Προς το περιεχόμενο

Ξεκινάει η λειτουργία του παγκόσμιου δορυφορικού συστήματος πλοήγησης της Ευρώπης, Galileo


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eιμαι ηδη ενθουσιασμενος και αναμενω. Το GPS ειναι η μεγαλυτερη εφευρεση του ανθρωπου μετα το πλυντηριο πιατων και το κωλοχαρτο :P

ξεχνας την coca cola :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή είδα να αναφέρεται και για το τι "βλέπει" το Galileo, η απαντηση είναι "τίποτα". Δε βλέπει ούτε μέσα, ούτε εξω από τοίχους. Απλά στέλνει δεδομένα και ο κάθε δέκτης τα παίρνει και υπολογίζει τη θέση του με βάση αυτά.

 

Η ΕΕ, βέβαια, έχει δικό της δίκτυο δορυφόρων που καταγράφουν φωτογραφίες κλπ. αλλά αυτό είναι μία τελείως ανεξάρτητη διαδικασία.

 

Το γράφω στο πρώτο μου post "...επιβολή αποθήκευσης και ελέγχου των πληροφοριών που μαζεύουν οι αμερικάνικες πλατφόρμες σε servers στην Ε.Ε.. Μόνο έτσι θα ήταν πραγματικά ανεξάρτητη η Ε.Ε.."

Αυτό έχουν κάνει οι Ρώσοι και οι Κινέζοι. Γιατί πιστεύεις εσύ ότι το έκαναν;

Επειδή έχουν ζητήματα δημοκρατικής λειτουργίας και βάζουν την εθνική ασφάλεια πάνω από την ελευθερία επιλογής των πολιτών τους.

 

Από την άλλη, εγώ συμφωνώ ότι το θέμα των προσωπικών δεδομένων είναι σημαντικό, αλλά η συζήτηση είναι τελείως άσχετη! Σκεψου ότι το Galileo είναι σαν την κάμερα: επειδή την έχεις και τη χρησιμοποιείς δε σημαίνει ότι θα ανεβάσεις κάθε φωτογραφία σου στο Facebook! Πιθανότατα να μην ανεβάσεις ποτέ ουτε μία φωτογραφία. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με το στίγμα που σου υπολογίζει το Galileo. Δε φτιάχτηκε για να προστατεύσει τα προσωπικά δεδομένα, είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή προσωπικά το βλέπω πιο πρακτικά, όταν λέει ότι "επί πληρωμή θα έχει ακρίβεια εκατοστών" για τι ακριβώς ποσό μιλάμε; Γίνεται κάτι αντίστοιχο και με το τωρινό GPS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα από τα σχολια ξερουμε αν δουλευει και με τι συσκευες κινητης και αν μπορει να μπει σε συσκευες pna σαν πρόγραμμα πλοηγησης ?

Δέν ειναι πρόγραμμα πλοήγησης για να το εγκαταστήσεις στη συσκευή σου. Η συσκευή σου θα πρέπει να είναι συμβατή με το Galileo και να βγεί το update για αυτήν, ωστε να μπορεί να χρησιμοποιεί το σύστημα (στο άρθρο γράφει για τους επεξεργαστές snapdragon, θα πρέπει να περιμενεις ολες τις εταιρίες να ανακοινώσουν τα συμβατά μοντέλα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά πολύ καλά νέα! Πήρε αρκετά χρόνια βέβαια, τόσα που κάποιες φορές νόμιζα ότι είχε παγώσει.

Όλοι θα κερδίσουν από αυτό.

Εμένα σαν καταναλωτή Αύριο που με ενδιαφέρει είναι αν οι συσκευές που έχω πχ garmin θα υποστηρίζουν σύνδεση. Ελπίζω να γίνει με ένα απλό firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νέα feature στην σελίδα

μετά από κάθε είδηση , θα έχει μήνυμα

"καταλάβατε την είδηση;"

 

μετά κάποιες βασικές ερωτήσεις ή διευκρινίσεις που αφορούν την είδηση 

 

και μετά θα παίρνεις το οκ για να μπορείς να σχολιάσεις :PPPPPPp

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά πολύ καλά νέα! Πήρε αρκετά χρόνια βέβαια, τόσα που κάποιες φορές νόμιζα ότι είχε παγώσει.

Όλοι θα κερδίσουν από αυτό.

Εμένα σαν καταναλωτή Αύριο που με ενδιαφέρει είναι αν οι συσκευές που έχω πχ garmin θα υποστηρίζουν σύνδεση. Ελπίζω να γίνει με ένα απλό firmware.

