Προς το περιεχόμενο

Avatar 2 (2022)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ζωντανα τωρα, ο  Chris Gore μιλαει για την ταινια. απο τους λιγο κριτικους, του οποιου την αποψη εκτιμω. πριν λιγο ηταν και στον Nerdotic, και μιλησε για λιγο εκει.

TLDR: τα συνηθη θεματακια που εχουν οι ταινιες του Καμερον (κακος διαλογος, απλο σεναριο), αλλα ανωτερο απο καθε αποψη απο την πρωτη. Η ταινια ειναι anti-woke (?!?) και παει αντιθετα στο πνευμα των μοντερνων blockbusters. την συγκρινει αμεσα με το Top Gun Maverick.

η καρδια της ταινιας ειναι η οικογενεια με πατριαρχη τον Jake Sully (!?!) κατι που δεν βλεπουμε πλεον στο mainstream Hollywood. Δειτε την οπωσδηποτε με τα παιδια σας, θα την λατρεψουν. Τα visuals σε αλλο επιπεδο, και οι σκηνες δρασης ειναι σαν να εβαλε σε ενα blender oλες τις παλιες του ταινιες (Aliens,Terminator,Titanic,Avatar,κτλ) και αυτο που εβγαλε, ανεβασε την επικοτητα του επι χιλια.

Θελει να φτασει τα 3δις στο BO, για να δειξει στα υπολοιπα σκουπιδια πως ειναι το πραγματικο blockbuster.

δεν δινει σποιλερς:

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 644
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, KilliK είπε

ζωντανα τωρα, ο  Chris Gore μιλαει για την ταινια. απο τους λιγο κριτικους, του οποιου την αποψη εκτιμω. πριν λιγο ηταν και στον Nerdotic, και μιλησε για λιγο εκει.

TLDR: τα συνηθη θεματακια που εχουν οι ταινιες του Καμερον (κακος διαλογος, απλο σεναριο), αλλα ανωτερο απο καθε αποψη απο την πρωτη. Η ταινια ειναι anti-woke (?!?) και παει αντιθετα στο πνευμα των μοντερνων blockbusters. την συγκρινει αμεσα με το Top Gun Maverick.

η καρδια της ταινιας ειναι η οικογενεια με πατριαρχη τον Jake Sully (!?!) κατι που δεν βλεπουμε πλεον στο mainstream Hollywood. Δειτε την οπωσδηποτε με τα παιδια σας, θα την λατρεψουν. Τα visuals σε αλλο επιπεδο, και οι σκηνες δρασης ειναι σαν να εβαλε σε ενα blender oλες τις παλιες του ταινιες (Aliens,Terminator,Titanic,Avatar,κτλ) και αυτο που εβγαλε, ανεβασε την επικοτητα του επι χιλια.

Θελει να φτασει τα 3δις στο BO, για να δειξει στα υπολοιπα σκουπιδια πως ειναι το πραγματικο blockbuster.

δεν δινει σποιλερς:

 

Καλά, αν ο Ελ Τζιμπό το κατορθώσει και αυτό τότε δεν χωράει αμφιβολία ότι είναι σε μία δική του κατηγορία.

Εγώ, προσωπικά, νομίζω ότι μπορεί κανένα δύο δις αλλά τρία? Μπα. Πολύ φοβερο που ακόμα πολύ συζήτηση υπάρχει αν αυτή είναι η κατάλληλη εποχή για blockbuster αλλά τώρα μετά από τόσα χρόνια ανελέητο μπαράζ από την Μάρβελ οπότε της καυλώσει σίγουρα τους έκανε να λένε: «Τρελοί είμαστε, ότι θέλουμε κάνουμε» και λένε μήπως τώρα που οι άνθρωποι δεν έχουν τίποτα άλλο να κάνουνε κανένα βράδυ παρασκευής και αφού προφανώς τις παπαριές της Μάρβελ έχουν αρχίσει να της γράφουν λίγο τώρα είναι η στιγμή για σωστό κινηματογράφο επικούς μήκους.

Το βίντεο είναι πολύ θετικό και υποσχόμενο και λέει ακριβώς ότι έλπιζα αλλά πάλι, όταν το βλέπεις με τα ίδια σου τα μάτια, τότε βγάζεις συμπεράσματα. Από ότι φαίνεται, να μην περιμένω κανένα αισχρός χαρακτήρα με ΛΟΑΤΚΙ φάση η καμία κοροϊδία των αντρών, σκέτη παραδοσιακή δράση και θέαμα με την καρδιά της να είναι μια καθαρή οικογενειακή δομή με την ιστορία να παίρνει διαστάσεις μέσα από της αγνές σχέσεις μεταξύ τον χαρακτήρων.

Αυτό αν ακούγεται σαν my kind of movie.

 

Όπα, ρε, ο Weekend με τραγούδι για το Άβαταρ? Μεγάλη υπογραφή εφόσον είναι τεράστιο όνομα ανάμεσα σε άμπαλους ζουμερς και φέρνει τρελή επιρροή μάρκετινγκ.

