Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο στο σπίτι


Eliaskat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορειτε να μου εξηγησετε την συνδεσμολογια πως θα γινει ?

εξαρτατε αν θα παιξεις με Patch panel για την τηλεφωνια ή με ρεκγλετες αν ειναι voip ή οχι αν και μικρη διαφορα απλα θα πρεπει να ερθεις απο το adsl/vdsl router πισω στο patch panel με αλλα καλωδια .ολα ειναι σχετικα.ειναι τι θες να κανεις που θα μπει το καθε τι και με τι τροπο θα το υλοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικο τηλ εχω οχι voip, σκεφτομαι οτι πιο σωστο ειναι να γινει οπως δειχνει η φωτογραφια του φιλου απο επανω

 

δηλ patch panel για lan και τηλ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο καλο ειναι με patch panel και οχι ρεγκλετες krone.απλα θα χρειαστεις και καποιο τηλεφωνικο ταφ για να στειλεις το τηλεφωνο στα δωματια που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα αν τα τερματισει σε patch panel τα τηλεφωνικα απο μπροστα μην ξεχασει να φυγει με rj11 γιατι ταφ για rj45 δεν εχω δει πουθενα.

Ότι πιο κοντινο σε "ταφ" έχω βρει για rj45 (1 σε 4): http://www.ebay.com/itm/RJ45-8P8C-Splitter-Board-5-Jacks-Connector-Buss-Board-/161490160669?hash=item2599904c1d:g:8XsAAMXQydtTKu2M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται ταφ RJ45.

Αν χρησιμοποιήσει patch panel, απλά κουμπώνει ένα τηλεφωνικό καλώδιο (ή UTP) με RJ11. Αν είναι μερακλής και θέλει να είναι όλα ΟΚ, στην μια άκρη αυτού του καλωδίου βάζει βύσμα RJ45.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τηλεφωνο παιζει στα 2 κεντρικα οποτε δεν υπαρχει λογος να ειναι rj45 οπως ειπε ο jkoukos.απλα απο την πλευρα του patch panel καλο θα ηταν το καλωδιο τυπικα να ειναι σε Rj45 για να κουμπωνει πιο σωστα πανω στο Patch panel και β.να μην υπαρχει περιπτωση να χαλασεις  τα pin 1,2,7,8 του Patch panel.Οταν βαζεις τηλεφωνικο πολλες φορες στα pins που δεν πιανει το rj11 ακουμπαει το πλαστικο και μπορει να τα χαλασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...