Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα συμπίεσης


tsioulak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας, ψαχνω προγραμμα(τα) για να συμπιεσω αρχεια video, mp3 και jpeg φωτογραφιες.

Το ζητουμενο μου ειναι να φτασω οσο το δυνατον μικροτερο μεγεθος με την οσο δυνατον μικροτερη απωλεια, πιο συγκεκριμενα:

  1. Για τα αρχεια video:
    Τα αρχεια δεν εχουν καλη ποιοτητα επειδη παλια video απο vhs τα οποια εχουν μετατραπει σε ψηφιακα αρχεια (οποτε μπορειτε να φανταστειτε την "ποιοτητα"), προς το παρων τα αρχεια ειναι σε μορφη mp4 και κατι μεγεθη (κατα την γνωμη μου) πολυ μεγαλα, 15 λεπτα video ειναι σε μεγεθη 115-200 MB και 5 λεπτα video σε 100 ΜΒ μεγεθος αρχεια.
  2. Για τα αρχεια ηχου:
    Τα αρχεια αυτα ειναι σε μορφη mp3 και τα μεγεθη τους ειναι, για 11 λεπτα ηχο στα 13 MB, για 5 λεπτα ηχο στα 5,5 MB και για 26 λεπτα ηχο στα 30 ΜΒ. Εδω η κατασταση ειναι καλυτερη αλλα νομιζω οτι μπορει να γινει περαιτέρω συμπιεση.
  3. Για τις φωτογραφιες:
    Αυτα τα αρχεια (jpeg) ειναι σε καλη κατασταση, 1,6 MB το καθενα αλλα ειναι φωτογραφιες κειμενου απο βιβλιο το οποιο με κανει να πιστευω οτι μπορει να επιτευχθει μεγαλυτερη συμπιεση χωρις να χασουμε κατι ουσιωδες.

Ξερετε προγραμματα (σχετικα) ευχρηστα με τα οποια θα μπορεσω να κανω την δουλεια μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Δοκίμασε αυτά..

 

Link.png Site: 1  - Link.png Site: 1 - Link.png Site: 1 :rolleyes:

 

Link.png Site: 2 ή Link.png Site: 2

 

Link.png Site: 3 :rolleyes:  --> Image_image size etc. ή Link.png Site: Βοηθήματα-Ζωγραφική{Windows} -->Αλλαγή μεγέθους - Link.png Site: 3

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 'Ασ' τα ως έχουν, μια χαρά είναι. Αν τα ξανακωδικοποιήσεις θα γίνουν χειρότερα με μικρό κέρδος στον όγκο (20-30%). Αν επιμένεις βάλε το Freemake Video Converter με προσοχή στην εγκατάσταση να μην σου φυτέψει άσχετα πράγματα.

 

2. Λογικά είναι 128 Kbps. Μην τα κατεβάσεις άλλο δεν αξίζει.

 

3. Δοκίμασε το Irfanview.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινες για τα video να παρω το αρχικο αρχειο του καθενος και να κανω αυτο κωδικοποιηση (με καλυτερη συμπιεση) σε mp4, ετσι ωστε να πετυχω καλυτερα μεγεθη χωρις να χασω ποιοτητα;

 

Τα αρχεια ηχου ειναι στα 160 Kbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινες για τα video να παρω το αρχικο αρχειο του καθενος και να κανω αυτο κωδικοποιηση (με καλυτερη συμπιεση) σε mp4, ετσι ωστε να πετυχω καλυτερα μεγεθη χωρις να χασω ποιοτητα;

 

Σαφώς ναι. Καλό είναι όμως σε κάθε περίπτωση να μην πέσεις κάτω απ' τα 2.000Kbps. Τα παλιά αρχεία (VHS κλπ) μπορεί απ' τη μία να μην "αξίζουν" να καταλαμβάνουν μεγάλο όγκο, απ' την άλλη όμως είναι και πολύ πιο ευαίσθητα στη συμπίεση.

 

Τα αρχεία ήχου είναι στα 160 Kbps.

 

Άντε να κατέβεις στα 128 αλλά και πάλι δεν αξίζει (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον) την οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα αρχεια video θελω να την κανω την προσπαθεια, μιας και καθε mb μετραει (που λεει ο λογος) αλλα απο οτι καταλαβαινω μονο με δοκιμες μπορω να δω αν θα καταφερω καλυτερη συμπιεση (με ιδια ποιοτητα) απο οτι εχουν τωρα.

 

Για τα αρχεια ηχου, θα χαθει αρκετη ποιοτητα στο κατεβασμα απο τα 160 στα 128;

 

Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα τα αρχεια ηχου ειναι ηχογραφηση ψαλμωδιας απο χορωδια, και ηδη στην μορφη που ειναι τωρα τα αρχεια (νομιζω) οτι χαλαει λιγο ο ηχος οταν η νοτα ειναι "ψηλη και συρτη" αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι αποτελεσμα της συμπιεσης ή της αρχικης εγγραφης (δεν εχω ακομη στα χερια μου τα αρχικα αρχεια). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα αρχεια video θελω να την κανω την προσπαθεια, μιας και καθε mb μετραει (που λεει ο λογος) αλλα απο οτι καταλαβαινω μονο με δοκιμες μπορω να δω αν θα καταφερω καλυτερη συμπιεση (με ιδια ποιοτητα) απο οτι εχουν τωρα.

 

ΟΚ. Αν το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις το υποστηρίζει (το Freemake Video Converter π.χ.), επίλεξε τη ρύθμιση "Two Pass Encoding".

 

Για τα αρχεια ηχου, θα χαθει αρκετη ποιοτητα στο κατεβασμα απο τα 160 στα 128;

 

Όχι πάρα πολύ (αν έχεις την original πηγή θα είναι καλύτερα) αλλά η οικονομία χώρου θα είναι ευθέως ανάλογη με τον λόγο 128/160. Τα 128 δηλαδή θα έχουν περίπου το 80% του μεγέθους των 160.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς. κέρδος 0.

πάρε μερικά dvd και γράψτα εκεί. τόσο θέμα έχεις με τον χώρο;

 

αν όμως θέλεις να συνεχίσεις δοκίμασε για τον ήχο συμπίεση σε opus format και για το video σε h265 (αν και νωρίς).

βασικά δε σε ενδιαφέρει τόσο το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις. ο codec κάνει τη δουλειά.

το να μετατρέψεις το 160 Mp3 σε 128 Mp3 είναι μεγάλο fail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα χωρου στον δισκο, ειναι θεμα ευρους επειδη τα αρχεια αυτα ειναι για μια ιστοσελιδα που δουλευω (για την πτυχιακη μου), επισης το h265 θα προσπαθησω να το κανω αλλα δεν ξερω αν θα τα διαβαζει το προγραμμα (που χρησιμοποιω για να δημιουργησω διαδραστικα μαθηματα τα οποια θα ανεβουν στην ιστοσελιδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...