Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα για φωτογραφικές μηχανές, βασικές αρχές και πως να επιλέξουμε το κατάλληλο


blu3_orion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

Εχοντας χαθει με τα φιλτρα και τι τελικα θα χρειαστω, υπαρχει καποιος οδηγος που προτεινεται μηπως?

Ψαχνω ενα φιλτρο με το οποιο να μπορω να εκμεταλλευτω το aperture (1.8) του 50μμ φακου μου κατα τη διαρκεια της μερας, χωρις να πρεπει να φτασω το shutter speed στο θεο.

Σκεφτομουν για καποιο nd variable, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. 

Σκοπευω να τραβηξω πορτρετ φωτογραφιες καθως και τοπια.

Ο φακος εχει διαμετρο 49μμ.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα παραγγείλει από ebay , από πωλητή με όνομα itaeta , ένα hoya cpl slim 52mm . Ο τύπος είναι στην αγγλία και δεν το είχε στο 1/3 ή 1/2 της τιμής (που θα έκανε μπάμ ότι είναι φόλα , το είχε 20,50 αντί για 27 που έχει εδώ).

Υπάρχει περίπτωση να είναι μαϊμού ;;;;;;  Μπορεί να ελεγχθεί 100% ; Με βάση τις περιγραφές που έχουν όλοι για τα fakes, δεν μοιάζει για απάτη ... αλλά δεν είμαι σίγουρος  , μου έχει μπει ιδέα. Υπάρχει και αλλού κριτική για αυτόν τον πωλητή , εδώ και είναι θετική. 

Ένα τεστ που έκανα , κοιτάω την οθόνη του υπολογιστή με άσπρο φόντο μεσα από το φίλτρο και το γυρίζω και σταδιακά γίνεται τελείως μαύρο και μετά πάλι διάφανο.Αρκεί αυτό ;

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα αυτο τελικα https://www.amazon.co.uk/dp/B009GFW242/ref=pe_3187911_185740111_TE_item

πολυ καλη τιμη για variable nd, στο αμερικανικο αμαζον ειδα και αρκετε καλες κριτικες οποτε ειπα να το δοκιμασω. Εχει κανεις το συγκεκριμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ειχα παρει ενα φτηνο (16 ευρω) Haida Variable ND τιμιο για τα λεφτα του αλλα μονο για βιντεο το αγορασα καθως σε φωτογραφια χανει σε sharpness (αν ειστε pixel peepers)

Σκεφτομαι να παρω μελλοντικα για φωτογραφιες τα κλασσικα σκετα ND φιλτρα και να μην μπλεξω με variable.... Φυσικα θα κρατησω το Haida για βιντεοληψεις.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, προσφατα ενας φιλος μου εστειλε αυτο το λινκ  https://www.amazon.com/Polaroid-Optics-Piece-Close-Filter/dp/B00YT3WK3O?

γενικα που μπορω να το βρω στην Ελλαδα ; στο σκρουτζ εχει της walimex, ειναι καλη ; αξιζει ; 

 

Τα έχω τα συγκεκριμένα, τα είχα πάρει από Amazon. Δεν με άφησαν ικανοποιημένο και κάθονται στην άκρη μέσα στο όμορφο πορτοφόλι και μέσα στην συσκευασία τους... Νομίζω σε 52mm. Δεν είμαι  σπίτι για να σου πω με σιγουριά. 

Επεξ/σία από Lshow
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω θα προτεινα να κανεις οικονομια λιγους μηνες και να παρεις 1:1 macro φακο.... Αν  βιαζεσαι κοιτα για extension tubes με ολα τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα(τιμη κυριως)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, για UV φίλτρο βλέπω ότι άλλα λένε Multi Coated άλλα Hard Multi Coated καθώς επίσης Hardened και Resistant ktl... Ποια είναι η διαφορά τους ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης

Γνωρίζει κανείς για αναμορφικά φίλτρα και φακούς εδώ από Ελλάδα; Πριν λίγα χρόνια είχα φτιάξει ένα στο σπίτι : ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/6/2018 στις 10:21 ΠΜ, GiannisKS είπε

Καλημέρα παιδιά, για UV φίλτρο βλέπω ότι άλλα λένε Multi Coated άλλα Hard Multi Coated καθώς επίσης Hardened και Resistant ktl... Ποια είναι η διαφορά τους ;;;

