Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ποτε οι σεναριακές τρύπες και οι κακά γραμμένες μη αντιπροσωπευτικές αποφάσεις χαρακτήρων έχουν να κάνουν με γούστο?! Κάποιοι έχουν μπερδέψει τα μπούτια η ήταν το πρώτο game που παίζουν και δεν ξέρω τι. Δηλαδή σοβαρά μετρo συγκρίσεις δεν υπάρχει? Γούστο είναι να σου άρεσε το story και να είσαι ok με το μέτριο γράψιμο. Γούστο είναι να μην σου άρεσε το story γιατί είναι μέτριο το γράψιμο. Κανένας από τους δυο που κατέχει υποτυπώδεις common sense δεν μπορεί να αρνηθεί το μέτριο γράψιμο γιατί είναι fact. Από εκεί και πέρα τραγουδάτε όσο θέλετε μπας και σας στείλει η ND κάνα t-shirt με το sex face της Abby τυπωμένο στο στήθος.

ps. Ilos σε παρακαλώ μην κανεις quote bud. 🤮 Δεν μπορούν να δεχτούν το 7-8. Μονο 9 και 10 πρέπει να βάζουμε αλλιώς εκτελεστικό απόσπασμα. :P Μετά λένε για τα μηδέν. A ρε κούνια...

Spoiler

giphy.gif

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνωμη δεν ηξερα οτι εχετε ζησει στον κοσμο του παιχνιδιου και με τους χαρακτηρες οποτε λαμβανετε ως δεδομενο το πως επρεπε να αντιδρασουν.. Εσεις απο ενα τιτλο εχετε κανει ψυχολογικο προφιλ στους πρωταγωνιστες του πρωτου μερους!! Ειδικα με τοσες ψυχολογικες μεταπτωσεις αυτων σε ενα τετοιο δυναμικο περιβαλλον. Ψιλα γραμματα..Eπρεπε οι σεναριογραφοι να σας ρωτησουν τι σας αρεσει κ τι θεωρειτε αποδεκτο και τι σεναριακο χαλι κ τρυπες. Εχετε δικαιωμα να πειτε την αποψη σας και να δεχτειτε και των αλλων που θεωρουν οτι δεν ισχυουν τα λεγομενα σας..

Ειναι τρομερη η επαρση μερικων και το πως ευαγγελιζονται ως νορμα την αποψη τους ως facts.. Ξερετε τα μυαλα και οι ψυχισμοι των ανθρωπων λειτουργουν και διαφορετικα απο τα δικα σας και το τι θεωρειτε φυσιολογικη αντιδραση.. 

Reality check.. Ημαρτον δηλαδη

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Κανένας από τους δυο που κατέχει υποτυπώδεις common sense δεν μπορεί να αρνηθεί το μέτριο γράψιμο γιατί είναι fact. Από εκεί και πέρα τραγουδάτε όσο θέλετε μπας και σας στείλει η ND κάνα t-shirt με το sex face της Abby τυπωμένο στο στήθος.

Fact είναι οτι το Last of us 2 είναι το καλυτερο σεναριακά παιχνίδι της γενιάς

Fact είναι οτι η Abby όπου βρίσκει την ellie και δεν είναι αφυδατωμένη την γλεντάει, και το κορίτσι ξέρει και γκόλφ

Fact είναι ο Druckmann θα μας δώσει και άλλο διαμάντι σαν και αυτό και πάλι θα γεμίζουν φόρουμ με γνώμες που φωνάζουν στο πουθενά καθώς η εξέλιξη των χαρακτήρων  ανήκει στους δημιουργούς και μόνο.

Τα μόνα μπλουζακια που εχουμε είναι Last of us 2 GOTY EDITION ,με την abby να γελάει ειρωνικα, τυπου δεν σας χαλασε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μην τσακώνεστε επί προσωπικού για το πόσο μπρατσωμένη είναι η Abby, δηλαδή έλεος κάπου.

Προσωπικα εγω δεν την παω καθολου γιατι σηκωνει πιο πολλα κιλα παγκο απο μενα.

Παντως κατι αλλο που παρατηρησα στο new game + σου δινει ολα τα οπλα απο την αρχη απλα δεν ειναι φουλαρισμενα απο σφαιρες.Στο 1 νομιζω αυτο δεν γινοταν η θυμαμαι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, George7Byron είπε

Fact είναι οτι το Last of us 2 είναι το καλυτερο σεναριακά παιχνίδι της γενιάς

Fact είναι οτι η Abby όπου βρίσκει την ellie και δεν είναι αφυδατωμένη την γλεντάει, και το κορίτσι ξέρει και γκόλφ

Fact είναι ο Druckmann θα μας δώσει και άλλο διαμάντι σαν και αυτό και πάλι θα γεμίζουν φόρουμ με γνώμες που φωνάζουν στο πουθενά καθώς η εξέλιξη των χαρακτήρων  ανήκει στους δημιουργούς και μόνο.

