Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα HUAWEI HA35 Cosmote Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/11/2016 στις 5:54 ΜΜ, vask είπε

Δυστυχώς από την ημέρα που η Cosmote διέθεσε την υπηρεσία Speed Booster, παραχωρώντας μας για χρήση το HUAWEI HA35 έχουμε διαρκώς προβλήματα.

 

Ενδεικτικά:

 

  1. Κολλάει το dhcp service και δεν δίνει IPs. Είτε κατευθείαν από restart, είτε αργότερα, φαινομενικά τυχαία. Restart, προσευχή και βρισίδια στον Murphy.
  2. Κολλάει o dns server και δεν απαντάει σε ερωτήματα για resolve, είτε στο εσωτερικό δίκτυο, είτε μέσω test στο αντίστοιχο εργαλείο στο web interface.
  3. Κολλάει το κανάλι 3G, η συσκευή εμφανίζει την ένδειξη unknown στο web interface, τα ενδεικτικά λαμπάκια στη συσκευή είναι σβηστά (αντί 3 ή 4 λόγω καλής λήψης).
  4. Όταν δεν έχουμε πλέον διαθέσιμα MB στο 3G κανάλι, το funneling την ακούει stereo και αποφασίζει ότι και το DSL tunnel είναι down, οπότε και κόβεται συνολικά η σύνδεση. Πρέπει να μπω, να απενεργοποιήσω το bonding, και μετά από μπόλικα restart και προσευχή στον άγιο ονούφριο, δίνει πάλι internet.

Άλλος αντίστοιχη εμπειρία; 

 

Να το βάψω μπλε και να το πετάξω στη θάλασσα;
 

Product type: HA35-10
Hardware version: AV1HA35M VER.A
Software version: V100R001C78B014a
LTE version: 21.316.01.01.272

Μου το εδωσαν και σε εμενα μετα απο 2 router που τους γυρισα πισω... το χειροτερο μακραν. Εχω παρει ενα πακετο με unlimited data γιατι δεν μου εφερναν γραμη στο σπιτι και μου εδωσαν router ωστε να μπορω να κανω την δουλεια μου, με την καρτα στο κινητο πιανω απο 90 εως 202 και με το router φτανω βαρια 25... Το θεμα ειναι οτι δεν ξερουν καν τι πουλανε και αν δεν κανεις μονος σου την ερευνα εισαι χαμενος απο χερι... το μονο router που μπορω να πω οτι κανει την δουλεια του ειναι το TPLINNK MR ARCHER 600 V2... χρησιμοποιει πανω κατω την ιδια αρχιτεκτονικη με τα μοντεμ τον κινητων (CAT 6). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...

Εχω κάποιες συσκευές Sonoff (μπρίζες wifi ) που παίρνουν τυχαία IP όταν δηλώνονται στο δίκτυο.  Πως μπορώ να τους δηλώσω καρφωτή IP; Φαντάζομαι μέσω mac address. Από που γίνεται αυτό; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Με ενδιαφέρει και εμένα αυτό τόσο για τις πρίζες και τους διακόπτες όσο και για τις κάμερες.

Επισης "εν μέρει off topic" ερώτημα

αν μας συμφέρει καλύτερα απο πλευράς κόστους και ταχύτητας να κάνουμε μια συνδρομή κινητής με unlimited data και να βάλουμε ένα άλλο modem.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εχει κανείς ασχοληθεί να "κρεμάσει" πάνω στο speedbooster κάποιο Mesh σύστημα ώστε να καλύψει με καλύτερο σήμα περισσότερα τετραγωνικά ? 

ή έχει κανείς δοκιμάσει να βάλει ένα άλλο 4g router που ενδεχομένως να είναι καλύτερο απο το Huawei HA35 της cosmote ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...