Προς το περιεχόμενο

[e-shop]RASPBERRY PI 3 MODEL B 39,9e


pcos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry αλλά για 8 ευρώ (όσο το ΦΠΑ) θα προτιμήσω eshop, όχι μόνο γιατί θα το έχω σε 2 μέρες και όχι σε 1+ μήνα (μην ξεχνάτε μιλάμε για περίοδο μετά τις 11/11, Black Friday κλπ που ο μήνας είναι το αισιόδοξο σενάριο για αποστολές από Κίνα) αλλά κυρίως γιατί στο θέμα εγγύηση, όσο χάλι και να είναι το eshop, είναι κλάσεις ανώτερο από τους Κινέζους. Και αυτό λέει πολλά για τους Κινέζους.

καλα δες πρωτα τι παιζει με τα προιντα e-shop που ειναι καραπαραεισαγωγης και εχεις κατα 99.99999% προβλημα με εγγυηση και απηρει καθυστερήσει και μετα πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

καλα δες πρωτα τι παιζει με τα προιντα e-shop που ειναι καραπαραεισαγωγης και εχεις κατα 99.99999% προβλημα με εγγυηση και απηρει καθυστερήσει και μετα πες μου.

Μάλιστα, καλύτερο το gearbest από το eshop. Το διάβασα κι αυτό. Το κατάστημα που στο myphone αποκαλούν gearworst απόλυτα δικαιολογημένα. Επίσης το eshop όταν λέει άμεσα διαθέσιμο σε 2 μέρες το έχεις. Στα κινέζικα τους ρωτάς στο chat και κατά 50% το άμεσα διαθέσιμο φεύγει 1 εβδομάδα μετά. Επίσης αν έχει διαθέσιμο κάτι που σου ήρθε doa στο αλλάζουν άμεσα, όχι 2+ μήνες μετά το λαμβάνεις από το πήγαινε έλα. Άλλωστε rpi είναι, δεν πάει σε ελληνική αντιπροσωπεία που δεν υπάρχει, άμεση αντικατάσταση είναι η εγγύησή του.

 

Έχουμε πει, το eshop είναι ότι είναι, αλλά το να το λες χειρότερο από gearbest είναι το λιγότερο αστείο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, καλύτερο το gearbest από το eshop. Το διάβασα κι αυτό. Το κατάστημα που στο myphone αποκαλούν gearworst απόλυτα δικαιολογημένα. Επίσης το eshop όταν λέει άμεσα διαθέσιμο σε 2 μέρες το έχεις. Στα κινέζικα τους ρωτάς στο chat και κατά 50% το άμεσα διαθέσιμο φεύγει 1 εβδομάδα μετά. Επίσης αν έχει διαθέσιμο κάτι που σου ήρθε doa στο αλλάζουν άμεσα, όχι 2+ μήνες μετά το λαμβάνεις από το πήγαινε έλα. Άλλωστε rpi είναι, δεν πάει σε ελληνική αντιπροσωπεία που δεν υπάρχει, άμεση αντικατάσταση είναι η εγγύησή του.

 

Έχουμε πει, το eshop είναι ότι είναι, αλλά το να το λες χειρότερο από gearbest είναι το λιγότερο αστείο.

γραφω καπου για το gearbeast?μην βαζεις λογια που δεν εχω πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραφω καπου για το gearbeast?μην βαζεις λογια που δεν εχω πει.

Αυτό που έκανες quote αναφερόταν ξεκάθαρα στο gearbest ως σύγκριση. Αν εννοείς σύγκριση με άλλο κατάστημα σε παρακαλώ να μας αναφέρεις πιο είναι.

 

Επίσης αν έχεις εμπειρία καλύτερου after sales σε sbc από αυτό το άλλο κατάστημα συγκριτικά με eshop επίσης μοιράσου την εμπειρία σου μαζί μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή η προσφορά ... το χω με KODI 16.1 Jarvis LibreELEC πάνω σε μια Samsung (τροφοδοσία από usb της tv) με ασύρματο πληκτρολόγιο Rii 8 και είναι ότι καλύτερο. Αυτοί που γράφουν ότι είναι προτιμότερο ένα android tv box, προφανώς και έχουν άγνοια. Με τα tv box (ιδιαίτερα τα φτηνά) θα χετε διαρκώς προβλήματα με ασυμβατότητα android και Kodi (το Kodi 17 δεν θα έχει υποστήριξη για android) καθώς και με τα fw updates τα οποία περισσότερα προβλήματα δημιουργούν παρά λύνουν. ....

ΥΓ. έχω και 2 tv box από τα καλά και ακριβά και το raspberry είναι τρελό value for money μπροστά τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, αν πάθει κάτι το μηχανάκι, προτιμάτε να μπλέξετε με το gearbest, για να γλυτώσετε ουσιαστικά 9€ ;

 

Επιπλέον αυτά τα 9€ διαφορά είναι τα εργατικά. Χτυπιόμαστε όλοι ότι προσπαθούν να μας κάνουν κινέζους, αλλά στην πρώτη προσφορά που θα βγάλει ο Κινέζος τρέχουμε σαν τα λιγούρια.

