Προς το περιεχόμενο

Πως να συνδεσω το τηλεφωνο στο ρουτερ?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...

 

Το μπριζακι στον τοιχο εχει 2 υποδοχες.για τηλεφνο και για ιντερνετ...εχω το τραβηξα εξω ομως και ειδα απο τις 4 θεσεις οι δυο ειναι καλυμενες....αλλα καλωδια δεν υπαρχουν.οποτε λογικα η θεση του τηλεφωνου δεν δουλευει σωστα;

 

Απο κει και περα.... εαν δεν δουλευει δεν μπορω να το συνδεσω στο μοντεμ; αλλα θα χρειαστω φιλτρο;τελος το τηλεφωνο που θελω να συνδεσω ειναι παλιο και ειναι με καλωδιο που εχει 2 ακρες λευκη κ πορτοκαλι....πηρα ενα καλωδιο τηλεφωνου με μπριζακι εκοψα το καλωδιο και ειδα 4 καλωδιακια...οποτε πως το συνδεω ; 

 

ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς πίσω από την πρίζα έρχεται μόνο ένα ζεύγος καλωδίων, οπότε η δεύτερη θέση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

 

Για να συνδέσεις modem και τηλεφωνική συσκευή στην ίδια πρίζα, θα χρειαστείς ένα DSL splitter. Το LINE θα συνδεθεί στην πρίζα, στο PHONE η τηλεφωνική συσκευή και στο ADSL το modem.

 

Από το τηλεφωνικό καλώδιο που έκοψες, θα χρησιμοποιήσεις τα 2 μεσαία καλωδιάκια, που συνήθως είναι τα κόκκινο και πράσινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το σταγονόμετρο αναφέρεις τα πράγματα.

Έχεις VoIP τηλεφωνία (δηλαδή από το modem/router) ή την παραδοσιακή PSTN;

 

Αν ισχύει το δεύτερο, τότε κάνεις αυτό που γράφω παραπάνω.

Αν ισχύει το πρώτο, τότε συνδέεις το PHONE του splitter με το PHONE του modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το συνδεω κατευθειαν στο μοντεμ χωρις spliter.

 

To τηλεφωνο εχει 3 καλωδια...πρασινο, λευκο και ενα πορτοκαλι καπως...

 

Συνδεσα το λευκο απο το τηλεφωνο με το κοκκινο

και το πρασινο μαζι με το πορτοκαλι απο το τηλεφωνο στο πρασινο.

 

Το σηκωνω κανει τονο αλλα... δεν μπορω να καλεσω...παταω εναν αριθμο και ξανακανει τον κλασσικο τονο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να συνεννοηθούμε έτσι όπως δεν τα γράφεις αναλυτικά και προσπαθούμε να μυρίσουμε τα νύχια μας.

 

Αν έχεις VoIP τηλεφωνία (που ακόμη δεν μας έχεις αναφέρει) και έχεις μόνο μια συσκευή να συνδέσεις και αυτή είναι στον ίδιο χώρο με το modem, δεν χρειάζεσαι το splitter και απλά την συνδέεις σε αυτό.

Αν από την άλλη έχεις VoIP τηλεφωνία (που ακόμη δεν μας έχεις αναφέρει) και άλλες τηλεφωνικές συσκευές ή μόνο μία αλλά σε άλλο δωμάτιο, τότε θες οπωσδήποτε το splitter.

 

Δεν μπορείς να αλλάξεις το καλώδιο της τηλεφωνικής συσκευής, να της βάλεις ένα κλασσικό πλακέ για να συνδεθεί στο modem;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου που θες να ξερω τι σημαινει το voip και που θες να ξερω εαν εχω και τι εχω; λογικα voip εχω γτ ο τεχνικος μου ειπε να το συνδεσω κατευθειαν στο μοντεμ χωρις τπτ.

 

Απο την αλλη αναφερθηκα σε συσκευη παλια η οποια εχει τρια καλωδια. Ειναι αρχαιο και να το ανοιξω τι θα καταλαβω; Γνωριζει κανεις την συνδεσμολογια; εκανα δοκιμες, ακουω τον κλασσικο τονο οταν σηκωνω το ακουστικο αλλα δεν μπορω να καλεσω(συνεχίζει και κανει αυτον τον τονο οταν παταω αριθμους) και οταν καλω στο σταθερο λεει πως ειναι κατελημμενο.

 

Δεν χρειάζεται να θυμωνεις και σε ευχαριστώ για τις απαντησεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θες βοήθεια χωρίς να μας εξηγήσεις τι θες να κάνεις; τι συσκευή έχεις;; που προσπαθείς να την συνδέσεις;;

Σε έβαλε ο ΟΤΕ σε ευριζωνηκη τηλεφωνία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι ασχολια το να ειρωνευεσαι παω πασο με την παρτη σου :). Θα μπορουσες να το πεις με πιο ομορφο τροπο.

 

η εταιρια ειναι cyta. μηπως το τηλεφωνο επειδη ειναι απο το 90 δεν γινεται και τζαμπα παιδευομαι;

τι φωτο να στειλω ρε φιλε μου σου ειπα η συσκευη εχει τρια καλωδια ενω το κλασσικο καλωδιο εχει 4. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...