Προς το περιεχόμενο

Αξίζει ο ssd σε netbook μονοπύρηνο ;


giannisko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάντως τα παίζει μια χαρά σε 480p. Ούτε σπασίματα, ούτε κολλήματα.

Να σου πω. Η Lenovo έχει σχεδόν σε όλα της τα laptops-netbooks-ultrabooks ένα προγραμματάκι που λέγεται energy management. Από εκεί λοιπόν ρυθμίζεις τις επιδόσεις του υπολογιστή σου. Ουσιαστικά ρυθμίζεις επιδόσεις και ενέργεια κατανάλωσης. Μήπως λοιπόν δεν το έχεις βάλει στο performance, που είναι οι full επιδόσεις του netbook σου αλλά είναι στο balance;

 

To γνωρίζω αυτό αλλά καλά κάνεις καί τό αναφέρεις,στό performance τό έχω

Τωρα αναρωτιέμαι παίζει ρόλο ο ssd στό youtube αν κολλαει η όχι στα 480p ? εκει δέν παίζει ρόλο ο επεξεργαστής μόνο και η μνήμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα στο εξηγήσω πολύ απλοϊκά. Ουσιαστικά ο επεξεργαστής "ασχολείται" με το να διαβάζει αρχεία, να τρέχει προγράμματα και και και. Όλα αυτά τα κάνει ταυτόχρονα. Όσες περισσότερες δουλειές του βάζεις τόσο πιο πολύ τον "απασχολείς". Επιπλέον έχει και τα προγράμματα που τρέχουν μόνα τους στο backround. Άρα προσπαθεί να ισομοιράσει τις επιδόσεις του για να ανταποκριθεί σε όλα. Από τη στιγμή που του βάζεις έναν ssd, τον βοηθάς να τα κάνει αυτά γρηγορότερα και να ανταποκρίνεται καλύτερα. Άρα ναι, έχει σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 αναβαθμισεις δεν παιρνει ουτε το NETBOOK, περαν της μνημης που απο 1gb θα παει σε 2gb MAX, και του SSD που δεν ειναι σιγουρο οτι θα ανεβασει τις επιδοσεις...!

 

2 προτεινα το συγκεκριμενου τυπου (DUAL OS) tablet, ακριβως επειδη ΔΕΝ θες ANDROID. εχει WIN 10..!!

 

3 με 50€ που κανει ο SSD, + 60-70€ που μπορεις να δωσεις το ΝΕΤΒΟΟΚ, πας σχεδον στα χρηματα που κανει το Tablet.

 

 

περαν αυτου, αν ειναι να μεινει με το ΝΕΤΒΟΟΚ και να βαλει SSD, τοτε θα προτιμουσα τα ΧΡ...!! 

 

προτασεις βαζουμε στο τραπεζι και ο TS αποφασιζει....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχω και εγω Atom netbook με 2 γιγα να πω την αληθεια ο SSD κανει μεγαλη διαφορα...-αν και για λειτουργικο εχω Linux- το boot time ειναι γυρω στα 10 δευτερα, βλεπω θαυμασια ταινιουλες 720p (εαν δεν εχω φυσικα πολλα πραγματα ανοικτα, ειπαμε εχει εξτρα μνημη και SSD δεν ειναι και τουρμπο!εαν ανοιξω πολλα παραθυρα εννοειται οτι την ταινια δεν θα την παιξει καλα), και μπορω να κανω 2-3 πραγματα ταυτοχρονα. Για ιντερνετ εβαλα τον Opera που εχει λειτουργια γρηγορης περιηγησης και αντι για Adobe Flash εβαλα pepperflash ετσι οι σελιδες του Facebook και του Youtube κολλανε λιγοτερο,φυσικα το load time των σελιδων δεν συγκρινεται με τον μεγαλο υπολογιστη που εχω, αλλα και το μικρο λαπτοπακι εφεδρικο ειναι οπως του giannisko!!! :-)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το δουλεύω με xp και 2gb ram.

Σχετικά με το trim οι samsung έχουν στο συνοδευτικό πρόγραμμα χειροκίνητη λειτουργία trim  για τα λειτουργικά που δεν το υποστηρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τοποθέτηση ssd στη θέση του παλιού 2,5" hdd πως γίνεται; Χρειάζεται οπωσδήποτε θήκη-αντάπτορα από 7 σε 9.5 mm;

Ανάλογα το λάπτοπ. Κάποια εχουν θήκη που μπαίνει ο σκληρός οπότε δεν κάνεις τίποτε άλλο από το να αντικαταστήσεις τον σκληρό με ssd. Σε διαφορετική περίπτωση προφανώς και θα χρειαστείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το λάπτοπ. Κάποια εχουν θήκη που μπαίνει ο σκληρός οπότε δεν κάνεις τίποτε άλλο από το να αντικαταστήσεις τον σκληρό με ssd. Σε διαφορετική περίπτωση προφανώς και θα χρειαστείς.

Πρόκειται για ένα turbo-x που είναι ουσιαστικά το Clevo M722T με διπύρηνο επεξεργαστή Τ5800 και με 4 GB RAM.

Μου το έδωσε φίλος που το έχει παρατημένο εδώ και χρόνια.

Το δοκίμασα με LIVE LINUX από usb και πάει αρκετά καλά αν εξαιρέσουμε το δυνατό θόρυβο που κάνει το ανεμιστηράκι του.

Δεν έχει καθόλου δίσκο μέσα (πρέπει να τον είχε κάψει). Ούτε το πλαστικό κάλυμμα που δείχνει στο manual ότι βιδώνεται στο σκληρό.

To βρήκα εδω http://www.s-manuals.com/pdf/notebook/clevo/clevo_m720t,_m722t,_m728t,_m729t_service_manual.pdf και στη σελ 31 (2-7) δείχνει την αλλαγή δίσκου.

 

Οπότε συμφέρει να πάρω έναν ssd που να έχει όμως μαζί και αντάπτορα (πχ http://www.adata.com/us/ssd/feature/410 ) ;

ή θα βρω εύκολα στην αγορά φτηνό αντάπτορα-θήκη;

 

ΥΓ Λίγο off-topic αλλά φαντάζομαι θα χρησιμεύει και σε άλλους που ψάχνουν εδώ για αναβάθμιση  σε ssd σε netbook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τον ssd ή την εταιρεία αν θα έχει αντάπτορα. Π.χ. ο sandisk Ultra II 240gb έχει αντάπτορα. Ψάχνεις στο σαοτ των κατασκευαστών αν αναφέρει ό περιέχει και αντάπτορα. Διαφορετικά μπορείς να βρεις στο ebay.

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.TRS0&_nkw=7mm+%E2%80%93+9.5mm+Adapter&_sacat=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω και εγω να κανω τετοια αναβαθμιση και το σκεφτομαι. να του βαλω 2GB ram και εναν ssd.

 

για δευτερο φυσικα τον εχω περισσοτερο για τους γονεις μου. ο SSD δεν παει ποτε χαμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...