Προς το περιεχόμενο

Δυσκολια στην κοινωνικοποιηση


Liam Lawrence

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ξεκαθαρος εισαι τωρα δλδ D^2;

Πας με το που μιλας για 1η φορα και λες "Σε θελω για αυτο...";

 

Oχι ρε συ , άλλο ξεκάθαρος άλλο ωμός και αγενής.

 

Μπορεις να εισαι ξεκάθαρος οντας ευγενικός. Να σου φέρω ένα παράδειγμα

 

μια πιτσιρικα παλιά (περυσι) την ειχα ριξει λέγοντας ότι είμαι καινούργιος εδώ και αν ξέρει κανα μέρος καλο

για βολτα μου λεει ναι αμε ωραια λεω θα με ξεναγήσεις καμια μέρα και εκει που ειπε το οκ της ειπα δώσε μου το κινητο σου

ουτε θα έρθουν και άλλοι ουτε πες και σε καμια φιλη σου και άλλες τέτοιες μαλακιες. Δινεις στην άλλη ξεκάθαρα το μηνυμα

ότι θέλεις να βγειτε οι 2 σας για καφέ. Απλό. Οποτε δυσκολα κάποια θα βγει χωρις να έχει σκοπο να κάνετε κάτι.

 

Και αν στη τελική βγηκε για να παιξει εγω προσωπικα θα πλήρωνα επιτοπου και θα έφευγα με συγχωρεις έτυχε κατι ξαφνικό.Δεν θα καθομουν να κάνω δημοσιες σχέσεις ουτε να μετριάσω το Χ που έφαγα. Έφαγες Χ και σε απερριψε τι άλλο περιμενεις? απλα εξαφανίζεσαι. Ειπαμε καλος και ευγενικος αλλα όχι μαλάκας.

 

Πλεον παιζω με συγκεκριμένες τακτικές σε κάποιες περιπτώσεις πχ χυλοπιτας ή αμα θέλω να βγω με κάποια. Και δεν τις αλλαζω το ιδιο για ολες είναι. Η διαφοροποιηση θα έρθει μετά αν κάποια αξιζει.

 

Πριν λιγο καιρο όταν ειπα σε μια άλλη να βγουμε μου αρχισε τα "θα πουμε και σε άλλους..." καλα κρασιά λεω από μέσα μου εσυ εισαι αλλού και οντως ηταν αλλού. Φαινεται ρε συ από την εξοδο. Αμα καποια δεν θελει θα σου φερει και δυσκολιες στο να βγειτε από εκει τα καταλαβαίνεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως φοιτητής 2ο ετος ΑΠΘ θα σου πω μερικά δικά μου συμπεράσματα όπως τα αντιλαμβανομαι.Στη σχολή μου έχω ένα γεια περίπου με τους μισούς(150) με τους 50 θα πω το κάτι παραπάνω με τους 20 θα βγω έξω που και που και 1 είναι κολλητός.Γενικά ναι είναι δύσκολο να μπεις σφήνα σε διαμορφωμενες παρέες(πρέπει να έρθετε σε επαφή και να ταιριάζετε πολύ).Οι μοναχικοί τύποι στο αμφιθέατρο είναι για αυτό το λόγο(όχι απαραίτητα κακό) απλά δε γουστάρουν πολλά πολλά.Οποιον γνωρίζεις και σου προκαλεί ενδιαφέρον μπορείς να του προτείνεις καφέ(και λέσχη) ή να το καλέσεις σπίτι σου(μετράει αυτό) και αν του φαίνεσαι εντάξει θα σου πει και αυτός με τη σειρά του κλπ+θα γνωρίσεις και τις γνωριμίες του από τη σχολη.Γενικά αν δεν είσαι τρομερά μαλακας η συμφεροντολογος και έχεις χαρακτήρα θα βρεις παρεακι αργά ή γρήγορα(εγώ το βρήκα τέλος 1ου έτους μετά από ένα χρόνο ψαξίματος).Αν η σχολή σου έχει εργαστήρια τότε τα πράγματα είναι πιο εύκολα διότι είναι ολιγαριθμα και μπορείς να πλησιασεις πιο άνετα κάποιον.Τώρα διάβασα πιο πάνω ατάκες του στυλ είμαι μετεγγραφη,δε ξέρω κανένα,βοήθησε με τουλάχιστον εμένα αν με πλησίαζε έτσι κάποιος θα τον περνουσα για ηλιθιο.πιο τσακαλικο είναι να κάνεις τη κίνηση να συστηθεις και μετά παίζουν τα βασικά από που είσαι (θα βρείτε κοινούς γνωστούς),πόσα χρωστάς κλπ...Αυτά και καλή αρχή ,ότι χρειαστείς εδώ είμαστε αν δε βρεις παρέα ;ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι μπορει να φτιάξουν παρέες καιτοι συμφεροντολόγοι. Απλα ξέρεις τι θα κάνουν .... ο ενας θα αρχισει τα παμε για κανα τσιπουράκι παμε για κανα ουζάκι και θα μαζέψουν αυτές τις 2-3 που έχουν βάλει στο μάτι και θα απομονώσουν αυτους που υποτίθεται θεωρούνται απειλή για τις συγκεκριμένες. Επειδή το έχω δει και αυτό. Μετα από λιγο τους ειδαμε ζευγαράκια αλλα επειδή αυτές οι παρέες κοροϊδευει ο ένας τον άλλον για να κάνουν παρέα στο τέλος οι "αρχηγοι" τα σπάσανε και μεταξυ τους και μεινανε μονο τα ζευγαράκια :cry:  :cry:

