Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Τις έχω δοκιμάσει και δεν μου άρεσαν. Επίσης αντικειμενικο είναι αυτό που λέω. Μόνο κάτι φούρνοι στις εθνικές οδούς τον πουλάνε. Αν σου αρέσει εσένα πάω πάσο 

Υποκειμενικό λέγεται και δε σε πιστεύω προφανώς τρολαρεις οπότε πάμε παρακάτω. 

Διαβάζοντας και τα σχόλια στο αμαζον, γελάω απλά με την αντικειμενική (sic) σου άποψη. 

 

Επεξ/σία από tsakonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tsakonas είπε

Υποκειμενικό λέγεται και δε σε πιστεύω προφανώς τρολαρεις οπότε πάμε παρακάτω. 

Διαβάζοντας και τα σχόλια στο αμαζον, γελάω απλά με την αντικειμενική (sic) σου άποψη. 

Επειδή ασχολούμαι χρόνια με το θέμα καφέ και όχι δεν τρολλαρω ο Kimbo θεωρείται κατακάθι και από τους επαγγελματίες. Είναι στην κατηγορία hausbrandt, Luigi κλπ που δουλεύουν φούρνοι και κάτι bread factory. Από κει και πέρα η γεύση είναι υποκειμενική η ποιότητα του καφέ όμως είναι αντικειμενική. Ότι εσύ πίνεις χώμα και σου αρέσει δεκτό. Βρες μια σοβαρή καφετέρια που δουλεύει kimbo και μου ξαναλές εδώ τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το βασικό πρόβλημα για το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι η μάρκα του καφέ αλλά η μηχανή που τον φτιάχνει. Αν η μηχανή «καίει» τον καφέ, ο,τι και να πάρεις θα βγει μια αηδία... Αν ο espresso που βγαίνει από μια μηχανή δεν πίνεται αμέσως χωρίς να αποκτήσεις εγκαύματα, τότε υπάρχει πρόβλημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Λογικά όσοι έχετε ψάξει στο Ίντερνετ κάψουλες πλέον θα σας βγάζει διαφημίσεις για τις νέες μεταλλικές που τις γεμίζεις εσυ με τον καφέ της αρεσκείας σου. 
μέχρι αγοράσει κανείς; Εμπειριες; Σκέφτομαι να δοκιμάσω αλλά έχω βρει αρκετές μάρκες και δεν ξέρω ποια να επιλέξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, joya111 είπε

καλημέρα. έχει κανένας υπόψη αν υπάρχουν  στην αγορά κάψουλες Decafeine αλλά σε ....ποσότητα..Lungo??

Η Nespresso έχει μία: Vivalto Lungo Decaffeinato.

Σε άλλες μάρκες ίσως βρεις περισσότερες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, joya111 είπε

καλημέρα. έχει κανένας υπόψη αν υπάρχουν  στην αγορά κάψουλες Decafeine αλλά σε ....ποσότητα..Lungo??

Τι πειράζει να βαλεις εναν απλο ντεκαφεινε και να πατήσεις να στον βγάλει λουγκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

1 hour ago, kabamaru80 said:

Καλησπέρα. Λογικά όσοι έχετε ψάξει στο Ίντερνετ κάψουλες πλέον θα σας βγάζει διαφημίσεις για τις νέες μεταλλικές που τις γεμίζεις εσυ με τον καφέ της αρεσκείας σου. 
μέχρι αγοράσει κανείς; Εμπειριες; Σκέφτομαι να δοκιμάσω αλλά έχω βρει αρκετές μάρκες και δεν ξέρω ποια να επιλέξω. 

ΟΧΙ (με caps lock)! 

Μηδενική πίεση μέσα στην κάψουλα (άρα espresso νερο-μπλουμ) και φθορά στη μηχανή που δεν μπορεί να τρυπήσει το πίσω μέρος της μεταλλικής κάψουλας...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, billdanos είπε

Όχι αυτές που είχαν παλιά στα καταστήματά τους και ήταν αηδία...

Συμφωνώ απόλυτα για τις κάψουλες που πουλούσαν στα καταστήματά τους. Οι καινoύργιες είναι πιο βελτιωμένες αλλά και πάλι στο δρόμο που χάραξαν τα charbucks. Γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Επειδή ασχολούμαι χρόνια με το θέμα καφέ και όχι δεν τρολλαρω ο Kimbo θεωρείται κατακάθι και από τους επαγγελματίες. Είναι στην κατηγορία hausbrandt, Luigi κλπ που δουλεύουν φούρνοι και κάτι bread factory. Από κει και πέρα η γεύση είναι υποκειμενική η ποιότητα του καφέ όμως είναι αντικειμενική. Ότι εσύ πίνεις χώμα και σου αρέσει δεκτό. Βρες μια σοβαρή καφετέρια που δουλεύει kimbo και μου ξαναλές εδώ τότε. 

