Προς το περιεχόμενο

Εύκολος τροπος για patch panel


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΥο ερωτησεις

1)η συνδεσμολογια στο πατς πανελ του UTP τηλεφωνιας θα γινει οπως με ολα τα υπολοιπα UTΡ του δικτυου? ή θα βαλω μονο το μπλε-ασπρο/μπλε?

2) το rj45 καλωδιο που θα συνδεθει στο πατς πανελ ,για την τηλεφωνια, μπορει στην αλλη ακρη του να ειναι rj11? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωπ, δε ξεχάσαμε!

 

1. Βάλτα όλα, διότι αύριο-μεθαύριο μπορεί να κάνεις κάποια αλλαγή και το συγκεκριμένο καλώδιο να το χρησιμοποιήσεις για δίκτυο.

2. Μπορείς να κουμπώσεις μπροστά στο patch panel είτε ένα τηλεφωνικό καλώδιο με βύσματα RJ11, είτε ένα UTP με RJ45 που στην άλλη πλευρά θα έχει RJ11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αΔΕΡΦε αλλη μια ερωτηση.

εχω στην αποθηκη το σημειο που καταληγουν ολα τα UTP καλωδια μου, τηλεφωνιας και δικτυου.

Εκει τα περνω ολα και τα περναω σε ενα patch panel. μετα στο Patch panel θα βαλω καλωδιο δικτυου τερματισμενο οπου η αλλη ακρη του θα παω στο switch.

 

ερωτηση. το καλωδιο UTP παροχης poy erxetai απο εξω, θα το βαλω κι αυτο κανονικα στο patch panel kai meta sto switch οπως ολα τα αλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για το UTP καλώδιο που φέρνει την τηλεφωνία.

Η τηλεφωνία δεν μπορεί να περάσει μέσα από switch. Αυτό το ξεχνάς και μην το επιχειρήσεις.

 

Το καλώδιο θα τερματίσει είτε σε μια οριολωρίδα είτε σε ένα τηλεφωνικό ταφ πολλαπλών εξόδων. Αυτά παίζουν τον ρόλο του switch στην τηλεφωνία, εκτός κι αν έχεις τηλεφωνικό κέντρο ή voip τηλεφωνία, όπου χρειάζεται διαφορετική σύνδεση.

 

post-157145-0-76367400-1480523022_thumb.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι σε αυτό που έρχεται απ' έξω, δεν έχει σημασία. Όποιο θέλεις εσύ χρησιμοποιείς. Απλά για λόγους ομοιομορφίας καλό είναι να ακολουθεί το ίδιο χρωματικό πρωτόκολλο με τα υπόλοιπα εσωτερικά (μπλε-άσπρο/μπλε).

 

Αν αναφέρεσαι στα καλώδια που πάνε στις άλλες πρίζες, αναγκαστικά θα είναι το μπλε-άσπρο/μπλε, αφού είτε με 568Α είτε με 568Β πάντα αυτά τερματίζουν στις 2 μεσαίες επαφές, στις οποίες δουλεύει η τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,εχω άλλες δύο ερωτήσεις

1)το switch που πήρα έχει 8 πορτς αλλά εγώ έχω 9 καλώδια δικτύου.αυτο το ένα που περισσεύει μπορώ να το βαλω στα ethernet ports του ρόυτερ; Θα είναι το ίδιο;

2)επειδή τα πάντα που βάζω είναι gigabit... Τα άλλα ρόυτερ που δίνει ο ότε είναι gigabit? Γιατί αν όχι θα χρειαστω και gigabit router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μπορεί να το βάλεις και στο router, αλλά θα παίζει στην ίδια ταχύτητα που έχει η θύρα αυτού.

 

2. Ο router δεν σ' ενδιαφέρει να είναι Gigabit, διότι οι συνδέσεις που έχουμε με το διαδίκτυο είναι πολύ μικρότερες και από το Fast Ethernet. Όμως όσες Gigabit συσκευές συνδέονται μέσω ενός 100Mbps router, θα έχουν μειωμένη μεταξύ τους ταχύτητα επικοινωνίας και γι' αυτό τον λόγο χρειάζεσαι είτε switch με περισσότερες θύρες, είτε Gibabit router.

 

Τα πάντα ακόμη και σήμερα δεν είναι Gigabit. Π.χ. δεν υπάρχουν τηλεοράσεις, εκτυπωτές κλπ που να έχουν τέτοια δυνατότητα. Μπορείς κάλλιστα μια τέτοια συσκευή να την συνδέσεις στον router και βλέπεις αργότερα τι θα κάνεις.

 

To Speedport Entry 2i δεν έχει Gigabit. Speedport W 724V έχει, αλλά νομίζω πλέον σε όλες τις νέες συνδέσεις δίνει το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε.ενα οικιακό δίκτυο που αποτελείται από ένα ρουτερ που ΔΕΝ είναι gigabit, ένα gigabit switch, ενα pc me gigabit καρτα δικτύου και 3-4 media player τα οποία είναι όλα gigabit, θα έχω ταχύτητες gigabit δεδομένου ότι το ρόυτερ μου ΔΕΝ είναι gigabit?

 

Υ.σ. ας πούμε ότι όλα τα καλώδια πάνε στο switch (και κανένα στο ρόυτερ) το οποίo επαρκεί για τα media player kai to pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ΟΛΕΣ οι συσκευές συνδέονται στο switch, η επικοινωνία μεταξύ τους στο εσωτερικό δίκτυο θα είναι Gigabit (αρκεί βέβαια να έχουν τέτοια δυνατότητα)

Αν μία συσκευή συνδεθεί στο router, τότε η επικοινωνία ΜΟΝΟ με  αυτήν, δεν θα είναι Gigabit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ

Και άλλη μία ερώτηση...

Αν σε ένα gigabit switch συνδεσω 3 gigabit συσκευές και μία που ΔΕΝ είναι gigabit.

Θα υποβαθμίστουν όλες;

Ή αυτές πούναι gigabit θα εξακολουθήσουν να τρέχουν σε gigabit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν οι 3 Gigabit επικοινωνούν μεταξύ τους, η ταχύτητα θα είναι Gigabit.

Όποια επικοινωνεί με αυτή που δεν έχει Gigabit, η ταχύτητα θα είναι 100Mbps.

 

Γενικά η ταχύτητα επικοινωνίας 2 συσκευών ισούται με την χαμηλότερη που έχει οποιαδήποτε από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας πάνω στο ίδιο περίπου θέμα.

Έστω ότι έχω παντού πρίζες rj45 με utp, και στην άλλη πλευρά υπάρχει patch panel με τερματισμό όλων των ζευγαριών του κάθε utp σε 568Α ή 568Β. 

Χωρίς καμία επέμβαση στο κομμάτι μεταξύ πρίζας-patch panel, θα μπορώ να εναλλάσσω την κάθε πρίζα από τηλεφωνία σε δίκτυο και το αντίστροφο; Προφανώς δίνοντας σε κάθε πρίζα είτε από το switch, είτε από τα phone του router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά! Το καλώδιο είναι το μέσο και περνάμε όποια υπηρεσία θέλουμε. Η τηλεφωνία δουλεύει πάντα στους 2 μεσαίους ακροδέκτες (4-5 σε RJ45) και στην πρίζα κουμπώνει μια χαρά ένα RJ11 του τηλεφωνικού καλωδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...