Προς το περιεχόμενο

Αποχώρηση και από την αγορά των routers για την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεδομένου ότι είναι ανίκανοι να κάνουν ένα iPhone 6s plus να λειτουργεί σωστά η τηλεφωνική του λειτουργία, μετά τα τελευταία updates, είναι λογικό να αποσύρεται από τόσο δύσκολους τομείς της τεχνολογίας, όπως οι routers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το router έχει ένα μεγάλο κακό:

 

δε μπορείς να το βγάλεις από το σπίτι

και να το ακουμπήσεις στο τραπεζάκι του καφέ

με το μήλο ανάποδα.

 

 

Το router το έχεις μόνιμα δίπλα στην τηλεφωνική πρίζα

και αν είσαι και αρχηγός

φροντίζεις να φαίνεται από την ανοιχτή εξώπορτα.

Τίποτε παραπάνω.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το router έχει ένα μεγάλο κακό:

 

δε μπορείς να το βγάλεις από το σπίτι

και να το ακουμπήσεις στο τραπεζάκι του καφέ

με το μήλο ανάποδα.

 

 

Το router το έχεις μόνιμα δίπλα στην τηλεφωνική πρίζα

και αν είσαι και αρχηγός

φροντίζεις να φαίνεται από την ανοιχτή εξώπορτα.

Τίποτε παραπάνω.

Σε καταλαβαίνω πάντως. Να είσαι έξω και να βλέπεις παντού μηλαράκια. Ούτε στον εχθρο σου... :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος , τέλειο σήμα παντού χωρίς restart και αποσυνδέσεις ... Μπορεί όχι το καλύτερο της αγοράς αλλα σίγουρα ανάμεσα στα καλύτερα . Άλλωστε τα προϊόντα της Apple δεν κάνουν 100 πράγματα , αλλα κάνουν 10 σωστά !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος , τέλειο σήμα παντού χωρίς restart και αποσυνδέσεις ... Μπορεί όχι το καλύτερο της αγοράς αλλα σίγουρα ανάμεσα στα καλύτερα . Άλλωστε τα προϊόντα της Apple δεν κάνουν 100 πράγματα , αλλα κάνουν 10 σωστά !

Το σημαντικοτερο για μένα είναι η άψογη συνεργασια τους με ολες τις συσκευές της Apple που έχω. Πιθανόν κάποιος με αλλη σύνθεση συσκευών να μην δει καποια διαφορά σε σχέση με άλλα που κυκλοφορούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και η συσκευή που δίνει δωρεάν ο ISP είναι καλύτερη απ' αυτή την απάτη. Για να φτάσει στο σημείο να το καταργεί, οι πωλήσεις θα πρέπει να είχαν πιάσει πάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μηχανάκι ήταν, απλά κάπως ακριβό (πλέον) για αυτά που προσφέρει. Όταν βγήκε, πριν 3 χρόνια, ήταν στην αιχμή της τεχνολογίας, αυτή τη στιγμή έχει μείνει πίσω. Όντως πολύ αξιόπιστα, όπως και τα περισσότερα προιόντα της apple, ανεξάρτητα από όσα μπορεί να υποστηρίζουν κάποιοι. Δεν απευθύνεται σε μέλη τεχννολογικών φόρουμ που ψάχνονται με την αλφα ή βητα δυνατότητα του ρούτερ αλλά σε απλούς χρήστες που ήθελαν να το βάλουν και να ξενοιάσουν. Επίσης το time capsule είναι η πιο απλή plug n play λύση για να έχεις πάντα backup ενός συστήματος mac μέσω time machine χωρίς να χρειάζεται να κάνεις ή να σκέφτεσαι τίποτα. Επαναλαμβάνω: για τον πολύ κόσμο. 

Όσον αφορά τα σχόλια "δεν τα αγόραζε κανείς για αυτό εγκαταλείπει" ανήκουν στην ίδια κατηγορία με το "η Apple κλείνει σε 1 μήνα". Από ότι διαβάζω σε ξένα sites/blogs πιθανόν να θέλει να προωθήσει το online backup και των mac σε icloud, στα πρότυπα του back up που προσφέρει για iphones/ipads. Φυσικά είμαι αντίθετος σε μία τέτοια λύση, δεν νομίζω ότι στο μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη οι ταχύτητες ίντερνετ προσφέρονται για κάτι τέτοιο με ικανοποιητική ταχύτητα. Ίδωμεν :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα σχόλια "δεν τα αγόραζε κανείς για αυτό εγκαταλείπει" ανήκουν στην ίδια κατηγορία με το "η Apple κλείνει σε 1 μήνα".

Αυτό το λέει ο ikar6

 

Το bloomberg αναφέρει χαρακτηριστικά:

The products, which cost $99, $199, and $299, respectively, make up a small slice of Apple’s revenue and are part of Apple’s “other products” category on its financial statements.