 

αλλωστε 2 "αρχηγοι" την ιδια παρέα δεν χωράνε. Όταν υπάρχουν σε ένα σημειο 2 άτομα που θέλει ο καθενας να κανει τον αρχηγο θα χαλάσει η συνταγή αργά ή γρηγορα. :shifty:

 

Έχει τύχει να μου πει μια "ελα θα βγουμε αποψε θα έρθεις?" της κάνω όχι γιατι δεν τα πάω καλα με αυτους που θα έχεις στην παρέα σου που παριστάνουν τους αρχηγούς και ξέρω κιολας ότι δεν με θέλουν ουτε αυτοι γιατι καταρχήν ποτε κανεις δεν έχει πάρει τηλέφωνο να μου πει με αποφευγουν επειδή ξέρουν ότι μπορει να σας φάω από αυτους (το τελευταιο δεν το ειπα βεβαια αλλα το σκέφτηκα) επισης αμα έρθω ξέρω ότι θα αρχισουν οι μπηχτες οποτε δεν θα είναι καλη η αμτοσφαιρα.

 

Οποτε να ξέρετε κάποιοι ότι παιζουν και αυτά ο άλλος δεν παριστάνει τον αρχηγο χωρις λογο το κάνει για να τραβηξει τις εντυπώσεις. Και σε βλέπει και ανταγωνιστικά για αυτό μπορει να μη σε θέλουν κάποιοι στη παρέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Oχι ρε συ , άλλο ξεκάθαρος άλλο ωμός και αγενής.

 

Μπορεις να εισαι ξεκάθαρος οντας ευγενικός. Να σου φέρω ένα παράδειγμα

 

μια πιτσιρικα παλιά (περυσι) την ειχα ριξει λέγοντας ότι είμαι καινούργιος εδώ και αν ξέρει κανα μέρος καλο

για βολτα μου λεει ναι αμε ωραια λεω θα με ξεναγήσεις καμια μέρα και εκει που ειπε το οκ της ειπα δώσε μου το κινητο σου

ουτε θα έρθουν και άλλοι ουτε πες και σε καμια φιλη σου και άλλες τέτοιες μαλακιες. Δινεις στην άλλη ξεκάθαρα το μηνυμα

ότι θέλεις να βγειτε οι 2 σας για καφέ. Απλό. Οποτε δυσκολα κάποια θα βγει χωρις να έχει σκοπο να κάνετε κάτι.

 

Και αν στη τελική βγηκε για να παιξει εγω προσωπικα θα πλήρωνα επιτοπου και θα έφευγα με συγχωρεις έτυχε κατι ξαφνικό.Δεν θα καθομουν να κάνω δημοσιες σχέσεις ουτε να μετριάσω το Χ που έφαγα. Έφαγες Χ και σε απερριψε τι άλλο περιμενεις? απλα εξαφανίζεσαι. Ειπαμε καλος και ευγενικος αλλα όχι μαλάκας.

 

Πλεον παιζω με συγκεκριμένες τακτικές σε κάποιες περιπτώσεις πχ χυλοπιτας ή αμα θέλω να βγω με κάποια. Και δεν τις αλλαζω το ιδιο για ολες είναι. Η διαφοροποιηση θα έρθει μετά αν κάποια αξιζει.

