εντελως ασχετα με το quote post. Σε κατι αλλο απαντας μαλλον. :) Στο quote καθολου και σε τιποτα απο οσα λεει.

Δεν πειράζει, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...