Προς το περιεχόμενο

Lg G5 ή κάτι άλλο;


booZe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To συμπερασμα που πρεπει να βγει ειναι σαφες στο quote που εκανες.

Δεν τα λέτε με pm για να μη γεμίζουμε το νήμα του ts? Καταλάβαμε ότι ο καθένας έχει τη δική του υποκειμενική άποψη, δε νομίζω με αυτή την αντιπαράθεση ότι βοηθάμε κάποιον σε κάτι πλέον
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

To Moto Z play ειναι σε λιγο καλυτερη μοιρα τωρα μιας και ανεβηκε η τιμη του Oneplus3T. Γιατι στα 400ευρω το Oneplus3 του εβγαζε γλωσσα μεσα στα μουτρα κακα τα ψεματα.

Επισης το Honor 8 που υποτιθεται ειναι της ιδιας κατηγοριας εχει πεσει στα 330ευρω,αρα 40ευρω φθηνοτερα.

Με λιγα λογια ενω εκτιμω ιδιαιτερα καποια πραγματα στο Moto Z play,η αληθεια παραμενει οτι ειναι ενα υπερκοστολογημενο κινητο.

 

100ευρω ακριβοτερο ειναι το moto Z,κινητο ναυαρχιδα της ιδιας εταιριας τι να λεμε τωρα.....

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?from=catspan&keyphrase=moto+z


Δεν τα λέτε με pm για να μη γεμίζουμε το νήμα του ts? Καταλάβαμε ότι ο καθένας έχει τη δική του υποκειμενική άποψη, δε νομίζω με αυτή την αντιπαράθεση ότι βοηθάμε κάποιον σε κάτι πλέον

Οχι δεν ειναι υποκειμενικα τα παραπανω οταν μπαινει στην μεση ο χρηματικος παραγοντας.Αυτος ειναι αλλωστε κυριως που καθοριζει τα παντα.

 

 

Κανεις δεν ειπε οτι το εν λογω Moto Z play ειναι μαπα κινητο.Εχει οντως ενα πολυ ενδιαφερον πακετακι με κυριο χαρακτηριστικο(κατι σπανιο στις μερες μας)την μπαταρια.

Παρολα αυτα πανω απο 300ευρω δεν επρεπε να κοστιζει η εν λογω συσκευη.Και το προηγουμενο Moto X play σε ιδια μοιρα ηταν και τοτε ολως τυχαιως(με χειροτερη κατασκευη και 2gb ram,αλλα τουλαχιστον στα 250-260ευρω που επαιζε τοσο καιρο). Γιατι ουτε ο snap625 αντικειμενικα ειναι επεξεργαστης για 400ευρω συσκευη.

 

 


Δεν τα λέτε με pm για να μη γεμίζουμε το νήμα του ts? Καταλάβαμε ότι ο καθένας έχει τη δική του υποκειμενική άποψη, δε νομίζω με αυτή την αντιπαράθεση ότι βοηθάμε κάποιον σε κάτι πλέον

Ουτε και οι σκορπιες προτασεις που εγιναν στην αρχη του θεματος χωρις επιχειρηματα βοηθουν σε κατι αλλα δεν ειδα να ενοχλειται καποιος,αρα και αυτο σχετικο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα λέτε με pm για να μη γεμίζουμε το νήμα του ts? Καταλάβαμε ότι ο καθένας έχει τη δική του υποκειμενική άποψη, δε νομίζω με αυτή την αντιπαράθεση ότι βοηθάμε κάποιον σε κάτι πλέον

Δεν υπαρχει αντιπαραθεση(με εξαιρεση κατι αχρειαστες εκφρασεις προστακτικης).

 

Συζητηση γινεται και ειναι αλλωστε γνωστο (κατα μια εννοια αντικειμενικο) το οτι το moto z play υστερει σε επιδοσεις και καμερα σε σχεση με κινητα παρομοιων χρηματων.

Εχει αλλα σημαντικα πλεονεκτηματα, οποτε αγοραστης και ο ts πρεπει να αποφασισει σε τι δινει περισσοτερο βαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αλλωστε γνωστο (κατα μια εννοια αντικειμενικο) το οτι το moto z play υστερει σε επιδοσεις και καμερα σε σχεση με κινητα παρομοιων χρηματων.

