Προς το περιεχόμενο

Avatar 2 (2022)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το selling point της ταινιας ειναι η Πανδωρα, αυτο θα τραβηξει παλι τον κοσμο στους κινηματογραφους.

το θεμα ομως ειναι οτι το premise φαινεται παλι το ιδιο, οι Navi υπερασπιζονται το σπιτι τους απο τους ανθρωπους που επεστρεψαν για  να παρουν τους πορους του πλανητη. 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 644
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το σεναριο του πρωτου Avatar ηταν για το αναθεμα κανεις δεν το ειδε για το τραγικο σεναριο που ειχε αλλα για τον ιδιαιτερο κοσμο που εφτιαξε ο Cameron. Και τα υπολοιπα ετσι φαινεται να ειναι σεναριο για τα σκουπιδια αλλα σε ενα μαγευτικο κοσμο με εξαιρετικο 3D. Αυτο πουλαγε το πρωτο Avatar αυτο θα πουλανε και τα επομενα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ηταν το σεναριο της πρωτης ταινιας. αρχη, μεση, τελος, εξελιξη χαρακτηρα, stakes, suspense, conflict, δραμα, χιουμορ, worldbuilding, θεματολογια. για mainstream blockbuster, εκανε κατι παραπανω απο τo ελαχιστο.

σεναριο για τα σκουπιδια, ειναι οι σαβουροταινιες που βγαζει το Ηοllywood τα τελευταια χρονια.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KilliK είπε

μια χαρα ηταν το σεναριο της πρωτης ταινιας. αρχη, μεση, τελος, εξελιξη χαρακτηρα, stakes, suspense, conflict, δραμα, χιουμορ, worldbuilding, θεματολογια. για mainstream blockbuster, εκανε κατι παραπανω απο τo ελαχιστο.

σεναριο για τα σκουπιδια, ειναι οι σαβουροταινιες που βγαζει το Ηοllywood τα τελευταια χρονια.

 

Παραηταν mainstream το σεναριο ομως απλα ηταν τοσο ομορφος ο κοσμος του που το βαλαμε σε τριτη τεταρτη μοιρα. Ηταν απο τα πιο κλισε σεναρια που βλεπουμε εδω και δεκαετιες. Δεν μου ειχε κατσει καλα τοτε και οσο το σκεφτομαι τοσο χειροτερο γινεται. Αλλα το 3D του σαν να εισαι μεσα στην πανδωρα ηταν ανεπαναληπτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KilliK είπε

παραηταν mainstream, ως προς τι;

Καλοι- κακοι οι καλοι ηθελαν να κρατησουν το μερος τους και οι κακοι τους εκαναν επιθεση. Στο τελος νικησαν οι καλοι. Δεν ξερω αν γινεται πιο κλισε σεναριο? Εχω να το δω και πολλα χρονια αλλα μου ειχε φανει πολυ παιδικο το ολο story. Σαν concept ωστε να δειξουν τον κοσμο που δημιουργησαν. Ισως να κανω λαθος αλλα οσο το σκεφτομαι τοσο περισσοτερο κλισε σεναριο μου κανει. Για το 2 θα δουμε ελπιζω να μην εχουμε παλι τα ιδια με το πρωτο που να θελουν οι κακοι να καταλαβουν την πανδωρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροστά στα Μαρβελοσενάρια του σήμερα, το Άβαταρ ήταν Πολίτης Κειν. Υπερβάλλω λίγο προφανώς αλλα ήταν οκ, όχι τίποτα ψαγμένο αλλά για το είδος του (mainstream blockbuster movie) μια χαρά.

Παρόλαυτα η μαγεία του ήταν ο κόσμος της Πανδώρα, είχα πάει θυμάμαι δύο σερί μέρες κινηματογράφο να το δω απλά για να χαζεύω τα τοπιά και τις εικόνες. Ακόμα και το trailer έβαζα να βλέπω και να ξαναβλέπω εκείνες τις μέρες. Το συγκεκριμένο trailer δε μου έκανε ιδιαίτερη αίσθηση ομολογώ, λογικό ίσως καθώς αν και εξελιγμένη, η τεχνολογία αυτή δεν είναι πρωτόγνωρη πλέον. Θα το δω σε μεγάλη αίθουσα όπως και να χει βέβαια...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει καποιοι να αρχισετε να καταλαβενετε τι πατε να δειτε οταν σπευδετε στο σινεμα...Πατε να δειτε Avatar...Η Marvel ή Pulp Fiction. Ειναι δυνατον οι 3 αυτες παραπανω σειρες και ταινια να εχουν αντιστοιχα καλο σεναριο? Και αν σημαινει το ιδιο πραγμα για καθε μια απο τις παραπανω?

