Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Qwerty_2 είπε

Εγώ σκέφτομαι κάποια στιγμή να μεταβώ σε αυτόματη με μύλο να σου έχει menu και να πατάς κουμπί και να σου βγάζει. Βέβαια το κόστος ξεφεύγει στυλ 800ευρώ και πας σε πιο κυριλέ τύπου εντοιχιζόμενες αλλά θες διχίλιαρο. 

Κι εγω το ιδιο , το κοστος δεν ειναι τοσο πολυ οσο λες , αρχιζουν απο τα 260ε https://www.skroutz.gr/c/2413/mixanes-Espresso/f/567557_568097/kokkoi-aytomati.html?o=αυτοματη+μηχανη+espresso&order_by=pricevat&order_dir=asc  , αξιοπρεπεις μαρκες οπως Krups , Delonghi , βεβαια λογικα οσο ανεβεις σε λεφτα τοσο καλυτερη θα παρεις..

 

7 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Άρα παίζει πολύ το θέμα της συμβατότητας από ότι καταλαβαίνω.

Πως θα καταλάβω ποιές κάψουλες πάνε που;

Πχ η παρακάτω της Delongi που ειναι φθηνότερη απο την Krups τι συμβατές έχει;

https://www.skroutz.gr/s/15935789/Delonghi-Essenza-Mini-Καφετιέρα-για-κάψουλες-Nespresso-Black.html

 

Ολες αυτες (essenza , inissia και αλλα μοντελα , βαλε στο σκρουτζ να τα δεις) ανηκουν στο παλιο κλασσικο συστημα nespresso και περνουν τις ιδιες καψουλες , προσοχη η nespresso Vertuo ειναι το καινουριο συστημα και παιρνει διαφορετικες..

Για την απλη nespresso μπορεις να βρεις ατελειωτο αριθμο απο συμβατες καψουλες + τις γνησιες που τις παιρνεις απο boutique nespresso αλλα ειναι ακριβες..

Εγω φαντασου παιρνω lollo cafe 100 τεμαχια στα 14ε περιπου αρα 0,14σεντς/καψ. , και τα σουπερ μαρκετ βαζουν συνεχεια προσφορες σε επονυμες μαρκες οπως Lor , Lavazza, Starbucks , Illy, Dimello κτλ γυρω στα 2,50ε +/- σε μια καλη προσφορα την 10αδα

Δεν ειχα ποτε dolce gusto ή Tassimo παρα μονο την nespresso inissia εδω και 2 χρονια και ειμαι ικανοποιημενος με την ολη εμπειρια , δεν θα πιεις τον καφε που πινεις απ εξω/σε κανονικη εσπρεσσιερα αλλα για την ευκολια/γρηγοραδα/οχι πολυ καθαρισμο σε συνδιασμο με τις χαμηλες τιμες των συμβατων ειναι πολυ καλο dealaki, αν εχεις βαρεθει τον ελληνικο/φιλτρου/νες στο σπιτι με μια απλη nespresso αναβαθμιζεις την εμπειρια καφε αλλα μην ζητας παρα πολλα απο αποψη κρεμας/σωματος/γευσης/επιγευση/αρωματων ο καφες σε nespresso ειναι κατωτερος απο εκεινον των κανονικων μηχανων εσπρεσσο...

Αν εχεις την δυνατοτητα να πας σε ενα μεγαλο καταστημα ηλεκτρικων (η καποια nespresso boutique) που συνηθως εχουν κοπελα για promotion να σου βαλει να δοκιμασεις μια καψουλα εκει να ξερεις τι να περιμενεις..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικά μετά από έρευνα μάλλον θα πάμε σε dolce gusto. 

Θέλει η γυναίκα κάνα περίεργο ρόφημα με γάλα, εγώ δεν είμαι φαν του καφέ με την έννοια να ψαχτώ για γεύσεις σε κάψουλες κλπ. 

Ίσα ίσα κάνα φρεντο, κάνα ρόφημα κλπ 

 

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για την βοήθεια 

Επεξ/σία από nemesiskp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nemesiskp είπε

τελικά μετά από έρευνα μάλλον θα πάμε σε dolce gusto. 

