Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες μετρήσεις με 7700Κ απογοητευτικές!!!


fallen4ngel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να χωράει χαρακτηρισμός σε αυτά τα πράγματα.

Έτσι είναι σε όλα, άλλος θέλει γρήγορο αυτοκίνητο και ας μην έχει που να τρέξει, άλλος προτιμάει φασολάκια αντί για μπριζόλες.

Προσωπική μου γνώμη αυτός που χαρακτηρίζει τις επιλογές του καθενός μάλλον αυτός έχει το πρόβλημα και όχι οι άλλοι!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε μπάμπη με ξυράφι θα ξυρήσουμε τον γέροντα όταν παρατήσει τους xeon.

Το τσιπάκι αν/όταν το πάρω θα το ξεκαπακώσω με εργαλείο.

 

Μια χαρά είναι το ξυράφι και δεν φαίνεται και τίποτα.....ο 4790Κ πάντως έγινε αρνάκι από θερμοκρασίες (κέρδισα και oc headroom σε λιγότερο vcore πέρα από θερμοκρασίες)!Καλό το εργαλείο αλλά όταν το έψαχνα για να κάνω delid δεν έβρισκα...έτσι πήρα βαριά μέτρα!

post-303984-0-10198700-1483648500_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα χαρακτηρισμων ή σχολιων.

 

Ο καθενας μπορει να αγορασει οτι θελει για οτι χρηση κανει(οπως οι μπομπιρες που αγοραζαν ετοιμα Pc απο το Πλαισιο με i7 για lol και minecraft).Καποια πραγματα ομως ειναι ετσι οπως ειναι .Ο συμφορουμιτης που απαντησα στο δικο του σχολιο  μιλησε για δικια του μελλοντικη αγορα απο πλευρας αναβαθμισης  και οχι απο πλευρας overclock.

 

Οποιος πιστευει οτι η μεταβαση απο 6700κ σε 7700κ θεωρειται αναβαθμιση με γεια του με χαρα του(εγω προσωπικα σε αυτο απαντησα).Στην πραξη ομως δεν ειναι.

 

Η συγκριση με τα αμαξια δεν ειναι και η καλυτερη δυνατη γιατι οι περισσοτεροι ειναι λατρεις των καλων και γρηγορων αυτοκινητων αλλα ποσοι μπορουν στην πραξη να τα αγορασουν αυτα.

Αλλο 300-400ευρω για επεξεργαστη(+ψυκτρες+μητρικες) και αλλο 50 και 60.000 για το Subaru Sti/nissan 370z(για να μην μιλησουμε για ακριβοτερα αμαξια ή για κοστος συντηρισης) κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζεις να χαρακτηρίζεις τις προτιμήσεις του καθενός.

Οκ βγάλε μία σύνθεση εσύ να την κάνουμε ευαγγέλιο.

Ή μπορούμε να συνεχίσουμε να είμαστε "μπόμπιρες".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δελεάζει εσάς με 6700K, απορώ. Εδώ δεν δελεάζει εμένα που είμαι με τον 3570K ακόμα :D

Συνεχίζεις να χαρακτηρίζεις τις προτιμήσεις του καθενός.

Οκ βγάλε μία σύνθεση εσύ να την κάνουμε ευαγγέλιο.

Ή μπορούμε να συνεχίσουμε να είμαστε "μπόμπιρες".

Ημουν συγκεκριμενος σε οτι εγραψα και σε οτι εκανα quote και για αλλη μια φορα το γενικευεις. Ειδες να πω εγω ποιοι ειναι οι ιδανικοι επεξεργαστες ή τιποτα τετοιο?Μιλησα συγκεκριμενα οτι η μεταβαση απο 6700κ σε 7700κ δεν θεωρειται αναβαθμιση.

Αυτο ακριβως ειπε και ο συμφορουμιτης(με δικο του τροπο βεβαια)πιο πανω,αυτο προσθεσα και εγω.

Τελος παντων τα benchmarks ειναι λιγο πολυ γνωστα για τον εν λογω επεξεργαστη.Ας αγορασει ο καθενας οτι θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπε κάποιος ότι είναι αναβάθμιση,είπαν απλά ότι μπαίνουν στην "πρίζα" λόγω μεγαλύτερου oc headroom και μόνο.

Ο συμφορουμιτης ομως παραπανω που απαντησα προσωπικα το ανεφερε απο πλευρας αναβαθμισης για τον εαυτο του μιας και εχει οπως λεει i5 3570k σε αυτο το σχολιο εγω απαντησα αρχικα.

 

Για τα περι Overclock με καλυψε ο συμφορουμιτης πιο πισω.

Με ψήνει έντονα να πάρω 7700κ με την προοπτική για delid αλλά άμα μου κάτσει

κάνα ζαβό που πάει μέχρι 4.8-4.9 θα ξενερώσω...

 

Δηλαδη το αν θα σου κατσει καλο κομματι ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν κάνει δοκιμές πάντως από όσο διάβασα πρώτη φορά έχουν δει τέτοιες διακυμάνσεις σε κομμάτια.

Ή του ύψους ή του βάθους δηλαδή.

Άλλη μία πρωτιά για την Intel, αυτή η εταιρεία πραγματικά με εντυπωσιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν κάνει δοκιμές πάντως από όσο διάβασα πρώτη φορά έχουν δει τέτοιες διακυμάνσεις σε κομμάτια.

Ή του ύψους ή του βάθους δηλαδή.

