Προς το περιεχόμενο

Ασύρματο internet vs ethernet


NotebookFreak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!

Το πρόβλημα μου ειναι το εξής:

Εχω το ρούτερ στο σαλόνι και συνδέομαι ασύρματα στο δωμάτιο μου.

Μπορώ με καποιον τρόπο-αντάπτορα απο το δωμάτιό μου να συνδεθώ με ethernet καλώδιο?Και αν ναι,θα δώ διαφορά σε ping ή θα είναι σαν να συνδεόμαι ασύρματα πάλι?

 

 

Υ.Γ

1.το ρούτερ δεν μεταφέρεται!

2.η αγορά 15μετρου ;ethernet δεν μου λέει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι υπάρχει ανάμεσα στο σαλόνι & στο δωμάτιο; Αλλιώς είναι να είναι πίσω απ' τον τοίχο (που καθαρίζεις με μία τρύπα στο τούβλο) κι αλλιώς να 'ναι στην άλλη άκρη του σπιτιού σε διαφορετικό όροφο.

 

Οι λύσεις μπορεί να είναι από ένα καλώδιο έως powerline, ανάλογα με το "τι υπάρχει ανάμεσα". Οπότε γράψε πως είναι οι χώροι που θέλεις να περάσεις, ή ακόμα καλύτερα κάνε ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι υπάρχει ανάμεσα στο σαλόνι & στο δωμάτιο; Αλλιώς είναι να είναι πίσω απ' τον τοίχο (που καθαρίζεις με μία τρύπα στο τούβλο) κι αλλιώς να 'ναι στην άλλη άκρη του σπιτιού σε διαφορετικό όροφο.

 

Οι λύσεις μπορεί να είναι από ένα καλώδιο έως powerline, ανάλογα με το "τι υπάρχει ανάμεσα". Οπότε γράψε πως είναι οι χώροι που θέλεις να περάσεις, ή ακόμα καλύτερα κάνε ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα.

¨Ενας τοίχος μας χωρίζει..Τρύπα δεν με βλέπω να ανοίγω οποτε έλεγα μηπως υπαρχει τροπος με κάποιον αντάπτορα που τον βάζεις στην πρίζα και παιρνει απο κει το wifi+ na εχει έξοδο για ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο το κέρδος απο κάτι τέτοιο; Πάλι με WiFi θα είσαι. Γίνεται δηλαδή αλλά δεν κερδίζεις κάτι, το αντίθετο μάλλον...

PowerLine είναι μια λύση αν θες να φύγεις απο την ασύρματη μετάδοση όπως είπε και ο haldol απο πάνω.

 

Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις τώρα και θες να κάνεις αλλαγές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο το κέρδος απο κάτι τέτοιο; Πάλι με WiFi θα είσαι. Γίνεται δηλαδή αλλά δεν κερδίζεις κάτι, το αντίθετο μάλλον...

PowerLine είναι μια λύση αν θες να φύγεις απο την ασύρματη μετάδοση όπως είπε και ο haldol απο πάνω.

 

Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις τώρα και θες να κάνεις αλλαγές;

To Ping φίλε μου!και όπως κ να το κάνουμε με wifi τρωει κατι σκαλώματα ωρες-ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μένουν 2 λύσεις, είτε καλώδιο είτε PowerLine, το σκέτο καλώδιο πάντα είναι καλύτερο αλλά αν δεν μπορείς παίρνεις ένα PowerLine και ξεμπέρδεψες.

 

Όσο για το ping, σίγουρα δεν ευθύνεται κάτι άλλο; Έχεις πάει εκείνη την στιγμή που έχεις το θέμα και έχεις βάλει καλώδιο και είναι όλα κομπλέ; Το λέω γιατί παίζει να μην είναι σε σένα το θέμα, να είναι πχ απο πολύ κατέβασμα απο την γραμμή σου, να είναι απο φόρτο στον πάροχο, να είναι απο ζόρισμα στην άλλη άκρη, 1002 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

Άλλαξε κανάλι αν θες μια στο WiFi σου να αποκλείσεις παρεμβολές απο κοντινά (δες άδειες μπάντες με το κινητό σου με κανένα WiFi scan πρόγραμμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με powerline θα είναι σαν να συνδέομαι με ethernet χωρίς σκαμπανεβάσματα?