αυτό έχω απορία και εγώ. π.χ. μερικά ρολόγια της garmin εκτός από gps έχουν και glonass tracking. ευελπιστώ να γίνεται με ένα update. πιστεύω πως το forum της garmin θα βοηθήσει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα φανταστειτε καποιον που εχει σπουδασει τοπογραφος, μεταπτυχιακο στα gis, κτλ κτλ, να διαβαζει τα ποιο πανω σχολια απο παιδακια :)

 

LOL. Ένα κομμάτι του μεταπτυχιακού μου είχε να κάνει με GIS και η πτυχιακή μου ήταν σχετικά με χοροχρονικά δεδομένα. Περιττό να σου πω ότι με κάποια σχόλια κόντεψα να καραφλιάσω.

 

 

Λοιπόν, παιδιά, για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Είναι άλλο πράγμα το GPS και άλλο πράγμα ο navigator. Το GPS είναι μια τεχνολογία που βρίσκει τη θέση σου πάνω στη Γη σε μοίρες γεωγραφικού πλάτους και γεωγραφικού μήκους. Οι συσκευές που υπολογίζουν γεωγραφική θέση (στίγμα, όπως λέμε) δεν στέλνουν κανένα δεδομένο πουθενά. Λαμβάνουν δεδομένα από τους δορυφόρους και κάνουν τους υπολογισμούς. Τα τελευταίας τεχνολογίας συστήματα, εκτός από το γεωγραφικό πλάτος και μήκος, μπορούν να υπολογίσουν και το υψόμετρο.

 

Οι χάρτες τύπου Google maps, Navigon, Sygic κλπ είναι navigators. Στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει να τους λέμε λανθασμένα GPS, το οποίο δημιουργεί και τη σύγχιση για την οποία συζητάμε. Οι navigators, λοιπόν, είναι αυτοί που θα επεξεργασούν το στίγμα σας. Αυτοί θα βρουν τη θέση σας στον χάρτη και αυτοί θα σας πουν πού να στρίψετε για να φτάσετε στον προορισμό σας. Επομένως, οποιαδήποτε επεξεργασία-αποστολή των δεδομένων σας συμβαίνει, την κάνουν οι navigators και όχι το GPS. Όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος παραπάνω, η επικοινωνία με τους δορυφόρους είναι μονόδρομη, δηλαδή οι δορυφόροι μόνο στέλνουν σήμα και δεν λαμβάνουν. Όποιος φοβάται για τα προσωπικά του δεδομένα, μπορεί να φτιάξει δικό του navigator και να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παιδιά, για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Είναι άλλο πράγμα το GPS και άλλο πράγμα ο navigator. Το GPS είναι μια τεχνολογία που βρίσκει τη θέση σου πάνω στη Γη σε μοίρες γεωγραφικού πλάτους και γεωγραφικού μήκους. Οι συσκευές που υπολογίζουν γεωγραφική θέση (στίγμα, όπως λέμε) δεν στέλνουν κανένα δεδομένο πουθενά. Λαμβάνουν δεδομένα από τους δορυφόρους και κάνουν τους υπολογισμούς. Τα τελευταίας τεχνολογίας συστήματα, εκτός από το γεωγραφικό πλάτος και μήκος, μπορούν να υπολογίσουν και το υψόμετρο.

 

το σύστημα είναι αμφίδρομο, οι δορυφόροι μπορούν και να λάβουν δεδομένα σε άλλη συχνότητα από το έδαφος για να υπολογίσουν την θέση του πομπού που έχει δυνατότητα εκπομπής προς το αντίστοιχο σύστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι όπως είπαν κ οι παραπάνω να λειτουργούν τα Garmin GPS με γαλιλεο με firmware, αν μάθει κάποιος κάτι ας το γράψει

 

 

Εγώ όμως έχω οντως απορία αν θα περνάει τείχους, από την άποψη ότι θα μπορείς άραγε να βρίσκεις το στίγμα σου σε σημεία κάτω από στεγαστρα, η θα θες απαραίτητα οπτική επαφή (βέβαια φαντάζομαι εξαρτάται και από τον δεκτή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σύστημα είναι αμφίδρομο, οι δορυφόροι μπορούν και να λάβουν δεδομένα σε άλλη συχνότητα από το έδαφος για να υπολογίσουν την θέση του πομπού που έχει δυνατότητα εκπομπής προς το αντίστοιχο σύστημα

 

Ποιος ο λογος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...