Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασα το No 22 από Roosters και δεν έχουν καθόλου ροή οι κάψουλες, θέλουν τρύπημα από πριν.

Από άρωμα η συσκευασία είναι σουπερ και έχει σίγουρα πιο δυνατή γεύση από τους κοινούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

o σκλαβενιτης εχει προσφορα καψουλες σταρμπακσ στα 2.88

επισης εχει και τις lor στα 3.20 αν θυμαμαι καλα.

ειχα πολλες προσφορες σε καψουλες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακομα κι αν εχω βολευτει με τους Lollo εδω και πολυ καιρο παντα μ αρεσει να δοκιμαζω και κατι αλλο ετσι για την αλλαγη, αυτη την φορα εντοπισα σε ελληνικο μαγαζι 2 Ναπολιτανικες μαρκες (φτηνες πλαστικές παντα γυρω στο 0,20/καψ) που ειχα υποψην μου απ το ιταλικο αμαζον , τον Kose intenso 13 (καπου στο ιντερνετ ειδα οτι ειναι μείγμα arabica-robusta) η Kose ειναι θυγατρικη της KIMBO και τον Caffe BARBARO nero 9 (100% robusta ο πιο βαρυς της σειράς αντιστοιχος του Borbone Nero και Lollo Nero).Θα επανελθω μετα τις δοκιμες.. Στον Lollo αλλαξανε το χρωμα στο σακουλακι που περιεχει την καψουλα αλλα η καψουλα παραμενει η ιδια.

Επισης κατι αλλο που βρηκα ενδιαφερον είναι ότι αυτη η εταιρια Caffe BARBARO στο επισημο site της φαινεται να εχει και καψουλες συμβατες με Nespresso Professional Zenius αλλα και illy iperesspresso φυσικα σε χαμηλότερη τιμη απ τις γνησιες! Μεχρι στιγμης σε καμια αλλη εταιρια/σελιδα δεν εχω δει να πουλανε συμβατες καψουλες για αυτα τα 2 συστηματα που υποτιθεται οτι λειτουργουν αποκλειστικα με γνησιες καψ. και μαλιστα οσο αφορα την Nespresso Zenius απ οτι ξερω μπορεις μονο να την αγορασεις με επαγγελματικο ΑΦΜ και να κανεις συμφωνια με την Nespresso να παιρνεις ανα  διαστηματα μεγαλες ποσοτητες καψουλων για να στην δωσουν. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι και εδω στο ινσομνια αλλα και στο facebook εχω δει αγγελιες πωλησης μεταχειρισμενων μηχανων Zenius , που σημαινει οτι μπορεις να αγορασεις μια μεταχειρο μηχανη για οικιακη χρηση και να παιρνεις καψουλες BARBARO.. Oχι οτι με ενδιαφερει προσωπικα αλλα καποιος άλλος μπορει να ενδιαφερεται..

thumbnail.jpg

ScreenShot_20240227141604.png

ScreenShot_20240227141958.png

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2023 στις 2:54 ΜΜ, Miatakias είπε

Πηγα στο LIDL προχτες και επειδη εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε που ειχα δοκιμασει τον Ristretto που ειχε καποτε πολυ καλη φημη σε αυτο το τοπικ για φθηνος καφες ειπα να τον ξαναδοκιμασω , κλασσικη γευση arabica που θυμιζει καψουλες οπως Lor Columbia , Lor Ristretto , Perla ristretto superiore 10 , Borbone Kikka ισως λιγο πιο αδυναμος και με μια ελαφρια οξυτητα σε σχεση με τον Lor Ristretto αλλα για 0,19/καψ (3,87ε η 20αδα) και για οποιον του αρεσει αυτη η χαρακτηριστικη γευση αραμπικα δεν ειναι κακος , η καψουλα ιδια με αυτην που ειχε πριν 3 χρονια αλλα ειναι γκρι αντι για μαυρη καλα φουσκομενο αλουμινοχαρτο και μαλακη επιφανεια στην μερια που τρυπαν τα μαχαιρια αν και το κουμπομα  δεν ειναι και τοσο ηπιο.. Η ροη παρα πολυ γρηγορη , πιο πολυ και απο γνησιες νεσπρεσσο , ανοιξα την καψουλα μετα την εκχιλυση και ειδα οτι ο καφες ειναι αρκετα αραιος μεσα σε σχεση με αλλες καψουλες...

Σε γενικες γραμμες δεν ειναι κακος για την τιμη του..

thumbnail.jpg

Το κακο ειναι οτι σε καθε συσκευασια εχει 2-3 καψουλες που για καποιο λογο εχουν χασει τον αερα τους και η γευση ειναι αθλια ισως επειδη δεν ειναι σωστη η πιεση μεσα στην καψουλα η τις οξειδωσε ο αερας.Ενω μου αρεσει ο καφες τους,με τσατιζει απειρα αυτο και ψαχνω καποια εναλλακτικη γιατι πινω περιπου 3 καψουλες ημερισιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμασει κανενας καψουλες απο τα καταστηματα "Γρηγορης" .

μου βγηκε σαν διαφημιση και οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες απο τον ανταγωνισμο.δηλαδη παιρνεις 10δα με 2.90 και στα θετικα οτι οι καψουλες ειναι αλουμινιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ktikti είπε

Εχει δοκιμασει κανενας καψουλες απο τα καταστηματα "Γρηγορης" .

