Προς το περιεχόμενο

Flash Rom σε Turbo-X


vgeros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα.Έχει δοκιμάσει κανείς να flash-αρει ταμπλετ Turbo-X?Εχω ενα calltab (δεν είμαι σίγουρος) αλλά δεν την παλεύει με τίποτα και θέλω να του αλλάξω ρομ αλλά ούτε κάποιον έμπιστο οδηγό βρίσκω,ούτ ρομ.Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα την official rom, δεν νομίζω να σε βοηθήσει όμως. :P

http://www.needrom.com/download/turbo-x-tablet-calltab-7inch/

 

Δοκίμασε να το κάνεις root και βγάλε διάφορα άχρηστα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι ήδη έχω διαγράψει τα άχρηστα!Για τη μάνα μου το έχω και μόνο skype έχει πάνω και παρόλα αυτά μου πετάει συνέχεια google services stop working.Δεν έχουμε κατι άλλο εκτός από την μαμίσια ρομ ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα turbox είναι συνήθως κινέζικα μοντέλα, οπότε το ανοίγεις κοιτάς στην πλακέτα για σχετικές πληροφορίες και ψάχνεις στο google μήπως και βρεις σε τι κινέζικο μοντέλο αντιστοιχεί. Βέβαια κατέβασε και την επίσημη ρομ του ώστε να την έχεις εύκαιρη για την περίπτωση που χρειαστεί. Επειδή υπάρχουν δεκάδες συσκευές με πολύ παρόμοια χαρακτηριστικά είναι πιθανόν να βρεις αρκετές ρομ από αλλά παραπλήσια μοντέλα που να κάνουν σε γενικές γραμμές(κάποια πράγματα μπορεί να μη λειτουργούν βέβαια όπως για παράδειγμα το wifi ή η touch screen). Γενικά θέλει ψάξιμο πάντως και αρκετές δοκιμές και εξοικείωση, αλλά μπορεί να βγάλεις άκρη. Εγώ το είχα ψάξει πριν μερικά χρόνια για ένα bitmore tablet και είχα βρει και αρκετές ρομ ακόμη και κάποιες custom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι οτι ήδη έχω διαγράψει τα άχρηστα!Για τη μάνα μου το έχω και μόνο skype έχει πάνω και παρόλα αυτά μου πετάει συνέχεια google services stop working.Δεν έχουμε κατι άλλο εκτός από την μαμίσια ρομ ε?

Αυτο που σου βγαζει ειναι επειδη δεν υπαρχει play store και το Google play services.

Αν ειναι ρουταρισμενω η λυση ειναι εδω

http://forum.osarena.net/threads/%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%88%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C-%CF%83%CE%B5-play-store.3998/

Ο @Grim Ripper σου εδωσε την rom εγω σου δινω οδηγο γιατι το Turbo X εχει επεξεργαστη MTK.

http://www.insomnia.gr/topic/600551-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-flashingmediatek/?fromsearch=1

Επεξ/σία από saruman123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...