 

Είχα πει σε προηγούμενο ποστ τον όρο "σπεκολαγνοι" και οι περισσότεροι εδώ μέσα που ασχολούμαστε με συσκευές κινητής, έχουμε μια τέτοια φάση. Στην ουσία όμως, σε καθημερινή χρήση, δε θα συναντήσεις στο Motorola κάτι που να προδιαθέτει ότι έχει χαμηλής δυναμικότητας επεξεργαστή. Το ότι έχει τον 625 και όχι τον 820,πρακτικά σε καθημερινή χρήση, σχεδόν πλεονέκτημα το βλέπω εγώ μιας και είναι πιο φιλικός στην μπαταρία. Όπως επίσης και η full HD οθόνη αντί της 2Κ,εμένα δε μου είναι για τον ίδιο λόγο μειονέκτημα αλλά πλεονέκτημα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πει σε προηγούμενο ποστ τον όρο "σπεκολαγνοι" και οι περισσότεροι εδώ μέσα που ασχολούμαστε με συσκευές κινητής, έχουμε μια τέτοια φάση. Στην ουσία όμως, σε καθημερινή χρήση, δε θα συναντήσεις στο Motorola κάτι που να προδιαθέτει ότι έχει χαμηλής δυναμικότητας επεξεργαστή. Το ότι έχει τον 625 και όχι τον 820,πρακτικά σε καθημερινή χρήση, σχεδόν πλεονέκτημα το βλέπω εγώ μιας και είναι πιο φιλικός στην μπαταρία. Όπως επίσης και η full HD οθόνη αντί της 2Κ,εμένα δε μου είναι για τον ίδιο λόγο μειονέκτημα αλλά πλεονέκτημα

Το θεμα ανοιχτηκε για κινητο με βαση την καμερα του και οχι την αυτονομια μπαταριας ή το pure android.Σε σχεση με το G5 λοιπον που αναφερθηκε, το Z play χανει σε πολλους τομεις,ενας απο τους οποιους ειναι και η καμερα που ενδιαφερει τον ενδιαφερομενο.

 

Οσο για τα περι σπεκολαγνων σε τεχνολικο forum ειμαστε.Αν δεν αναφερονται εδω τα specs των κινητων(και οχι μονο)που θα αναφερονται?

Χαίρετε,

 

Ενδιαφέρεται μια φίλη για ένα καλό android κινητό με έμφαση στη φωτογραφική του, με οθόνη 5~5,5", θα έλεγα μέχρι 400 ευρώ (από ελληνική αγορά) αλλά άμα αξίζει ίσως ανέβαινε λίγο ακόμα. Είμαι ευχαριστημένος κάτοχος του G4 και αρχικά πρότεινα αυτό, αλλά βλέπω ότι έχει πολύ συχνά προβλήματα οπότε είμαι από τους τυχερούς και μάλλον είναι επίφοβη επιλογή.

 

Μάλλον καταλήγω στο Lg G5 ή υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτό το budget εώς και λίγο παραπάνω;

Οταν λοιπον γραφονται τα παραπανω απο τον ενδιαφερομενο(που για αυτον υποτιθεται γραφουμε οχι για να δικαιολογησουμε την οποια προσωπικη αγορα εχουμε κανει),τοτε ειναι λογικο να μπαινουν στην μεση και τα specs. Καλυτερο απο το G5 γραφτηκε......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ανοιχτηκε για κινητο με βαση την καμερα του και οχι την αυτονομια μπαταριας ή το pure android.Σε σχεση με το G5 λοιπον που αναφερθηκε, το Z play χανει σε πολλους τομεις,ενας απο τους οποιους ειναι και η καμερα που ενδιαφερει τον ενδιαφερομενο.

 

Οσο για τα περι σπεκολαγνων σε τεχνολικο forum ειμαστε.Αν δεν αναφερονται εδω τα specs των κινητων(και οχι μονο)που θα αναφερονται?

Για την κάμερα αποκλειστικά, μίλησα κι εγώ πριν, μην επαναλαμβανόμαστε. Το ότι είμαστε σε τεχνολογικο φόρουμ, δε σημαίνει ότι πρέπει απαραίτητα να κρίνουμε με βάση τα specs. Για παράδειγμα, τόσο καιρό κριναμε το πόσο καλή κάμερα έχει το κάθε κινητό, από τα mpx, πράγμα που αποδείχθηκε λάθος. Το να έχει πιο δυνατό επεξεργαστή μία συσκευή (820) αλλά να κάνουμε την ίδια δουλειά με (θεωρητικά) "υποδεέστερο" (625), δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα να επιλέξω τον δυνατότερο εφόσον θα τον χρησιμοποιω με φειδω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πει σε προηγούμενο ποστ τον όρο "σπεκολαγνοι" και οι περισσότεροι εδώ μέσα που ασχολούμαστε με συσκευές κινητής, έχουμε μια τέτοια φάση. Στην ουσία όμως, σε καθημερινή χρήση, δε θα συναντήσεις στο Motorola κάτι που να προδιαθέτει ότι έχει χαμηλής δυναμικότητας επεξεργαστή. Το ότι έχει τον 625 και όχι τον 820,πρακτικά σε καθημερινή χρήση, σχεδόν πλεονέκτημα το βλέπω εγώ μιας και είναι πιο φιλικός στην μπαταρία. Όπως επίσης και η full HD οθόνη αντί της 2Κ,εμένα δε μου είναι για τον ίδιο λόγο μειονέκτημα αλλά πλεονέκτημα

Ειναι διαφορετικα πραγματα.