Τα μόνα μπλουζακια που εχουμε είναι Last of us 2 GOTY EDITION ,με την abby να γελάει ειρωνικα, τυπου δεν σας χαλασε....

Fact είναι οτι το Last of us 2 είναι το καλυτερο σεναριακά παιχνίδι της γενιάς??????

φανταζομαι sex and the city  και  rambo 1-2-3-4-5-6-7-8-200-312  κτλ τα χεις λιωσει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Πεθανα.. 

Ειπα να ελαφρυνω λιγο το κλιμα κριμα να μαλωνουμε επειδη εχουμε διαφορετικη αποψη.Και εμενα με χαλασαν πραγματα στο παιχνιδι αλλα οκ τι να κανουμε δεν γινεται ολοι να παρουμε αυτο που θελουμε στην ζωη.Παντως η abby πηρε οτι ηθελε και επαιξε γκολφ σε επαγγελματικο επιπεδο που ηταν παντα το ονειρο της και πηρε τον λουτσο πανω στο πλοιο απο τον owen.

Περα απο την πλακα αυτο που μου την σπαει τα τελευταια χρονια ειναι το πεταγμα στα μουτρα παντου με την διαφορετικοτητα.Αυτο το οτι καθε σειρα/ταινια/παιχνιδι πρεπει να τσεκαρει ολα τα κουτακια με ξεπερναει.

Γκει τσεκ, λεσβια τσεκ, τρανσεξουαλ τσεκ, μαυρος τσεκ, και ας μην συμβαδιζει με τον χαρακτηρα αυτοι ειναι ικανοι να βαλουν και μαυρο batman και ποσα αλλα μην τα αναφερω ολα τα τσεκ.Μονο εμενε μου την σπαει στα νευρα αυτο το πραγμα?

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ileos10 είπε

Fact είναι οτι το Last of us 2 είναι το καλυτερο σεναριακά παιχνίδι της γενιάς??????

φανταζομαι sex and the city  και  rambo 1-2-3-4-5-6-7-8-200-312  κτλ τα χεις λιωσει.....

Να φανταστώ εσυ βλέπεις kieslowski μόνο και μπήκες να σχολιάσεις...

Για πές μου στην προηγούμενη γενιά παιχνίδι με σοβαρό σενάριο που δεν ξεκολλαγες απο οθόνη, σε πακέτο με τεχνικό τομέα και πωλήσεις γιατί αν θεωρείς sex and the city το last περιμένω το δικό σου κουρδιστο πορτοκάλι του κιουμπρικ σε game scenario

Δεν κατάλαβες οτι το μήνυμα μου ήταν επίτηδες ερειστικό γιατί προσπαθείτε να μας πείσετε οτι επειδη οι χαρακτηρες δεν εξελίχθηκαν όπως θέλατε , γίνεστε δικαστές των δημιουργών και του κοινου που μας άρεσε.Παρουσιάζετε facts υποκειμενικές γνώμες και τρελένεστε που όσα μηδενικά και να βάλετε στο μετακριτικ ,το έπος last of us δεν λασπώνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, George7Byron είπε

Να φανταστώ εσυ βλέπεις kieslowski μόνο και μπήκες να σχολιάσεις...

Για πές μου στην προηγούμενη γενιά παιχνίδι με σοβαρό σενάριο που δεν ξεκολλαγες απο οθόνη, σε πακέτο με τεχνικό τομέα και πωλήσεις γιατί αν θεωρείς sex and the city το last περιμένω το δικό σου κουρδιστο πορτοκάλι του κιουμπρικ σε game scenario

Δεν κατάλαβες οτι το μήνυμα μου ήταν επίτηδες ερειστικό γιατί προσπαθείτε να μας πείσετε οτι επειδη οι χαρακτηρες δεν εξελίχθηκαν όπως θέλατε , γίνεστε δικαστές των δημιουργών και του κοινου που μας άρεσε.Παρουσιάζετε facts υποκειμενικές γνώμες και τρελένεστε που όσα μηδενικά και να βάλετε στο μετακριτικ ,το έπος last of us δεν λασπώνεται

το π το χεις δει?χαχα

κλασικη ερωτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, icenex είπε

Γκει τσεκ, λεσβια τσεκ, τρανσεξουαλ τσεκ, μαυρος τσεκ, και ας μην συμβαδιζει με τον χαρακτηρα αυτοι ειναι ικανοι να βαλουν και μαυρο batman και ποσα αλλα μην τα αναφερα ολα τα τσεκ.Μονο εμενε μου την σπαει στα νευρα αυτο το πραγμα?

