Προς το περιεχόμενο

Οικονομικό Gaming PC


kostas.K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλη την παρέα,

έχω ξεκινήσει να φτιάχνω εναν υπολογιστή τον οποίο θέλω για απλή χρήση ίντερνετ και κανένα παιχνιδάκι (nfs,dirt 3,pro). Μέχρι στιγμής έχω πάρει κουτί ,τροφοδοτικό (corsair cx) και έχω και απο προήγουμενο μηχάνημα μνήμη kingston 8gb ddr3. Η ανάλυση τις οθόνης μου είναι 1280*720 και θα αργήσω μέχρι να αλλάξω οθόνη και να παω σε 1080p οπότε σκέφτομαι για επεξεργααστή να παρω τον a10-7850k και μια μητρική που θα μου προτείνεται εσείς.

 

Θα με καλύψει ο επεξεργαστής απο άποψη γραφικών σε αυτη την ανάλυση τουλάχιστον?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακή επιλογή τροφοδοτικού. Για ποιον είναι το μηχάνημα? Δεν είναι για σένα προφανώς ε?

Συμπλήρωσε την φόρμα

 

http://www.insomnia.gr/topic/531918-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B7%CF%85/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακή επιλογή τροφοδοτικού. Για ποιον είναι το μηχάνημα? Δεν είναι για σένα προφανώς ε?

Συμπλήρωσε την φόρμα

 

http://www.insomnia.gr/topic/531918-αναβάθμιση-φόρμας-αγοράςαναβάθμισης-ηυ/

Λάθος, vs550 είναι το τροφοδοτικό τελικά.

 

Έχει σημασία το για ποιον είναι; Τέλος πάντων, όχι δεν είναι για μένα.

 

Ή φόρμα δεν με βοηθάει, είναι πολύ γενική, τζάμπα κόπος για αυτούς που θα την διαβάσουν εφόσον ή αναζήτηση μου γίνεται μονο για επεξεργαστή-μητρική πλέον αφού έχω κουτί τροφοδοτικό μνήμες δίσκο και οθόνη πληκτρολόγιο ποντίκι.

 

Κοιταω προς τον A10-7850K για να κρατήσω το κόστος χαμηλά και να μην πάω σε ξεχωριστη κάρτα γραφικών εφόσον θα παίζω σε χαμηλή ανάλυση.Αν με καλύπτει αυτός ο επεξεργαστής, έχεις καποια τιμία μητρική να προτείνεις;

 

Υ.Γ το μπάτζετ για μητρική επεξεργαστή που μένουν να πάρω ειναι το πολύ 190€. Όσο πιο κάτω τόσο καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος, vs550 είναι το τροφοδοτικό τελικά.

 

Έχει σημασία το για ποιον είναι; Τέλος πάντων, όχι δεν είναι για μένα.

 

Ή φόρμα δεν με βοηθάει, είναι πολύ γενική, τζάμπα κόπος για αυτούς που θα την διαβάσουν εφόσον ή αναζήτηση μου γίνεται μονο για επεξεργαστή-μητρική πλέον αφού έχω κουτί τροφοδοτικό μνήμες δίσκο και οθόνη πληκτρολόγιο ποντίκι.

 

Κοιταω προς τον A10-7850K για να κρατήσω το κόστος χαμηλά και να μην πάω σε ξεχωριστη κάρτα γραφικών εφόσον θα παίζω σε χαμηλή ανάλυση.Αν με καλύπτει αυτός ο επεξεργαστής, έχεις καποια τιμία μητρική να προτείνεις;

 

Υ.Γ το μπάτζετ για μητρική επεξεργαστή που μένουν να πάρω ειναι το πολύ 190€. Όσο πιο κάτω τόσο καλύτερα

θα σ πρωτηνω κατι εγω μιτρικη παιζεις εδω 

 

http://www.skroutz.gr/s/3738868/Asus-H81-Plus.html

 

επεξεργαστη παιζεις εδω 

 

http://www.skroutz.gr/s/4981866/Intel-Pentium-G3258-Box.html?from=catspan&keyphrase=g3258

