Προς το περιεχόμενο

15-20% πιο ακριβό θα είναι το Galaxy S8 από το S7 σύμφωνα με την Goldman Sachs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ουτε κραζουμε, ουτε γκρινιαζουμε. Παραθετουμε γνωμες. Γιαυτο δεν υπαρχουν τα σχολια?

 

Δηλαδη τι θες? Να επικρωτησω μια Samsung και μια Apple που σου πουλανε κινητο στην τιμη που αγοραζεις desktop pc και μαλιστα θηριο?

 

Ξερεις τι πυργο φτιαχνεις με ενα χιλιαρικο?

 

Με ενα χιλιαρικο παιρνεις 4k τηλεοραση μαζι με το ps4 pro μαζι με ενα Xiaomi η με μια καμερα!

 

Δεν ειναι θεμα αν εχω τα λεφτα να το παρω. Ειναι θεμα κοροϊδιας. Δεν μπορει ενα τηλεφωνο να κοστιζει ποιο πολυ απο ενα gaming pc!

Όσο κρίνει η εταιρία μπορεί να κοστίζει και εσυ με την σειρά σου αν κρίνεις οτι ειναι ακριβό απλά δεν το αγοράζεις! Παρεπιπτόντως το κόστος δεν παει με το μέγεθος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι θα είναι ακριβότερο για να πληρωθούν τα σπασμένα με το note, δηλαδή οι απώλειες από την κατασκευή του οπότε δεν είναι απίθανο. Μέχρι τότε όμως να δούμε μήπως χάσει το τρένο της τεχνολογίας και βγει κάτι πολύ καλύτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε κραζουμε, ουτε γκρινιαζουμε. Παραθετουμε γνωμες. Γιαυτο δεν υπαρχουν τα σχολια?

 

Δηλαδη τι θες? Να επικρωτησω μια Samsung και μια Apple που σου πουλανε κινητο στην τιμη που αγοραζεις desktop pc και μαλιστα θηριο?

 

Ξερεις τι πυργο φτιαχνεις με ενα χιλιαρικο?

 

Με ενα χιλιαρικο παιρνεις 4k τηλεοραση μαζι με το ps4 pro μαζι με ενα Xiaomi η με μια καμερα!

 

Δεν ειναι θεμα αν εχω τα λεφτα να το παρω. Ειναι θεμα κοροϊδιας. Δεν μπορει ενα τηλεφωνο να κοστιζει ποιο πολυ απο ενα gaming pc!

Ειναι πια κατι παραπανω απο ενα τηλεφωνο, δε νομιζεις;

Και φυσικα και μπορει να κανει οσο ενα gaming pc, οσο ενα μεταχειρισμενο αυτοκινητο 10ετιας, οσο 2 μηνιατικα και η λιστα συνεχιζεται.

Με την ιδια λογικη που μπορεις να βρεις ενα κοστουμι για παραδειγμα που μπορει να κοστιζει 10.000€ ετσι μπορεις να βρεις και ενα κινητο που να κοστιζει 1.000€.

Τωρα το αν αξιζει ή οχι ειναι στην υποκειμενικη αποψη εκεινου που κανει την ερωτηση.

Για μενα και για σενα η απαντηση θα ηταν οχι, για καποιον ομως που αυτα τα ποσα ειναι "ψιλα για τον κουμπαρα" θα αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει να αντιγράψει στην Apple και στις τιμες του iphone 7 άσε που ειναι κ ευκαιρία να βγάλει τα σπασμένα της απο το δικό της εκρηκτικό κινητό ....... Στην ελλαδα φτάσαμε να πληρώνουμε ενα κινητό , ας το ξαναπώ ΚΙΝΗΤΟ !!!, όσο ενα ελαφρώς μεταχειρισμένο αυτοκίνητο !!!!

