Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα για φωτογραφικές μηχανές, βασικές αρχές και πως να επιλέξουμε το κατάλληλο


blu3_orion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Για την αποθήκευση των φακών, χρησιμοποιεί κανείς silica bags; 
Κυρίως αυτοί που ζουν σε μέρη με υγρασία.
Αγόρασα μια 20αδα silica φακελάκια και τώρα αναρωτιέμαι το πως και πότε να τα χρησιμοποιώ με τους φακούς.

Προσωπικά έχω silica bags μονο στις τσαντες που παίρνω όταν πάω για φωτογραφίες σε λίμνες και ποτάμια και θάλασσες.

Ωστε στο εσωτερικό της τσαντας να έχει πάντα αφύγρανση.

Αλλά με το που γυρνάω σπίτι και βγάζω τους φακούς απο την τσάντα και στην θέση τους, δεν κάνω κάτι παραπάνω απο ένα καθάρισμα (αν χρειάζεται)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/2/2023 στις 8:25 ΜΜ, highpriest είπε

Προσωπικά έχω silica bags μονο στις τσαντες που παίρνω όταν πάω για φωτογραφίες σε λίμνες και ποτάμια και θάλασσες.

Ωστε στο εσωτερικό της τσαντας να έχει πάντα αφύγρανση.

Αλλά με το που γυρνάω σπίτι και βγάζω τους φακούς απο την τσάντα και στην θέση τους, δεν κάνω κάτι παραπάνω απο ένα καθάρισμα (αν χρειάζεται)

Χμμ, προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα λειτουργήσει. Η δική μου τσάντα ανοίγει πολλές φορές και μένει ημι-ανοικτή για να αλλάζω φακούς και τα του drone.
Σήμερα π.χ. μόνο την είχα ξάπλα στο χιόνι δίπλα στην παγωμένη λίμνη και άλλαζα φακούς, έτσι ήταν ξάπλα με απλά το φλαπ κλειστό (όχι κανονικά) το 90% του χρόνου.
Την έκλεινα κανονικά όταν άλλαζα-περπατούσα στο επόμενο σημείο φωτογράφισης. 
Έτσι, δεν νομίζω να έχει καμία διαφορά εάν έχω μέσα σακουλάκια ή όχι.
Εφόσον είναι κυριολεκτικά ανοικτό.

Πήρα δοκιμαστικά ένα 8λιτρο τάπερ (θεωρητικά ερμητικά κλειστό με το καπάκι) και θα τους έχω εκεί με τα σακουλάκια σιλικόνης όταν δεν τους χρησιμοποιώ.
Ελπίζω να είναι αρκετό. 

BTW: Τώρα που έρχεται η άνοιξη και ο ήλιος επιτέλους θα είναι μέρος της ζωής μας, έρχεται το ερώτημα ND vs Polarizing για τοπία και γενικά φωτογραφίες δίχως να μας νοιάζει το skin tone και βίντεο; 
Και τι να προσέξουμε;

Ξέρω ότι για ωραία-τρισδιάστατα σύννεφα πάμε σε polarizing, αλλά έχει μια ατελείωτη λιτανεία επιλογών στα μαγαζιά (πόσο δε στο amazon που έχει κι τους κινέζους). 
Άλλοι λένε ότι κάνεις δουλειά και με ND. Ισχύει ή είναι μόνο για να κατέβει το shutter speed και να έχεις επιλογές;
Δυστυχώς τα περισσότερα ενημερωτικά-reviews στα γιουτουμπ είναι είτε για πορτραίτα, είτε για βίντεο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

BTW: Τώρα που έρχεται η άνοιξη και ο ήλιος επιτέλους θα είναι μέρος της ζωής μας, έρχεται το ερώτημα ND vs Polarizing για τοπία και γενικά φωτογραφίες δίχως να μας νοιάζει το skin tone και βίντεο; 
Και τι να προσέξουμε;

Ξέρω ότι για ωραία-τρισδιάστατα σύννεφα πάμε σε polarizing, αλλά έχει μια ατελείωτη λιτανεία επιλογών στα μαγαζιά (πόσο δε στο amazon που έχει κι τους κινέζους). 
Άλλοι λένε ότι κάνεις δουλειά και με ND. Ισχύει ή είναι μόνο για να κατέβει το shutter speed και να έχεις επιλογές;
Δυστυχώς τα περισσότερα ενημερωτικά-reviews στα γιουτουμπ είναι είτε για πορτραίτα, είτε για βίντεο...

Τα ND είναι μόνο για να αυξηθεί ο χρόνος που έχεις ανοιχτό το shutter. Ανάλογα με το ND ενδέχεται να έχεις κάποιο color cast στη φωτογραφία σου.