και μετα μεσα απο το site me 40 περνεις μια 7770 και εισαι πενα μεχρι να  μαζεψεις γ καλυτερη αυτη ειναι η προταση μ συν οτι ο g3258 p s εβαλα δεχεται και overclock !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφού δεν έχει σημασία τι τροφοδοτικό πρέπει να πάρεις και τι σημασία έχει η φόρμα που μόνο γενική δεν είναι και αφού προφανώς δεν έχεις διάθεση για κουβέντα και μάλλον γνωρίζεις κάποια πράγματα μπορείς να αποφασίσεις μόνος σου τι να πάρεις. Καλή συνέχεια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφού δεν έχει σημασία τι τροφοδοτικό πρέπει να πάρεις και τι σημασία έχει η φόρμα που μόνο γενική δεν είναι και αφού προφανώς δεν έχεις διάθεση για κουβέντα και μάλλον γνωρίζεις κάποια πράγματα μπορείς να αποφασίσεις μόνος σου τι να πάρεις. Καλή συνέχεια.

 

Είπα εγω οτι δεν έχει το τροφοδοτικό σημασία; Για κοίτα καλύτερα γιατί κάτι σου ξέφυγε μάλλον.

Η φόρμα είναι κατα την γνώμη μου γενική με βάση το ερώτημα μου που είναι αρκετά συγκεκριμένο.Εκτος και αν σε βοηθάει να διαβάζεις τα αυτονόητα.

 

Ορίστε λοιπόν και η φόρμα:

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 190max για επεξεργαστη-μητρικη(στην περίπτωση apu) και 190max παλι για επεξεργαστη μητριτκη gpu (στην περιπτωση intel,αδύνατον μάλλον)

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή: ελαφριά χρήση. παιχνίδια όπως nfs, pes 2017, dirt 3 

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: κανενα

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? Υπαρχει μια 17αρα 1280*720. Υπάρχει πιθανότητα αλλά είναι πολύ μικρή οπότε δεν μας αφορά τώρα ειδικά σε αυτό το μπατζετ

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? οχι

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? δεν υπαρχει προβλημα 

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? απο τον ενδιαφερομενο

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? οχι

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? οχι

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) μαλλον οχι

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? οχι

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: υπάρχουν: κουτί, psu corsair vs550, kingston ddr3 8gb, ssd,

θα σ πρωτηνω κατι εγω μιτρικη παιζεις εδω 

 

http://www.skroutz.gr/s/3738868/Asus-H81-Plus.html

 

επεξεργαστη παιζεις εδω 

 

http://www.skroutz.gr/s/4981866/Intel-Pentium-G3258-Box.html?from=catspan&keyphrase=g3258

και μετα μεσα απο το site me 40 περνεις μια 7770 και εισαι πενα μεχρι να  μαζεψεις γ καλυτερη αυτη ειναι η προταση μ συν οτι ο g3258 p s εβαλα δεχεται και overclock !!!

 

το έχω σκεφτεί για  intel αλλά υπάρχει λόγος να επιλέξω να παω σε μεταχειρισμένη καρτα στην ανάλυση που θα δουλεύει? Αν καλυπτει ο 7850κ αυτην την ανάλυση δεν είναι καλύτερα αυτός και αν κάποια στιγμή γίνει αναβάθμιση μονιτορ να μπει ξεχωριστεί κάρτα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η AMD APU παίζει 720p αλλα δεν τις προτείνω γιατί όταν θα έρθει η ώρα της αναβάθμισης θα την σκοτώσεις.

δυστηχώς είναι μέτρια και σαν CPU , και σαν VGA οπότε όταν στο μέλλον ανέβεις στα 1080 και αναγκαστείς να αγοράσεις ξεχωριστή vga θα ανακαλύψεις ότι όλο το σύστημα είναι για σκότωμα γιατί το FM2 , FM2 έχει "χαμηλό ταβάνι" και όσο καλή vga να αγοράσεις ο επεξεργαστής θα σε τραβάει πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ορίστε λοιπόν και η φόρμα:

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 190max για επεξεργαστη-μητρικη(στην περίπτωση apu) και 190max παλι για επεξεργαστη μητριτκη gpu (στην περιπτωση intel,αδύνατον μάλλον)