Συμφωνώ και εγω και είμαι εναντίον να σπάνε κάποια δεδομένα established ηρώων με χρόνια στην δράση,δηλαδη να δούμε μαύρο μπατμαν έλεος αλλα γενικά και η φάση ολοι λευκοί γαμάτοι καταλβαίνω οτι χτυπάει κάπως στις minorities.Καλο είναι να προκύπτουν όλα φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, icenex είπε

Ειπα να ελαφρυνω λιγο το κλιμα κριμα να μαλωνουμε επειδη εχουμε διαφορετικη αποψη.Και εμενα με χαλασαν πραγματα στο παιχνιδι αλλα οκ τι να κανουμε δεν γινεται ολοι να παρουμε αυτο που θελουμε στην ζωη.Παντως η abby πηρε οτι ηθελε και επαιξε γκολφ σε επαγγελματικο επιπεδο που ηταν παντα το ονειρο της και πηρε τον λουτσο πανω στο πλοιο απο τον owen.

Περα απο την πλακα αυτο που μου την σπαει τα τελευταια χρονια ειναι το πεταγμα στα μουτρα παντου με την διαφορετικοτητα.Αυτο το οτι καθε σειρα/ταινια/παιχνιδι πρεπει να τσεκαρει ολα τα κουτακια με ξεπερναει.

Γκει τσεκ, λεσβια τσεκ, τρανσεξουαλ τσεκ, μαυρος τσεκ, και ας μην συμβαδιζει με τον χαρακτηρα αυτοι ειναι ικανοι να βαλουν και μαυρο batman και ποσα αλλα μην τα αναφερω ολα τα τσεκ.Μονο εμενε μου την σπαει στα νευρα αυτο το πραγμα?

Υπαρχει μια εμφανης προσπαθεια απο οτι βλεπω εγω για global acceptance της LGBT και γενικα ολων των "μειονοτικων" κοινοτητων σε virtually καθε βιομηχανια. Tης διαφορετικοτητας. Αυτο ειναι πασιφανες. Αλλες βιομηχανιες το κανουν γιατι πουλαει και δεν θελουν να χαρακτηριστουν οπισθοδρομικες και αλλες περισσοτερο απο πεποιθηση.

Αν με ρωτας παροτι χαιρομαι που υπαρχει αυτη η παγκοσμια κινητοποιηση, σε αρκετες περιπτωσεις το θεωρω και εγω too much, θα ηθελα λιγοτερο diverse καποια concepts που το παρακανουν και πετυχαινουν το αντιθετο απο αυτο που θελουν να πετυχουν.. Η πολωση και η υπερβολη οπως ειπα πριν ποτε δεν βοηθαει μονο προκαλει..Προσωπικα εμενα και να με προκαλεσεις θα σε αποδεχθω οσο διαφορετικος και να εισαι. Αυτο που δεν δεχομαι ειναι τις απολυτοτητες και τα κλειστα μυαλα. Με αυτα εχω θεμα παντα ειχα..

Οπως το βλεπω εγω εμεις δυσκολευομαστε πολυ περισσοτερο να αποδεχθουμε μια εντελως νεα πραγματικοτητα και αυτο ποικιλει και απο το βαθμο της ανεκτικοτητας,της αντιληψης και του πουριτανισμου που μας διακατεχει σαν ατομα ή κοινωνια. Ο σκοπος τους φανταζομαι ειναι μια προσπαθεια να κανουν την νεα γενια πιο ανεκτικη και πιο δεκτικη στην διαφορετικοτητα . Οσο πιο παλια γενια τοσο πιο δυσκολα ειναι δεκτικη στην αλλαγη.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, George7Byron είπε

Συμφωνώ και εγω και είμαι εναντίον να σπάνε κάποια δεδομένα established ηρώων με χρόνια στην δράση,δηλαδη να δούμε μαύρο μπατμαν έλεος αλλα γενικά και η φάση ολοι λευκοί γαμάτοι καταλβαίνω οτι χτυπάει κάπως στις minorities.Καλο είναι να προκύπτουν όλα φυσικα

Σορρυ για το οφ τοπικ αλλα θα δούμε και μαυρο σουπερμαν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το προβλημα ειναι οτι παρακανουν και ας υπαρχει ατζεντα απο πισω.Καποια ορια δεν θα πρεπει να ξεπερνιουντε πχ να αλλοιωνονται χαρακτηρες καθως επισης και να ξεχειλωνουν καταστασεις.

Πχ στο last of us 2 οσο και να αποδεχομαι την διαφορετικοτητα πραγματικα ενιωσα οτι το ξεχειλωσαν το θεμα με την διαφορετικοτητα πραγματικα ο μονος που ελειπε απο το γλυκο ειναι ο γκει σκυλος του καρβελα. Το τραβηξαν τοσο απο τα μαλλια που πραγματικα καθομουν και απορουσα για αυτη τους την αποφαση.

Καλα αν οντως φτιαξουν μαυρο σουπερμαν ειναι αξιοι της μοιρας τους.Βεβαια δεν εχω διαβασει τι παιζει στα κομικ οποτε...Μηπως σε καποιο τευχος πηρε κανενας μαυρουκος τις δυναμεις του σουπερμαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...