Προς το περιεχόμενο

[e-shop]RASPBERRY PI 3 MODEL B 39,9e


pcos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι καλή τιμή αν νοιάζεσαι για επαρχία, γιατί με τα μεταφορικά πιάνει το 10% από τα άλλα καταστήματα του skroutz. http://www.skroutz.gr/s/8480198/Raspberry-Pi-3-Model-B.html

 

Από Κίνα, αν και είναι άκυρη η σύγκριση λόγω ΦΠΑ και μόνο, απλά ενημερωτικά να πω ότι παίζει στα 33 ευρώ περίπου κατά μέσο όρο στα γνωστά μαγαζιά τύπου banggood, gearbest etc.

 

Για το τι κάνει, υπάρχει το google.

 

Για όσους βαριούνται να το ψάξουν, απλά 2 βασικά ενημερωτικά σημεία συγκριτικά με άλλα sbc. Στα συν το ενσωματομένο wifi. Στα πλην το γεγονός ότι θέλει κανονικά τροφοδοσία και δεν φτάνει τροφοδοσία από usb 2 με καλώδιο (όπως έφτανε στο RPi2 που προσωπικά το έχω καρφωμένο στο usb του router μου).

 

Γενικά αν το θέλετε αποκλειστικά για Kodi πηγαίνετε για ένα tv box. Αν θέλετε να κάνει έστω και 1 πράγμα παραπάνω ταυτόχρονα τύπου torrent box, openvpn σέρβερ, βασικό nasάκι κλπ (ή το προορίζετε για άλλη χρήση) είναι μια χαρά αγορά για να ξεκινήσετε, δεδομένης της τεράστιας υποστήριξης από το community.

με λίγα λόγια ένα μικροσκοπικό Pc είναι;

καποια προιοντα ειναι τοσο γνωστα που δεν χρειαζονται πολλα πολλα. ενα λινκ, μια φωτο, μια τιμη 

και εισαι ετοιμος.

εξαλλου καποιες προσφορες διαρκουν τοσο λιγο ή εξαντλουνται τοσο γρηγορα που αν κατσεις να γραψεις εκθεση οπως στο σχολειο

ζητω που καηκαμε :D

και ολες οι αποψεις εννοειται δεκτες, γιαυτο υπαρχει το φορουμ.

μακρυα απο μας η λογοκρισια, φτοu κακα ;)

ρε παιδί μου (συγγνωμη για την έκφραση) του ανθρώπου του είπα να βάλει μια περιγραφή, ενα βίντεο κάτι για μας τους άσχετους... Δεν του είπε κανείς να κάνει ανάλυση του προιοντος...

Ασε που ξεκινώντας ποσο αριστο κτλ είναι το μαγαζί δεν νομίζω να έχει σχέση με την προσφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μάγος είμαι; Mόλις βγήκε στο GearBest στα 30,78 ... (Flash Sale)

 

Και ναι, όταν το πήρα δεν είχε κανένα θέμα με τελωνείο.

 

Ναι, αλλά γράφει Chinese Version.

 

Έχει διαφορές?

με λίγα λόγια ένα μικροσκοπικό Pc είναι;

ρε παιδί μου (συγγνωμη για την έκφραση) του ανθρώπου του είπα να βάλει μια περιγραφή, ενα βίντεο κάτι για μας τους άσχετους... Δεν του είπε κανείς να κάνει ανάλυση του προιοντος...

Ασε που ξεκινώντας ποσο αριστο κτλ είναι το μαγαζί δεν νομίζω να έχει σχέση με την προσφορά

 

Ουσιαστικά είναι ένα μικρό PC στο οποίο μπορείς να συνδέσεις οθόνη, keyboard, ποντίκι και να τρέξεις κάποιες δικές του εφαρμογές.

 

Έχει τεράστια κοινότητα από πίσω που ασχολείται με την ανάπτυξή του και χρησιμεύει κυρίως για streaming ταινιών 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγος είμαι; Mόλις βγήκε στο GearBest στα 30,78 ... (Flash Sale)

 

Και ναι, όταν το πήρα δεν είχε κανένα θέμα με τελωνείο.

πουντο πουντο? να το βαλουμε σε θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που τα ειδατε τα 30αρια στα κινεζομαγαζα?

ιδια τιμη και υψηλοτερες απο του eshop βλεπω εγω.

για οποιον γουσταρει να ασχοληθει με τον προγραμματισμο ενος μικρουπολογιστη ειναι καλη η προσφορα, αν ειναι να το παρατησετε  στο ντουλαπι ειιναι πανακριβο.

λαβετε υποψιν παντως και τα παρελκομενα (αυτα οντως θα τα βρειτε φθηνοτερα στα κινεζομαγαζα)

εκτος αν εχετε ηδη καποια απο arduino.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη τιμη αλλα τι ψαροτικο που ειναι αυτο το "chinese version"

τι να σημαινει αραγες!

Υπάρχουν κάποια που κατασκευάζονται στην Αγγλία (είχε πριν λίγο καιρό το Gear με τιμή 31,50).