 

Εγώ θα το πάρω από e-shop να πληρώσω Ελλαδάρα τον ΦΠΑ και στο UK τον manufacturer.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος πριν λίγες μέρες είχε σταθεί (ΠΟΛΥ) τυχερός σε snap up του GB :P

 

WLsugIf.png

 

Ελπίζω να έρθει πριν τα Χριστούγεννα μήπως και αρχίσω καμία πτυχιακή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έκανες quote αναφερόταν ξεκάθαρα στο gearbest ως σύγκριση. Αν εννοείς σύγκριση με άλλο κατάστημα σε παρακαλώ να μας αναφέρεις πιο είναι.

 

Επίσης αν έχεις εμπειρία καλύτερου after sales σε sbc από αυτό το άλλο κατάστημα συγκριτικά με eshop επίσης μοιράσου την εμπειρία σου μαζί μας.

ξερω πολυ καλα τι παιζει με e-shop και αναφερομε μονο σε αυτο.αν εσυ ψαχνεις κατι να κανεις μανουρα βρες αλλον τροπο.μην βγενουμε οφ τοπικ θενξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή η προσφορά ... το χω με KODI 16.1 Jarvis LibreELEC πάνω σε μια Samsung (τροφοδοσία από usb της tv) με ασύρματο πληκτρολόγιο Rii 8 και είναι ότι καλύτερο. Αυτοί που γράφουν ότι είναι προτιμότερο ένα android tv box, προφανώς και έχουν άγνοια. Με τα tv box (ιδιαίτερα τα φτηνά) θα χετε διαρκώς προβλήματα με ασυμβατότητα android και Kodi (το Kodi 17 δεν θα έχει υποστήριξη για android) καθώς και με τα fw updates τα οποία περισσότερα προβλήματα δημιουργούν παρά λύνουν. ....

ΥΓ. έχω και 2 tv box από τα καλά και ακριβά και το raspberry είναι τρελό value for money μπροστά τους

μάλλον εσύ έχεις άγνοια του ότι το libreelec που έχεις σε raspberry μπαίνει και σε tv box αντικαθιστώντας το android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να βάλω αγγελία το pi2 που έχω τώρα και να βάλω την διαφορά για να πάρω το pi3.

Θα δω σημαντική διαφορά στην kodi χρήση, αν αναβαθμίσω σε pi3? Αξίζει ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να βάλω αγγελία το pi2 που έχω τώρα και να βάλω την διαφορά για να πάρω το pi3.

Θα δω σημαντική διαφορά στην kodi χρήση, αν αναβαθμίσω σε pi3? Αξίζει ή όχι?

Όχι και τόσο αν μιλάμε καθαρά για Kodi. Καμία σχέση με το άλμα από το pi b+ στο pi2. Ειδικά αν είσαι με ενσύρματο και δεν χρειάζεσαι το ασύρματο, μείνε όπως είσαι κατά την γνώμη μου. Επίσης όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ θα χάσεις το πλεονέκτημα πως το pi2 μπορείς να το τροφοδοτήσεις από μια usb θύρα (router ή την ίδια την τηλεόραση πχ), ενώ το 3 χρειάζεται δικό του τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με 1Α δουλεύει αν δεν του έχεις τίποτα στα usb πχ δίσκο 2.5αρι που δεν έχει εξωτερική τροφοδοσία. Γι' αυτό λέω όλοι έχουμε έναν παλιό φορτιστή από κινητό διαθέσιμο. Τέρμα barebone νομίζω θέλει 650-700 mA όταν το 2 θέλει 400mA περίπου.

Πάντως εγώ με παλιό φορτιστή κινητού(κακής ποιότητας καλώδιο) είχα θέματα.Για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο προτείνω να αγοράζετε και το τροφοδοτικό του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και τόσο αν μιλάμε καθαρά για Kodi. Καμία σχέση με το άλμα από το pi b+ στο pi2. Ειδικά αν είσαι με ενσύρματο και δεν χρειάζεσαι το ασύρματο, μείνε όπως είσαι κατά την γνώμη μου. Επίσης όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ θα χάσεις το πλεονέκτημα πως το pi2 μπορείς να το τροφοδοτήσεις από μια usb θύρα (router ή την ίδια την τηλεόραση πχ), ενώ το 3 χρειάζεται δικό του τροφοδοτικό.

Δεν το ήξερα ότι μπορώ να το τροφοδοτήσω από την usb της TV!! Θα το δοκιμάσω.

 

Πάντως για το pi3 είμαι ήδη έτοιμος από τροφοδοσία καθώς το (μαιμού) τροφοδοτικο του pi2 μου κάηκε και είπα να πάρω το original pi3 τροφοδοτικό για να είμαι καλυμένος για μελλοντική χρήση.

 

Αν και έχω πάρει κάρτα wlan, το χρησιμοποιώ με ενσύρματο δίκτυο (λόγω βρέφους αποφεύγω τις ασύρματες εκπομπές), οπότε αν δεν βλέπω διαφορά στην ταχύτητα, δεν θα την κάνω την αναβάθμιση.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...