Θέλει η γυναίκα κάνα περίεργο ρόφημα με γάλα, εγώ δεν είμαι φαν του καφέ με την έννοια να ψαχτώ για γεύσεις σε κάψουλες κλπ. 

Ίσα ίσα κάνα φρεντο, κάνα ρόφημα κλπ 

 

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για την βοήθεια 

Προσωπικά εγώ σπάνια βλέπω κάψουλες για espresso dolce gusto της buondi. Γενικά οι κάψουλες της dolce gusto μόνο σε μεγάλα σμ τις βρίσκω και όχι πάντα. Αντίθετα με τις συμβατές της nespresso όπου και να πάω ακόμα και στο mini market έχει μερικά πακετάκια έτσι για να γεμίσει το ράφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Qwerty_2 είπε

Προσωπικά εγώ σπάνια βλέπω κάψουλες για espresso dolce gusto της buondi. Γενικά οι κάψουλες της dolce gusto μόνο σε μεγάλα σμ τις βρίσκω και όχι πάντα. Αντίθετα με τις συμβατές της nespresso όπου και να πάω ακόμα και στο mini market έχει μερικά πακετάκια έτσι για να γεμίσει το ράφι.

Θα κάνω την βόλτα μου στα τοπικά εδώ, αλλά νομίζω ότι έχω δει.

Τώρα αν δεν έχει τίποτα θα πάμε σε nespresso.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nemesiskp είπε

Θα κάνω την βόλτα μου στα τοπικά εδώ, αλλά νομίζω ότι έχω δει.

Τώρα αν δεν έχει τίποτα θα πάμε σε nespresso.

 

Υπάρχουν αντάπτορες που μπορείς να βάζεις κάψουλες νεσπρεσσο τώρα αν λειτουργούν σωστά δεν το ξέρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα και καλή εβδομάδα. Προερχόμενος από Dolce Gusto αυτόματη μηχανή πολλά χρόνια (συγκεκριμένα τη Drop https://www.skroutz.gr/s/7418603/Krups-Dolce-Gusto-Drop-Red.html) πήγα σε Nespresso Vertuo Next (https://www.nespresso.com/gr/el/order/machines/vertuo/vertuo-next-c-matt-black) ωστόσο προσωπικά δεν είδα διαφορά στην ποιότητα του καφέ. Μια χαρά πινόταν ο espresso στη Dolce Gusto εξίσου το ίδιο και στη Nespresso. Μέχρι στιγμής το έχω ψιλομετανιώσει γιατί έχω χάσει τα υπόλοιπα ροφήματα (ice tea το καλοκαίρι, και κάτι περίεργα τσάι και ροφήματα με γάλα για το χειμώνα).
Πήρα και τις κάψουλες Vertuo Leggero On Ice (https://www.nespresso.com/gr/el/order/capsules/vertuo/ice-leggero) για Freddo Espresso (αν και 0.60€ για σπιτικό καφέ βγαίνει κομματάκι ακριβός σε σχέση με κάτι 0.15€ που διαβάζω εδώ).
Πως προτείνετε να φτιάχνω τον Freddo Espresso;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μια κάψουλα double espresso (υψηλής έντασης ιδανικά) όπως αυτή: https://www.nespresso.com/gr/el/order/capsules/vertuo/double-espresso-scuro

Παγάκι στο ποτήρι και εκχύλιση, ελαφρύ χτύπημα και τέλος 2-3 μεγάλα παγάκια.

Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση βγαίνει αρκετά ικανοποιητικός ο freddo στο σπίτι.

 

Επεξ/σία από Wayward
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Wayward είπε

Με μια κάψουλα double espresso (υψηλής έντασης ιδανικά) όπως αυτή: https://www.nespresso.com/gr/el/order/capsules/vertuo/double-espresso-scuro

Παγάκι στο ποτήρι και εκχύλιση, ελαφρύ χτύπημα και τέλος 2-3 μεγάλα παγάκια.

Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση βγαίνει αρκετά ικανοποιητικός ο freddo στο σπίτι.

 

Η δική μου ιεροτελεστία

1. Ρίχνω παγάκια σε ποτήρι freddo

2. Παίρνω ποτήρι με αφροσυλέκτη

3. Πατάω lungo χωρίς κάψουλα για να καθαρίσει και να ζεσταθεί

4. Βάζω τον πρωτο-καψουλοφρεντο

5. Βάζω το δεύτερο 

!!!!! Και τα δύο στην μικρή ποσότητα

6. Ρίχνω ζάχαρι και το χτυπάω στην φραπεδιέρα

7. Το μεταγγίζω στο ποτήρι του freddo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Qwerty_2 είπε

Η δική μου ιεροτελεστία

1. Ρίχνω παγάκια σε ποτήρι freddo

2. Παίρνω ποτήρι με αφροσυλέκτη

3. Πατάω lungo χωρίς κάψουλα για να καθαρίσει και να ζεσταθεί

4. Βάζω τον πρωτο-καψουλοφρεντο

5. Βάζω το δεύτερο 

!!!!! Και τα δύο στην μικρή ποσότητα

6. Ρίχνω ζάχαρι και το χτυπάω στην φραπεδιέρα

7. Το μεταγγίζω στο ποτήρι του freddo

Μια χαρά όπως τα λες, απλά εγώ ανέφερα τη διαδικασία για Vertuo οπότε βάζω μια κάψουλα double espresso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγω ριχνω ζαχαρη σε ενα ποτηρι.Κανω εκχυλιση 2 καψουλες στο κουμπι με το μικρο ποτηρι.Ανακατευω με φραπεδιερα να λιωσει η ζαχαρη.Ριχνω παγακια και ετοιμος ο φρεντο.Παντα στο τελος παταω εκχυλιση χωρις καψουλα για να βγαλει σκετο νερο να καθαρισει απο υπολλειματα καφε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Qwerty_2 είπε

Η δική μου ιεροτελεστία

1. Ρίχνω παγάκια σε ποτήρι freddo

2. Παίρνω ποτήρι με αφροσυλέκτη

3. Πατάω lungo χωρίς κάψουλα για να καθαρίσει και να ζεσταθεί

4. Βάζω τον πρωτο-καψουλοφρεντο

5. Βάζω το δεύτερο 

!!!!! Και τα δύο στην μικρή ποσότητα

6. Ρίχνω ζάχαρι και το χτυπάω στην φραπεδιέρα

7. Το μεταγγίζω στο ποτήρι του freddo

Πω πω ταλαιπωρία. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Πω πω ταλαιπωρία. :P

Το πρωί που πίνω εσπρεσσάκι, παίρνω το αγαπημένο μου φλιτζανάκι, βάζω την κάψουλα πάταω τελος

Στο φρεντο δεν με κουράζει γιατί το πολύ 5' παίρνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/6/2022 στις 4:21 ΜΜ, Miatakias είπε

Κι εγω το ιδιο , το κοστος δεν ειναι τοσο πολυ οσο λες , αρχιζουν απο τα 260ε https://www.skroutz.gr/c/2413/mixanes-Espresso/f/567557_568097/kokkoi-aytomati.html?o=αυτοματη+μηχανη+espresso&order_by=pricevat&order_dir=asc  , αξιοπρεπεις μαρκες οπως Krups , Delonghi , βεβαια λογικα οσο ανεβεις σε λεφτα τοσο καλυτερη θα παρεις..

 

 

Στο σπίτι έχω καψουλομηχανή (για όταν βιάζομαι) και μια Delonghi Dedica  (ανώτερη γεύση κατ' εμέ). Στο γραφείο επίσης έχουμε καψουλομηχανή, αλλά πρόσφατα πήρα ένα μπρίκι Bialetti Brika. Παίδες, σε συνδυασμό με ένα χειροκίνητο μύλο της Hario, πίνω τους καλύτερους espresso με κρέμα που έχω πιεί ποτέ και ας λέγονται mocha.

Επεξ/σία από toxotis67
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...