Προς το περιεχόμενο

Galaxy s7 edge αυτοματη μετατροπη SMS σε MMS


hellojim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά? Με την stock εφαρμογή και να στέλνουμε sms με μικρούς χαρακτήρες? Θυμάμαι ότι το είχα συναντήσει και σε άλλα smartphone αλλα έβρισκα τη λύση... εδω τπτ! Ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ice25 μήπως στέλνεις SMS που ειναι 10 λέξεις; Αν πας να γράψεις 60 λέξεις ή θα σου κάνει μετατροπή σε mms ή όταν το στείλεις ο παραλήπτης θα το λάβει σε κεφαλαία. Αυτο είναι σίγουρο. Το διαπίστωσα και με εναν άλλο φιλοου που έχει s7 edge.

 

 

Thunderstorm ή λύση είναι να αλλαξεις default texting app. Εγώ έβαλα της Google που είναι και ελαφρύ (Google messenger). Όπως και το keyboard της samsung το αλλαξα με το Google keyboard καθώς έχει καλύτερα suggestions, και κάνω λιγότερα λάθη όταν γράφω εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hellojim Δεν αλλάζει τπτ με το Google messenger. Στέλνει πάλι sms με 60 χαρακτήρες ή τους μετατρέπει σε κεφάλαια για να στείλει 140

 

Κανεις λαθος. Μολις εκανα τωρα ενα τεστ και εστειλα ενα μηνυμα που ειχε μεγεθος 6 μηνυματων και ενα που ειχε 14, και τα 2 τα παρελαβε με μικρους Ελληνικους χαρακτηρες. (παλι καλα που εχω δωρεαν sms προς ολους :P )

 

Ανοιξε το google messenger->settings->advanced-> group messaging-> send an SMS reply to all recipients and get individual replies (mass text)

 

Αυτη την επιλογη πρεπει να εχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Φίλε μου αν και τόσο μεταχρονολογημένα οφείλω να σε ευχαριστήσω για τη συμβουλή σου καθώς την ακολούθησα και μου έλυσε κι εμένα το πρόβλημα!

Τι να πω;! Απίστευτη πάντως αυτή η συμπεριφορά εκ μέρους της εφαρμογής μηνυμάτων της Samsung σε ένα τέτοιο ζήτημα δεδομένου ότι επιδέχεται και "ιδιαίτερες" χρεώσεις από τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας. Τόσα χρόνια τώρα που αυτό συμβαίνει έτσι, δεν έχει προβληματίσει κανένα στέλεχος της Samsung ώστε και να το αλλάξουν κάπως;!

Άσε δε που, το application της Google, το θεωρώ και πολύ πιο ξεκάθαρο και πιο βολικό από αυτό της Samsung. Μέχρι και κατάλληλη ένδειξη κειμένου ακριβώς κάτω από το εικονίδιο του Send κουμπιού της έχει που λέει συνεχώς και ξεκάθαρα για το είδος του μηνύματος (SMS κ.λπ.) πριν φτάσει κανείς να το πατήσει για την αποστολή του.

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...