Προς το περιεχόμενο

Αξίζει ο ssd σε netbook μονοπύρηνο ;


giannisko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tί λένε οι έμπειροι αξίζει να βαλω ssd σε netbook 5 ετίας μονοπυρηνο η και παλι θα σερνεται ? και να παει στόν καδο ανακυκλωσης καλυτερα γιατι και με τον browser μονο ανοιχτο,ειναι τα ζωα μου αργα που λενε και εχει 2 gb μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις κάνει ήδη το πρώτο σωστό βήμα, που είναι να του αναβαθμίσεις τη μνήμη από 1gb σε 2.

Το επόμενο βήμα είναι να του βάλεις έναν φτηνό ssd του 50€.

Αξίζει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς μιλάς για τα κλασικά netbooks με τον Ν270.

ο SSD θα βοηθήσει αλλά με τέτοιο μηχάνημα μη περιμένεις και πολλά.

 

έχω ένα ίδιο με SSD και 2GB RAM. του έχω βάλει win7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ ένα lenovo S10-2 του 2010 και μάλιστα από αυτό σου γράφω τώρα.

Windows XP (πιστεύω πως μετράει αυτό. ένα λειτουργικό πολύ ελαφρύ), 2giga ram, 128giga SSD και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Δεν κολλάει, μπορώ να ανοίγω άνετα πολλές καρτέλες και γενικά για βασική χρήση δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και από τις αγορές που πραγματικά άξιζε. Έχει βγάλει τα λεφτά του και με το πολύ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ ένα lenovo S10-2 του 2010 και μάλιστα από αυτό σου γράφω τώρα.

Windows XP (πιστεύω πως μετράει αυτό. ένα λειτουργικό πολύ ελαφρύ), 2giga ram, 128giga SSD και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Δεν κολλάει, μπορώ να ανοίγω άνετα πολλές καρτέλες και γενικά για βασική χρήση δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και από τις αγορές που πραγματικά άξιζε. Έχει βγάλει τα λεφτά του και με το πολύ παραπάνω.

Στον φίλο που άνοιξε το θέμα αναφερόμουν αλλά καλοδεχούμενη και απάντησή σου. Με τα win XP δεν έχεις trim όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα intel atom μονοπυρηνο εχω τόν Ν270 που προαναφέρατε,και windows xp σάν τού blazar.

Σκέφτομαι να του βάλω τά windows 7 starter γιά νά εκμεταλευτώ τό τρίμερ στόν ssd,νομίζω ότι τά windows 7 starter ειναι πιό ελαφρυά από τά XP ,τί λέτε θά πάει πιό γρήγορα απο χελώνα πού είναι τώρα ? η τσάμπα θά πάει τό 60 άρι γιά 120 gb ssd ? Tώρα δέν παλεύεται πάντος γιά νά σερφάρω και νά αλλάξει τήν μιά ιστοσελίδα θέλει κοντά 30 second,ενώ η σύνδεση είναι σφαίρα,αυτός πάει λές καί έχω pstn πρίν από 15 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον φίλο που άνοιξε το θέμα αναφερόμουν αλλά καλοδεχούμενη και απάντησή σου. Με τα win XP δεν έχεις trim όμως.

 Το κατάλαβα, απλά το είπα σε αντίθεση με τον kleo1 :)

Ο λόγος που το ανέφερα, είναι γιατί φίλος μου που έχει περάσει τα windows7, είναι πιο αργό το netbook του από το δικό μου. (με ssd και ο δικός του)

 

Για ssd που λες φίλε giannisko, περίμενε να βγει καμιά προσφορά. Εγώ του έχω βάλει τον "προβληματικό" kingston V300 εδώ και 3+ χρόνια που είχε βγει σε προσφορά γύρω στα 45€, και είχε πολύ μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το κατάλαβα, απλά το είπα σε αντίθεση με τον kleo1 :)

Ο λόγος που το ανέφερα, είναι γιατί φίλος μου που έχει περάσει τα windows7, είναι πιο αργό το netbook του από το δικό μου. (με ssd και ο δικός του)

 

Για ssd που λες φίλε giannisko, περίμενε να βγει καμιά προσφορά. Εγώ του έχω βάλει τον "προβληματικό" kingston V300 εδώ και 3+ χρόνια που είχε βγει σε προσφορά γύρω στα 45€, και είχε πολύ μεγάλη διαφορά.