Είναι απλά πιο ανθεκτικά λένε. Τα hardened έχουν παραπάνω επιστρώσεις στο γυαλί για προστασία από χτύπημα και σπάσιμο. Ένα απλό multi coated καλής ονομασίας ίσως είναι η καλύτερη επιλογή και για να μην έχεις κακές αλλαγές στα χρώματα του φακου σου στον οποίο βιδωνει το uv και κυριότερα στο βίντεο όπου το κλείστρο είναι πάνω για λόγους προστασίας του αισθητήρα από την υπεριώδη ακτινοβολία. Τα resistant ίσως αναφέρονται σε βροχη κτλπ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να αγοράσω ένα φίλτρο για τον φακό μου. Είναι ο φακός του κιτ 18-55 και έχω σκεφτεί αυτό

https://www.fotomarket.gr/hoya-cpl-slim-52mm.html?mfp=27-[CPL - Polarizing]

Θα είμαι εντάξει; Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα από αγγελία ένα Hoya cpl 77mm για τον sigma 17-50.

Έψαξα λίγο μιας και είχα ακούσει ότι παίζουν και ιμιτασιον και είδα να αναφέρουν για την hoya συγκεκριμμένα πως αν το H που αναγράφεται το hoya πάνω στο φίλτρο δεν το διαπερνάει γραμμή κεντρικά που να βγαίνει και πέρα από το γράμμα αριστερά και δεξιά (όπως αναγράφεται η hoya δηλαδή) δεν είναι αυθεντικό. Εμένα δεν υπάρχει αυτή η χαρακτηριστική γραμμή.  Ακόμα, λένε κατεβάστε μια barcode scanner εφαρμογή και σκανάρετε το barcode να δείτε τί σας βγάζει, κατέβασα 2 εφαρμογές, το σκάναρα και μου εβγαλάν ως Hoya pol linear 52. 

Λογικά δεν είναι αυθεντικό σωστά;; ... ή έχει αλλάξει κάτι από τα παραπάνω και ίσως είναι;

 

 

 

IMG_1691.jpg

IMG_1693.jpg

 

IMG_1690.PNG

IMG_1692.jpg

IMG_1694.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνε του ένα τεστάκι στο χέρι , στον ουρανό με σύννεφα να δεις πως δουλεύει .........

Για τη γραμμή στο Η και τις τελίτσες στο HD λες αυτά που περιγράφονται εδώ, έτσι ;;;

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, και εκεί που περιγράφονται και εδώ στο βίντεο: 

 

 

Του έκανα τέστ και το είδα και έξω με το μάτι όταν μου το έφεραν και έδινε ένταση στα χρώματα κλπ:

 

43367833_696319167433501_7419951420004106240_n.jpg

43387550_185502959010616_5428219705817038848_n.jpg

43460515_173623800215949_8078670176234504192_n.jpg

43415433_158670625072739_3167275365592727552_n.jpg

 

Εdit: Ακόμα, το καπάκι του φακού δεν κλείνει ακριβώς - ακριβώς πάνω στο φίλτρο όταν είναι φορεμένο. Λογικά θα έπρεπε να εφαρμόζει τέλεια σαν να κάθεται στο φακό. Σωστά;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βάση τα παραπάνω που είπαμε δεν είναι original. Παρόλαυτα κάτι κάνει.

 

22222.jpg.ae85783757235f3893b2cf83c2b4479e.jpg

11111.jpg.ebcb09db35ef4c0be682d4612398f655.jpg

Ενημερωτικά, σε ρείχνει σχεδόν 2 στοπ όταν είναι σε πλήρη ισχύ το φίλτρο.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα μου ειπαν να βρω να παραγγειλω απο αμαζον(δεν ειναι για μενα και δεν εχω ιδεα τι ψαχνω) καποια φιλτρα της polaroid, ενα uv, ενα nd και ενα polarizer , 55mm, καμια ιδεα;

https://www.amazon.co.uk/Polaroid-3-picece-Camera-Lens-Filter/dp/B00WY1AON6/ref=sr_1_20?s=electronics&ie=UTF8&qid=1543534255&sr=1-20&keywords=polaroid+55mm&refinements=p_89%3APolaroïd|Polaroid ?

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...