Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες μετρήσεις με 7700Κ απογοητευτικές!!!


fallen4ngel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι καταλαβαίνω για ποιά πάστα μιλάμε. Τις πάστες των ψυκτρών βάζει όμως ο κόσμος και ανάμεσα σε IHS-die.

Όπως και να'χει είναι πενιχρό το ποσό γι'αυτούς στις ποσότητες που παραγγέλνουν, ακόμα και για εκατομμύρια cpu. Ούτε βάζουν ολόκληρο το σωληνάριο των 3€ π.χ. σε κάθε cpu.

 

Η δική σου cpu είχε όντως σοβαρό θέμα, το οποίο το παραδέχθηκαν βγάζοντας τον 4790, με όσες βελτιώσεις μπόρεσαν να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδή έκαναν λάθος οι 29 κατασκευαστές επεξεργαστών στον 4770, μετά έβαλαν λίγο καλύτερη και ουπς 4690,4790.

Μετά κατάλαβαν ότι με τα vrm στο τσιπ δεν τραβάει η ομάδα και τσουπ πάλι 6700.

Αν είναι έτσι σου σχεδιάζω και εγώ τσιπ, το πολύ πολύ αν δεν μου κάτσει ο beta tester (ναι εσύ και εγώ) θα μου πληρώσει την ζημιά και πάμε για άλλα.

Μιας και είσαι βλέπω του οικονομικού επιστήμονας, να σου πω ένα παράδειγμα, τα περισσότερα revision που βγαίνουν σε CPU αφορούν μείωση του κόστους.

Προφανώς ν ξεχάσουμε και την άλλη πατάτα με το λεπτότερο 6700 που αν σφίξεις παραπάνω το τσιπ γίνεται ruffles κυματιστό.

Για το καλό μας και αυτό να μην έχουμε βάρος γιατί άλλωστε σιγά το κόστος.

Ναι καταλαβαίνω για ποιά πάστα μιλάμε. Τις πάστες των ψυκτρών βάζει όμως ο κόσμος και ανάμεσα σε IHS-die.

Όπως και να'χει είναι πενιχρό το ποσό γι'αυτούς στις ποσότητες που παραγγέλνουν, ακόμα και για εκατομμύρια cpu. Ούτε βάζουν ολόκληρο το σωληνάριο των 3€ π.χ. σε κάθε cpu.

 

Η δική σου cpu είχε όντως σοβαρό θέμα, το οποίο το παραδέχθηκαν βγάζοντας τον 4790, με όσες βελτιώσεις μπόρεσαν να κάνουν.

Τα 300+€ που έδωσε όμως;

Το παραδέχομαι σημαίνει κάνω ανάκληση και δίνω τον 4790 όχι συγνώμη πάρε αυτό και άντε γεια.

Εγώ άλλαξα 2 4770 γιατί δεν πίστευα αυτό που έβλεπα και έναν 4790.

Θα μου πεις εσύ συγνώμη ή ο επιστήμονας/μηχανικός της Intel.

Όχι τίποτα αλλά να ξέρω από πού να περιμένω την συγνώμη!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βελτίωσαν μόνο την πάστα. Τουλάχιστον αυτό είχαν δηλώσει τότε.

Ο 7700Κ είναι ο devil canyon 6700K. Άρα αν είχαμε ακριβώς το ίδιο μοτίβο "εξαπάτησης" εκτός από καλύτερη λιθογραφία θα είχαμε και καλύτερη πάστα. Εγώ βλέπω μόνο το πρώτο.

 

Ο 6700Κ έχει όντως μικρότερο πάχος, αλλά όταν βγάζεις ψύκτρα για το Χ σόκετ σου λέει η ίντελ ποιά είναι η μέγιστη επιτρεπόμενη πίεση. Δεν φταίει η ίντελ για όσα ατυχήματα έγιναν-και αφορούσαν συγκεκριμένες ψύκτρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έκαναν λάθος οι 29 κατασκευαστές επεξεργαστών στον 4770, μετά έβαλαν λίγο καλύτερη και ουπς 4690,4790.

Μετά κατάλαβαν ότι με τα vrm στο τσιπ δεν τραβάει η ομάδα και τσουπ πάλι 6700.

Αν είναι έτσι σου σχεδιάζω και εγώ τσιπ, το πολύ πολύ αν δεν μου κάτσει ο beta tester (ναι εσύ και εγώ) θα μου πληρώσει την ζημιά και πάμε για άλλα.

Μιας και είσαι βλέπω του οικονομικού επιστήμονας, να σου πω ένα παράδειγμα, τα περισσότερα revision που βγαίνουν σε CPU αφορούν μείωση του κόστους.

Προφανώς ν ξεχάσουμε και την άλλη πατάτα με το λεπτότερο 6700 που αν σφίξεις παραπάνω το τσιπ γίνεται ruffles κυματιστό.

Για το καλό μας και αυτό να μην έχουμε βάρος γιατί άλλωστε σιγά το κόστος.

 

Τα 300+€ που έδωσε όμως;

Το παραδέχομαι σημαίνει κάνω ανάκληση και δίνω τον 4790 όχι συγνώμη πάρε αυτό και άντε γεια.