Για πιο έντονα χρώματα, μείωση των αντανκλάσεων, πιο επιβλητικό ουρανό πας σε polarizer.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 5 μήνες μετά...
Στις 26/2/2023 στις 1:47 ΜΜ, LongTom είπε

Χμμ, προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα λειτουργήσει. Η δική μου τσάντα ανοίγει πολλές φορές και μένει ημι-ανοικτή για να αλλάζω φακούς και τα του drone.
Σήμερα π.χ. μόνο την είχα ξάπλα στο χιόνι δίπλα στην παγωμένη λίμνη και άλλαζα φακούς, έτσι ήταν ξάπλα με απλά το φλαπ κλειστό (όχι κανονικά) το 90% του χρόνου.
Την έκλεινα κανονικά όταν άλλαζα-περπατούσα στο επόμενο σημείο φωτογράφισης. 
Έτσι, δεν νομίζω να έχει καμία διαφορά εάν έχω μέσα σακουλάκια ή όχι.
Εφόσον είναι κυριολεκτικά ανοικτό.

Πήρα δοκιμαστικά ένα 8λιτρο τάπερ (θεωρητικά ερμητικά κλειστό με το καπάκι) και θα τους έχω εκεί με τα σακουλάκια σιλικόνης όταν δεν τους χρησιμοποιώ.
Ελπίζω να είναι αρκετό. 

BTW: Τώρα που έρχεται η άνοιξη και ο ήλιος επιτέλους θα είναι μέρος της ζωής μας, έρχεται το ερώτημα ND vs Polarizing για τοπία και γενικά φωτογραφίες δίχως να μας νοιάζει το skin tone και βίντεο; 
Και τι να προσέξουμε;

Ξέρω ότι για ωραία-τρισδιάστατα σύννεφα πάμε σε polarizing, αλλά έχει μια ατελείωτη λιτανεία επιλογών στα μαγαζιά (πόσο δε στο amazon που έχει κι τους κινέζους). 
Άλλοι λένε ότι κάνεις δουλειά και με ND. Ισχύει ή είναι μόνο για να κατέβει το shutter speed και να έχεις επιλογές;
Δυστυχώς τα περισσότερα ενημερωτικά-reviews στα γιουτουμπ είναι είτε για πορτραίτα, είτε για βίντεο...

    Το cpl , το οποίο δουλεύω συχνά έχει χρήση μόνο σε κατάσταση με έντονη ηλιοφάνεια η εναλλακτικά πολλές αντανακλάσεις από φώς , θα έλεγα γενικά σε πολύ καθαρή ατμόσφαιρα , πράγματα που είμαι βέβαιος πως γνωρίζεις ήδη .

   Το nd που δεν δουλεύω τόσο συχνά , θα μου ήταν χρήσιμο σε μία κατάσταση όπου έχω έναν manual φακό επάνω σε mirrorlles σώμα , έχω έλεγχο μόνο στην ταχύτητα όπου το σώμα δεν πάει πάνω από 1/4000 , έχω ξεμείνει από ταχύτητα στο σώμα , το διάφραγμα είναι τελείως ανοιχτό στον φακό και τα πράγματα είναι ακόμη πολύ μα πολύ φωτεινά . Εκεί ένα nd φίλτρο θα έσωνε την κατάσταση , βοηθώντας με να σκοτεινιάσω την κατάσταση κατά το δοκούν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, babisskg said:

Το nd που δεν δουλεύω τόσο συχνά , θα μου ήταν χρήσιμο σε μία κατάσταση όπου έχω έναν manual φακό επάνω σε mirrorlles σώμα , έχω έλεγχο μόνο στην ταχύτητα όπου το σώμα δεν πάει πάνω από 1/4000 , έχω ξεμείνει από ταχύτητα στο σώμα , το διάφραγμα είναι τελείως ανοιχτό στον φακό και τα πράγματα είναι ακόμη πολύ μα πολύ φωτεινά . Εκεί ένα nd φίλτρο θα έσωνε την κατάσταση , βοηθώντας με να σκοτεινιάσω την κατάσταση κατά το δοκούν . 

Πριν βάλεις nd κλείνεις διάφραγμα. Στο κλείσιμο/σκοτείνιασμα  , τα καταφέρνουν όλοι οι φακοί . Τουλάχιστον μέχρι f/22 πάνε οι περισσότεροι . Το φωτεινό δεν υπάρχει σε πολλούς (και κοστίζει) . Με f/22 και f/16 αν θες και ταχύτητα πολύ μικρότερη από 1/4000 , πχ το 1/1000 ή 1/500 (δεκαετίας 1960) σκοτεινιάζουν όλα . Το nd γίνεται "απαραίτητο" αν θέλει κανείς όχι απλή απεικόνιση που είναι εφικτή με τα προαναφερθέντα αλλά πολύ μακρά έκθεση , για τα γνωστά θολά νερά , light trails κτλ κτλ κτλ . (με manual φακό , παλιό δηλαδή , σε νέο σώμα, κλείνεις το διάφραγμα από δακτύλιο διαφράγματος, που θα είχε από την εποχή του ο φακός , εκτός αν μιλάμε για πολύ παλιά μηχανή πχ φιλμάτη με πιο σύγχρονο φακό , που δεν έχει δακτύλιο διαφράγματος ο φακός , πχ af-s nikon πάνω σε καμιά .... f3 ). 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...