Προς το περιεχόμενο

Galaxy s7 edge αυτοματη μετατροπη SMS σε MMS


hellojim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το εξης θεμα:

 

Γραφω sms και οταν φτασει καποιο μεγεθος το μετατρεπει αυτοματα σε mms, αντι να δημιουργησει 1 sms που εχει μεγεθος 3 ή 4 φορες ενος sms.

Εψαξα λιγο στο internet και βρηκα οτι πρεπει να αλλαξεις απο τα settings του message, το input mode απο automatic σε gsm alphabet. Οταν το κανω αυτο κομπλε. Στελνει κανονικα sms, αλλα τωρα οταν γραφω με ελληνικους χαρακτηρες ειτε lowercase ειτε uppercase, οταν το στελνω το μετατρεπει αυτοματα σε uppercase (μονο τους Ελληνικους χαρακτηρες). Ξερει κανεις πως διορθωνεται αυτο?

 

tldr:  αλλαξα το input mode απο automatic σε gsm alphabet για να μην μετατρεπει το μηνυμα σε mms, αλλα τωρα μετατρεπει αυτοματα τους ελληνικους χαρακτηρες σε κεφαλαια. Πως γινεται να στειλω μηνυμα με μικρα και κεφαλαια Ελληνικα συμβολα χωρις να το μετατρεπει σε mms?

 

ps: το keyboard που χρησιμοποιω ειναι το google keyboard, αλλα το προβλημα υπαρχει και στο samsung keyboard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην είναι στο πληκτρολόγιο αλλά στο μηνυμάτων

Βάλε το Textra SMS και δες αν στο κάνει και εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διορθώνεται. Το GSM alphabet (7-bit) δεν υποστηρίζει μικρά ελληνικά.

 

http://www.agiletelecom.com/Updates/GSM-Alphabet-AgileTelecom.pdf.

 

Ολα τα υπολοιπα κινητα πως γινεται να στελνουν ομως? Πρωτη φορα το βλεπω αυτο, τωρα που πηρα samsung

 

Μπορεί να μην είναι στο πληκτρολόγιο αλλά στο μηνυμάτων

Βάλε το Textra SMS και δες αν στο κάνει και εκεί

 

Θα ηθελα να μην αλλαξω message, καθως αν αρχισω να αντικαθιστω ολες τις μαμα εφαρμογες ετσι δημιουργω απο μονος μου Bloatware. Εφοσον δεν γινεται να το κανω uninstall το message της samsung, ρωταω μηπως γινεται στο υπαρχον app να φτιαχτει.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει καποια επιλογη auto-convert mms η κατι τετοιο για να το απενεργοποιησω και μου φαινεται πολυ περιεργο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έβαλα από περιέργεια το messenger της Google και στέλνει κανονικά μικρά και κεφάλαια ελληνικά,οποτε το πρόβλημα είναι στο app της Samsung. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω disable το app της Samsung..

 

Ρε παιδιά όλοι οι έλληνες που έχετε s7 απλό ή edge πως στελνετε SMS?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έβαλα από περιέργεια το messenger της Google και στέλνει κανονικά μικρά και κεφάλαια ελληνικά,οποτε το πρόβλημα είναι στο app της Samsung. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω disable το app της Samsung..

 

Ρε παιδιά όλοι οι έλληνες που έχετε s7 απλό ή edge πως στελνετε SMS?

Μπορεί να μην χρησιμοποιούν της Samsung αλλά κάποιο άλλο

Αναγκαστική διακοπή δεν έχει ?

Κάτι θα έχει δεν μπορεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα υπολοιπα κινητα πως γινεται να στελνουν ομως? Πρωτη φορα το βλεπω αυτο, τωρα που πηρα samsung

 

Χρησιμοποιούν κάποια άλλη κωδικοποίηση.

Για να το τσεκάρεις:

 

Αν γράφεις με μικρά και τονούμενα ελληνικά, πόσους χαρακτήρες μπορείς να γράψεις σε ένα μήνυμα;

Ο παραλήπτης πως το λαμβάνει; Με μικρά ελληνικά ή κεφαλαία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Google messenger στους 60 χαρακτήρες χρεώνει μεγαλύτερο SMS..αλλά όμως τα στέλνει κανονικα μικρά και κεφάλαια.

Το Samsung keyboard μπορώ να το κάνω force stop αλλά όχι disable και προφανώς όχι uninstall αφού είναι built in app της samy.. Απορω, ο υπολοιπος κοσμος δεν εχει θεμα με αυτο το πραγμα?

Επεξ/σία από hellojim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις εγγυηση θα σου ελεγα root και bloatware uninstall, και σβηνεις ολες τις παπαριες της samsung. 

Αλλιώς, τσέκαρε αν μπορεί απο τις ρυθμίσεις να απενεργοποιήσεις τελείως τα mms, και ξαναδοκίμασε τι θα σου κανει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητο ειναι 2 εβδομαδων οποτε δεν μπορω να κανω root κτλ

Γενικα εχω κανει disable παντως τις περισσοτερες εφαρμογες που ειχε μεσα, ακομα και της microsoft (word, excel κτλ)

 

Anyway, θα χρησιμοποιω τον google messenger που ειναι το stock texting app στα nexus, αλλα μου φαινεται περιεργο που ειμαι ο μονος που εχω αυτο το προβλημα, καθως αυτο θα επρεπε να ειναι γενικο προβλημα για τους s7 χρηστες και ειδικα εδω στην Ελλαδα που χρησιμοποιουμε 2 γλωσσες στο keyboard. Ισως πλεον ο κοσμος να μην στελνει sms...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν το έχεις παρατηρήσει μέχρι τώρα. Πάντα αυτο ίσχυε. Το Messenger σου κάνει strip τους non Unicode characters και γι αυτό σου βγάζει 70 χαρακτήρες ανά μήνυμα. Πάντως, μην είσαι και πολύ βέβαιος ότι αυτός που λαμβάνει το SMS βλέπει μικρούς χαρακτήρες και όχι κεφαλαία.

 

Αν το αφήσεις όπως το έχει η Samsung, τότε θα έχεις 160 χαρακτήρες αλλά θα είναι όλα κεφαλαία. Ό,τι θα βλέπει και ο παραλήπτης Εκτός απροόπτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι ο μόνος που έχει αυτό το πρόβλημα. Είσαι από τους λίγους που το παρατήρησαν. Αυτό ισχύει σε όλα τα Samsung από πάντα. Το πρώτο πράγμα που κάνουν οι developers όταν φτιάχνουν μια custom rom touchwizz για τα samsung είναι να αλλάζουν αυτό. Δηλαδή να μη γίνεται μετατροπή του sms σε mms. Μπορείς νομίζω αν πας στις ρυθμίσεις - εφαρμογές  να βάλεις ως κύρια εφαρμογή μηνυμάτων αυτή του google και να αφήσεις στην άκρη αυτή της Samsung. Επίσης αν θες να ταιριάζει με τα υπόλοιπα εικονίδια βάλε ένα θέμα του stock android. Είναι μια καλή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τα εχω δοκιμασει ολα. Αλλα δεν μπορεσα να το φτιαξω. Τελικα εβαλα το google messenger (το default app της google που χρησιμοποιειται στα nexus/pixel για texting app) και δουλευει κομπλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...