https://www.amazon.it/CAPSULE-KIMBO-COMPATIBILI-NESPRESSO-NAPOLI/dp/B07QSV8XYL/ref=sxbs_sxwds-stvp?cv_ct_cx=kimbo+capsule+nespresso&keywords=kimbo+capsule+nespresso&pd_rd_i=B07QSV8XYL&pd_rd_r=29592df6-5123-4044-b057-cbaf34c71846&pd_rd_w=TKYAv&pd_rd_wg=Y9NlK&pf_rd_p=ec4765aa-f788-413d-a57d-72401784072d&pf_rd_r=ST76Z78CV5ACM11PT1AP&psc=1&qid=1582195166&sprefix=Kimbo+ca

https://www.amazon.com/Nespresso-Compatible-Capsule-Variety-Package/product-reviews/B01N8X74M4/ref=cm_cr_othr_mb_show_all_top?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews

Η συντριπτική πλειοψηφία διαφωνεί μαζί σου οπότε τα επιχειρήματα σου είναι αστεία. 

Γούστα είναι αυτά είπαμε, το χώμα και οι φούρνοι απλά επιβεβαιωνουν την αντικειμενική σου άποψη. 

Αφού το λέει ο Τζον πετρουτσις..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθάνατη Ελλάδα, ακόμα και για τον καφέ μανούρα :) 

Ας χαλαρώσουμε τώρα... αν είναι να αρχίσουμε να μαλώνουμε και για τον καφέ, τότε κλάφτα... κρατήστε ο καθένας τα γούστα για τον εαυτό του χωρίς να προσπαθείτε να επιβάλετε ο ένας στον άλλο την άποψη σας.

Για τον φίλο με το decaf, επειδή είναι δύσκολο να βρεις σε lungo (υπάρχουν αλλά Ελλάδα δεν τα φέρνουν εύκολα) δεν θα σε χαλάσει λογικά τόσο αν πάρεις μια espresso decaf και απλά τρέξει παραπάνω νερό (μέχρι ένα όριο φυσικά)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsakonas είπε

https://www.amazon.it/CAPSULE-KIMBO-COMPATIBILI-NESPRESSO-NAPOLI/dp/B07QSV8XYL/ref=sxbs_sxwds-stvp?cv_ct_cx=kimbo+capsule+nespresso&keywords=kimbo+capsule+nespresso&pd_rd_i=B07QSV8XYL&pd_rd_r=29592df6-5123-4044-b057-cbaf34c71846&pd_rd_w=TKYAv&pd_rd_wg=Y9NlK&pf_rd_p=ec4765aa-f788-413d-a57d-72401784072d&pf_rd_r=ST76Z78CV5ACM11PT1AP&psc=1&qid=1582195166&sprefix=Kimbo+ca

https://www.amazon.com/Nespresso-Compatible-Capsule-Variety-Package/product-reviews/B01N8X74M4/ref=cm_cr_othr_mb_show_all_top?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews

Η συντριπτική πλειοψηφία διαφωνεί μαζί σου οπότε τα επιχειρήματα σου είναι αστεία. 

Γούστα είναι αυτά είπαμε, το χώμα και οι φούρνοι απλά επιβεβαιωνουν την αντικειμενική σου άποψη. 

Αφού το λέει ο Τζον πετρουτσις..... 

Το ποιος το λέει είναι άλλο ζήτημα. Αν εσύ βρίσκεις γνώμες από το  amazon για καφέ γελάνε και τα κοτόπουλα στα μέγαρα. End of conversation. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποια διαφορά αν η κάψουλα είναι για lungo απο το να το αφήσεις να τρέξει παραπάνω; Ή απλά το λένε γιατί υποτίθεται χαλάει η γεύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι θα τσακωνοντουσαν κάποιοι στο  ίντερνετ για μια καψουλα καφέ με ξεπερνά! Τί καιροί!

Μου άρεσε όμως αυτό με τα κοτόπουλα. Θα το κλοπιπαστωσω για όταν τσακωθώ και εγώ για κάποια ασήμαντη αφορμή 🤪

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Silverage είπε

Έχει κάποια διαφορά αν η κάψουλα είναι για lungo απο το να το αφήσεις να τρέξει παραπάνω; Ή απλά το λένε γιατί υποτίθεται χαλάει η γεύση;

Μάλλον γι αυτό. Ο lungo είναι πιο πικρός από τον espresso, αλλά ταυτόχρονα και πιο αδύναμος. Οπότε εάν πάρεις μία ποικιλία που σου αρέσει σε espresso και την κάνεις lungo αφήνοντας το νερό να τρέξει περισσότερο, θα χαλάσεις τη γεύση. Φαντάζομαι ότι οι κάψουλες που είναι "ειδικές" για lungo έχουν άλλη άλεση, ώστε να βγάλουν τη σωστή γεύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...