 

Eυχαριστώ

Δηλαδή μιάς πού έχουμε τά ίδια σχεδόν μηχανήματα,παλιά όταν είχες στό netbook τόν hdd να φανταστώ σερνότανε σάν τό δικό μου,ενώ τώρα μέ τόν ssd έστω καί τόν v300 με τα γνωστά προβλήματα ανοίγει τίς σελίδες σφαίρα ? χωρίς να ζορίζετε και να κρασάρει ο firefox ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τις ανοίγει σφαίρα. Ούτε ζορίζεται, ούτε κρασάρει. (προσωπικά χρησιμοποιώ chrome)

Ο χρόνος αναμονής από σβηστό στην επιφάνεια εργασίας για να του κάνεις χρήση κανονικά, θέλει γύρω στα 15 δευτερόλεπτα.

Για οτιδήποτε θέλω να δω γρήγορα σε pc, να διαβάσω ειδήσεις, να κάτσω να αράξω δίπλα από το τζάκι, και και και, χρησιμοποιώ αυτό, φαντάσου πως του λειτουργώ ακόμα και autocad 2006. Πλέον στους σταθερούς που έχω στο σπίτι μου, πάω μόνο όταν θέλω να παίξω κάποιο game ή να λειτουργήσω σχεδιαστικά προγράμματα λόγο δουλειάς, ή να δω ταινίες.

Γενικά σου λέω πως θα το δεις και εσύ, πως ναι έχει μεγάλη διαφορά με ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τις ανοίγει σφαίρα. Ούτε ζορίζεται, ούτε κρασάρει. (προσωπικά χρησιμοποιώ chrome)

Ο χρόνος αναμονής από σβηστό στην επιφάνεια εργασίας για να του κάνεις χρήση κανονικά, θέλει γύρω στα 15 δευτερόλεπτα.

Για οτιδήποτε θέλω να δω γρήγορα σε pc, να διαβάσω ειδήσεις, να κάτσω να αράξω δίπλα από το τζάκι, και και και, χρησιμοποιώ αυτό, φαντάσου πως του λειτουργώ ακόμα και autocad 2006. Πλέον στους σταθερούς που έχω στο σπίτι μου, πάω μόνο όταν θέλω να παίξω κάποιο game ή να λειτουργήσω σχεδιαστικά προγράμματα λόγο δουλειάς, ή να δω ταινίες.

Γενικά σου λέω πως θα το δεις και εσύ, πως ναι έχει μεγάλη διαφορά με ssd.

 

Να σε καλα και ευχαριστώ και παλι,και εγω για την ιδια χρηση τον θελω,εδω και εκεί,αρα προχωράω στήν αναβάθμιση,γιατί τό σκεφτόμουν άν αξιζει να τον αναβαθμισω η να τον πεταξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε καλα και ευχαριστώ και παλι,και εγω για την ιδια χρηση τον θελω,εδω και εκεί,αρα προχωράω στήν αναβάθμιση,γιατί τό σκεφτόμουν άν αξιζει να τον αναβαθμισω η να τον πεταξω.

Ο φίλος έχει win XP. Αν εσύ του έχεις win 7 ακόμα και με ssd πάλι θα ζορίζεται. Με win XP επαναλαμβάνω ο ssd δεν θα μπορεί να κάνει trim. Αυτό θα φθείρει πιο γρήγορα τον ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος έχει win XP. Αν εσύ του έχεις win 7 ακόμα και με ssd πάλι θα ζορίζεται. Με win XP επαναλαμβάνω ο ssd δεν θα μπορεί να κάνει trim. Αυτό θα φθείρει πιο γρήγορα τον ssd.

 

Σωστά φίλε μου,αλλά νομίζω ότι τά windows 7 starter δέν είναι και πολύ πιό βαριά από τά xp,και στά xp δέν χρησιμοποιή τό trim,πού είναι μεγάλο ατού γιά τήν μακροζωια του δίσκου.

Εχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως, ακομα και τα 7 starter ειναι πιο βαρια, απο τα ΧΡ.

 

αφου θα κανεις, που θα κανεις την αλλαγη δισκου, γιατι δεν δοκιμαζεις τα 10αρια....?  εχω την αισθηση οτι θα πηγαινει καλυτερα απο τα 7..!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως, ακομα και τα 7 starter ειναι πιο βαρια, απο τα ΧΡ.

 

αφου θα κανεις, που θα κανεις την αλλαγη δισκου, γιατι δεν δοκιμαζεις τα 10αρια....?  εχω την αισθηση οτι θα πηγαινει καλυτερα απο τα 7..!! 

 

Δέν τά έχω δοκιμάσει τά 10 αρια ακόμα λόγο που είναι στό αρχικο τους στάδιο,θά δοκιμάσω τά 7 starter και μετά άν δώ ότι δέν πάνε καλά θά πάω στά 10 ,αλλά στά 10 δέν μου αρέσει καθόλου η επιφάνεια εργασίας,χρόνια καί χρόνια έχω συνηθίσει σάν τά xp και τά 7 αρια,αλλα να μου πείς συνήθεια είναι όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...