Προς το περιεχόμενο

Ποιά windows να βάλω σε 504Mb RAM?


kyriakh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Windows 2000?

Μία χαρά, δεν έχει και έλεγχο για την ενεργοποίηση απλά βάζεις product key που βρίσκεις στο internet.

 

 

Σοβαρά τώρα;

 Θέλω να πιστεύω ότι ο makeran αστειεύεται. :\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοείς με το "δεν έμπαινε στο internet"; Δεν άνοιγαν οι σελίδες με οποιονδήποτε browser; Αν καθυστερούσε πολύ στο άνοιγμα των σελίδων και/ή κολούσε στο browsing, γι αυτό μπορεί να φταίει η λίγη ram (1gb πλέον θεωρείτε δεδομένο στα win) ή μπορεί να είχες μολυνθεί από κανένα malware. Αν είχες και antivirus... άντε γειά!

Εγώ μια χαρά (αν και αργεί λίγο) μπαίνω στο internet με xp και firefox σε ένα netbook με μονοπύρηνο atom και 1gb ram. Για 7 το 1gb ram και ένα 2πύρηνος επεξεργαστής πιστεύω ότι είναι το minimum για να μη το πετάξεις από το παράθυρο σε μια εβδομάδα.

Στο netbook δεν έχω κανένα av γιατί αν βάλω κάτι τέτοιο θα σέρνεται άσχημα. Αν κολλήσει κάτι θα φάει πάλι φορμάτ ή θα επαναφέρω ένα image που κράτησα.

καλημέρα micos. όταν είχε τα xp, έμπαινε μόνο με το καλώδιο στο internet. Να σου πω την αλήθεια, δε προσπάθησα με άλλον browser, αλλά ήταν και περιττό, αφού στη notification area έδειχνε ότι δεν ήταν στο internet, και όταν πατουσα για διάγνωση προβλήματος, μούλεγε ότι ένα καλώδιο δεν έχει συνδεθεί σωστα.Τώρα που τούβαλα τα win 7, πάλι μπαίνει μόνο με το καλώδιο.

Επεξ/σία από kyriakh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, τώρα κατάλαβα.

Αυτό μπορεί να είναι ή λόγω χαμηλού σήματος wifi ή μπορεί για κάποιο λόγο να μπήκε σταθερή ip στο wireless και να μη μπορούσε να συνδεθεί στο δικό σου router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πιστεύω ότι ο makeran αστειεύεται. :\

Κοίτα, επειδή δοκίμασα τα 2000 πριν λίγους μήνες και, εκτός του ότι μου έκλεινε το PC όταν έμπαινα σε κάποιες σελίδες με τον Firefox, μία χαρά λειτουργούσαν. Νομίζω είναι και λίγο πιο γρήγορα από τις διάφορες ελαφριές διανομές Linux. Έχουν και τα θετικά της ενεργοποίησης και του ότι μπορούν να σηκώσουν κανένα ελαφρύ παιχνίδι(π.χ. εγώ συνήθιζα να παίζω Gta San Andreas)και το Microsoft Office 2003 και, με την προϋπόθεση ότι έχεις τα αγγλικά Windows, με κάποιες αλλαγές στον kernel και τα Office 2007. Έχουν το μειονέκτημα ότι είναι αρχαίο λειτουργικό και δεν παίρνει ενημερώσεις και ότι ελάχιστα antivirus το υποστηρίζουν, αν και είναι και λίγοι οι ιοί που βγαίνουν. Επίσης, όπως λέει στον τίτλο, κατάλαβα ότι θέλει Windows, άρα αυτή είναι η καλύτερη επιλογή, εφόσον δε σηκώνει τα XP.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δε θέλεις linux μόνο xp home χωρίς antivirus (δεν υπάρχει 'ελαφρύ' antivirus, αν είναι ελαφρύ δε θα κάνει δουλειά). Όταν γονατίσει ξανακάνεις φορμάτ.

Τα xp έχουν μια έκδοση fundamentals for legacy pc ή flp και τα δίνει η ms για πολύ αργές συσκευές. Αν θέλεις δοκίμασε τα (νομίζω μόνο Αγγλικά βγαίνουν).πέρασα το fundamentals for legacy pc αλλά μου κάνει προβλήματα το λάπτοπ. όταν πέρασα τα win7 όλα οκ, αλλά όταν πέρναγα αυτά τα xp, μου ζήτησε να βάλω κωδικούς χωρίς νάχω άλλη επιλογή, τους έβαλα, και όμως δε τους αναγνωρίζει μετα, και έτσι δε μπορώ ανοίξω το laptop...

Έκανα ξανά φορμάτ και πάλι τα ίδια... οστώσο, όταν βάζω τον υπολογιστή στη πρίζα, ανοίγει αυτόματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτόματο άνοιγμα ρυθμίζεται από το bios. Δες στο power settings (ή όπως το λέει στο δικό σου) αν έχει κάτι για resume after power loss. Αν το έχει κάντο disable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, μην το παρατραβάμε.

Έχω παρόμοιο σύστημα, αλλά με 1gb ram και με xp και πάει ικανοποιητικά, αρκεί να μη βιάζεσαι. ;)

Εννοείται ότι ξεχνάμε antivirus και ιστορίες, αλλά έναν ff θα τον πάρει για Internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πάντως ήταν.

Δεν χρησιμοποίησες ελαφριές διανομές.

Puppy Linux http://puppylinux.org/main/Overview%20and%20Getting%20Started.htm

Watt Os http://planetwatt.com/new/index.php/downloads/

Και πολλές άλλες, βγήκαμε off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, μην το παρατραβάμε.

Έχω παρόμοιο σύστημα, αλλά με 1gb ram και με xp και πάει ικανοποιητικά, αρκεί να μη βιάζεσαι. ;)

Εννοείται ότι ξεχνάμε antivirus και ιστορίες, αλλά έναν ff θα τον πάρει για Internet.

Τι αρκεί να μη βιάζεσαι?

Να μη θέλω να έχει άμεση απόκριση?

Δεν χρησιμοποίησες ελαφριές διανομές.

Puppy Linux http://puppylinux.org/main/Overview%20and%20Getting%20Started.htm

Watt Os http://planetwatt.com/new/index.php/downloads/

Και πολλές άλλες, βγήκαμε off topic.

Νταξ και με αυτές και με τα 2000 καλά πάει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αρκεί να μη βιάζεσαι?

Να μη θέλω να έχει άμεση απόκριση?

Αυτό ακριβώς!

Σε σχέση όμως με το puppy (που το εκτιμώ δεόντως για ανάκτηση δεδομένων από τέτοια συστήματα) προτιμώ τα xp. Το puppy, το slitaz και τα άλλα lite linux δεν είναι για χρήση σαν λειτουργικό.

Τα έχω δοκιμάσει όλα σε netbook 1.5 1gb ram για χρήση μόνο Internet και λίγη μουσική και κατέληξα πάλι στα xp home χωρίς av.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...