Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε τους επεξεργαστές RYZEN που έρχονται το πρώτο τρίμηνο του 2017


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πες τα μαν, 448bit ειχε η gtx 260 μου..

καλα εδω το ps4 εχει 500gb και ακομα και 1tb ενω στα pc ακομα εχουμε το πολυ 12gb καρτα γραφικων που εχει πανω απο 1000 ευρω. αυτο που το πας;

 

 

χαχαχα

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάπου εκεί στην Intel πρέπει να έχουν σκάσει στα γέλια με τους Ryzen, παίζει κ να κάνουν παρτάρα στα γραφεία που κατάφεραν να τους πλησιάσουν σε επιδόσεις μετά από τόσα χρόνια που μας αρμέγουν... Τουλάχιστον να κινητοποιηθούν λίγο να δώσουν κάτι παραπάνω σε επιδόσεις οι ιντελαδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εκανα Like γιατι δεν ξερεις τι λες!

http://alt-tab.gr/kartes-grafikwn/

 

εκανα λαθος αυτα ειναι data bus αλλα τελικα ποσα bit  ειναι η καθε gpu και oxi τα data bus ξερει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονη να δουμε τιμες. Τουλαχιστον θα πεσουν οι τιμες των intel cpu και μετα θα βγαλει κανα τερας η intel για να δουμε. Aπορω πως δεν εχουνε παει τις cpu στα 128bit τοσα χρονια κολησαμε στα 64bit ενω οι καρτες γραφικων εχουν παει 256, 384, 512 bit.

 

εχεις δικιο το data bus ειναι 256 448 512bit.

 

 

Υπάρχει το data Bus Width. Ο pc έχει 128 bit στις ddr.

Το address bus width, όπου κυρίως αναφέρεται το αρχιτεκτονική 64 bit και στον pc είναι 64 bit.

Το cpu registers width, όπου ο pc έχει 64 bit στους main registers και 128 bit στα extensions (MMX, SSEx κτλ).

 

Για τις κονσόλες αυτή την στιγμή, ισχύει ΑΚΡΙΒΩΣ ότι και στον pc. H μόνη διαφορά στο PS4 είναι στην cpu που επικοινωνεί κατευθείαν με την GDDR και έχει 256 bit data path....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπορω πως δεν εχουνε παει τις cpu στα 128bit τοσα χρονια κολησαμε στα 64bit ενω οι καρτες γραφικων εχουν παει 256, 384, 512 bit.

 

Επειδή δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει αυτό όταν βάλει κάποιος κάτω τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα για την χρήση. Δεν έχουμε "κολλήσει", η τεχνολογία δεν είναι αυνανισμός ποιος έχει το μεγαλύτερο νουμεράκι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι μπραβο ρε amd σου πηρε μια δεκαετια αλλα τα καταφερες!!!με σωστο pricing κατι θα κανεις,μπας και βγαλει τπτ απο την αποθηκη η intel  και σταματησει να χρησιμοποια το σταγονομετρο καθε χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε  Retro ετσι γιατι κι εγω μολις τα διαβασα μου ηρθε καπως...

 

Και ο hacker τι εννοει για τις καρτες γραφικων και τα gb τους? Και που κολλαει η χωρητικοτητα του δισκου με την ram του ps4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε  Retro ετσι γιατι κι εγω μολις τα διαβασα μου ηρθε καπως...

 

Και ο hacker τι εννοει για τις καρτες γραφικων και τα gb τους? Και που κολλαει η χωρητικοτητα του δισκου με την ram του ps4?

 

Πλάκα κάνει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνει...

Τωρα που το ξανα διαβασα μαλλον δικιο εχεις...Απλα με πηραν σερι οι προηγουμενες μπαρουφες και μπερδευτηκα!Οχι τιποτε αλλο αλλα τον hacker τον εχω για γνωστη και καπως με προσγειωσε αποτομα!!!Οκ!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξυ το αρθρο δεν τα λεει καλα

 

δειτε το βιντεο 

 

στο τελος δειχνει rysen ΜΑΖΙ ΜΕ VEGA 

 

ΝΑΙ 

 

ΚΑΛΑ ..το prefetch και το σμαρτ oc του rysen θα κανουν μεγαλη διαφορα μαζι με το dx12

 

ηδη σε dx 12 kai vulcan οι διαφορες ειναι μεγαλες υπερ amd στις καρτες

 

και στις πιο παλιες οπως 290 

 

επισης στο bf1 δεμο λεει ο τυπος οτι εκει που γινεται χαμος

το rysen pc κραταει frame pio ψηλα απο το ιντελ 

 

..ενταξει αν βγαλουν οκταπυρηνα με 16 thread και αυτο το φανταστικο A.I prefetch to opoio ουσιαστικα ετοιμαζει τις εντολες για μεταφορα πριν γινει καλεσμα απο τη cpu, sta 350 ευρω  θα γινει πανικος δεν θα μπορουμε να βρουμε κομματι να αγορασουμε

 

μαλλον τα καταφερανε στην amd ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω αξιόπιστα reviews για RYZEN και VEGA, πριν κάνω αναβάθμιση.

 

Μέχρι τοτε, κουβέντα να γίνεται, αλλα οπως έχω ξαναπεί, για το καλό ΟΛΩΝ μας, ελπίζω η AMD να εχει τουλαχιστον φτάσει τις αντίστοιχες επιδόσεις των Intel και Nvidia.

 

Διαφορετικά ετοιμαστείτε για 8700Κ σε τιμολόγηση Xeon, και 2080 μόνο με πώληση νεφρού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...