Ο Τζέιμς και η ομάδα του παίζουν κάποια έξυπνα χαρτιά για να προωθήσουν την ταινία και αν συνεχίζουν έτσι, κουβέντα για 3 δισεκατομμύρια δεν θα φαίνεται και τόσο θεότρελή. Γατάκια της Μάρβελ, ο Ελ Τζίμπο είναι ο μπαμπάς σας.

 Τέρμα η παπαριές με woke καρκίνο και πολιτικά ζητήματα. Το σινεμά είναι απόδραση αλλά τώρα ακόμα και στην αίθουσα σου θυμίζουν τον τρελό και αποκαρδιωτικό σύχρονο κόσμο που ζούμε σήμερα. Μεγάλη στιγμή για το μέλλον του κινηματογράφου. Μήπως οι βλάκες στην κορυφή της Ντίσνεϊ δουν την επιτυχία του Άβαταρ και να κόψουν να κάνουν ταινίες για το πληθυσμό της Ομόνοιας. Έλεος πια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία πρέπει να είναι όσο το δυνατο πιο φριξιονλες γίνεται γιατι πρεπει να πείσει τους πάντες να την δουν. 

Επιτυχημένο σενάριο σε μια τετοια ταινία είναι να καταφέρνει να είναι συμβατή με όλες τις προυπάρχουσες απόψεις σχεδόν όλων των θεατων. Αν το σεναριο είναι καλογραμμένο ο anti-woke θα την δει anti-woke και ο woke θα την δει woke.

Και φυσικα αν δεν δω γενικευμένη άποψη κοινού δεν πιστεύω κανένα κριτικο, έχουν χάσει την αξιοπιστία εδώ και πολύ καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω τόσα χρόνια για το sequel , η πρώτη παρά τις αδυναμίες της ήταν η καλύτερη ΕΜΠΕΙΡΙΑ που έχω ζήσει σε κινηματογράφο. Ελπίζω να είναι αντάξια. Το τρέιλερ βέβαια είναι μετριοτατο αφήνοντας την εντύπωση ότι έχουμε να κάνουμε με την ίδια ταινία απλά στο νερό. Θέλω να πιστεύω ότι απλά έχουμε κακομαθει σε τρέιλερ που δείχνουν όλη την ταινία .

Αυτό που με ξενιζει κάπως είναι το ανύπαρκτο μάρκετινγκ της. Δεν ξέρω φυσικά τι ακριβώς γίνεται έξω αλλά στη χώρα μας αμφιβάλλω αν κάποιος που δεν ασχολείται και πολυ γνωρίζει αυτή τη στιγμή ότι την επόμενη εβδομάδα βγαίνει το Avatar 2. Περίμενα μια πιο επιθετικη προώθηση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό, κανείς δεν μιλάει γι αυτό σε μικρότερες ηλικίες για παράδειγμα. Ανύπαρκτο μάρκετινγκ, εκτός των χαζων δηλώσεων του Κάμερον τελευταία. Σε παρέες πάντως δεν το συζητάει κανείς- εγώ που ήμουν 14 το 09 έχω την περιέργεια (παντελώς κανένα hype όπως το 2009 όμως) να το δω γιατί ήταν σοκ για τοτε και έλεγα στον εαυτό μου, "φαντάσου σε κινηματογράφους στην Αθήνα με 3D και καλύτερο ήχο πώς θα είναι". Εδώ Κέρκυρα έναν τυπικό κινηματογράφο έχουμε. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν θυμαμαι καλα ο Chris Gore ειπε οτι το review embargo ληγει Τριτη, οποτε τοτε θα ξεκινησει και το γλεντι στα social.

εφοσων η ταινια ειναι τριωρη, βλεπω τον Mauler να την ξεσκιζει για κανα τριημερο. 😁

 

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ήμαστε όπως στην περίπτωση του πρώτου (Hype, 3D κτλ) και μόνο από αυτό που μπορώ να κρίνω από τα trailer θα είναι ίσως ότι καλύτερο έχουν δει τα μάτια μας από πλευράς εικόνας. Και μόνο για αυτό ακόμα και αν το σενάριο είναι για τα πανηγύρια (που δεν θα είναι) αξίζει να πάει κάποιος κινηματογράφο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakinen είπε

Αν και δεν ήμαστε όπως στην περίπτωση του πρώτου (Hype, 3D κτλ) και μόνο από αυτό που μπορώ να κρίνω από τα trailer θα είναι ίσως ότι καλύτερο έχουν δει τα μάτια μας από πλευράς εικόνας. 

Καλύτερο απο ROP; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καλύτερο απο ROP; :P

Τι μου το θύμησες τώρα, έφαγα και σπανακόρυζο 🤢😋

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMAX Cineplexx Θεσσαλονίκη έχει πάει κανείς; Αξίζει;

Επίσης βλέπω τα Village έχουν προβολές HFR και Dolby Atmos HFR. Στο Cineplexx στην ΙΜΑΧ δεν αναφέρει κάτι για HFR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...