Το πρωτο Jurassic Park ειχε κανα σεναριο απο αλλον πλανητη και δεν το πηρα χαμπαρι 30 χρονια τωρα? Εχει ισαξιο σεναριο με τις υπολοιπες ταινιες με 8,2 στο imdb? ( Το παιρνω σαν παραδειγμα δεν σημαινει οτι συμφωνω/ουμε με τις βαθμολογιες του IMDB) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Pulp Fiction

Έτσι για την ιστορία, πήρε όσκαρ σεναρίου. Και δικαίως.

Τώρα για Marvel και Jurassic ναι οκ,  διαφορετικές ταινίες. Δεν στηρίζονται στο σενάριο αλλά στα εφέ κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως γνωριζουμε τι παμε να δουμε και τι να περιμενουμε απο καθε ταινια. Τα σχολια μου πηγαν στον killik που ανεφερε το σεναριο του avatar κατι που ηταν αρκετα απλο και mainstream για το ευρυ κοινο. Δεν με χαλασε που ηταν ετσι δεν το ειδαμε για το σεναριο απλα το σχολιο μου ηταν απλη ενσταση σε σχολια αλλων μελων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Glikos είπε

Έτσι για την ιστορία, πήρε όσκαρ σεναρίου. Και δικαίως.

 

Αυτο ακριβως...αλλο πραγμα το ενα αλλο το αλλο! Δεν μπορουν και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ολες οι ταινιες να εχουν "ψαγμενο" σεναριο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Το πρωτο Jurassic Park ειχε κανα σεναριο απο αλλον πλανητη και δεν το πηρα χαμπαρι 30 χρονια τωρα? Εχει ισαξιο σεναριο με τις υπολοιπες ταινιες με 8,2 στο imdb? ( Το παιρνω σαν παραδειγμα δεν σημαινει οτι συμφωνω/ουμε με τις βαθμολογιες του IMDB) 

Ναι είχε καλό σενάριο το Jurassic Park και δεν ήταν φουλ στα κλισέ όπως του Avatar που το έχουμε δει σε εκατοντάδες ταινίες. Η δε σχέση των πρωταγωνιστών θύμιζε λίγο και Παπαμιχαήλ - Βουγιουκλάκη. Ερωτευόμαστε, μαλώνουμε γιατί νιώσαμε προδοσία και στο τέλος τα βρίσκουμε και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά από πολλαααά χρονια, ξανά εδώ να κάνουμε την ίδια συζήτηση, το ποσο χάλια/φοβερό ήταν το Avatar.

Επίσης ιερόσυλοι, μην βάζετε στην ίδια κατηγορια το Jurassic Park με το στρουμφοποκαχόντας :P το μονο κοινό που είχαν ήταν το jaw-dropping.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 4:22 ΜΜ, Arkin είπε

Καλοι- κακοι οι καλοι ηθελαν να κρατησουν το μερος τους και οι κακοι τους εκαναν επιθεση. Στο τελος νικησαν οι καλοι. Δεν ξερω αν γινεται πιο κλισε σεναριο? Εχω να το δω και πολλα χρονια αλλα μου ειχε φανει πολυ παιδικο το ολο story. Σαν concept ωστε να δειξουν τον κοσμο που δημιουργησαν. Ισως να κανω λαθος αλλα οσο το σκεφτομαι τοσο περισσοτερο κλισε σεναριο μου κανει. Για το 2 θα δουμε ελπιζω να μην εχουμε παλι τα ιδια με το πρωτο που να θελουν οι κακοι να καταλαβουν την πανδωρα. 

δηλαδη οπως σχεδον ολες οι mainstream ταινιες που βγαινουν εδω και 40 χρονια. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο αδικο να δεχεται hate το avatar για την πλοκη του, ενω υπαρχουν τοσα blockbuster που ειναι το ιδιο ή και χειροτερο ρηχα σε θεματα σεναριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...