Προς το περιεχόμενο

Ποιά windows να βάλω σε 504Mb RAM?


kyriakh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Το laptop είναι HP Compaq nc6220

processor 1.73GHz , 504Μb Ram.

Λειτουργικό:  Win Xp professional 2002 S P 3.

θέλω να βάλω άλλο λειτουργικό εκτός ubundu k linux. Ποιό θα σηκώσει και είναι το καλύτερο γι αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

κλειδιά, έχω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν τα τρεχει ικανοποιητικα για σενα,αστα.

αν είναι καλύτερα τα άλλα, να βάλω κάτι απ αυτά. Δε ξέρω πως έτρεχε πριν, δεν είναι δικός μου, είναι της ανιψούλας μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασε τα τα 7. Αν θες να πηγαινει καπως, νορμαλ θα ελεγα να βαλεις μια διανομη με lxde. Πχ lubuntu, zorin os, lxle. Ολα αυτα για μονο offline χρηση. Για ιντερνετ, ξεχασε το. Μονο απλες σελιδες χωρις flash και αυτες με το ζορι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τόση μνήμη δεν βάζεις με τίποτα windows

 

 

Φτάνεις το 1GB μνήμης και βάζεις μια ελαφρια διανομή linux

ή

φτάνεις τα 2GB και βάζεις win7 ή win10, ΕΛΑΦΡΥ ANTIVIRUS και απενεργοποιείς οτιδήποτε "γραφιστικό" όπως glass effect, aero, κλπ

 

Οτιδήποτε αλλο ειναι χαμένος χρόνος

 

χαρακτηριστικά : http://h10057.www1.hp.com/ecomcat/hpcatalog/specs/provisioner/05/ED664UC.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ. Δε ξέρω καν αν αξίζει να του βάλω πρόσθετη ram? Δεν εμπενε στο internet, και δε κανει τα updates.. Οκ θα αλλάξω λειτουργικό. Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δε θέλεις linux μόνο xp home χωρίς antivirus (δεν υπάρχει 'ελαφρύ' antivirus, αν είναι ελαφρύ δε θα κάνει δουλειά). Όταν γονατίσει ξανακάνεις φορμάτ.

Τα xp έχουν μια έκδοση fundamentals for legacy pc ή flp και τα δίνει η ms για πολύ αργές συσκευές. Αν θέλεις δοκίμασε τα (νομίζω μόνο Αγγλικά βγαίνουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ghostery επέκταση στο browser ή κάτι τέτοιο για το ίντερνετ γιατί αλλιώς δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να δεις προκοπή επιπλέον αν έχεις σκοπό να κρατήσεις το μηχάνημα βάλε μνήμη όσο παίρνει καλό θα του κάνει μεταχειρισμένη εννοώ ε... με λίγα ευρώ όχι επένδυση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα λειτουργικού. Μπορείς να βάλεις το πιο ελαφρύ λειτουργικό που υπάρχει, να το κάνεις compile εσύ και να τρέχει με 50MB μνήμη. Το θέμα είναι ότι μόλις τρέξεις μια εφαρμογή, π.χ chrome, θα γονατίσει το σύμπαν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα xp είχε πριν, αλλά επειδή δεν έμπαινε στο internet είπα να του αλλάξω και λειτουργικό επειδή τα xp είναι παλιά, και ίσως φτιάξει και το internet, αλλά τίποτα.

Τώρα δλδ αν βάλω ένα απ αυτά τα ελαφριά λειτουργικά υπάρχει περίπτωση να παίζει κ το internet? Χωρίν να προσθέσω μνήμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς με το "δεν έμπαινε στο internet"; Δεν άνοιγαν οι σελίδες με οποιονδήποτε browser; Αν καθυστερούσε πολύ στο άνοιγμα των σελίδων και/ή κολούσε στο browsing, γι αυτό μπορεί να φταίει η λίγη ram (1gb πλέον θεωρείτε δεδομένο στα win) ή μπορεί να είχες μολυνθεί από κανένα malware. Αν είχες και antivirus... άντε γειά!

Εγώ μια χαρά (αν και αργεί λίγο) μπαίνω στο internet με xp και firefox σε ένα netbook με μονοπύρηνο atom και 1gb ram. Για 7 το 1gb ram και ένα 2πύρηνος επεξεργαστής πιστεύω ότι είναι το minimum για να μη το πετάξεις από το παράθυρο σε μια εβδομάδα.

Στο netbook δεν έχω κανένα av γιατί αν βάλω κάτι τέτοιο θα σέρνεται άσχημα. Αν κολλήσει κάτι θα φάει πάλι φορμάτ ή θα επαναφέρω ένα image που κράτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...