Αυτά είναι κατασκευασμένα στην Κίνα. Δεν υπάρχει καμία άλλη διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι τα 39.9 ευρω (+3 ευρω εξοδα αποστολης εντος Αθηνας) ειναι προσφορα οταν:

http://www.skroutz.gr/s/8480198/Raspberry-Pi-3-Model-B.html?from=catspan

 

Η τιμη ειναι περιπου 1% κατω απο το επομενο σκρουτζομαγαζο αν δεν μου διαφευγει κατι σημαντικο.

 

 

Επισης, ασχετως με το ζητημα της τιμης, οσοι σπευσουν να το αγορασουν θα πρεπει να ξερουν οτι απαραιτητα χρειαζεται και η αγορα microSD (class 10 κατα προτιμηση)+τροφοδοτικου+case, χοντρικα κανα 30 ευρω επιπλεον δηλαδη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια που κατασκευάζονται στην Αγγλία (είχε πριν λίγο καιρό το Gear με τιμή 31,50).

Αυτά είναι κατασκευασμένα στην Κίνα. Δεν υπάρχει καμία άλλη διαφορά.

Question:

Hello, Could you give me the differrence between CHINESE VERSION and ENGLISH VERSION Thank you

Reply:

Hello Niptan,

They are the same except for made in different place.

 

:whistle: :whistle: :whistle:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8gb micro sd class 10 στα 5.5 ευρώ, 16gb στα 6.15 ευρώ από eshop. Φορτιστή από παλιό κινητό έχουμε όλοι πιστεύω. Κουτί δεν χρειάζεται άμεσα και μπορείς να περιμένεις να έρθει από Κίνα στα 2-3 ευρώ, αλλιώς diy από μια χάρτινη συσκευασία κάποιου άλλου προϊόντος (πχ ένα rpi b+ το έχω στην συσκευασία ενός miracast dongle). Παρελκόμενα με εξαίρεση κάρτα μνήμης ποτέ δεν άξιζε από Ελλάδα σε αυτά ούτως ή άλλως.

 

Για Αθήνα όντως δεν αξίζει, για επαρχία όμως είναι μια χαρά τιμή συγκριτικά με τα μαγαζιά του skroutz.

 

Όσο για τις διαφορές, δεν έχει σημασία αν είναι made in China ή UK. Ίσα ίσα είχα δει τα uk είχαν μεγαλύτερο ποσοστό επιστροφής μέσα στην εγγύηση για αντικατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8gb micro sd class 10 στα 5.5 ευρώ, 16gb στα 6.15 ευρώ από eshop. Φορτιστή από παλιό κινητό έχουμε όλοι πιστεύω. Κουτί δεν χρειάζεται άμεσα και μπορείς να περιμένεις να έρθει από Κίνα στα 2-3 ευρώ, αλλιώς diy από μια χάρτινη συσκευασία κάποιου άλλου προϊόντος (πχ ένα rpi b+ το έχω στην συσκευασία ενός miracast dongle). Παρελκόμενα με εξαίρεση κάρτα μνήμης ποτέ δεν άξιζε από Ελλάδα σε αυτά ούτως ή άλλως.

 

Δεν κανουν οι περισσοτεροι φορτιστες απο κινητα, λογω χαμηλης ισχυος σε σχεση με αυτην που θελει το rasp. Τωρα για το case, υποκειμενικο ειναι. Για μενα αν θες να στησεις rasp το στηνεις μεσα σε case, ουτε χαρτονια, ουτε γυμνο (ειδικα το 2ο ειναι επικινδυνο για καποιον που δεν ξερει πολλα).

 

Τα παρελκομενα τα ανεφερα γιατι ειδα στο τοπικ αρκετους που δεν ειναι στο αθλημα. Να μην θεωρουν δηλαδη οτι με τα 40κατι ευρω ειναι ετοιμοι. Εχει μερικα εξοδα ακομα. Λιγα μεν, αλλα εχει.

 

Σε καθε περιπτωση δεν υπαρχει καποια ιδιαιτερη προσφορα στα 40 ευρω του eshop. Ειναι στην ιδια τιμη με τον εγχωριο ανταγωνισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το συγκεκριμένο είναι ότι πρέπει για Kodi. Παλία είχα το rpi1 Και δεν πήγαινε γρήγορα και το πουλησα...με αυτό πάει σφαίρα και με βαριά themes. εννοείται δεν χρειάζεται τηλεκοντρολ αφου το χειρίζεσαι είτε με εφαρμογή από το κινητό είτε με το χειριστήριο της τηλεόρασης μέσω Hdmi cec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με 1Α δουλεύει αν δεν του έχεις τίποτα στα usb πχ δίσκο 2.5αρι που δεν έχει εξωτερική τροφοδοσία. Γι' αυτό λέω όλοι έχουμε έναν παλιό φορτιστή από κινητό διαθέσιμο. Τέρμα barebone νομίζω θέλει 650-700 mA όταν το 2 θέλει 400mA περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν μπορω να αλλαξω τον τιτλο ωστε να βαλω και το gearbest μεσα

αλλα το εβαλα στο πρωτο ποστ.

ασχετο: τα τζαμπο παλι εσκισαν με τις χριστουγενιατικες διαφημισεις τους!

το πασχα εχουν ενα θεματακι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...