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή: ελαφριά χρήση. παιχνίδια όπως nfs, pes 2017, dirt 3 

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: κανενα

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? Υπαρχει μια 17αρα 1280*720. Υπάρχει πιθανότητα αλλά είναι πολύ μικρή οπότε δεν μας αφορά τώρα ειδικά σε αυτό το μπατζετ

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? οχι

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? δεν υπαρχει προβλημα 

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? απο τον ενδιαφερομενο

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? οχι

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? οχι

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) μαλλον οχι

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? οχι

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: υπάρχουν: κουτί, psu corsair vs550, kingston ddr3 8gb, ssd,

 

το έχω σκεφτεί για  intel αλλά υπάρχει λόγος να επιλέξω να παω σε μεταχειρισμένη καρτα στην ανάλυση που θα δουλεύει? Αν καλυπτει ο 7850κ αυτην την ανάλυση δεν είναι καλύτερα αυτός και αν κάποια στιγμή γίνει αναβάθμιση μονιτορ να μπει ξεχωριστεί κάρτα?

MOBO/CPU: http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/760759-asus-z97-c-g3258-stock-cooler-stock-speed/

Gpu:http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/777760-msi-gtx-750ti-gamer-2g-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%8D%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%AD%CF%89%CF%82-2018/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω ξεκινήσει να φτιάχνω εναν υπολογιστή τον οποίο θέλω για απλή χρήση ίντερνετ και κανένα παιχνιδάκι (nfs,dirt 3,pro).  

Η ανάλυση τις οθόνης μου είναι 1280*720 και θα αργήσω μέχρι να αλλάξω οθόνη και να παω σε 1080p ...

 

 

Έχει σημασία το για ποιον είναι; Τέλος πάντων, όχι δεν είναι για μένα.

 

Υ.Γ το μπάτζετ .... Όσο πιο κάτω τόσο καλύτερα

 

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 190max για επεξεργαστη-μητρικη(στην περίπτωση apu) και 190max παλι για επεξεργαστη μητριτκη gpu (στην περιπτωση intel,αδύνατον μάλλον)

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή: ελαφριά χρήση. παιχνίδια όπως nfs, pes 2017, dirt 3 

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: κανενα

 

iv) Υπαρχει μια 17αρα 1280*720. Υπάρχει πιθανότητα αλλά είναι πολύ μικρή οπότε δεν μας αφορά τώρα ειδικά σε αυτό το μπατζετ

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware?  οχι

 

 

 

Παραθέτω τα παραπάνω για να δικαιολογήσω το post μου σε σχέση με τις απαιτήσεις του "Kostas.K".

 

Θέλεις έναν υπολογιστή τελικά (μαζί με τα parts που ήδη έχεις) που να παίζει PES/DIRT3, σε ανάλυση 720p, δεν θα χρησιμοποιήσεις κανένα ειδικό (βαρύ) πρόγραμμα και δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς ιδιαίτερα με overclocking είτε μελλοντική αναβάθμιση.

Επίσης θέλεις όσο το δυνατόν χαμηλότερη τιμή με "ταβάνι" τα 190 ευρώ. Επειδή δεν αναφέρεις για ποιον είναι αναγκάζομαι απο τα συμφραζόμενα να καταλάβω ότι θα χρησιμοποιηθεί απο κάποιον που θέλει απλά πραγματάκια, πιθανότητα κάποιον μικρής ηλικίας για να παίξει απλά παιχνίδια με όχι μεγάλες απαιτήσεις.

 

Η δική μου πρόταση λοιπόν είναι η εξής:

- Athlon 5370       https://www.skroutz.gr/s/8363201/AMD-Athlon-5370-Box.html?keyphrase=athlon+5370

- Asus AM1A-M   https://www.skroutz.gr/s/4634723/Asus-AM1M-A.html

-  Gpu κάποια μεταχειρισμένη ή AMD RX460  (otional)   https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=rx+460&from=autocomplete

 

Είναι στα 90-95 ευρώ πάνω κάτω και αναλόγως την κάρτα που θα επιλέξεις μπορείς να παίξεις απο 150-210 ευρώ.