 

Θελω να βρω κι εγω ενα ελαφρως μεταχειρισμενο με 800-1000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πια κατι παραπανω απο ενα τηλεφωνο, δε νομιζεις;

 

 

Συγνωμη αλλα δεν ειναι. Δεν θα κανω render ταινια, δεν θα κανω επεξεργασια 300 φωτογραφιες στο photoshop, δεν θα προγραμματισω σε C και ουτε θα γραψω το επομενο trance κομματι. Δεν θα κανω προσομειωση πλανητων και ουτε θα σηκωσω 2-3 virtual machines. Δεν μπορω να στησω ενα firewall και ουτε καν στην πραξη να βγαλλω τα εξοδα μιας μικρης επιχειρησης στο excel που εχει λογο οθονης.

 

Σε επαγγελματικο επιπεδο, ειναι αχρηστο για τον photoshopα, τον web designer, τον after effects, τον Fruit Loops, τον sketch τυπο που σχεδιαζει concept αυτοκινητων, τον autocad τυπο που σχεδιαζει σπιτια, τον μηχανολογο - μηχανικο, τον τυπο που σχεδιαζει κυκλωματα, αεροπλανα, πλοια, τρενα.

 

Ξερεις ολοι αυτοι τι κοινο εχουν? Χρειαζονται εναν υπολογιστη στη δουλεια τους ο οποιος σε πολλες περιπτωσεις κανει τα μισα λεφτα απο το samsung! Ειναι αχρηστο ακομα και για τον επαγγελματια φωτογραφο. Ο φωτογραφος δεν θα σκασει στον γαμο να τραβαει με το Samsung!

 

Ειναι καλό για αυτα που κανει αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Ειναι απλα ενα κινητο για ατομα που δεν εχουν ιδεα απο τεχνολογια, δεν θα αξιοποιησουν ποτε τις δυνατοτητες του και απλα θελουν δηθεν ταχαμου να καμωνονται οτι ειναι πλουσιοι επειδη θα πανε στο Μπουρναζι και θα αφησουν το Samsung στο τραπεζακι.

 

@ρχιδ!@ βροντοσαυρου. Οι πραγματικα λεφταδες, δεν κρινονται απο το αν εχουν Samsung s8 η S15. Θα βγουν απο μια Lambo και θα πιουν καφε στο Island.

 

Αυτη ειναι η ηλιθια νοοτροπια του Ελληνα που νομιζει πως τα λεφτα τα κανει το τηλεφωνο ακομα και αν παιρνουν τον φραπε στο χερι. Λοιπον παλικαρια. Ακουστε να μαθαινετε.

 

  • Ο πραγματικα λεφτας δεν μενει Αθηνα. Ξεκιναει απο Βαρκιζα και περα.
  • Σπανια θα τον δεις γιατι δεν πας εκει που παει εκεινος.
  • Συμβιβαζεται το λιγοτερο με ενα Vive Mar και θα παρει κρασι το μπουκαλι
  • Θα σκασει με την Ferrari και θα την βαλλει στο μαγαζι μπροστα με τον παρκαδορο να την φυλαει με ενα πολυ καλο μπουρμπουαρ.
  • Υπαρχει περιπτωση να του ανοικει και το μαγαζι.
  • Δεν θα κοιταξει ποτε ποσο καιει, ποσο κοστιζει η συντηρηση της και ουτε ποτε θα ερθουν τα τελη.
  • Δεν παει στα μαγαζια της Καλλιθεας και του Νεου Κοσμου αλλα αγοραζει απο τα ταξιδακια στο εξωτερικο που κανει πολυ συχνα πυκνα.
  • Το ρολοι του ξεκιναει τουλαχιστον απο τα 3000 ευρω ενα Rolex και ειναι το φτηνοτερο απο την συλλογη του
  • Δεν ψαχνει για παρκινγκ γιατι βλεπεις εκεινη την βιλλα στην κορυφη του λοφου? Ειναι το σπιτι του και η εισοδος του κτηματος, ειναι στους προποδες του λοφου....
  • Τον ελευθερο του χρονο, τον περναει κανοντας μια συντομη εκδρομη μεχρι την Ιταλια με το γιοτ του το οποιο ειναι αυτο το 50μετρο σκαφος στην ιδιωτικη προβλητα της Μαρινας Φλοισβου.
  • Εχει Samsung S8 μονο και μονο για να μιλαει στο τηλεφωνο αλλα δεν το αγορασε μιας και του ανοικει και η Vodafone της Γλυφαδας μαζι με το Breeze στην Mαρινα Φλοισβου, το Vive Mar στην Βουλα, το Poseidon πριν την Γλυφαδα και τα Public Συναγματος