Άλλη μία πρωτιά για την Intel, αυτή η εταιρεία πραγματικά με εντυπωσιάζει.

Πάνω σε αυτό που λες,και συνεχίζοντας την κουβέντα περί αναβάθμισης,θα έχει νόημα να τον πάρει κάποιος ,με σκοπό το oc,που έχει ήδη ας πούμε 4790k και βάλε ,μόνο αν δούμε ,κατά τη γνώμη μου να πηγαίνει άνετα στα 5,2 περίπου,όπως πηγαίνει ο 6700k στα 4,7 ανετα,κάπως έτσι.Αν συνυπολογίσεις όμως οτι θα χρειαστεί οπωσδήποτε delid ,τότε μικραίνει κι άλλο το ποσοστό των παραπάνω ενδιαφερόμενων.Με τις διακυμάνσεις που λες ,δεν βλέπω να έχει επιτυχία και θα μείνει στα "χαρτια" το 5ghz+ Θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε αυτό που λες,και συνεχίζοντας την κουβέντα περί αναβάθμισης,θα έχει νόημα να τον πάρει κάποιος ,με σκοπό το oc,που έχει ήδη ας πούμε 4790k και βάλε ,μόνο αν δούμε ,κατά τη γνώμη μου να πηγαίνει άνετα στα 5,2 περίπου,όπως πηγαίνει ο 6700k στα 4,7 ανετα,κάπως έτσι.Αν συνυπολογίσεις όμως οτι θα χρειαστεί οπωσδήποτε delid ,τότε μικραίνει κι άλλο το ποσοστό των παραπάνω ενδιαφερόμενων.Με τις διακυμάνσεις που λες ,δεν βλέπω να έχει επιτυχία και θα μείνει στα "χαρτια" το 5ghz+ Θα δείξει

Προσωπικα με το παραπανω τα θυμαμαι απο εποχες haswell που ξεκινησε τοσο εντονα το θεμα με τα μπανανα κομματια,ειδικα με την πρωτη φουρνια που ειχε και τα θεματα με τις θερμοκρασιες(4770 δηλαδη).

 

Και το εχω πετυχει και σε αλλα forum να αλλαζει ο κοσμος ιδιους επεξεργαστες αναλογα με το ποσο oc καθεται καθε φορα.

 

Θυμαμαι πιο παλια σε αλλο θεμα ενας συμφορουμιτης προτεινε σε φιλο του i5 6600k στου οποιου εκανε oc και ειδε οτι μεχρι 4.3 περιπου πηγαινε ο i5(κοινως μπανανα κομματι).Τελικα με αυτα και με εκεινα τον επεισε να παρει i7 6700k για να του κατσει στα σιγουρα καλυτερο Oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι της μόδας το άρμεγμα Κώστα.

Δυστυχώς έχει μπεί ο κόσμος σε αυτή την νοοτροπία, δεν πρόκειται να αλλάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα αυτο που δειχνεις καλο ειναι!!!!

Η μαλλον απο τα καλα δειγματα που εχουν βγει για reviews, το αλλο το εχω δει πριν κανα δυο μερες.

Ειναι λιγο σφιγμενος ομως ε; Οταν πρεπει να πει το αυτονοητο  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον πιστεύει πως ο 7700Κ δεν είναι άρμεγμα ας δει το βίντεο

 

Οι kaby έχουν επανασχεδιασμένο κύκλωμα με πιο αραιά τρανζίστορ και ψηλότερα fins. Αυτό στοιχίζει σίγουρα κάποια λεφτά γιατί τροποποιείς τη γραμμή παραγωγής. Φαίνεται επίσης στο ότι κλοκάρουν ψηλότερα με λιγότερη τάση.

 

Σχετικά με την πάστα, το θέμα έχει αναλυθεί μέχρι αηδίας. Ούτε θέλουν, ούτε έχουν συμφέρον να κρατάνε πίσω τον επεξεργαστή με κακές πάστες*. Ούτε είναι το πρόβλημα αυστηρά στην πάστα. Όταν αφαιρείς το καπάκι αφαιρείς και την κόλλα του με ότι συνεπάγεται αυτό. Η απόσταση die και καπακιού(IHS) παίζει ρόλο στην ασφάλεια του επεξεργαστή κάτω από αυξομειώσεις θερμοκρασιών. Οι μηχανικοί των εταιρειών αυτών ασχολούνται με κρίσιμες λεπτομέρειες που οι ξερόλες δεν γνωρίζουν καν.

 

 

* Για τον μέτοχο έκείνο που μετράει είναι οι υψηλότερες δυνατές επιδόσεις(ανταγωνιστικότητα στην ποιότητα) με το χαμηλότερο δυνατό κόστος παραγωγής. Πότε έχει η ίντελ φθηνή ανταγωνιστικότητα απέναντι στην AMD; Όταν πουλάει μεγάλα die πολλών αργών πυρήνων ή όταν πουλάει μικρά die λίγων πυρήνων σε ρολόγια 5Ghz+(με καλές πάστες) που βγάζουν σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα χάρη στα ρολόγια;

 

Να το πούμε και διαφορετικά; Η καλύτερη πάστα γονατίζει οικονομικά την ίντελ για να φτάσει/ξεπεράσει το "Χ" επίπεδο επιδόσεων της AMD(σε μια κατηγορία τιμής) μέσω ρολογιών, ή τo μεγαλύτερο die;

 

 

Λίγη λογική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...