 

Αν θέλεις να σου μείνει κάτι για αργότερα μπορείς να πάρεις την RX460, για να την χρησιμοποιήσεις και σε άλλο σύστημα μελλοντικά. Αν θέλεις να κάνεις απλά τη δουλειά σου τώρα, απλά και οικονομικά, αγοράζεις μια μεταχειρισμένη (στις αγγελίες του forum έχει πολλές επιλογές) και με 140-150 κάνεις τη δουλειά σου, εφόσον η αναβαθμισιμότητα δεν σε απασχολεί.

 

Έφτιαξα πρόσφατα το σύστημα που σου προτείνω, με μια μεταχειρισμένη Radeon 6790 και σε αυτά που θέλεις ήταν αξιοπρεπέστατο (Pro δοκίμασα μόνο το 2016 που έπαιζε σε 1080p). Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα, έχω φτιάξει σχετικό βίντεο εδώ https://www.youtube.com/watch?v=j-HkSMzCgMo.

Επίσης δοκίμασα και κάποια άλλα παιχνίδια που δεν έχω συμπεριλάβει στο βίντεο. Το μόνο που ήταν unplayable ήταν το Doom στο οποίο είχα Average FPS 17-20 αν θυμάμαι καλά (πιθανότατα με άλλη κάρτα γραφικών το νούμερο να ήταν διαφορετικό).

 

Επειδή είναι ιδιάζουσα περίπτωση, τονίζω ότι ο 7850k είναι σαφώς καλύτερος απο τον 5370 αλλά όπως λέει και ο "jgeorgiou", το ταβάνι είναι χαμηλά (κι έχει απόλυτο δίκιο). Με τα ίδια χρήματα αγοράζεις Athlon5370 + Asus Mobo και φτάνοντας στα 200 ευρώ και θα σου μείνει η RX460 για να τη χρησιμοποιήσεις μελλοντικά (η οποιαδήποτε μεταχειρισμένη διαλέγεις).

 

Για ότι άλλο θέλεις, είτε εδώ είτε σε pm είμαι διαθέσιμος να βοηθήσω όπως μπορώ και να δοκιμάσω ότι θέλεις όσο έχω το σύστημα ακόμη στα χέρια μου.

 

Edit: Συγνώμη απ'όλους για το μακροσκελές post.

Επεξ/σία από teoChnologist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλη την παρέα,

έχω ξεκινήσει να φτιάχνω εναν υπολογιστή τον οποίο θέλω για απλή χρήση ίντερνετ και κανένα παιχνιδάκι (nfs,dirt 3,pro). Μέχρι στιγμής έχω πάρει κουτί ,τροφοδοτικό (corsair cx) και έχω και απο προήγουμενο μηχάνημα μνήμη kingston 8gb ddr3. Η ανάλυση τις οθόνης μου είναι 1280*720 και θα αργήσω μέχρι να αλλάξω οθόνη και να παω σε 1080p οπότε σκέφτομαι για επεξεργααστή να παρω τον a10-7850k και μια μητρική που θα μου προτείνεται εσείς.

 

Θα με καλύψει ο επεξεργαστής απο άποψη γραφικών σε αυτη την ανάλυση τουλάχιστον?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 ιδαλος αν θες με 120 ευρω περνεις μεσα απο τον  site εναν fx 6300 και μια μιτρικη τησ gigabyte την 970a-ud3p revision 2.0 και εισαι κομπλε βαζεις και της μνημες π εχεις και καθαρισες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παραπάνω σύστημα που περιέγραψα, σήμερα έκανα ένα μικρό o/c και απο 2.2GHz, έφτασα τον Athlon 5370 στα 2.5Ghz πολύ εύκολα. Έτρεξα και μερικά ακόμη benchmarks και νομίζω ότι στάθηκε πολύ αξιοπρεπώς. Τρέχει το Dirt Rally σε 1080p και average 45-50 fps σε medium settings.

Σαφώς όμως αν κοιτάξει κανείς σε μεταχειρισμένα parts, μπορεί να πάρει καλύτερες επιδόσεις με τα ίδια περίπου χρήματα. Στην δική μου περίπτωση ήθελα να δοκιμάσω με καινούριο hardware (εκτός της κάρτας γραφικών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...