Γενικα ο πλουσιος, ΦΑΙΝΕΤΑΙ. Απο ολα! Αυτη η καταντια του Ελληνα να μην εχει βρακι να βαλλει αλλα να νομιζει πως κρινεται επειδη ερεψε για να παρει κινητο που δεν ειναι για το πορτοφολι του αδυνατω να την καταλαβω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα λαπτοπ ναι. Το παιρνω μαζι μου και με τα μισα λεφτα μου κανει πολυ περισσοτερα! Μια καμερα ναι. Την χωραω και στην τσεπη του μπουφαν μου.

 

Δεν ειναι αναγκη να δωσω ενα χιλιαρικο για τηλεφωνο που δεν ειναι ουτε ακριβως υπολογιστης, ουτε ακριβως καμερα.

 

Αυτο που κατακρινω ειναι οχι οτι ειναι μινι υπολογιστης και εχει καμερα αλλα οτι σου ζηταει για αυτα ενα χιλιαρικο οταν μπορω με πολυ λιγοτερα να παρω υπολογιστη και καμερα ανωτερης ποιοτητας. Και μετα λες και τι πληρωνω? Την φορητοτητα? Οχι. Δινεις ενα χιλιαρικο επειδη λεει Samsung!

 

Λες και το δικο μου που λεει Χiaomi ειναι ενως κατωτερου Θεου

 

Με μπερδεύεις με άλλον. Δεν είπα πουθενά ότι εγώ πληρώνω για samsung (δόξα ο Θεός ένα τίμιο meizu MX4 έχω εδώ και 2+ χρόνια), εγώ αυτό που ανέφερα είναι ότι όπως σε όλα το κόστος πάντα θα είναι δυσανάλογο από κάποιο σημείο και έπειτα. Εις την αγγλική λέγεται diminishing returns. Αν θες το καλύτερο χωρίς κανέναν συμβιβασμό απλά θα πληρώσεις. Για βάλε μου πόσο κοστίζει το αντίστοιχο καλύτερο laptop αυτή τη στιγμή στην αγορά να το συγκρίνουμε. Το laptop των 600 και 700 (ή ακόμα και αυτά των 1500) δεν είναι σίγουρα τα καλύτερα. Το ίδιο και η κάμερα, προφανώς και κάτι που έχει φτιαχτεί συγκεκριμένα για έναν σκοπό να είναι καλύτερο από μια συσκευή πασπαρτού, τα κάνει όλα και συμφέρει.

 

Το S8 και το κάθε S8 είναι ναυαρχίδα. Θα έχει  όλα τα χαρακτηριστικά της ναυαρχίδας μαζί και την τιμή. Δεν είναι η samsung η πρώτη αλλά ούτε και η τελευταία που το κάνει αυτό. Πάντα έτσι ήταν και πάντα έτσι θα είναι. Το μέτριο δεν φτάνει στα μάτια πολλών και ας είναι απόλυτα λειτουργικό και καλό. Πολλοί θέλουν απλά ότι καλύτερο με οποιοδήποτε κόστος. Παράδειγμα, πήρε ο ξάδερφος μου μια BMW σειρά 3 κοντά 40 χιλιάρικα. Πιστεύεις ότι αν έπαιρνε ένα KΙΑ με τα μισά λεφτά δεν θα έκανε την ίδια δουλειά; Είναι βλάκας που τελικά επέλεξε να πάρει την BMW αντί το KIA; Επίσης αυτοί που έχουν ακόμα ακριβότερα αυτοκίνητα, πιστεύεις ότι δεν θα κάνανε την ίδια δουλειά με πολλαπλάσια χαμηλότερο κόστος; 