 

Εν' ολίγοις, ενημερώσου καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι είναι ανίκανοι να κάνουν ένα iPhone 6s plus να λειτουργεί σωστά η τηλεφωνική του λειτουργία, μετά τα τελευταία updates, είναι λογικό να αποσύρεται από τόσο δύσκολους τομείς της τεχνολογίας, όπως οι routers.

Τι ακριβώς εννοείς; Έχω ένα 6s plus σε 9.2.1 και δεν το αναβαθμίζω. Δηλαδή έβγαλε πρόβλημα το εν λόγω κινητό με το ios 10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικοτερο για μένα είναι η άψογη συνεργασια τους με ολες τις συσκευές της Apple που έχω. Πιθανόν κάποιος με αλλη σύνθεση συσκευών να μην δει καποια διαφορά σε σχέση με άλλα που κυκλοφορούν.

 

Η Apple δεν ακολουθει τα πρότυπα wifi στην σχεδίαση των μηχανημάτων της? Το ρωτω γιατι αφήνεις υποννοιες πως με αλλα ρουτερ δεν εχει αψογη συνεργασια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η Apple δεν ακολουθει τα πρότυπα wifi στην σχεδίαση των μηχανημάτων της? Το ρωτω γιατι αφήνεις υποννοιες πως με αλλα ρουτερ δεν εχει αψογη συνεργασια...

Το πρότυπο δεν έχει να κάνει ταυτόχρονα με την αξιοπιστία, τη συμπεριφορά σε heavy load, τις αποσυνδέσεις, κλπ κλπ. Δεν άφησα υπόνοιες το είπα ξεκάθαρα πως είχα θέματα με διαφορά άλλα router.

Ακόμα και η συσκευή που δίνει δωρεάν ο ISP είναι καλύτερη απ' αυτή την απάτη. Για να φτάσει στο σημείο να το καταργεί, οι πωλήσεις θα πρέπει να είχαν πιάσει πάτο.

Γελάνε και τα ...routers! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αρχίσανε πάλι τις μ..ς οι Haters. Το φτηνότερο Router το Extreme κόστιζε 99€ όσο δηλαδή ένα Router μεσαίας κατηγορίας, τα υπόλοιπα με Built-in χώρο αποθήκευσης για την Time-Machine κόστιζαν φυσικά παραπάνω. Ένα Router που προσφέρει ο ISP όπως λένε οι ξύπνιοι παραπάνω, για παράδειγμα η Deutsche Telekom, το χρεώνει επίσης 199€ και δεν έχει καν τα 2TB που είχε το Airport στα ίδια λεφτά. Σοβαρευτείτε λίγο και μείνετε στην ουσία, άντε γιατί το έχετε παραχέσει σε κάθε άρθρο. 

 

Στο θέμα μας τώρα, έχει αρχίσει να παίρνει την κατηφόρα η Apple κακά τα ψέματα, πλέον αφοσιώνεται μόνο στο Mobile κομμάτι: iPhone, iPad, iOS, Emoji και τα λουράκια. Τώρα ακύρωσε και τα AirPort που ήταν εξαιρετικές συσκευές για όσους είχαν Apple προϊόντα. Άφησε το Mac Pro στο 2013 το Mini στο '14 και πάει λέγοντας, να δούμε που θα πάει αυτή η κατάσταση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαίνω πάντως. Να είσαι έξω και να βλέπεις παντού μηλαράκια. Ούτε στον εχθρο σου... :)

Όντως πρέπει να έχεις ψυχολογικά προβλήματα.*

 

Αυτή η ταύτιση με το σήμα μιας ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

σε έχει αποκάνει...

 

Σε λυπάμαι. Φιλικά.

 

 

*(αν δεν έχεις άλλα οφέλη)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι διαβάζω σε ξένα sites/blogs πιθανόν να θέλει να προωθήσει το online backup και των mac σε icloud, στα πρότυπα του back up που προσφέρει για iphones/ipads. Φυσικά είμαι αντίθετος σε μία τέτοια λύση, δεν νομίζω ότι στο μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη οι ταχύτητες ίντερνετ προσφέρονται για κάτι τέτοιο με ικανοποιητική ταχύτητα. Ίδωμεν :)

 

Και όμως οι ταχύτητες δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Αυτό επειδή δε κάνεις συνέχεια backup όλο το σύστημα, αλλά μόνο τις αλλαγές / προσθήκες. Προφανώς εάν έχεις σκοπό να περάσεις 1TB δεδομένα θα ταλαιπωρηθείς, αλλά το "καθημερινό" backup σε ότι δουλεύεις, είναι άμεσο και ουσιαστικά "διάφανο" (δε το καταλαβαίνεις ότι πραγματοποιείται).

 

Κι εμένα μου φαίνεται ως η πιο λογική εξήγηση το να θέλει να σπρώξει κόσμο στο iCloud.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...