Προς το περιεχόμενο

Ποιές βιβλιοθήκες/frameworks/APIs να μάθω? Τί έχει ζήτηση στη αγορά;


makis5423

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λέω ότι ο προγραμματιστής πίνει το καφεδάκι του και κάνει πλακίτσα με τους συναδέλφους του δέν εννοώ ότι βάζει τα πόδια πάνω στο γραφείο και σχολιάζουν την αθλητική επικαιρότητα ή βάζει τα ακουστικά για να ακούει μουσική.. Αυτά μόνο στο Δημόσιο γίνονται..

εννοώ ότι οι συνθήκες εργασίας είναι καλύτερες από άλλα επαγγέλματα και επειδή δουλεύεις με λίγα άτομα που τους έχεις συνέχεια δίπλα σου μπορείς να κάνεις και στενές φιλίες.. 

Η πίεση αρχίζει όταν πλησιάζει η παράδοση του project γιατί παίζουν ρήτρες ή όταν ο πελάτης αρχίζει και βάζει εξτρά πράγματα ή τα αλλάζει απο αυτά που έλεγε στην αρχή..

Supervisor, υπερβολική πίεση και χωσίματα ισχύουν στις εταιριούλες των 2-10 υπαλλήλων.. αμα είσαι σε καμιά μεσαία ή μεγάλη εταιρία όπου ο καθένας έχει συγκεκριμένο κομμάτι δουλειάς περνάς ωραία..

Ο προιστάμενος πληρώνεται για να αγνώνεται που έχει την τελική ευθύνη του project.. τρέχει 2-3 μέρες το μήνα και τις άλλες κάνει μανατζεριλικι..

 

αμα θέλετε να σας πώ εγώ εταιρίες ΙΤ στην Ελλάδα ονομαστικά που είναι καλύτερα και απο το ελληνικό Δημόσιο.. και για του λόγου το αληθές μπορείτε να τσεκάρετε τους υπαλλήλους που δουλεύουν εκεί από το Linkedin που δέν έχουν φύγει εδώ και 12 χρόνια.. την έχουν καταβρεί..

 

Αυτός που δουλεύει βαριά δουλειά θα παέι σπίτι του και θα ξεκουραστεί.. ο προγραμματιστής για να μπορεί να συνεχίζει να δουλεύει στο σπίτι του σημαίνει ότι δέν κουράζεται όσο ο πρώτος.. και δέν δουλεύουν όλοι οι προγραμματιστές μετά που σχολάνε.. άμα ξέρεις να κάνεις τη δουλειά σου σε 8 ώρες δέν χρειάζεσαι 10 και 12 ώρες.. άμα δέν την ξέρεις ούτε οι 12 ώρες φτάνουν.. Γιατί άμα ήταν έτσι κάνένας προγραμματιστής δέν θα παντρευόταν ή θα είχε παιδιά.. θα ήταν όλη μέρα στη δουλειά.. 

 

και προφανώς ο προγραμματιστής γίνεται με το χρόνο.. πρέπει να είσαι εύστροφος και να μπορείς να διαβάζεις ατελείωτες ώρες αλλά το κυριότερο είναι η εμπειρία.. αλλιώς θα καθόμασταν όλοι στο σπίτι μας και θα γινόμασταν προγραμματιστές.. 

εγώ αυτό το πρόβλημα έχω τώρα.. είμαι πανέξυπνος, διαβάζω όλη μέρα και όλη νύκτα αλλά δέν τα δουλεύω σε κάποια εταιρία για να μου λύνει κάποιος senior απορίες ή να μου δείχνει καλύτερο τρόπο να κάνω κάτι..

 

Σε μερικές εταιρίες είπα να με πάρουν αμισθί πάνω σε κάποιο προτζεκτ Java για να κάνω κάτι σαν on-the-job training για λίγο καιρό και με αγνόησαν ή μου είπαν ότι κάνουν μονο πρόσληψη.. μιά με έβρισε κιολας γιατί τους απασχολησα.. 2 μικρές κολοεταιρίες δέχτηκαν αλλά ήταν σε NodeJS και δέν πήγα γιατί δέν μπορώ να μαθαίνω και Java και NodeJS ταυτόχρονα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοίπον πρώτο(δεύτερο?) και τελευταίο post από εμένα:

 

Δεν ξέρω αν είσαι τόσο γ@@τος και έξυπνος όσο λες και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Αλλά προσπάθησε να ξεκαβαλήσεις λίγο το καλάμι.