 

P.S. Πάρτε το χαμπάρι ορισμένοι. Δεν έχει σημασία η τιμή αν προσφέρεις ότι καλύτερο υπάρχει σαν πακέτο στην αγορά ακόμα και αν αυτή η διαφορά είναι απειροελάχιστη από τον αμέσως καλύτερο. Αυτό είναι νόμος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε και εγω που έγραψα το παραπάνω σχόλιο ότι αγοράζουμε ενα κινητό , οσο ενα αυτοκίνητο μεταχειρισμένο , iphone 7 αγόρασα σκάζοντας χιλιάρικο. Ωστόσο μπορω να εχω άποψη περί της αρνητικής για τον καταναλωτή τιμολογιακής πολιτικής των εταιριών που τον τελευταίο καιρό παρα την γενικότερη παγκόσμια οικονομική κρίση οι τιμες γενικότερα των προϊόντων τους πήραν την ανιούσα ..... Δεν ειναι θεμα κλαψας, ούτε μπορω να ακουω αυτο το κλισέ " με τα δικα μου λεφτά το αγοράζω κουμάντο στο πορτοφόλι σου", καλα τότε του χρόνου ας το πανε στο τριχίλιαρο.....

 

Το να κρίνεις την τιμη είναι διαφορετικό απο το να κρίνεις αυτους που το αγοράζουν. Κριτική στις εταιριες και οχι στους καταναλωτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κρίνεις την τιμη είναι διαφορετικό απο το να κρίνεις αυτους που το αγοράζουν. Κριτική στις εταιριες και οχι στους καταναλωτες.

Γιατί,τί ειναι οι καταναλωτές για να μην επιδέχονται κριτικη?

H τιμολογιακή πολιτική δεν διαμορφώνεται και απο την συμπεριφορά τους?

lol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί,τί ειναι οι καταναλωτές για να μην επιδέχονται κριτικη?

H τιμολογιακή πολιτική δεν διαμορφώνεται και απο την συμπεριφορά τους?

lol.

 

Δυστηχως διαμορφωνεται κυριως απο την συμπεριφορά τους. Ας μην ψωνιζε κανεις iphone παγκοσμιως να δεις ποσο θα εκανε το iphone σημερα. Αλλα βλεπεις πανε στα μαγαζια day one και στηνονται στην ουρα απο τις 4 το χαραμα για να παρουν iphone. Λες και πανε να παραλαβουν τα κερδη απο Τζακποτ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως διαμορφωνεται κυριως απο την συμπεριφορά τους. Ας μην ψωνιζε κανεις iphone παγκοσμιως να δεις ποσο θα εκανε το iphone σημερα. Αλλα βλεπεις πανε στα μαγαζια day one και στηνονται στην ουρα απο τις 4 το χαραμα για να παρουν iphone. Λες και πανε να παραλαβουν τα κερδη απο Τζακποτ

Πάλι για το iphone?

Εδώ έχουμε μια εταιρεία που έβγαλε κινητό στρακαστρουκα, στο τελος το απέσυρε και το καλύτερο για το τέλος: ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ!!! Αλλα υπαρχουν οι ψαγμενοι που θα πανε στα μαγαζια day one και θα στηνονται στην ουρα απο τις 4 το χαραμα για να παρουν Galaxy S8. Λες και πανε να παραλαβουν τα κερδη απο Τζακποτ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως διαμορφωνεται κυριως απο την συμπεριφορά τους. Ας μην ψωνιζε κανεις iphone παγκοσμιως να δεις ποσο θα εκανε το iphone σημερα. Αλλα βλεπεις πανε στα μαγαζια day one και στηνονται στην ουρα απο τις 4 το χαραμα για να παρουν iphone. Λες και πανε να παραλαβουν τα κερδη απο Τζακποτ

Προφανώς.

Το ίδιο λεμε.

Αλλα μαλλον θιχτηκε ο μελλοντικος αγοραστής της day 1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...