Προς το περιεχόμενο

Πως βλέπω πόσα hz είναι το router μου?


GeorgeR1_700
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jkoukos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Router :                                 NetFaster WLAN 3

Αντάπτορας Δικτύου:            EDUP EP-MS8551  https://www.skroutz.gr/s/8385736/EDUP-EP-MS8551.html?from=favorites_popup#recommendations

 

Θέλω να πάρω τον παραπάνω usb αντάπτορα δικτύου, το θέμα είναι ότι δεν υποστηρίζει συχνότητες 5.0 ghz. Πως μπορώ να δω πόσα hz είναι το router μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω οτι πλην του οτε οι υπόλοιποι πάροχοι δίνουν μόντεμ που να παίζει στα 5GHz.

Απο εκει και πέρα,φαίνεται στο μενού του μόντεμ αν έχει επιλογή για 2.4 η 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που βρηκα στο μενου του μοντεμ ειναι το Bandwidth:20/40MHz (μπηκα στο  WIRELESS>Channel and SSID), που προφανώς δεν ειναι αυτο που ψαχνω, καποια αλλη συχνότητα δεν βρηκα. Που πρεπει να μπω για να δω τη συχνότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Τα κανάλια που χρησιμοποιεί θα κοιτάξεις, τα οποία μεταφράζονται σε συχνότητα.

Αν π.χ. έχεις επιλογή μόνο από 1 έως 13, αυτά παίζουν στους 2,4GHz. Από το 36 έως το 140 παίζουν στους 5GHz.

 

Με σιγουριά σου λέω ότι όλα τα Netfaster (και το δικό σου) παίζουν μόνο στους 2,4GHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που βρηκα στο μενου του μοντεμ ειναι το Bandwidth:20/40MHz (μπηκα στο  WIRELESS>Channel and SSID), που προφανώς δεν ειναι αυτο που ψαχνω, καποια αλλη συχνότητα δεν βρηκα. Που πρεπει να μπω για να δω τη συχνότητα?

αυτο ειναι Channel width που αμα το βαλεις στα 20 αντι για 20/40 το wireless παιζει πιο αργα αλλα πολλες φορες διορθωνει προβληματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...