Δεν συζηταμε απλα για το soc ή την αναλυση της οθονης.

Συζηταμε για τις επιδοσεις , την οθονη και την αυτονομια. Διαφορετικα πραγματα που σιγουρα το ενα επηρεαζει το αλλο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα πουμε τι tradeoff γινονται.

 

Πχ, οπως οι χαμηλοτερες επιδοσεις ειναι πλεονεκτημα για την αυτονομια, ετσι και υψηλοτερες επιδοσεις ειναι συνηθως μειονεκτημα για την αυτονομια.

 

Εξαρταται λοιπον τι tradeoff θελει να κανει ο καθενας.

Αυτο δεν σημαινει οτι πχ δεν θα αναφερθουν οι χαμηλοτερες επιδοσεις, επειδη εχει καλη αυτονομια ή το αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια λοιπον για να τελειωνουμε παμε παλι απο την αρχη.Ενδιαφερεται καποιος για κινητο στα 400-450ευρω(αν αξιζει)με βασικο παραγοντα αγορας την καμερα.Εγινε αναφορα σαν υποψηφιο κινητο το γνωστο LG G5 και ρωταει λοιπον σε μας αν υπαρχει κατι καλυτερο απο το G5 στην φωτογραφικη του κυριως και μετα σε ολα τα αλλα.

 

Το Moto Z play τελευταια φορα που κοιταξα ουτε καν πλησιαζε την καμερα του g5 και γενικα ναυαρχιδων,αρα παμε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι διαφορετικα πραγματα.

Δεν συζηταμε απλα για το soc ή την αναλυση της οθονης.

Συζηταμε για τις επιδοσεις , την οθονη και την αυτονομια. Διαφορετικα πραγματα που σιγουρα το ενα επηρεαζει το αλλο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα πουμε τι tradeoff γινονται.

 

Πχ, οπως οι χαμηλοτερες επιδοσεις ειναι πλεονεκτημα για την αυτονομια, ετσι και υψηλοτερες επιδοσεις ειναι συνηθως μειονεκτημα για την αυτονομια.

 

Εξαρταται λοιπον τι tradeoff θελει να κανει ο καθενας.

Αυτο δεν σημαινει οτι πχ δεν θα αναφερθουν οι χαμηλοτερες επιδοσεις, επειδη εχει καλη αυτονομια ή το αντιθετο.

Αν θεωρείς καλύτερη επίδοση το να ανοίξει την εφαρμογή 0,1 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα (αν και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσον ισχύει αυτό αλλά και ούτε ενδιαφέρει τους περισσότερους), νομίζω ότι διυλίζουμε τον κώνωπα. Δε θεωρώ ότι θυσιάζεις επιδόσεις χάριν αυτονομίας αλλά αν έχουμε σαν γνώμονα μόνο την κάμερα, τότε ναι, καλύτερα να κοιτάξει άλλη συσκευή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρείς καλύτερη επίδοση το να ανοίξει την εφαρμογή 0,1 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα (αν και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσον ισχύει αυτό αλλά και ούτε ενδιαφέρει τους περισσότερους), νομίζω ότι διυλίζουμε τον κώνωπα. Δε θεωρώ ότι θυσιάζεις επιδόσεις χάριν αυτονομίας αλλά αν έχουμε σαν γνώμονα μόνο την κάμερα, τότε ναι, καλύτερα να κοιτάξει άλλη συσκευή.

Δεν ειναι τι θεωρω εγω και αν διυλιζουμε τον κωνωπα. Λεω απλα οτι πρεπει να αναφερονται ολα τα trade offs.

Αυτο σημαινει οτι πχ θα αναφερθουν οι χαμηλοτερες επιδοσεις, επειδη εχει καλη αυτονομια ή το αντιθετο.

 

Το moto z play εχει καποια σημαντικα πλεονεκτηματα, τα οποια αναφερθηκαν, με βασικο αυτο της αυτονομιας.