Ακόμα και αν ξέρεις κάποια πράγματα έτσι "χάνεις το δίκιο σου"

 

Φιλικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικές εταιρίες είπα να με πάρουν αμισθί πάνω σε κάποιο προτζεκτ Java για να κάνω κάτι σαν on-the-job training για λίγο καιρό και με αγνόησαν ή μου είπαν ότι κάνουν μονο πρόσληψη.. μιά με έβρισε κιολας γιατί τους απασχολησα.. 2 μικρές κολοεταιρίες δέχτηκαν αλλά ήταν σε NodeJS και δέν πήγα γιατί δέν μπορώ να μαθαίνω και Java και NodeJS ταυτόχρονα.. 

 

Το κόλημα με τη java απ' το μέντορα το απέκτησες; Σε χάλαγε η node.js?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αυτό το πρόβλημα έχω τώρα.. είμαι πανέξυπνος, διαβάζω όλη μέρα και όλη νύκτα αλλά δέν τα δουλεύω σε κάποια εταιρία για να μου λύνει κάποιος senior απορίες ή να μου δείχνει καλύτερο τρόπο να κάνω κάτι..

 

Υπάρχει μια σειρά από πράγματα, μέσα στα οποία και η εξυπνάδα, που όποιος τα έχει πραγματικά δε νιώθει την ανάγκη να το διαφημίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόλημα με τη java απ' το μέντορα το απέκτησες; Σε χάλαγε η node.js?

 

Εδώ και 4 μήνες προετοιμάζομαι για την πιστοποίηση OCJP Java 8 και μαθαίνω τα Java trails.. ξέρω και το Bootstrap βέβαια.. και τη βασική JavaScript - όχι την object-oriented JavaScript.. και αυτό το μήνα θέλω να τελειώσω το Spring MVC για να φτιάξω ένα projectακι.. Μόλις κλείσω αυτόν τον κύκλο θα πάω σε mean framework.. δέν γίνονται και τα δύο μαζί.. 

 

Δηλαδή όλα αυτά τα JavaScriptοειδή Json, Jquery, nodejs κτλ είναι ξεχωριστή ειδικότητα... θέλουν πολύ μελέτη.. και είναι λίγο σπαστικά γιατί είναι interpreted και δέν σε προειδοποιεί για τυχόν λάθη..   

 

Για τις ανάγκες του project μου θα μάθω λίγο AngularJS για front-end αλλά και πάλι πρέπει να ασχοληθώ με JUnit, AspectJ, Hibernate, Maven.. Αυτά τα πραγματάκια για μένα είναι μήνες μελέτης το καθένα χωριστά! αλλά κοιτάω να μάθω τα βασικά για να κάνω τη δουλειά μου... για βάση θα βάλω mySQL.. και θέλω να φαίνεται ότι ξέρω να χρησιμοποιώ όλα τα annotations και ΑΟΡ και άμα προλάβω να βάλω και stored procedures.. να το βλέπει ο εργοδότης και να λέει ότι αυτό το παιδί ξέρει 5 πράγματα και αξίζει να επενδύσω πάνω του.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες ειμαι στο ινσομνια τοσα χρονια, ε αυτο το πραγμα δε το χω ξαναδει. Τι αχτουρμας ειναι αυτος, τι τουρλουμπουκι ειναι αυτο, αυτος ειναι spaghetti code απο μονος του. Παιζει να με χει κανει και ignore ή δεν απανταει στο ταϊσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πέρα από την πλάκα το insomnia έχει καταντήσει γτπ. Έχει μηηηηηνες τώρα που απλά μπαίνεις να διαβάσεις κάτι και απλά σε πιάνει πονοκέφαλος. Πόσο συχνά διαβάζουμε πλέον κάτι ουσιαστικό; Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αν οι mods απουσιάζουν επίτηδες ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με παίρνουν ούτε τζάμπα γιατί δέν θέλει κανένας να επενδύσει πάνω μου.. και δέν θέλει να επενδύσει γιατί έχω ήδη μιά καριέρα σε άλλο τομέα.. και δέν μπορεί να με βάλει να δουλεύω απο το πρωί μέχρι το βράδυ για 500 Ευρώ.. σου λέει καλύτερα να πάρω ένα φοιτιτάκο ή κανά απόφοιτο πληροφορικής πιτσιρίκι που δέν μπορεί να κάνει και άλλη δουλειά.. να τον έχω και ανασφάλιστο.. ή σου λέει καλύτερα να πάρω κανα φτηνό προγραμματιστή του πρώην ανατολικού μπλοκ.. εδώ άλλοι τους φέρνουν με τα πούλμαν.. γιατί η ποιότητα της αγοράς εργασίας στην Ελλάδα είναι λίγο καλύτερη από αυτές τις χώρες πχ στη Μολδαβία δουλεύου για 90 Ευρώ το μήνα.. 