 

Πριν λιγο καιρο όταν ειπα σε μια άλλη να βγουμε μου αρχισε τα "θα πουμε και σε άλλους..." καλα κρασιά λεω από μέσα μου εσυ εισαι αλλού και οντως ηταν αλλού. Φαινεται ρε συ από την εξοδο. Αμα καποια δεν θελει θα σου φερει και δυσκολιες στο να βγειτε από εκει τα καταλαβαίνεις όλα.

 

Ναι οκ, τοτε εγω καταλαβα αλλο απ' αυτο που ειπες.

Νόμιζα οτι λεγοντας "ξεκαθαρος απ΄την αρχη"  εννοούσες ότι με το που της μιλας της λες "δε θελω σχεση, αλλα ...."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ναι οκ, τοτε εγω καταλαβα αλλο απ' αυτο που ειπες.

Νόμιζα οτι λεγοντας "ξεκαθαρος απ΄την αρχη"  εννοούσες ότι με το που της μιλας της λες "δε θελω σχεση, αλλα ...."

 

Τους λές ότι θα ξεκινήσουμε χαλάρα και βλέπουμε. Γιατι δεν γινεται εξαρχής να τους πεις παραμυθια για ερωτες κτλπ (θεωρητικα δεν γινεται) γιατι πρακτικά εξω γινεται χαμος άλλος πουλάει φουμαρα προκειμενου να έχει κάποια να είναι μαζι της και μετα όταν του περάσει αντε να της το πει. Το λέει του σπάει αυτή το μισο σπιτι του χαράζει και το αμαξι και φευγει! Αμα πέσει σε τρελή. Εγω λέω ότι πάμε χαλαρα και αμα μας βγει οκ. Αυτή είναι η εξηγηση που συνηθως κάνω και βλέπεις μετά αμα κάποια φυγει ή σπάσει σημαινει ότι δεν της άρεσε αμα μεινει σημαινει ότι το βλέπει και αυτή χαλαρά όπως εσυ τουλάχιστον στην αρχή για κανα 2 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω έχω κρατησει πάντως φιλους από το πανεπιστημιο και πιστευω αυτό είναι προς οφελος του καθενος. Καμια φορά δεν ξερεις σε τι ψυχολογική κατασταση μπορει να βρεθεις να πάρεις κανενα φιλο να βγειτε καμια βολτα. Μη ξεχνάμε ότι όταν κάποιος βγαλει τη σχολή του και μεινει ένα διάστημα χωρις εργασια (πραγμα πιθανο στην Ελλαδα με τα χάλια που επικρατουν) δεν θα έχει και κοινωνικο κυκλο αφου θα μενει κυριως σπιτι.

 

Οποτε καλο είναι να έχεις και κανενα άτομο από παλιά. Αμα εισαι άνεργος εισαι και χωρις φιλους εισαι και χωρις γκομενες να διασκεδάζεις (γιατι χωρις λεφτά που να βρεις και γκομενες) θα σου τη βαρέσει. Οποτε τωρα που ο καθενας είναι στη σχολή ας μη κανει δηλαδή τον δυσκολο ας κοιτάξει να βρει κανα άτομο να έχει να κάνουνε παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα μόνο το πρώτο ποστ γιατί φοβήθηκα να δω απαντήσεις, μια συμβουλή έχω μόνο να δώσω: αλληλεπίδρασε με παρέες, όχι με μονάδες. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ήδη κάποιος σε παρέα με το ζόρι, ενώ ο μοναχικός μπορεί και να το έχει επιλέξει και να μη γουστάρει πολλά-πολλά. Επιπλέον, η παρέα ανταποκρίνεται ως ένα σώμα (δλδ αν χωθείς, θα αλληλεπιδράς με όλους) αλλά αρκεί να κολλάς μόνο με ένα απ' όλα τα μέρη της. Για τον ίδιο λόγο, είναι πολύ πιθανότερο η όποια αφορμή βρεις για να χωθείς, να έχει περισσότερες πιθανότητες αποδοχής απ' ό,τι αν το κάνεις με ξέχωρα άτομα.

 

Επίσης τι διάολο σχολή είναι αυτή που πριν την εξεταστική δε μαζεύεστε σε πηγάδια πανικόβλητοι γνωστοί και άγνωστοι σα γαζέλες όταν βλέπουν λιοντάρι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...