Εγώ άλλαξα 2 4770 γιατί δεν πίστευα αυτό που έβλεπα και έναν 4790.

Θα μου πεις εσύ συγνώμη ή ο επιστήμονας/μηχανικός της Intel.

Όχι τίποτα αλλά να ξέρω από πού να περιμένω την συγνώμη!!!

 

Αφού δεν τα ξέρεις καλά τι επιμένεις??? :devil:

και σκέψου οτί οι θερμοκρασίες αυτες ανέβηκαν στο cinebench.Αν το βάλεις να τρέξει κανα occt θα πάρει φωτια??? 

post-303984-0-10477700-1483746607_thumb.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα το καλύτερη λιθογραφία ήταν τα revision, τώρα αλλάζουν μοντέλο.

Αν εσύ είσαι οκ με αυτο....

Να βγάλει κάθε μήνα και να το πάρεις.

 

Μηχανικές ανοχές υπάρχουν και στα παλιότερα ξέρεις και από την στιγμή που όπως λες σιγά δεν κοστίζει τίποτα σου πασαραν και την φλούδα.

 

Με τα μυαλά που κουβαλάς καλά μας κάνουν βέβαια.

Αφού δεν τα ξέρεις καλά τι επιμένεις??? :devil:

Εσύ...

Μπάμπη πιάσε το δυναμοκλειδο ρε φίλε και έλα μία να βάλουμε την ψυχτρα γιατί δεν βρίσκω το δικό μου. Δες και πόσα nm θέλει γιατί δεν θυμάμαι, μην αρπάξει το εργαλείο και θέλει να το βάλω καλιμπρα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμάστρες οι AMD :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 

 

7700K_zpsqduyz7ji.jpg

Ολοι οι επεξεργαστές στα 4.6 oc δεν έχουν καμία διαφορά

 

0_zpsaqy62efr.jpg

Όχι;

 

loadpower.png

 

_______________________________________________________________

 

Μιας και λέτε για πάστες κ.τ.λ. από εποχές core2duo έβαζε πάστα αντί για κόλληση η intel σε κάποια μοντέλα, αλλά δεν θυμάμαι το link που το συζήταγαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στον 8370 και με στόκ που τον είχα πριν πάω σε νερά 80+ βαθμούς δεν είχα δει.Τον αν λέμε θερμάστρα έναν επεξργαστή με τα watt που τραβάει άλλο αυτό. Η Intel δεν είναι χαζή ξέρει πολύ καλά τι κάνει όταν υπάρχουν τέτοιες γνώμες για τα τσιπάκια της.Φαντάσου τι λένε και κάποιοι γιουτιούμπερς που παίρνουν και το κάτιτις τους.Αντί να κράζουμε όλοι μέρα μετα τσιπάκια που πασάρει εμείς τους κάνουμε άγαλμα.Ε όχι ρε παιδιά.Η Amd αν έχει επιτυχία το τσιπάκι της θα βαρέσει στην τιμή και στις επιδόσεις με χαμηλές θερμοκρασίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι;

 

loadpower.png

 

_______________________________________________________________

 

Μιας και λέτε για πάστες κ.τ.λ. από εποχές core2duo έβαζε πάστα αντί για κόλληση η intel σε κάποια μοντέλα, αλλά δεν θυμάμαι το link που το συζήταγαν.

Βάλε και ένα 5960 5930 στο διάγραμμα αν θέλεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μήπως να πούμε ευκαιρία i3 στα 200+ http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/cpu-epeksergastes/Intel-CPU-Core-i3-7320-1151-4-10-GHz-4-MB-BX80677I37320.htm ....που να φτάσει και ο i3 7350K να δούμε τιμές!!!! :devil: :devil: :devil:

Η νέα σειρά της intel είναι για κλάματα τιμολογιακά αλλά και ουσιαστικά (καθαρές επιδόσεις) για κάποιον που αναζητάει αναβάθμιση......kabylake (aka κλάψαlake) :cry: :cry: :cry: .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μήπως να πούμε ευκαιρία i3 στα 200+ http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/cpu-epeksergastes/Intel-CPU-Core-i3-7320-1151-4-10-GHz-4-MB-BX80677I37320.htm ....που να φτάσει και ο i3 7350K να δούμε τιμές!!!! :devil: :devil: :devil:

Η νέα σειρά της intel είναι για κλάματα τιμολογιακά αλλά και ουσιαστικά (καθαρές επιδόσεις) για κάποιον που αναζητάει αναβάθμιση......kabylake (aka κλάψαlake) :cry: :cry: :cry: .

Ακόμα δεν κυκλοφόρησε αυτός.

Απλά οι Έλληνες κοπανάν στο κεφάλι για pre order δεν είναι τίποτα νέο σε κάθε κυκλοφορία στην αρχή αυτό γίνεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και διαθέσιμο (αφού ο άλλος που πόσταρα ήταν pre order) αυτόν http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/cpu-epeksergastes/Intel-CPU-Core-i3-7300-1151-4-00-GHz-4-MB-BX80677I37300.htm

στα 200 ευρώ ευκαιρία. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...