 

Οι καλές εταιρίες έχουν junior προγραμματιστή με 5 χρόνια εμπειρία.. οι senior έχουν 10+ χρόνια εμπειρία.. Και οι περισσότεροι που δουλεύουν εκεί είναι χρόνια υπάλληλοι ή έχουν γνωστούς που τους πάνε συστημένους.. Μοναδική λύση λοιπόν είναι να φύγω μετανάστης.. 

 

Μόλις σήμερα με πήρε τηλέφωνο γνωστή εταιρία και με ρώτησε άν έχω κάρτα ανεργίας για να με προσλάβει με πρόγραμμα του ΟΑΕΔ! Οι εταιρίες πλέον έχουν βγάλει αλλεργία με την έννοια πρόσληψη υπαλλήλου.. κρατήθηκα μην τους στείλω πουθενά..  

 

Πρίν 2 βδομάδες είχα πάει συνέντευξη σε εταιριά για NodeJS που έφτιαχνε νεα "version" μιάς εφαρμογής για ιατρικό εξοπλισμό και η πρώτη ερώτηση που μου έκαναν ήταν άν μπορώ να δουλέψω γνωρίζοντας ότι αυτό που φτιάχνω δέν θα δουλεύει και οτι πρέπει να το πασάρω στο πελάτη όπως οπως γιατί δέν προλαβαίνω να το διορθώσω.. χα χα χα.. τους κοιτούσα όπως κοιτάει η αγελάδα το τρένο που περνάει.. 

 

Ελπίζω να μην σας ζάλισα.. καλό διάβασμα και καλή σταδιοδρομία... 

Πιστεύω σε σένα DevFromHell. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα τα καταφέρεις. Για αυτό και θέλω να επενδύσω πάνω σου όσο είναι νωρίς ακομα.

 

πήγαινε να επενδύσεις σε κανα πακιστανό προγραμματιστή για να σου κάνει και δουλειές σπίτι..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλές εταιρίες έχουν junior προγραμματιστή με 5 χρόνια εμπειρία.. οι senior έχουν 10+ χρόνια εμπειρία.. Και οι περισσότεροι που δουλεύουν εκεί είναι χρόνια υπάλληλοι ή έχουν γνωστούς που τους πάνε συστημένους.. Μοναδική λύση λοιπόν είναι να φύγω μετανάστης.. 

5 χρόνια Junior; Εν τσε τι μου λαλεις ρε κομπάρε;

 

Ακόμη από τα μυνήματά σου εμπνέεις έναν αέρα overconfidence και μπορεί να σε προσγειώσει ανώμαλα και οδυνηρά. Πιστεύω καλύτερα να ποιάσεις σε μια εταιρία ότι νά ναι για αρχή να μαζεύεις χρόνια προυπηρεσίας ενώ παράλληλα να διαβάζεις. Ακόμα και η χειρότερη δουλειά σε μπετόβλακα κάτι θα σου δώσει. Απλά κάνε την μπάζα σου ίσα ίσα για προυπηρεσία και κάντην.

