Προς το περιεχόμενο

Φτηνή θέρμανση στο σπίτι


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

άμα θερμανθεί με kerosun ή υγραέριο όπως προτάθηκε θα χρειαστεί ο αφυγραντήρας για να αφαιρεί την υγρασία που δημιουργούν οι συσκευές για μείνει με την αρχική υγρασία του πύργου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενεις κανεις να πει ευκολα, εκανα λαθος επιλογη για κατι ;

 

Σίγουρα όχι, απλά με τη συγκεκριμένη συσκευή όσοι ξέρω είναι ενθουσιασμένοι. Σε φάση το πιο χρήσιμο πράγμα στο σπίτι ας πούμε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περυσι πηρα Link.png Site: αυτο και σωθηκα...Χωρις να εχω μεγαλη ευαισθησια στη μυτη καθοτι καπνιστης δεν μου μυριζει καθολου.Το ιδιο και σε μη καπνιστες.Απολυτα ασφαλη,σουπερ οικονομικη(με κανα 2ευρω τη μερα ζεσταινω ενα χωρο 40 τμ απο τις 5μμ εως τις 2πμ) με πολυ καλη ποιοτητα θερμανσης.Το μονο μειονεκτημα της ειναι η αρχικη τιμη αγορας και οτι καθε 2-3 μερες πρεπει να τη γεμιζεις με καυσιμο.Αν δεν θες να πας σε μια πιο μονιμη λυση του στυλ ενεργειακο τζακι,σομπα πελλετ κτλ τη θεωρω την κορυφαια λυση αυτη τη στιγμη για οικονομικη θερμανση στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες οικονομικη θερμανση ξεχνας οτι δουλευει με ρευμα

δηλαδη καλοριφερ λαδιου, κονβεκτορες,αεροθερμα (εκτος κι αν θες να ζεσταινεσαι μονο τοπικα)

το AC δουλευει τελειως διαφορετικα και εχει πολυ καλυτερη αποδοση, αλλα αν εχει πολυ κρυο εξω δεν την παλευει.

 

πιθανοτατα να συμφερει περισσοτερο κατι που καιει υγραεριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Και γω στον Πύργο μένω.Δυστυχώς μας έχει γονατίσει η υγρασία.

Σήμερα έκλεισα την καπνοδόχο του τζακιου μιας και δεν το ανάβουμε . Πήρα και αεροστοπ αυτοκολλητο για να δω απο που μπαινει το κρύο.

Θα πάρω μάλλον πρώτα αφυγραντήρα να ρίξω την υγρασία γιατί μάλλον εκεί οφείλεται και η κατάσταση

Πάντως αν μετέτρεπες το τζάκι σε ενεργειακό θα μπορούσε να σου ζεστάνει ωραία όλο το σπίτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετε!


Θελω να αγορασω ενα κλιματιστικο για θερμανση στο χωριο μου, δεν υπαρχει δυνατοτητα για σομπες και μπουρια.


Το χειμωνα οι θερμοκρασιες πεφτουν κατω του μηδενος, πιστευετε οτι θα ζεσταινεται ο χωρος?


Λογω υπερβολικου κρυου εχει νοημα να παρω aircondition 24btu για να εχει περισσοτερη αποδοση?


Ειναι περιπου 55τμ ο χωρος


Επισης υπαρχουν οι σομπες πελλετ που δεν χρειαζονται καμιναδα αλλα μια μικρη τρυπα στον τοιχο και λενε οτι αποδιδει αρκετα!


Οι σομπες kerosun αποδιδουν και αυτες αλλα καποιοι λενε οτι μυριζει εντονα..


Αν καποιος θελει να μου πει την αποψη του, θατο εκτιμουσα ιδιαιτερα!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτα που ανεφερες,πανε πελλετ.κλιματιστικο δεν αποδιδει σε κατω του μηδενος.κεροζαν μυριζει και δεν ....πελλετ,και οικονομικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα απαντάω εδώ μιας και είναι σχετικό...έχει καταντίσει αηδία το κρύο φέτος. Κοντεύει Ιούνιος και ΑΚΟΜΑ βγαίνω με μακρυμάνικο έξω. Στην Ελλάδα είμαστε όχι τίποτα Καναδά, Ισλανδία, κτλ. που δε βλέπουν ήλιο. Έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...