Απο μειονεκτηματα ισχυει οτι:

μαλλον η χειροτερη καμερα σε αυτα τα χρηματα (χειροτερη καμερα απο κινητα μισου κοστους οπως nexus 5x)

μαλλον οι χειροτερες επιδοσεις σε browsing και gaming και σε ταχυτητα καμερας σε αυτα τα χρηματα

μεγαλο μεγεθος για την οθονη του λογω μεγαλων bezel που δυσκολευει το κρατημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τι θεωρω εγω και αν διυλιζουμε τον κωνωπα. Λεω απλα οτι πρεπει να αναφερονται ολα τα trade offs.

Αυτο σημαινει οτι πχ θα αναφερθουν οι χαμηλοτερες επιδοσεις, επειδη εχει καλη αυτονομια ή το αντιθετο.

 

Το moto z play εχει καποια σημαντικα πλεονεκτηματα, τα οποια αναφερθηκαν, με βασικο αυτο της αυτονομιας.

Απο μειονεκτηματα ισχυει οτι:

μαλλον η χειροτερη καμερα σε αυτα τα χρηματα (χειροτερη καμερα απο κινητα μισου κοστους οπως nexus 5x)

μαλλον οι χειροτερες επιδοσεις σε browsing και gaming και σε ταχυτητα καμερας σε αυτα τα χρηματα

μεγαλο μεγεθος για την οθονη του λογω μεγαλων bezel που δυσκολευει το κρατημα.

Για κοίτα σ' αυτό το συγκριτικό με το oneplus 3 τις "χαμηλότερες" επιδόσεις στο άνοιγμα εφαρμογων απ' τον "υποδεέστερο" επεξεργαστή γιατί νομίζω ότι δεν πειθεστε αλλιώς

https://youtu.be/ZgkcmXmXgOw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 νομίζω ότι δεν πειθεστε αλλιώς

 

 

Οταν λοιπον γραφονται τα παραπανω απο τον ενδιαφερομενο(που για αυτον υποτιθεται γραφουμε οχι για να δικαιολογησουμε την οποια προσωπικη αγορα εχουμε κανει)

με έμφαση στη φωτογραφική του μέχρι 400 ευρώ (από ελληνική αγορά) αλλά άμα αξίζει ίσως ανέβαινε λίγο ακόμα. 

Μάλλον καταλήγω στο Lg G5 ή υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτό το budget εώς και λίγο παραπάνω;

Ελληνικα νομιζω γραφει ο ανθρωπος.Κατι καλυτερο απο το G5 με εμφαση στην καμερα του λεει και επιμενεις εδω και ποσα σχολια με το Z play.....

Τελειως αντιθετο σε οτι εγραψες πιο πανω....

Δεν τα λέτε με pm για να μη γεμίζουμε το νήμα του ts? Καταλάβαμε ότι ο καθένας έχει τη δική του υποκειμενική άποψη, δε νομίζω με αυτή την αντιπαράθεση ότι βοηθάμε κάποιον σε κάτι πλέον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λέτε για επιδόσεις, δεν ΕΥΣΤΑΘΟΥΝ. Μόνο η κάμερα δεν πλησιάζει τις ναυαρχιδες. Όχι γενικά η συσκευή!

Οσον αφορα τις επιδοσεις, το moto z play υστερει σε ταχυτητα σε gaming, browsing και η καμερα του ειναι πιο αργη, δεν τραβαει τοσο αμεσα οσο τραβανε οι καμερες απο top κινητα. 

 

--------------------------------------------------------------

Οταν λοιπον γραφονται τα παραπανω απο τον ενδιαφερομενο(που για αυτον υποτιθεται γραφουμε οχι για να δικαιολογησουμε την οποια προσωπικη αγορα εχουμε κανει),τοτε ειναι λογικο να μπαινουν στην μεση και τα specs. Καλυτερο απο το G5 γραφτηκε......

Τωρα βγαζουν νοημα πολλα απο αυτα που ακουστηκαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λέτε για επιδόσεις, δεν ΕΥΣΤΑΘΟΥΝ. Μόνο η κάμερα δεν πλησιάζει τις ναυαρχιδες. Όχι γενικά η συσκευή!

Θες να βαλουμε και τις υπολοιπες ναυαρχιδες οπως S7,Htc 10 ή ακομα και Moto Z(της ιδιας εταιριας)στο παιχνιδι?

Και οχι δεν ειναι μονο η καμερα που δεν πλησιαζει.Αναλογα τον ανταγωνιστη χανει και σε αλλους τομεις.

 

Δεν ειναι τυχαιο που θεωρειται mid range συσκευη και ποιες ειναι αυτες με τις οποιες ανταγωνιζεται.

Και στο εξωτερικο δεν εχουν οπως εμεις τιμες σκρουτζομαγαζων παραεισαγωγης αλλα μονο τιμες αλυσιδων(οπως εχουμε τα δικα μας ΠλαισιοPublic,Κωτσοβολους κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...