 

Γιατί και εξωτερικό  είναι ποιο δύσκολα τα πράγματα, ειδικά Κεντρική και Βόρειο Ευρώπη το μόνο βατό που μπορείς είναι Κύπρος ή σε εταιρεία Ηomeland Security ή σε εταιρεία forex και πάλι δούλεψα Κύπρο λόγο προυπηρεσίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 χρόνια Junior; Εν τσε τι μου λαλεις ρε κομπάρε;

 

Ακόμη από τα μυνήματά σου εμπνέεις έναν αέρα overconfidence και μπορεί να σε προσγειώσει ανώμαλα και οδυνηρά. Πιστεύω καλύτερα να ποιάσεις σε μια εταιρία ότι νά ναι για αρχή να μαζεύεις χρόνια προυπηρεσίας ενώ παράλληλα να διαβάζεις. Ακόμα και η χειρότερη δουλειά σε μπετόβλακα κάτι θα σου δώσει. Απλά κάνε την μπάζα σου ίσα ίσα για προυπηρεσία και κάντην.

 

Γιατί και εξωτερικό  είναι ποιο δύσκολα τα πράγματα, ειδικά Κεντρική και Βόρειο Ευρώπη το μόνο βατό που μπορείς είναι Κύπρος ή σε εταιρεία Ηomeland Security ή σε εταιρεία forex και πάλι δούλεψα Κύπρο λόγο προυπηρεσίας.

 

Κύπρο θέλω να πάω και γώ.. με πήραν 2 φορές τηλέφωνο οι άνθρωποι για συνέντευξη στο skype και τους είπα ψέμματα ότι έχω υποχρεώσεις στην Ελλάδα αυτό το καιρό και δέν μπορώ να φύγω.. γιατί ακόμα διαβάζω τα tutorials και τα eBooks.. τώρα όμως θα βάλω στο βιογραφικό ότι ξέρω όλες τις τεχνολογίες Java και JavaScript και θα τους το στείλω και ελπίζω να προλάβω να ετοιμαστώ για να μπορώ να σταθώ σε μιά συνέντευξη..

 

Βασικά εμένα ο καημός μου δέν είναι να γίνω προγραμματισταράς.. να φύγω απο αυτό το κολοκράτος θέλω.. και ο πιό εύκολος τρόπος είναι μέσω της Πληροφορικής.. για αυτό έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα.. αλλιώς ήξερα να πάω να κάνω τον πωλητή ή τον ναυτικό.. Εδώ φεύγουν μετανάστες ταξιτζήδες, φορτηγατζήδες, σερβιτόροι, νοσηλευτές και ξενοδοχειουπάλληλοι! Εγώ που έχω και πτυχία θα μείνω? Αφού σας λέω ότι κάθομαι και βαράω κώδικα για να μην καεί ο εγκέφαλός μου με αυτά που μου λένε οι "Ελληνες επιχειρηματίες".. Αλλά και στην Κυπρο να μην βρώ μπορώ να βρώ Αγγλία, Ιρλανδία και άλλες αγγλόφωνες χώρες.. Εχω βρεί ήδη και κανα 2 λινκ που μου λένε ότι όταν είμαι έτοιμος μπορούν να με πασάρουν στους hiring managers..

 

και να σας πώ και κάτι ρε ατσίδες επιχειρηματίες? Πάρτε τους ξένους στις εταιρίες σας να σας φτιάχνουν τα κολοπρότζεκτ με 300 Ευρώ το μήνα αλλά τις ανθρώπινες σχέσεις εργοδότη-υπαλλήλου δέν θα τις αποκτήσετε ποτέ με δαύτους.. προσωπικά εύχομαι να σας κλείσουν και τις εταιρίες και να μην ξαναγελάσει το χειλάκι σας..  γιατί όλοι ξέρουμε πόσο εύκολο είναι να το απαυτώσεις το αφεντικό σου στο software.. Και γώ δούλευα σε εργοστάσιο με πανάκριβες ηλεκτρογεννήτριες και άμα ήθελα πετούσα μέσα ένα μικρό συρματάκι και τους τις έκαιγα για να του κάνω ζημιά πολλών χιλιάδων ευρώ.. 

 

Αλλά είναι σίγουρο ότι αυτό το κολοκράτος θα διαλυθεί σε λίγα χρόνια οπότε δέν με νοιάζει κιολας.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...