μου βγηκε σαν διαφημιση και οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες απο τον ανταγωνισμο.δηλαδη παιρνεις 10δα με 2.90 και στα θετικα οτι οι καψουλες ειναι αλουμινιου.

Δεν εχω δοκιμασει ποτε αν και ηθελα παλιοτερα , γενικα δεν εμπιστευομαι καψουλες απο μικρες τοπικες εταιριες/καφεκοπτια ποσο μαλλον απο μια εταιρια που δεν ειναι καθαρα εταιρια καφε , αλλα ποτε δεν ξερεις , ειναι θετικο που εχουν βαλει αλουμινιου , αν παρεις 2 πακετα κανουν 5ε.

Αληθεια Lollo εχεις δοκιμασει ποτε? Τωρα τον δινουν καποια μαγαζια οχι μονο 100αδες αλλα και σε 15τεμ / 30τεμ / 50τεμ https://www.skroutz.gr/c/1550/kapsoules-kafe-rofimaton/f/445164/Nespresso.html?keyphrase=lollo+caffe&order_by=pricevat&order_dir=asc

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το είδα σαν διαφήμιση και τίποτα παραπάνω αλλά αυτές που αναφέρεις εσύ δεν τις έχω δοκιμάσει άλλωστε εδώ στην επαρχία είναι λίγο δύσκολο να έχω τόσο πολλές επιλογές σε κάψουλα.'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ktikti είπε

Απλά το είδα σαν διαφήμιση και τίποτα παραπάνω αλλά αυτές που αναφέρεις εσύ δεν τις έχω δοκιμάσει άλλωστε εδώ στην επαρχία είναι λίγο δύσκολο να έχω τόσο πολλές επιλογές σε κάψουλα.'

Ο ΓΡΗΓΟΡΗς 2,90Ε ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ , ΑΡΧΙΚΗ ΕΙΝΑΙ 3,50Ε

Οσοι τον εχουν δοκιμασει τον lollo τον nero που ειναι ο πιο βαρυς τους αρεσει , επισης και o decaf πολυ καλος και γλυκος εχει και τους borbone που μου αρεσουν εμενα πιο πικρος καφες , μπορεις να παρεις 15τεμ καποιους τυπους lollo η και ολους τους 5 απο αυο το μαγαζι που τους δινει τα 15.τεμ  στα 4,5-5ε (0,30/καψ. περιπου) + 2,70ε μεταφορικα και αν σου αρεσουν υπαρχει αλλο μαγαζι που τους παιρνεις 100αδες nero/argento 17ε (0,17/τεμ) και oro/dek 19ε (0,19/τεμ) βεβαια αν δεν εχεις προβλημα με τις πλαστικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/2/2024 στις 2:59 ΜΜ, Miatakias είπε

τον Kose intenso 13 (καπου στο ιντερνετ ειδα οτι ειναι μείγμα arabica-robusta) η Kose ειναι θυγατρικη της KIMBO και τον Caffe BARBARO nero 9

@Miatakias   Για λεγε τελικα εντυπωσεις για Kose intenso μια και τον ειδα σε ελκυστική τιμη 0,17€ η καψουλα ( επισης ειναι αλουμινιου ? ) αλαλ και για τον βαρβαρο 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, villasg είπε

@Miatakias   Για λεγε τελικα εντυπωσεις για Kose intenso μια και τον ειδα σε ελκυστική τιμη 0,17€ η καψουλα ( επισης ειναι αλουμινιου ? ) αλαλ και για τον βαρβαρο

Λοιπόν ο Barbaro nero έχει πολύ κακή κάψουλα, πολύ αργή ροή και βγάζει 20ml ,σαν γεύση μέτριος ,δεν τον προτείνω...Ο Kosé by Kimbo καλός είναι , καλή ροή αν και πλαστικη όπως είναι οι πλαστικές τις Kimbo , κάνει καλή κρέμα , δεν είναι ούτε πικρός ούτε ξινος , ισορροπημένος...Για 0,17/καψ είναι καλός καφές κατά την γνώμη μου αν και προτιμώ τους Lollo σε ίδιες τιμές περίπου... 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Γνώμη μου ή της illy πλέον είναι χάλια οι κάψουλες για Nespresso μηχανές; Δεν πίνονται πια! Τι παίζει;

κατ εμε καιρο τωρα δεν πινονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δοκιμασει σχεδον ολες οσες κυκλοφορουν στα σουπερμαρκετ. Ακόμη και της ιδιωτικης ετικετας.

Το λεγομενο vfm το εχουν μόνο τις lor ενω μου αρεσουν και καποιες lavazza(αν κ δεν τον προτιμω σε χυμα) κ jacobs.

οι dimelo συνεχεια θα μου κολλησει καποια οποτε τις περνω πιο αραια. οι καινουργιες του lidl ειναι καλες για τα λεφτα τους.

αντιθετα βρισκω πολυ ακριβες τις starbucks και illy με βαση το brandname τους. Καλυτερα να δωσω τα λεφτα στις nespresso.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thermaikos4 είπε

οι καινουργιες του lidl ειναι καλες για τα λεφτα τους.

ποιες λες αυτες που αλλαξαν χρωμα στην καψουλα ή εχει βγαλει και αλλες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...