Παρεμπιπτόντως συνδέομαι ασύρματα με usb TPWN722N.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δουλέψει αυτό καθόλου για να σου πω στα σίγουρα :( Περίμενε μπας και σκάσει κανένας άλλος που το έχει να σου πει.

Αυτό που βλέπω πάντως είναι οτι κάτι παιζόταν παλιά αλλά τώρα μετά απο τόσα χρόνια και updates ποιος ξέρει αν γίνεται πάλι το ίδιο, δεν χάνεις τίποτα βέβαια να αλλάξεις κανάλι και να δεις αν στρώσει.

Αλλιώς δοκίμασε για λίγο καιρό άλλο ρούτερ αν έχεις να δεις αν φταίει το thomson.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δουλέψει αυτό καθόλου για να σου πω στα σίγουρα :( Περίμενε μπας και σκάσει κανένας άλλος που το έχει να σου πει.

Αυτό που βλέπω πάντως είναι οτι κάτι παιζόταν παλιά αλλά τώρα μετά απο τόσα χρόνια και updates ποιος ξέρει αν γίνεται πάλι το ίδιο, δεν χάνεις τίποτα βέβαια να αλλάξεις κανάλι και να δεις αν στρώσει.

Αλλιώς δοκίμασε για λίγο καιρό άλλο ρούτερ αν έχεις να δεις αν φταίει το thomson.

Ευχαριστώ Νίκο!Θα κάνω καποιες δοκιμές αύριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Ενας τοίχος μας χωρίζει..Τρύπα δεν με βλέπω να ανοίγω οποτε έλεγα μηπως υπαρχει τροπος με κάποιον αντάπτορα που τον βάζεις στην πρίζα και παιρνει απο κει το wifi+ na εχει έξοδο για ethernet

 

Η τρύπα είναι η προτιμότερη μέθοδος διότι έτσι θα περάσεις κατευθείαν καλώδιο απ' το router στον υπολογιστή. Ταυτόχρονα είναι και η πιο φτηνή λύση (μοναδικό κόστος ένα UTP καλώδιο). Ο μόνος λόγος για να ΜΗΝ θέλεις να τρυπήσεις είναι αν δεν έχεις δράπανο ή φίλο που να έχει δράπανο. Εάν έπρεπε να φτάσεις στην άλλη άκρη του κτηρίου θα έλεγα οκ, μην τρυπάς, αλλά για ΈΝΑΝ τοίχο δε το συζητώ... πιάσ' το δράπανο τώρα (ή μάλλον αύριο το πρωί, όχι τώρα γιατί θα φέρουν το 100).

 

:P

 

Η επόμενη λύση (powerline) είναι πιο ακριβή, αλλά και χειρότερη στην ταχύτητα. Τα powerline προσθέτουν και αυτά κάποια καθυστέρηση, μικρότερη όμως από του WiFi.

 

Αυτό που σκέφτηκες εσύ είναι χειρότερο και από αυτό που ΉΔΗ έχεις! Εάν "πιάσεις" το σήμα του WiFi και το κάνεις ενσύρματο, θα έχεις όση καθυστέρηση ΈΧΕΙΣ ΗΔΗ με το WiFi και θα προσθέσεις και ΕΠΙΠΛΕΟΝ από την νέα συσκευή. Οπότε αν είναι να κάνεις κάτι τέτοιο, καλύτερα μείνε σ' αυτό που έχεις τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to powerline δεν θα ειναι σαν το καλωδιο ethernet αλλα συνηθως ειναι καλυτερο απο το wireless.

β.για το thomson 585 ειτε εχεις το v8 ειτε το v7 υπαρχει Firmware update στο site της forthnet.

α. αν παρεις powerline Παρε να ειναι Passthrough και καντα firmware update.αν ειναι τριφασικο ρευμα καλο θα ειναι να ειναι στην ιδια φαση.

γ.ζητα Fast path απο τον παροχο για καλυτερο Ping.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...